šváby pro malinkou agamku
Ahoj,
úplnou náhodou jsem zjistila, že kamatádky brácha má 2 druhy švábů (jedni jsou takový kulatější a hnědí; druzí jsou černí a jsou spíš podlouhlejší), od každého mi dal pár do krabičky. Jenže jsou na tu malinkatou agamku ještě celkem velcí. Jak se o ně starat, aby přežili než agama vyroste? Má to vůbec cenu?
Jak náročný je chov švábů a jak rychle se množí?
Cvrčky koupím v kadé zverimexu, ale šváby ne.
Chov švábů není nijak složitý.množí se rychle a nevyžadují žádné extra podmínky k chovu.Ale pozor ať ti neutečou.to by byla katastrofa a asi by tě doma moc nepochválili
Hlavne si ujasnit jaky je to druh - pokud nejaky potencialne rizikovy (lezouci po skle, rychle se mnozici) radej ho nechovat. Vseobecne prostredi pro svaby - sucho, teplo, tma a krmeni. Krmeni - drcene psi granule, stary chleba, piskoty atd. atd., jako zdroj vody staci pravidelne nejaka zelenina - treba na platky nakrajena mrkev. Uvedene se nam osvedcilo u B.Dubia,. ale myslim ze budou mit vseobecne cca. podobne naroky. (?)
Právě jsem si četla jak chovat šváby a cvrčky.
Cvrčky jsem dosala nějaké menší (0,5 - 1cm) takže nevím, co je to za druh. Zkusím se zeptat a dám vědět. Nevím kde najít, zda lezou po skle nebo ne.
Jinak jakou mám možnost je pak rozmnožit (kdybych si řekla např. o 4 dospěláky), pokud nechci mít kolonii - 200ks? A když budou mít je pokojovou teplotu okolo 22°C?
Tohle jsem našla, někomu to radil Krokodýl (o cvrčkách)
Já používám rašelinu a nebo se doporučuje normální zahradní zem (samo, že bez chemie), kladičku (střední miska od salátu, cca 15x10x6 cm) nechám 2-3 dny u dosp. cvrků, pak zavíčkuju a nechám v teple (cca 28°C), je dobrý cca obden krabičku otevřít, protože se tam dělá často nitkovitá plíseň, kterou jen prstama rozhrábnu a zase to zavíčkuju. Po cca týdnu se začnou na povrchu objevovat první cvrčci. Kladičku při líhnutí prvních mláďat přendám do plastového boxu (faunabox cca 45x25x30 cm), dávam ji na šikmo téměř na bok, aby cvrčci snadněji vylézali, ale opatrně, abych nevysypal hlínu. Ještě před tím dám do boxu proložky od vajec, přepůlené a vložené těsně do sebe a navlhčené, na dno do jednoho rohu nasypu trochu živočišného krmení (namleté psí granule apod.) a na proložky dám lupen čínského zelí. Rostlinnou potravu je nutné denně měnit a také je třeba denně 1. až 2. instaru jemně narosit proložky, ale nesmí vám voda stéci na dno, jinak se v ní utopí cvrččata. Potom naopak cvrčci potřebují sucho. Živočišnou potravu dosypávám dle potřeby. Zhruba půl centimetrové až centimetrové cvrčky přendavám do větších boxů (cca 60x35x40 cm), dospívající cvrčky pak do chovné nádrže (cca 100x50x60 cm).
Proto bych se ještě chtěla zeptat, zda je možné chovat všechny cvrčky v jedné nádobě? Že bych kladiště nevyndavala a cvrčci by se líhli do společné ubykace, kde by i rostli (snad je velcí nesežerou).
Dále pak, jesli musím dávat psí nebo kočičí granule nadrcené? Pokud jí tam dám v celku, oni jí "neokoušou"?
A stejný dotaz jako u švábů. Budou se m množit při pokojové teplotě?
Ano, to lze, pokud nepotřebujete najednou vybrat třeba 200 cvrčků zhruba stejné velikosti, tak se to dá praktikovat i ve společné nádobě. Samozřejmě produkce je menší než při odděleném chovu.
Dospělím a středním klidně vcelku, prckům je lepší je nadrtit, ale taky jezvládnou okousávat. Jinak jim (prckům)dávám třeba krmení pro rybičky místo granulí. Dělají se i profi sypké směsi z různých šrotů a mouček.
Mizerně, chtělo by to alespoň okolo 28 st. Ale to se dá třeba řešit postavením na terárko.
Na terárko se mi nevejdou.. Mám ve stojanu terárko (na milimetry) a nahoře je akrárko. Mohla byh je dát na světlení akvárka. Ale zase to je těsně u dvří do ložnice a cvrčci cvrkají
Zkusím to nějak vymslet..
Otevři si odkaz. Máš tam něco o chovu a i popis švábů které nelezou i lezou po skle.
krmeni_svabi.htm
Pokusila jsem se udělat pár fotek švábů.
Poradíte co je to za druh? A zda leze nebo neleze po skle?
