"obalovani" krmneho hmyzu vs. jeho dopovani v krmeni pro nej?
Zajimal by me nazor na tohle - klasicky se doporucuje "obalit" krmny hmyz v mineral-vitaminove smesi nez se da zkrmit, ALE - pokud se nekrmi "z ruky" (coz jde treba u nasich vousatek, ale stejne jim to "nevoni") tak to z potvor opada a maj toho na sobe nula-calá-nic. Pokud mam vlastni chov krmneho hmyzu (mame vlastni chov B.Dubia) neni lepsi / nestaci jen dopovat tim samym krmeni pro nej? Klasicky mame pro svaby smes drcenych psich granuli smichanych s roboranem h...
a + vytamíny do pití..
také jsem nad tím přemýšlel..
Navíc se říká že smýkaný hmyz nemusíme obalovat vytamínama .. protože takový má vytamínů dost z přírody .. ale co tam jedí co je o tolik zdravější??
Něco na tom bude...
Navíc jeden můj ještěr vubec vytamíny nedostává .. nic takového si nevezme .. a zatím / 2 roky/ je OK..
Ja jsem kdysi resil problem jak dostat neco do drapatek (trochu jiny problem nez tvuj, bylo to kvuli tomu ze jsou vodni, ze), nakonec jsem si udelal roztok a pichal ho injekci do zoofobasu a mouc.cervu a pak ihned zkrmoval. Myslim si že by se to dalo pouzit i u tebe a tak by nic tve agamy neucitily, kdyz to bude uvnitr.
A jinak ja krmim hmyz den pred skrmovaním nastrouhanou mrkvi nebo jablkem plus plastin, roboran aj. Ale nevim jestli je to dostacujici.
Já přidávám do směsy pro octomilky také vitaminy, jaký to má efekt netuším. Raději i obaluji, ale mám podobný problém, než se žabiny rozhoupou a mouchy pochytaj, octomilky se od vitaminu otřepají.
Výživa je základ a to i u krmného hmyzu, páč co jde do "cvrčka" pokračuje pak do "ještěra". Stejně tak u krmných hlodavců.
Proto v sezóně krmím cvrky hlavně zeleným (směska z louky) a přidávám to i myším a potkanům. V zimě používám čínské zelí, mrkev, jablko, okurku a kočičí granule. Myším a potkanům ještě občas pšenici, směsi zrní pro velké papoušky, ovesné vločky a potkani si navíc naloví uprchlý hmyz (cvrčky, šváby) spadlý do beden.
Ještě bych doplnil, že i tak cvrčky většinou obaluji do minerálií, přes léto je dobré dávat divoký hmyz (ten neobaluji).
Chtěl bych se zeptat, jak řešíte příjem tekutin pro šváby. Pokud krmíte pouze "suchým krmivem".
Díky
Prostě jim dám i nějakou zeleninu a ovoce.
krmím 2x týdně, stačí když jim jednou týdně dám nějakou zeleninu nebo ovoce?
my davame zeleninu/ovoce tak 3x tydne. 1x tydne bude dle mne malo.
Já je prostě nakrmím (třeba list čínského zelí, kus jablka, kus mrkve a pár granulí pro psy nebo tetramin) a za 2-3 dny staré zbytky vyhodím a dám čerstvou potravu.
takovej fígl, rozmočit kočičí granule horkou vodou, nechat nabobtnat, případně slít a šup s tim k švábům... Žádná zelenina ani ovoce, leda občas když něco přebude. Při tomhle krmení nebudete stíhat šváby zkrmovat... (granule by měli mít kolem 25% proteinů). Tohle se dost často praktikuje v laboratorním chovu švábů. Hlavně, mají v tom vodu. Lze to použít i pro cvrčky, ale tam se bez zelenýho člověk neobejde.
mylis klasicke granule pre psy?
myslím klasické granule pro kočky (pre mačky) , hlídat, jak se to vezme... musíš jim dát jen tolik kolik toho sní za 2 dny a pak dát další... ideálně krmit denně, ale dle mého je to zbytečný luxus který zabere dost času...
hm, tak ty psi granule co jsme takhle zkouseli uz po 2 dnech fakt desne pachly. :( Zkusim nekdy nejake ty kocici
to ale musis pak dost hlidat aby akorat sezrali danou krmnou davku, ne? Zkusili jsme kdysi namocene psi granule, ale rychle se kazi = pak pekelne smrdi. (ehm.. ;) )
Já bych chtěl jen doplnit krokodýlova slova o krmi pro bezobratlé - ono to "gut loading" funguje výborně.
Např. cvrček domácí (dospělý) má procentuálně 0.14% Ca a 0.99% P, při vysoce vápníkové stravě se pak dá docílit poměru Ca:P téměř 1:1 (0.90%Ca a 0.92%P). Já cvrčkům i granule obaluju v uhličitanu a než jdou na zkrmení, tak tráví min. 24hod v boxíku jen s uhličitanem nepo plastinem. U moučňáků nebo zavíječů se tak dá docílit i poměru 1.2-1.5:1 Ca:P
Já např. chameleonovi kořist nemohu obalovat, protože si obalené nevezme. Stejně tak eublik - halt gurmáni.
