Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Blaptica dubia-Šváb argentinský

Ahoj mám pár dotazů ohledně chovu těchto švábů.Je nutné mít u švábů nějaký substrát případně jaký je nejvhodnější,musí bít proložky od vajec na stojato?a proč ?a ještě kolik proložek dáváte pro kolonií pořídila jsem si pro založení kolonie 300 subadultu už jsem spozorovala že jse jich pár svlíklo do adultu samci dají jse poznat adultní samičky?za jak dlouho přibližně budu mít přírustky teplotu mám u nich 23-24.Jsou tito šváby vhodní jako jediné krmivo pro gekko gecco a dají jse s nima krmit i štíři Pandinus imperator?
Změna předmětu, původně: Blaptica dubia-Šváb argentýnský (MadMike)

mame jako substrat suchy lignocel, ale staci i papirove uterky.(nebo - cokoliv - aby se na tom dokazali otocit kdyz spadnou na zada,na hladke plose to nedokazou) Plata na vysku aby bordel padal dolu. Dospeli samci maj kridla, samice ne. 23 stupnu je malo, aby se slusne mnozili chtelo by to neco kolem 28.

A jeste - drzet tme a suchu. Nerosit, nevlhcit, misto napajecky staci pravidelne nejaka zelenina nebo ovoce

me tak napada na misto palet od vajec tam dat krabicky na vajicka a do nich udelat otvor presne pro velikost svaba jakeho chces.
Budou tam i mensi ale velke se tam nedostanou.
Takove krabicky tam muzes dat na ruzne velikosti ale je to jen teorie.
Ja tak drzel od sebe dostatecne mnozstvi pro leguanky abych je nemusel vybirat.

Dobrý večer.
Dubie chovám již přes rok a tak se podělím o své zkušenosti, co se týče chovu, především vlhkosti.

Švabárium:
- terárium izolované ze všech stran z vnějšku polystyrénem + topná fólie mezi dnem a spodním polystyrénem
- shora je zakryté kovovým pletivem a z větší části přikryto polystyrénovou deskou (pro udržení teploty 30°C, jelikož moje "pokojová" teplota nepřesahuje mnohdy ani 18°C :x:).

Vnitřní výbavu tvoří napáječka, plata od vajec + 2 obaly na 6ks vajec (jejich nejoblíbenější místo ke všem hrátkám apod... ;-))

Při založení svého chovu jsem respektoval veškerá doporučení a jako zdroj vody měli švábíci pouze ovoce (jablka apod), bez rosení, či substrátu, ale kolonie se nerozrůstala, zaznamenal jsem celkem velký úhyn jak u dospělců, tak u pár dní starých jedinců, kteří vypadali "vyschle", proto jsem se rozhodl přidat do výbavy švabária také napáječku. Od té doby jsou švábíci vitální a baculatí (při manipulaci jim z úst odkapává nebo přímo vytryskne proud vody, hlevně když s nima manipulují samy agamky:puff:), množí se podstatně rychleji a hlavně už nedochází k úhynu malinkých jedinců. Také kvalita ooték se zlepšila.

Ale na druhou stranu se podstatně zvýšila vlhkost v teráriu natolik, že se srážela na víku a tvořili se kapky, které odkapávaly na plata. Z toho důvodu jsem musel zvětšit velikost větrání (zmenšení plochy polystyrénové desky, která leží na pletivu), čímž se eliminovalo srážení vlhkosti na minimum a od té doby je vše OK, švábící se pěkně množi, jsou baculatí a v suchu. :-)

Jestli se mohu zapojit do diskuze, tak já mám napáječku z plastové lahvičky od žvýkaček, asi ve 2/3 jsem udělala díru a protáhla dovnitř knot (asi 15cm ), ven ho nechávám koukat tak 1cm a občas ho povytáhnu a zastříhnu. Jediné co to chce, nedělat moc velkou díru, jinak voda z nádobky během pár hodin vyteče a pokud je tam knot moc natěsno, tak zas nenasává vodu. Jinak tato napáječka funguje výborně, není to můj nápad, taky mě to jednou někdo poradil.

tak myslim, ze uz sem dorostl do veku, kdy mam dubie dost dlouho abych mohl zacit kybicovat a tedy muj chov vypada takto:
pixla 40x30x30 (hornbach 100,-)
oblemepná maskovaci paskou (zatemneni)
ve viku pletivo tazene oka asi 2-3mm

substrat zadny, pouze svabi bobky
prolozky od vajec, karton, rulicky od toilet papiru
pocet asi 300na poslednim svleku, zbyle instary nepocitam
jidlo:
-dropsy pro hlodavce s vitaminem C (29,- vydrzi asi 2-3mesice)
-konopne seminko drcene valeckem(ani nevim proc sem ho tam sypal, ale maji ho v substratu a vypada ze ho zerou)
-jablko (staci padavce 2-4x/ mesicne, dle velikosti)
-vitaminove granule (dostavame zdarma ke zradlu pro psy, vypadaji jako klasicke granule ale maji zvyseni obsah vitaminu E a nejake srandy na klouby, na kterou svabi kaslou)
-pecivo (suche housky,rohliky,bagety,toustovy chleba)

piti:
-jablko
-strikam rozprasovacem na mod (stream-proud) na housky, rohliky ci toustak a ony nasaknou a nedojde k premokreni substratum tim cele nadrze a masovemu uhynu, aplikuji tez u cvrcku

vytop:
11W topna deska(11x35cm) vytop na 26°C 24/7

tak celej obsah je asi zbytečnej. Stačí jen tolik, kolik bude potřeba prcků. A nemusí se to dělat 1x týdně, ale přesejt si větší množství a dát je někam bokem. Zase tak rychle nerostou. Je to akce na 5 minut, takže stres nebude větší ve srovnání s tím, když se hodinu přehrabuješ v boxu pinzetou...