Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bitis nasicornis

Chcem sa opytat tych co uz chovaju zmiju nosorohu na to jej " kývanie " hlavou hore-dole, alebo ako to nazvat. Je to naozaj zaujimave a este som to nevidel u ziadneho ineho hada. Viete niekto preco to nasicornisky robia? Aky maju k tomu dvovod ? Chystam sa ju kupit ako svojho prveho jedaka a dufam ze to bude dobra volba na zaciatok. To "funenie a kyvanie" ma velmi fascinuje no neviem prist na to ze preco to robia a ani na internete som toho moc nenasiel ( nic ). Ten jej akt je dobre vidiet na tomto videu. http://www.youtube.com/watch?v=QIpa_neF9CM&feature =channel_page
Změna předmětu, původně: Bitis Nasicornis (halapremek)

Menej vlhko? Hmm... ale ved to je potom postavene na hlavu

Bitis nasicornis dnes již častěji chovaní hadi, v dřívějších dobách,byl problém sehnat hady vůbec,informací o chovu bylo málo, Zvířata se chovala v příliš vlhkém prostředí, importů bylo málo a nebyli tak kvalitní.Dnes je situace jiná, jsou již odchovy, i importovaná zvířata jsou dovážena v mnohem kvalitnějším stavu. Já chovám zvířata odděleně, v jednoduše zařízeném teráriu , jako substrát je vhodný rašeliník, nebo lépe noviny, miska s vodou, ze které stejně z počátku nepijí. Proto, je velmi důležité sledovat, právě toto, příjem tekutin,stabilní teploty, chladnější a sušší chov,než se často předpokládá.
(zkopírované zo stránky K.Abelovského inak www.terrazoona.eu)

Už po několikáté se tu zmiňuje vlhkost a že v biotopu žijí při vodě. Hlavní problém s vlkostí je bujná kultivace bakterií, především pseumonád které v Africe nejsou a jsou hlavní příčinou většiny problémů především respiračního charakteru.
Dále bude řeč o rašeliníku. Podotknul byvh jen pro zajimavost, že obsabuje jód ppdobně jako desinfekční roztoky (Batadin) což způsobuje jeho dobré vlastnosti - neplesnivý a nedrżí se v něm bakterie např: pseumonády..
Myslím že je to tak důležité, že to stojí za zmínku i po 10letech. Samozřejmě jsem to nevymysel já takže zlděkovné emaily posílejte Réza.

ja by som este v pripade riesenia terarka rozdeli na poli vytahovacim plexisklom aby si mal lepsiu manipulaciu pri udrzbe . . . a nemusel prekladat hada alebo stale sledovat co roby . . . proste by si ho zahnal do jednej polky a zvrchu vsunul este jednu stenu . . druhu polku mas safety a umyvas krv na skle menis substrat, vodu atd . . a aj pre toho hada by to bolo asi menej stresujuce ako ho durit do uzatvaratelneho ukrytu. a aje ten had by sa citil stale ako doma tekze sa nemusis nahlit. NIe som sice fundovani ale pride mi to prakticke . . uz som to videl u niekoho pri kobrach

Nasicorniska neni kobra ,trus jde bez problémů vyndat nějakou prodlouženou lopatkou a sklo když už se umaže jde vysadit a otřít ,aniž bys hada musel někam zahánět.Za ty dvě minuty co bude terárko bez skla se nasicorniska ani nehne,to mi věř ,nejsou to zrovna akční zvířata;-)

To samozřejmě ne ,strkat tam ruce je nesmysl.Já mám terárka z OSBček takže mě tahle možnost nenapadla.Zas takoví bordeláři to nejsou takže když je jednou za pul roku vyndáš a umeješ skla nic se neděje.Ale je dle mého zbytečné ,dělat kvuli tomu nějaké složité zlepšováky.