Myslím, že jsem to tu už někde psala, ale zopakuji to: mému chameleonovi také moc nechutnali obalení cvrčci a navíc pouhým obalením jsem nedocílila potřebného dávkování, tak jsem z vitamínů uděla hodně hustou kaši a tu nacpala cvrčkovi pod křídla. Kupodivu tento způsob chameleónovi vyhovoval a tu vitamínovou nálož cvrček jen tak neshodil
jj, parchanti taky nam nechtej obalovane. Cuchnou k tomu - otoci se a jdou pryc s vyrazem "to nemyslis vazne, tohle ti zrat nebudu"
BMW - kdyz uz jsme u tech eubliku - je napad promichat pisek s plastinem coby substrat pro ne moc velka kravina? Maj sice misku s drcenou sepiovkou, ale i tak maji ve zvyku neco pisku sezrat. Zadne problemy s tim, jsou v pohode, jen me napadlo ze kdyz uz tak at to ma trochu vyznam :)
Hlad by ho naučil, zmetka rozmazlenýho
Spíš bych se poohlédl po něčem přírodním, např. drcený vápenec, ale klíďo i ta drcená sépiovka (trochu dražší řešení). Ten plastin + vlhkost nejde moc dohromady a navíc jsou tam nějaké látky pro příchuť a to by taky v substrátu nebylo asi ono.
aha, ja myslel ze plastin = jen mineraly, bez nejakych tech ochutiv.
Jen minerální je, ale ochutiva nebo spíš ovoňovadla tam jsou, aby to asi "dobytku" vonělo a dobře to žral.
to jo, ale on je to takovej mrzáček, tak jsem rád, když vůbec něco zďobne :)
V tom plastinu jsou i různý sloučeniny železa a další látky - http://www.bioveta.cz/cs/veterinarni-divize/pripra vky/katalog-pripravku/zvire/drubez/plastin-plv-ad- us-vet.html
A přesně jak říká krokodýl, je to i navoněný, já to zkoušel a chutnalo mi to uplně jako krev, asi krz to železo.
Začínáš mě kamaráde děsit.Asi si sebou začnu nosit česnek a stříbrné kulky.
OT: a to jsem ještě neřek, že můj praděda pocházel z Rumunska, cheche
A vlastníte hrad v Karpatech.
Čórtův hrad! ...
ajajáj tam strašá
watch
fakt se moc omlouvám, ale já musel...
zdar,lucifere já ti zase malinko zamotám hlavu,nějak mi uniklo proč musíš dávat vitticepskám obalovaný hmyz??V jiném vlákně jsem psal,že agamy jsou popelnice!!tj.sežerou vše na co přijdou a pokud ne mají prostě smolíčka nic jiného nebude.Věř mi,že když jim tam dáš listy smetánky a oni je nesežerou hned,nech jim je tam oni uschnout a pak je agamy sežerou.Jinak obecně-co takhle šoupnout švábům hrabanku z lesa??drn trávy? třeba vařenou bramboru??suchou rybičku??morkové kosti??je toho opravdu hodně a zvláště u švábů platí"krmte švábi hladem".Jinak pokud jezdíš na burzu tak se podívej co se dává Dynastes,Lamprímám,Goliášům,Megasomám určitě na něco přijdeš.Pro ty kdo nevěří,nemusí vždyt já jsem své vitticepsky odchoval v roce 94 a asi jsem hodně zapoměljinak agamy chovám dále,ale jinéKrokouši neboj už se neprásknu
coz, vousatky jsou popelnice, tam me to az tak netrapi - ale gekoncici jsou parchanti vybiravi mlsni Vousatky krmim tak ze svaby normalne namocim ve vode, a vyvalim v smesce vitaminu-mineralu. Maj pak na sobe pekne nalepenej silnej skraloup te smesi.
zdar,Ébečka nejsou parchanti.Schválně mrkni na ocásek??já myslím,že ho sotva táhnou po zemi,asi je moc ženeš?zkus jim dát holata,ale rovnou do misky s Platinem,Roboranem 50:50,nebo je nech vykysat.Min.rok nedostali ty moje nažrat od 11/08 a byli zimovaný na 8stupních(i mládata)a v pohodě.Pokud mají celoročně dobrou stravu ten váhový úbytek po dobu zimování je minimum
Trošku jsem se hrabala v historii dotazů/odpovědí ve snaze objevit jistou informaci. No, zatím neúspěšně, ale jelikož je jí toto vlákno velice blízko, s dovolením (nebo i bez něj ) jej vzkřísím...
V současné době šváby krmím směsí drcených psích granulí a ovesného šrotu (je levnější než vločky a v podstatě jde o totéž, jen v jiném tvaru), do které přidávám plastin/roboran H. Nějaké to ovoce, zelenina, aqua gel...standardní sortiment podezřelých.
Jedna věc mi ale už delší dobu vrtá hlavou a nepodařilo se mi na ni nalézt jednoznačnou odpověď - do jaké míry šváb samotný využije ve svém metabolismu vitamíny a minerály získané ze směsi plastinu a roboranu H? Jsou jim přímo k užitku, zvednou nějak měřitelně jejich životnost a produkci, nebo to má smysl jen kvůli zvířatům, která si jimi následně vycpou bříška?
Jde mi především o to, že kdyby se jednalo o druhou možnost, jak velké množství těchto minerálů jsou schopni ve svých tělech udržet a kolik bez užitku vyloučí? Byl by potom zásadní rozdíl mezi tím, jestli vitamíny a minerály dostávají pravidelně, nebo se jimi nacpou těsně před zkrmením?