Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sepiová kost

Zdravím chtěl bych se zeptat na různých stránkách doporučují dávat sépiovou kost tak sem ji ve zverimexu koupil kvůli dodatečnému přidávání vápníku kousíček sem ji uřízl dal sem ji to vzala to do pusy a zas to vyplivla asi to na ní podle mě bylo moc tvrdé. Můžu ji to rozmixovat a dát ji to spolu s cvrčkem kterého v tom obalím nebo různě mám kousky sépiové kosti po teráriu rozházet a ona si veme?Děkuji za každou odpověď.:-)

Co se týče skořápek, tak ty nechám pár minutek přejet mikrovlnkou, zkřehnou a pak se lépe drtí na prášek a salmonela to rozhodně nepřežije :-) ale té bych se zas tak nebála pokud používáte skořápky od vajíček, které sami jíte, neboť veterinární kontrola v chovech drůbeže funguje docela dobře
směs drcených skořápek a sépiovky používám společně s komerční vitamínovou směsí a střídám to pro každé krmení

Jen bych dodal k té přírodní sépiovce, že se jedná o uhličitan vápenatý (CaCO3), který obsahuje cca 40% Ca (400 g v kg). Co se týká solí, není třeba vařit stačí opáchnout, ale asi to není nezbytné, dokonce některé stopové prvky v solích mohou být podle mě i prospěšné (Mg, I). U přírodních sépiovek předpokládám, že tam opravdu určitý podíl mořské soli bude, protože pokud se "povalují" na pobřeží, tak přeci jen přes ně voda při přílivu jde a po oschnutí tam na povrchu soli zůstanou.
Samozřejmě u uměle vyráběných (a dnes je jich asi ve zverimexech převaha) žádné soli nejsou, ale naopak se tam zřejmě přimíchávají další stopové prvky a minerálie (možná Arutha mě v tomhle doplní).

jak se pozna "prirodni" od "umele"? My to kupujeme normalne v nejakem zveraci kde ji maj "na kila", a vypada klasicky = vzadu je ta pevnejsi skorepina, vnitrek porezni drobivy bily, vepredu je videt takovy ten klasicky rastr - a kazda je trochu jina... :?:

BMW - nevyvarujeme, jednou jsem to zkusil, ochutnal, sul neobjevil - rozdil pred-po nepoznal = nemyslim ze by to bylo potreba. Papouch ji sezral uz kila a zatim zakonzervovany soli neni... :-)