Ano mám je ,pokud to bylo na mě.

jj bolo to na teba :) uz sa ti podaril odchov, alebo planujes daco take? Mne to problem ta predelova stena robit nebude . . . proste sa tam da jeden podlhovasty otvor hore navise . . budem sa citit bezpecnejsie . . .mozes postnut nejake foto teraria prpipade chovnej skupiny? dakujem

ja by som este v pripade riesenia terarka rozdeli na poli vytahovacim plexisklom aby si mal lepsiu manipulaciu pri udrzbe

Vydiš to som zabudol.
To Lachesis:diky pomohlo to.-takže majú radšej teplo zhora(takže radšej tú žárovku,napr.červenú-nech ju to svetlo moc nedráždi).
Tento rok ju,ale mat asi nebudem:x::puff::beer:

Ono ten predel nemusí byt na škodu(výmena žiarovky atd.).
To AAA :treba rátat pri chove jed.s tým,že raz príde den,kedy budeš musiet chytit hada do rúk(rozkrmovanie,zdravotné proplémy-napr.:ošetrenie povrchových zranení,zle zvlečená koža atd.)
Tým ta nechcem odradit,práve naopak.Ale ja nemožem radit(slabé skills:-):-/).

Já je mám bez osvětlení a vyhřívání, teplota mezi 17-23 C (podle toho, jak větrám). Půl terária suchá a půl vlhká. Substrát rašelina s rašeliníkem. Úkryt korková kůra. Krmení 1x14 dnů, nikdy potravu při těchto teplotách nevyzvrátili...Můj dojem je: rádi vlhko a poměrně chladno. Ale je to pouze osobní dojem. Mám je již dva roky a od mláďat. Teď jsou subadulti okolo 70 cm. Zdravotně bez jakýchkoliv problémů.

Tu som nasiel nieco o ich jedovatosti a trochu o liecbe. Je to celkom zrozumitelne napisane takze preklad asi netreba ( je to z wikipedie ) = nemusi to byt 100% dvoveryhodne.

Because of its restricted range, few bites have been reported. No statistics are available.
Relatively little is known about the toxicity and composition of the venom. In mice, the intravenous LD50 is 1.1 mg/kg. The venom is supposedly slightly less toxic than those of B. arietans and B. gabonica. The maximum wet venom yield is 200 mg. One study reported that this venom has the highest i.m. LD50 value -- 8.6 mg/kg -- of five different viperid venoms tested (B. arietans, B. gabonica, B. nasicornis, Daboia russelii and Vipera aspis). Another showed that there was little variation in the venom potency of these snakes, whether they were milked once every two days or once every three weeks. In rabbits, the venom is apparently slightly more toxic than that of B. gabonica
There are only a few detailed reports of human envenomation. Massive swelling, which may lead to necrosis, had been described. In 2003 a man in Dayton, Ohio, who was keeping a specimen as a pet, was bitten and subsequently died. There is at least one antivenin that protects specifically against bites from this species: India Antiserum Africa Polyvalent.

Samozřejmě se testuje na myších, potkanech, králících, morčarech, holubech ..., ale výsledně se to přepočítává na kg (tedy xy mg jedu/kg myši, potkana atd.). Takže dávka LD50 na kg myši může být klidně LD100 na kg člověka. U velkých bitisek je vždy riziko dalších komplikací, rozsáhlé nekrózy, krvácivost atd. a i vzhledem k hloubce kousnutí (velká délka zubů) a vysokému množství jedu.

Ake velke terarium by ste mi odporucili pre parik B. nasicornis ? A ake by malo byt pre chov len jedneho jedinca ?? Rozmyslam ze spravim terarium take ako pisal AAA s tou oddelovaciou stenou uprostred,a boly by stoho dve samostatne fungujuce teraria. A ked pride ten spravny cas na parenie tak by som to len vytiaho a bolo by.
Popripade dalo by sa tak ze by to bolo stale otvorene a napr. dva mesiace pred predpokladom parenia by som ich oddelil aby bola vacsia pravdepodobnos ze sa stane co sa mas stat....