Tohle jsou ti druzí
omlouvám se
tohle jsou ti druzí
A tady jsem je dala společně do misky
Ale všechno to budou prckové ne dospěláci
ahoj lakulacko,pokud by ti nebylo jasné z odkazu,můžeme to dopilovat zde.měj se fajn Pošuk
Nejsem odborník, ale tipnul bych menšího na Gromphadorrhina portentosa http://www.hmyz.net/Entofoto/Ostatni/Gromphadorrhi na_portentosa1.htm
a větší buť dubia nebo craniffer.
nejsem svabolog, ale muj tip zni dubie a sedaci:)Dubie nelezou po skle, hure se mnozi, trva to dlouho, sedaci lezou po skle, dobre se mnozi(vyborne se mnozi.....) par mi jich uz uteklo, zas takova tragedie to neni, obcas potkam pobihajiciho svaba po pokoji, ale vzhledem k tomu, ze obcas potkam i pobihajiciho gekona po pokoji, tak se to asi nejak vykompenzuje:)
Lakukačko ty jsi z toho udělala Kinder vejcetakže-"ty hubený"jsou "šedáci"tj.Nauphoeta cinerea,a ty "tlustý"určitě nejsou dubie tj.Blactica dubia,ale bud cranifer nebo distanti??mj.determinace-distanti mají na hrudních štítcích 4oranž tečky.
celkově na té fotce je vidět asi špatný chov??mají ukousané tardy(poslední článek)chybí jim bílkovina-granule,maso apod.
Pokud budeš chtít napiš Sz a já ti bud přivezu na burzu nebo ti někoho doporučím.Pošuk
Přiznávám se, že o švábech nic nevím.. Tyhle jsem dostala od 13ti letého kluka, aby agama měla trochu změnu nejen cvrčky.
Taky se přiznám, že jsem na burzu úplně zapoměla. Sice jsem tam teda rok nebyla, ale teď je 7.1. na Ládví, že jo?
Dají se tam koupit malincí šváby (nebo nymfy)? A když už jsem u toho, dá se na burze koupit vápník? Mám teda jako vitamíny Nutri mix (vápník 1,6%; fosfor 1,0%; sodík 0,75%; hořčík 0,35%). Je to vhodné? Mám přidávat vápník?
A poslední.. Jak pozdnám zda dávám dostatečné množství vitamínů a nebo zda jich nedávám moc? Na příbalovém letáku je sice dávkování. Ale není tam napsáno, zda je to za den, za týden nebo za měsíc. Dále je tam napsáno např. Ještěři malý 10g - 200q, že mají dostávat 0,1g - 0,3g. Nějak vůbec nemám představu kolik to je 0,1g.
Děkuju
To jejich dávkování jsem nepochopila taky. Dělám v laboratoři a tak si umím představit, že bych to množství mohla trefit, ale to mám ještěrovi otevřít hubu a nasypat mu to tam? Samotnou by mi zajímalo jak si to autor představuje. Jinak jsem taky terarista začátečník, ale náš pan doktor - se specializací na plazy- mi potvrdil, že v sépiové kosti je ten správný poměr fosforu a vápníku, čili kost párkrát vyvařit a nastrouhat a už to můžeš míchat s nějakým tím multivitamínem (Plastin, Roboran) a sypat na šváby.
Ahoj,
je možné že ti šváby jsou blaptica dubia - šváb argentinský a gromphadorhina portentosa - šváb madagaskarský (nebo sičivý)?
Ptala jsem se, co to má být za druhy švábů a kamarádka mi přinesla na lístečku tohle napsané od bráchy.
Jen nevím který je který
Poradíte?
V praxi to funguje tak, že se v tom protřepe krmný hmyz a obalí se tím, případně u bíložravých to popráším na zeleninu.
Plastin není vitamínová směs, ale minerální a přidávat k ní nastrouhanou sépiovku je kontraproduktivní, protože mná poměr vápníku a fosforu převysoký (tuším 20:1). V příspěvku výše byl psán poměr v Nutrimixu 1,6:1, nevím, ale já mám v práci nutrimix pro nosnice a tam je poměr vyšší (nevím teď z hlavy, ale Ca je tam několikrát více než P), takže s tím taky nemusím nic dělat. Pokud je poměr ve směsi 1,6:1, tak je to málo a je třeba ho zvýšit, nejjednodušší je přisypat třeba zmíněný Plastin a zvýšit poměr Ca alespoň na 5-10:1, aby se pomocí směsi mohl převrátit nepříznivý poměr Ca:P v krmném hmyzu na těch správných 1,6-2:1 (zatímco v chovaném krmném hmyzu je méně Ca než P).
Vím, jak podávat vitamíny. Většinou to teda dělám tak, že cvrčka chytnu, "vymáchám" ho ve vitamínech a pak dám do terárka.
