Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sepiová kost

Zdravím chtěl bych se zeptat na různých stránkách doporučují dávat sépiovou kost tak sem ji ve zverimexu koupil kvůli dodatečnému přidávání vápníku kousíček sem ji uřízl dal sem ji to vzala to do pusy a zas to vyplivla asi to na ní podle mě bylo moc tvrdé. Můžu ji to rozmixovat a dát ji to spolu s cvrčkem kterého v tom obalím nebo různě mám kousky sépiové kosti po teráriu rozházet a ona si veme?Děkuji za každou odpověď.:-)

Je zajímavé, že spousta lidí doporučuje vyvařovat sépiovou kost a spousta lidí naopak. Zajímalo by mě, kde se přišlo na to, že je sépiová kost plná solí? Pokud vím, tak to s tou solí nebude tak hrozný. Zkusil někdo z vás sépiovku ochutnat, či ten vývar? Já ano, slaný to nebylo :-) takže nevyvařuju a žádný z mých chovanců si zatím nestěžoval. Pokud má někdo informace o složení sépiové kosti (a tím myslím z odborného rozboru) tak sem s tím ;-)

Dlouho jsem se nezasmál jako při čtení tohodle vlákna....může mi někdo z "vyvařovačů" sdělit a poučit kde se v tý sépiovce ta sůl bere?
Pošuk-můžu tě ubezpečit že ledvinová kolika nemá s příjmem NACL téměř nic společného,a s konzumací NACL obsažené v sépiovce už vůbec nic.Pokud ti veterinář tvrdí opak,je načase ho změnit.

Sépiová kost je z biologického hlediska zvápenatělá chrupavka, množství soli by mělo být malé. To že sépie žije ve slané vodě, neznamená, že její orgány jsou solí prosycené. Jiná věc je, že by se sépiovka měla před použitím pořádně umýt teplou vodou, protože na povrchu nějaké zbytky soli být můžou. Trochu se společně zamysleme :-), takový papoušek je schopen sépiovky spořádat velké množství (vlastní zkušenost) a žádné problémy s ledvinami nemá. Ptákům se sépiovka nevyvařuje, a jelikož mají ještěři s ptákama hodně společného, tak nevidím důvod vyvařovat. Toť můj názor. Pokud někdo cítí potřebu, ať klidně vyvařuje, tím se rozhodně nic nezkazí :-D

Viper-jsem rád,že jsi se zásmál,ale vychází to z momentální situace,taky mé předtuchy.
ad."vyvařovačů" svoji první kost jsem vyvařil tuším v roce 85 a byla z Bulharska,a co v ní je co složení netuším,ale jednu věc vím,ta originál je asi lepší.
ad.colica-já svého os.veta nemám,jen si myslím,že krom NaCl jsou tam i jiné soli na které se pak vše váže,možná se pletu?ale vyvařoval jsem a budu vyvařovat dál Pošuk

já sépiovou kost používám léta,nikdy jsem jí nevyvařoval,dokonce ani neomýval a nikdy sebemenší problém...proto si troufám tvrdit že to není potřeba a za tím si stojím.
O NACL jsem psal proto,že to je jediná sůl kterou můžeš aspon trochu "vyvařit" ostatní minerální soli které sépiovka obsahuje rozhodně vyvařit nelze takže se pleteš určitě.Pokud máš ale předtuchu,klidně si sépiovky vyvářej dál to rozhodně ničemu neublíží(ale ani nepomůže) ale nestav to prosím do roviny nezbytnosti,a nestraš chorobami které s tím naprosto nesouvisí.

neber moje reakce prosím zle ani osobně,ber to jako snahu udržet co nejvyšší odbornou ůroven poradny.Tvoje příspěvky na mne zapůsobily že "tak to musí být" místo "tak to dělám já" a vzhledem k absenci nějaké věcné a konkrétní argumentace a mé zkušenosti že tak to být nemusí jsem zareagoval.Pokud máš ale pocit že máš pravdu a já ne rád si svůj názor nechám opravit,koneckonců od toho tady poradna je.

Tak já pro svých pět ještěrů používám přípravek "calcium 2:0", prodává se v podobné krabičce jako třeba "reptivite" a jsem s ním spokojená. Nemusím nic vyvářet ani drtit. Kdo má ale ještěrů hodně, tak by se to asi prodražilo. Pro těch pět kousků to ale vydrží po dobu trvanlivosti, což jsou asi dva roky.
Jinak docela dobré počtení před spaním ( jak jste se do toho všichni vložili).

Zdravím všechny chtěl bych se zeptat stačí když dávám tu sépiovou kost jednou do týdne?:-/ U agam kočinčinských? Nebo mám radši pořídit vápník z zverimexu teď používám dodatečné vitamíny reptimineral C od značky SERA používám ho rok a půl a vše v pořádku.;-) Jinak co skořápky ty se mají nebo nemají vyvařovat?:?: A docela se mi líbí jak se tato diskuze rozjela.:-D;-):-D

Co se týče skořápek, tak ty nechám pár minutek přejet mikrovlnkou, zkřehnou a pak se lépe drtí na prášek a salmonela to rozhodně nepřežije :-) ale té bych se zas tak nebála pokud používáte skořápky od vajíček, které sami jíte, neboť veterinární kontrola v chovech drůbeže funguje docela dobře
směs drcených skořápek a sépiovky používám společně s komerční vitamínovou směsí a střídám to pro každé krmení

Jen bych dodal k té přírodní sépiovce, že se jedná o uhličitan vápenatý (CaCO3), který obsahuje cca 40% Ca (400 g v kg). Co se týká solí, není třeba vařit stačí opáchnout, ale asi to není nezbytné, dokonce některé stopové prvky v solích mohou být podle mě i prospěšné (Mg, I). U přírodních sépiovek předpokládám, že tam opravdu určitý podíl mořské soli bude, protože pokud se "povalují" na pobřeží, tak přeci jen přes ně voda při přílivu jde a po oschnutí tam na povrchu soli zůstanou.
Samozřejmě u uměle vyráběných (a dnes je jich asi ve zverimexech převaha) žádné soli nejsou, ale naopak se tam zřejmě přimíchávají další stopové prvky a minerálie (možná Arutha mě v tomhle doplní).

jak se pozna "prirodni" od "umele"? My to kupujeme normalne v nejakem zveraci kde ji maj "na kila", a vypada klasicky = vzadu je ta pevnejsi skorepina, vnitrek porezni drobivy bily, vepredu je videt takovy ten klasicky rastr - a kazda je trochu jina... :?:

BMW - nevyvarujeme, jednou jsem to zkusil, ochutnal, sul neobjevil - rozdil pred-po nepoznal = nemyslim ze by to bylo potreba. Papouch ji sezral uz kila a zatim zakonzervovany soli neni... :-)