Pôvodne som nechcel reagovať, ale musím. Pre: Viktorr
V mene všetkých chovatelov jedákov v SR ťa prosím nezaobstarávaj si žiadneho jedáka a nie už tak nasicornisku!
Si absolútny amatér a začiatočník v teraristike. Vid tvoje príspevky tuto a na teraristike.sk
Reagujem tak pretože had sa bude len u teba trápiť, alebo na druhej strane ťa pohryzie čo bude mať zlý vplyv na nás ostatných chovatelov jedákov (na margo médií).
O chove jedákov nemáš ani páru, a veci s tým súvisiace.
Ďakujem.

Aha. A ako vies ze si to idem kupt ( je pravda ze raz si to chcem kupi, ale nemusi to byt hned - nie ? ) A este jedno - narazka na tu teraristiku.sk - to myslis tak ze ze v teme " Akeho hada do volneho terarka " som neveddel ze je u nas chranena Natrix natrix alebo s coho ? ( nechcem zniet nejak urazene alebo nastvane len ma to zaujima...). A este jedna vec. Kedy by som mal zacat s chovom ? Lebo zatial som este nevidel temu o tom kde niekomu uznaju za vhodne chovat jedovate hady, lebo je bud: amater, lebo by mu to skapalo,lebo o tom vobec nic nevie, lebo chov jedovatych hadov je nieco uplne ine ako skrticov... tymto tempom sa o 20 rokov jedovate hady ano chovat nebudu. K hadovy ( k zvieratu vseobecne ) si clovek musi urobit respekt, a nie aby ho ostatny skusenejsi chovatelia uplne zdeptali, ze ta to kusne a podobne... Aky je rozdiel medzi tym ze jedovaty had kusne skuseneho chovatela alebo menej skuseneho chovatela ? Asi ziaden... Hlavny predpoklad na chov jedovateho hada je aby mal clovek dost rozumu na to aby vedel co robi a s cim pracuje - musi mat urcity stupen inteligencie, potom vediet informacie o tom ake naroky na zivot ma had ( nemusi to byt len had ) a ak sa jedna o jedovateho aj o jeho toxicite, prvej pomoci. Rozdiel medzi zacinajucim v chove jedovatych a profi chovatelom je ten ze skuseny chovatel ma skusenosti, ktore nabral pocas toho ako choval svoje jedaky. A preto sa pytam - Ako ma chovatel zacinajuci s jedakmi ziskat skusenosti ? - Tak ze si jedneho vezme a zacne prehlbovat svoje vedomosti, ktore pri chove skrticov nikdy nemohol nadobudnut a ani nikdy nenabudne.

Samozrejme ako som uz spominal treba mat rozum na spravnom mieste a vediet do coho sa pusta, a pri manipulacii byt plne vedomi toho co prave robis, co chces spravit, aky bol tvoj ciel ze si zacal manipulovat z hadom a vsimat si co had robi...

Je ine ked si jedovateho hada kupi clovek len preto aby prekonal nejaku pomyselnu metu, aby vyzeral ze na to ma, alebo podobne.
Moj postoj k veci, ale berem ak si myslite ze nemam skusenosti na chov jed. hadov ako vy... to nemam, ale pokusim sa mat...

Dakujem

A ako vies ze si to idem kupt

Pýtaš sa na terko a na párenie - každý si urobí svoju predstavu.

A este jedno - narazka na tu teraristiku.sk- to myslis tak ze ze v teme

To myslím na celých tvojich 130 príspevkov.

A este jedna vec. Kedy by som mal zacat s chovom ?

Vtedy až budeš zabehnutý v chove nejedovatých hadov.

Po nejakom čase ak ta bude teraristika držať a budeš ju brať vážne, budeš mať skúsenosti tak si kľudne kúp jedáka;) dokonca budem rád, že je ďalší zodpovedný chovateľ jedákov v SR.