Jenže nemám představu jaké množství je 0,1g. A taky nevím za jak dlouho má dosstat 0,1g (za den, ta týden, za měsíc?)Proto nenám odhad zda má být každý cvrček od vitamínu nebo třeba jeden denně nebo např. dva cvrčci od vitamínu během týdne.. nevím
No, já obaluji Nutrimixem pro nosnice všechny (hmyzožrouty krmím 3x týdně), ono toho na nich zas tolik nezůstane, kdysi jsem si to přepočítával a vyšlo mi, že i tak tu dávku zdaleka nepřeženu. Cvrčky hodím do plastovky s trochou nutrimixu a trochu je "protřepu", aby byly pěkně "pomoučení".
zdar,Krokodýle zase si byl rychlejší,ale přesto.Dosud jsem se nikde nedočetl co je to za agamu??mohla by konzumovat klíčky od různých semen,květy apod.
Tak mě šlo hlavně o ten poměr vápníku v krmném hmyzu a jeho úpravu pomocí minerální směsi, jinak všežraví ještěři (trnorepové, pogony aj.) samozřejmě vezmou zavděk i spestřením v podobě květů, semen (i naklíčených) atd. a třeba zrovna ty trndové mají období, kdy žerou v přírodě hlavně jen ta semena, jindy mají neomezený výběr rašících i plně vzrostlých zelených rostlin, později převažuje hmyz atd.
jasně taky jsi to náležitě vysvětlil.Snad se dozvíme co je to za agamu???Pro slečnu mám v záloze S.tartaty,ale jinak "umlátit"švába umí každá agama
Jde o agamu vousatou
ahoj,1:0pro zajíce tipoval jsem to dobře.Pokud pojedeš na Ládví určitě tam budou mít Shelfordella tartata-šváb,neleze po skle dobře se množí a adulta zmákne i ta "malinká"vitticepska.Cena balení švábů je asi 40kč.Pokud nevíš chov je to v tom odkazu výše jinak tady mohu odp.
Vitamíny-pořádně si přečti co psal krokodýl a toho se drž!!
Potrava jiná-v žádném případě by neměla dostat"moučnáky"(Tenebrio molitor)!!!jinak může Galleria mellonella,zophobas morio-občas.Pokud máš doma spolubydlící co přežijí červíčky v lednici tak Musca domestika(moucha domácí)dají se koupit na burze nebo v rybářských potřebách.Do lednice se dávají pro zpomalení vývoje.Myšata taky může.Ted přijde to nejhořší-záleží asi od kusu,ale ty moje co jsem měl milovali rousnice a slimáky.V létě se dají nachytat kobylky apod.
Rostlinná potrava-tady opět individuálně od kusu-pampeliška,okurka,činské zelí,kompoty od mámy(ne z všechnomatu)mrkev nastrohanou,třeba i květy od višní.
možnosti je opravdu mnoho,protože Vitticepsky jsou popelnice.Pošuk
Můžu se optat, myslel jsi moučňáky Tenebrio molitor larvy nebo dospělýho brouka...
díky
zdar,Michale určitě larvy.Brouky vyzkoušený nemám,ale smradochy asi jim moc chutnat nebudou??i když Blapsy sp.(naše)jim chutnali.Brouky od moučnáků mi doma akorát žerou hadi,jj to jsem sice nepatří,ale mám 18,40,60,100,150w Mega R.žádná "eco"verze pro Evropu+tabulky určitě se vám to bude hodit Pavel
Já právě pořád nerozumím tomu, proč všichni tak ostražitě varují před moučňáky (larvy) - totiž hlavní argument, že mají moc chitinu je blbost - procentuelně mají míň chitinu než cvrčci. Alespoň z mě dostupných zdrojů. Proto mi to pořád vrtá hlavou.
Tak tohle moje dutá palice nepobrala , ale 18 a 40W Megaraye jsem ještě neviděl, resp. jsem si téměr zcela jist, že se nic takovýho nedělá - teda pokud mluvíme o UV vysokotlak. výbojkách. Ale asi to jen špatně chápu. Jestli jsi tabulkama myslel nějaký naměřený hodnoty UV, tak sem s nima a "zahrnu tě eurem"
jasně,18 a40w jsou klasický zařivky.Zbytek je výbojka.Tabulky jsou originál Mega R.
proto jsem ti min.psal kdy H.přijede do Pekla.Tuty "světla" neběhají na 220v.Mám staré cca 2roky a ted si vezu domu náhradní nové,a že to pod nima šlape.....bez komentáře Pavel
Jasan, to už chňápu Ď
Díky
Cvrčci doma nejsou problém. Ne tedy chov, k tomu nemám moc podmínky. Ale krabička (nebo víc) je bez problému.
Jinak na burzu na Ládví se chystám. Chtěla bych se tam podívat, popř. nakopit, aby "agáta" neměla jen cvrčky, ale pestřejší potravu.
Zeleninu zatím moc nechce. Uvidíme až povyroste..
,třeba hmyz seženeš i jinde.Příkladně pojedeš 50km vystojiíš si frontu a koupíš.Přitom na druhou stranu Acheta dělá i rozvozy mrkni na to,kdy a jak jezdí a klidně se domluv Pošuk
Jj, vím že seženu i jinde..
Ale na burzu bych se jela podívat tak nebo tak a když už tam budu můžu si hmyz koupit