Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je zdravy polnicek?

Dobry den, rada bych se zeptala, jestli je pro suchozemskou zelvu 4prstou vhodny jako potrava tzv. polnicek (salat). Ma ho velmi rada a "rozumi" si s nim vice nez s brokolici nebo jablkem. I kdyz to taky dostane pro spestreni. Polnicek jsem objevila nahodne, tak se chci zeptat, jestli to pro ni nemuze byt nejak skodlive, kdyz ho ji ve vetsi mire nez ostatni zeleninu. Dekuji predem.

Polníček má nevhodný poměr Ca:P, ale přesně si nevzpomenu (nemůžu to najít v zápiscích :-)), prostě má víc fosforu než vápníku. Ve 100g> 126 kalorií, 8.4g tuku, 19.4g karbohydrátů (sacharidů), 2.1g proteinu. Je v něm slušná zásoba vit.C, ale není to žádná "céčková bomba".
Když chci naše želvy vidět utíkat, hodím jim hrst polníčku :)), je to dobrý krmivo, resp. na to co se dá/nedá sehnat je dobrý. Jen to chce hlídat to Ca:P a mixovat to s něčím.

Polníček lze míchat s čínským zelím (CA:P tuším cca 3:1) nebo s endivií (štěrbák), který má tuším taky dost Ca. Dále lze zeleninu poprášit minerálním přípravkem s dostatkem Ca (např. Plastin, Nutrimix pro nosnice, namleté skořápky, nastrouhaná sépiovka). Ideální poměr Ca:P by měl být asi 1,5:1 nebo i trochu více ve prospěch Ca. V létě je nejlepší směs pampeliškového lupení a dalších lučních plodin.

Kaytee se přestaly dovážet

Už i ty želvácký? :-(, leguání se přestaly vyrábět už před rokem, teď i želví - ono když je něco dobrý, tak není zájem a přestane se to vyrábět...

Ja krmim kazdy den jen salatem ledovym

- pokud chcete mít zdravá zvířata, pamatujte heslo - "salát je ZLO!" :-)

Zdravím, Kaytee granule jsou už k nesehnání a když je sežneš, mají většinou bohužel prošlou záruční dobu. Bylo mi řečeno, že Kaytee se už nevyrábí, co je na tom pravdy, sám nevím, ale k sehnání nějak vskutku nejsou. Mé želvy mají hodně rády rukolu, poté dávám z květináče pampeliškové listy a vojtěšku. Když má člověk pár želv, tak není problém mít pár květináčů. ;-)

Tak já mám jen dvě, v létě to byly prckové, že bys je schoval v dlani a dneska už docela monstra, nevěřil bych, že rostou tak rychle. Já mám osobně 6 květináčů a zvládne se to. Avšak pro někoho jako Ty, s takovým počtem želv, to je nemožné, chápu. Chtěl jsem se ještě zeptat, nevíte někdo jaký je poměr Ca:P v rukole? ;-) A její klady ži zápory? ;-) Díky

Nekde jsem nasla, ze rukola ma pomer 160:52 ve prospech Ca, ze by mela mit stavelany jsem nenasla. Davam ji prilezitostne pro zpestreni jidelnicku, zelvy ji radi...
Ja bych se pro zmenu zeptala na vas nazor na rimsky salat (pomer Ca:P je 0,77:0,72)... Vim, ze u Khora na strankach se to uz resi, tak asi hlavne jestli k tomu nemaji neco "nezelvari". Diky

Rukola má Ca:P 3.1:1 - jak jste psala. Šťavelany nejsou problém, ale rukola obsahuje kys. erukovou a ta teoreticky může fungovat podobně jako šťavelany - je ale obsažena především v semenech a tak zkrmování listů není problém.
Římskej salát je ze salátů (Lactuca spp.) asi to nejmenší zlo - 2.75:1 Ca:P ale je to jen poměr vápníku k fosforu a ne obsažené množství. Vápníku má 3x míň než čínský zelí, ovšem z hlediska sacharidů a bílkovin je na tom dost podobně, což by nemuselo být až zas tak špatný.

Mě se osvědčilo nasekat všechny suroviny najemno, řádně promíchat a podávat. Postupně pak zvyšovat poměr čínského zelí a ubírat salátu. Je taky potřeba najít si zelí pěkný, zelený, občas se prodává nehezký, bílý a to mi taky moc nechtějí. Zkusit taky nahradit ledový salát třeba zmińovanou rukolou a pak zase fígl s promícháváním. ale určitě existují i jiné finty;-)

Tak jak píše Arutha. Postupně převést na správnou potravu. Pokud ale budete příliš ulehčovat želvě příjem potravy krájením, nebude nucena používat tlamku tak jak má a dočkáte se tohoto:
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko   pie-P5230074.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko   pie-P5230068.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/09   8.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/09   7.jpg]

Podívejte se co dokáže zpracovat margináta. Je to natočeno sice asi nekvalitně, ale žádný přeborník holt nejsem. Kus dřevnatého stonku ji chutná tak až jí lítaj sliny i z nosu :-)
http://www.dailymotion.com/video/x5qi3s_tmarginata -a-koyen_animals

Ale fuj:-( Pardon, nemohl jsem si pomoct. Já měl na mysli krájení jen kvůli tomu přechodu - promíchání. Když byly moc velké kousky, stejně si želvata vybrala to co chtěla a zelí zůstávalo ignorované. Při menších kouscích neměly želvy na výběr a braly všechno. Teď už zelí žerou bez problému, takže mají zase větší kousky. Mě takhle chvilku zlobily mladé uhlířky (odmítání zelí), nucený přechod dle popisu výše trval max. týden až dva.

Takže jak jsem pochopila v zimě pouze čínské zelí?A mohu jí dát občas jablko nebo kousek mrkve?A granule jsem koupila od Vitakraftu Reptile special,myslíte, že jsou ok?No je fakt, že když jsem jí dala jako chuťovku ledový salát, že se mohla utlouct.Přišlo mě to v porovnání jako děti, který dostaly čokoládu :-).Díky.

No je fakt, že když jsem jí dala jako chuťovku ledový salát, že se mohla utlouct.Přišlo mě to v porovnání jako děti, který dostaly čokoládu

No a přesně tak je to potřeba brát, jako čokoládu.
Nemusíte dávat pouze čínské zelí, možností je víc, zvlášť pro malý počet želv, (přiznám se že jsem línej možnosti vypisovat když už napsané jsou) vždy však musíte dbát na co nejoptimálnější složení.
I to jablko a mrkev občas nevadí, sice je to spíš pro váš dobrý pocit ale jistě nevadí, pokud se to bude brát jako ta čokoláda.
A když jsme u těch dětí, granule i když kvalitní by se daly dobře přirovnat ke konzervě. Představte si že stále krmíte děcko tou nejjakostnější čokoládou a nejlepšíma konzervama, tak asi tak.
Také je třeba hlídat samotný objem takové mňamky. Ona čvrtka rajčete je pro člověka kousek, ale pro malou želvu je taková čtvrtka kolikrát větší než samotná želva. Berte to tak, že když třeba dáte rajče koníkovi, bude rád a určitě mu neublíží, zkuste mu jich ale dát třista kilo najednou. Nejspíš to nerozchodí a ten váhový poměr není tak nesmyslný jak se na první pohled zdá.