Toto je môj posledný príspevok na tento problém v tomto vlákne.

PS:na toho "pána" čo znevažuje ľudské pozostatky reagovať nebudem.

Vidim ze si skutocne jeden s tych namyslenych chovatelov . . . Jasne ked nedokazes reagovat tak radsej nereaguj! A neplet sem prosim ta veci ktore sem nepatria . . myslim ze to uz bolo pretriasane v uplne inej teme. Nie je to dovod na to nereagovat ale je to tvoja slobodna volba co napises . . takze asi tolko. . . .

Nie nasicornis pockaj... este prispej, jezis. Si nastvaty alebo co ? Takze pekne poporade aby bolo vsetko jasne: na to terarium sa pytam preto lebo chcem vediet ake by malo byt velke , kedze raz sa chystam na nasicornisku, mozno parik. Kedze sa to pytam teraz neznamena to ze si ich idem zajtra kupit. Mozno o rok, mozno o rok a pol... Teraristikou sa zaoberam uz asi 5, mozno 6 rokov, aj ked s chovom hadou som zacal len pred cca 2 rokmi.

Som rad ze si vyjadril svoj postoj, aj ked ma vobec nepoznas a vsetko sudis len z "prispevko" ( aj ked neviem preco ma takot z nich sudis...)

Cau nasicornis . . . nechcem znevazovat tvoju profesionalitu a dlhorocne skusenosti s jedakmi, ale nezaskodilo by trosku kolegiality :)
To co si napisal sa dalo povedat aj menej pohrdavo a znevazujuco. Viktora poznam osobne a viem ze je to zodpovedny clovek ktory si uz problematiku okolo jedakov sonduje skoro rok. Zohnal si uz skoro vsetky publikacie tykajuce sa jedovatych hadov a aj take ktore su viac ako odborne zaoberajuce sa toxikologiou a s nou spojenymi problemami . . . Mozno uz ma precitanej viac odbornej literatury ako ty. ( aj ked to mozno tak nevizera) Priznavam ze sposob jeho vyjadrovania tomu mozno nenasvedcuje ale je to tak. . . Co sa tyka chovu vymienal si maili s mnohymi chovatelmi jedovatychhadou pocnuc Viperkeeperom a konciac Tomasom Mazouchom. Je zaujmave ze az doteraz si sa do tejto temi tykeajucej sa chovu B. nasicornis vobec nezapajal hoci by si podla toho co pises mal k tomu urcite dost co povedat. Bolo by mozno dobre viac davat rady a menej krityzovat aj ked viem ze si to urcite myslel dobre. To co si napisal ho urcite nepresvedci o tom aby nezacal s chovom jedakov. Co sa tyka toho ci je nasicorniska vhodna pre zaciatok . . . myslim ze ano, udaj mi dovod preco nie. Mne osobne T. Mazouch odporucal na zaciatok Gabunku alebo nasiicornisku a on je podla mna jeden z ludi ktory do tohto problemu skutocne vidia. Ak si myslis opak, budem rad ak napises argumenty.
BTW kazdy nejak zacinal . . nemyslis? Bolo by skor na mieste poradit na tu jednoduchu otazku na ktoru sa pytal a popri tom podotknut preco si myslis ze by sa do chovu nemal pustat . .mozno by si to aj viac vazil a zobral k srdcu keby to malo prijemnejsu formu a nie takuto definitivu ze dost, ser na to, zabudni atd . . . tak aspon ten tvoj prispevok vyznel. Nejde o to kolko mas rokov, ako dlho chovas . . ide o celkovy pristuk k chovu aj zaciatocnyk ktory je zodpovedny a ma zozbirane urcite informacie sa podla mna casto dokaze postarat o zviera lepsie ako chovatel ktory to robi pre byznys a uz davno zabudol preco do toho kedysi isel. A castokrat sa zaciatocnik sprava zodpovednejsie ako clovek pre ktoreho sa manipulacia stala uz rutinou co sa moze castokrat stat. hlavne ked su to ludia ktory si o sebe myslia ze pozrali vsetku mudrost sveta a vseci ostatny su pre nich bezviznamne nic a nemaju ani tolko snahy aby sa zapajali do rozhovoru a pisali nieco k danej probamatike. Neber si to osobne nepatrilo to tebe hovorim vseobecne. Sudit ta nemozem pretoze ta nepoznam a rovnako ty nemozes sudit Viktora kedze o nom nic nevies. A uz vobec nie podla par prispevkov niekde na forach.Takze sa ta opytam ja mozno mi odpovies . . . Ake velke terarium by bolo vhodne pre parik B. nasicornis? Dakujem
Pôvodne som nechcel reagovat, ale musel som ;-)
P.S. budem sa fakt smiat ak bude mat uplnou nahodou odchov skor ako ty . . . aj ked viem ze u nasicornisiek je to pomerne vzacne

Pokud je před svlekem ,vyměnil bych papírové ubrousky za vlhký rašeliník do kterého by se mohla zahrabat.S krmením jsi měl počkat až se svleče.Myslím ,že je velká pravděpodobnost ,že by si vzala sama.Tihle hadi jsou dost náchylní na stres ,coš násilné krmení rozhodně je ,nechal bych jí teď co nejvíc v klidu.

Taky z hlavy nesypu ojra.. Ale kouknu na zahranicni inzerci a vim.. Nekdo kdo chova hady a asi i jedaky, by se mel umet zoirentivat lepe.. Nasicorniska neni had pro zacatek a kdo uz neco chova, se nepta takhle na dva roky strarej odkaz.. (no zase ho nasel) :-)
Ale mas recht, ze hned odkazovat na import je taky mimo.. NZ se jiz vyskytuji.. A importu taky nejsou vagony. Nicmene jsou to krasni hadi a kdybych chtel chovat "nestromaka", tak bych do ni sel.. Myslim, ze T.Mazuch zminoval, ze vetve taky "umi" a travi v nich cas spolecne s A. nitschei.. (kdyz je mel) :-)

O tom žádná to máš samozřejmě pravdu;-):-). Mě ani tak nezajímal dotaz, jako spíš ta odpověď:-):-). To je jedno, hlavně že víme;-):-).
Krásný hadi to bezesporu jsou - i když tak trochu nukleární hovada (nejsem si jistej, komu jsem tenhle výraz ukradnul - mám pocit, že Auri..ale sem se myslím hodí:-):-)). Prcky jsem viděl vloni u Standy (NZ od Bandora):-):-). Úžasní hadi - ale když už bitisky, tak bych ještě vybíral trošíčku jinak:-):-).

Hlavne ze vime a trebas jednou poridime.. ;-):-D No jsou to trosku "nuclearni hovada", jak rika Auri.. :-D Tos ttefil. :-) Ale pro me z tech "nuclearu" jeste prijatelne.. Taky se mi libej male druhy Bitisek, ale cenove jsou celkem mimo me moznosti a mortalita je taky k zamysleni.. Chovat urco jdou, ale do panelu radsi ne.. Co by se Ti presne libilo ? Me cornuta a caudaliska by taky nebyla k zahozeni.. :-)

Tak celkově bitisky se teď začli objevovat, takže i ceny půjdou dolu. ono taky záleží od jakýho chovatele to je. Protože pak se ceny liší i ve stovkách €. Co se týče nasicornisek tak nejdražší josu pravý Itury, tam je ta cena poměrně zajímavá, ale ta zvířata stojí za to:)
Jinak k těm menším bitiskám se teď začli poměrně slušně nabízek caudalisky a ty odchovy jsou opravdu parádní:)
Jinak radare cornuty bych taky neřadil zrovna mezi nejmenší bitisky:D