
Borovice a ostatní jehličnany v teráriích
Zdravím, co si o tom myslíte? Jedná se mi hlavně o zakrslý druh borovice(kleč), která by se se svými rozměry v pohodě vešla do terária a sem tam by bylo potřeba ji přistřihnout. Máte někdo nějakou zkušenost s jehličnany v teráriu? Díky
Zajímavá diskuze. Ještě mě napadlo, jestli by nadměrná vůně (ať smůly nebo v květu) nějak negativně neovlivnila zvíře žijící v tera. přece jen koncentrace pachu stromku bude v tera daleko silnější než v lese... Nebo ne ???
Jestli se k tomu můžu také vyjádřit: - Je pravda, že pryskyřice jehličnanů obsahují různé silice, které mohou být dráždivé jak pro měkké sliznice tlamy či očí, tak dokonce i pro pokožku, takže mohou vyvolat všelijaké reakce. A to obzvlášť v uzavřeném prostoru terária, kde může oproti volné přírodě nastat daleko větší koncentrace oproti volné přírodě. Různé sukulenty jsou podle mého do terárií daleko vhodnější. Navíc si myslím, že naše jehličnany včetně většiny druhů borovic, nejsou zrovna vhodnými rostlinami pro teplá a vlhká terária. Vyhovuje jim spíš chladnější, dobře větrané prostředí a klasické střídání zimních období, takže dlouhodoběji většinou nejdou udržet ani v bytě, natož v uzavřeném teráriu.
To je asi pravda. Raději od těch borovic ustoupím, ikdyž nerad
. Přemýšlím tedy o něčem jiném a napadla mě tůje...? Vůbec se v tom sice nevyznám, ale tu jsem už i v teráriu viděl, tak s tou asi takový problém nebude, ale nevím. Co myslíte, případně jaký podobný druh drobnějšího keřiku by jste doporučili?
Aby si ma nebral ako kritika živých rastlín, skús sa pozrieť na sukulentné rastliny. Doporučoval by som niečo z rodu Haworthia su to v podstate nezmar-rastliny
alebo ak chceš mať niečo ako nepravý bonsaj tak rod Euphorbia, patrí medzi sukulentné pryšce. Len si musíš dávať bacha na to, že niektoré druhy majú v dospelosti trny.
Jenže já zastávám určitou přirozenost a tak třeba u zvířat s mírného pásma mi přijde sukulent jako pěst na oko...
Ty si pořád řešil bonsaj, ale není přece problém vyrýpnout v lese pár borových sazeniček a bez nějakých "bonsaj ambicí" je pěstovat v chladnějším dobře osvětleném a větraném teráriu, klidně i se zimní pauzou (i zvířata by zimovala) a až by borovičky odrostly, tak je lze opět vyměnit za malé. Je to jen o podmínkách v teráriu, resp. i v místnosti, kde by bylo umístěné.
(je pěstovat v chladnějším dobře osvětleném a větraném teráriu)
Aké zviera tam chceš chovať a čo presne znamená chladnejšie- ako vonkajšia teplota??
Prosím ta uvažuj, zober si podmienky pri ktorých rastú borovice a skús sa pozrieť na teploty pri ktorých strávia prevážnu časť roku. Mne to pripadá ako keby si chcel chovať natrixku s guttatou v jednom terárku.
Nejspíš nějaké z mírného pásma...třeba guttata nebo obsoleta je takový druh borovicového háje
.
Borovice rostou i v teplejších oblastech než u nás, ono je a) dost druhů a b) zvládají docela slušný rozptyl teplot a není problém je na čas zazimovat...
Ty furt děláš jako by existovala jen kleč, navíc borovice jsou časté i ve středomoří...
Což by taky klidně šlo...ono je to vždy o tom znát, co který druh potřebuje a nevidím v tom zas takový problém, ale ze zásady nekombinuji v teráriu různé druhy zvířat...
Pro zadavatele:
Podle mých skromných znalostí je možné použít klasickou borovici lesní do terária mírného pásma, samozřejmě venkovní by bylo ještě lepší, ale lze to i ve větším vnitřním. Osobně bych použil drobnější semenáčky, které bych vložil do nádobky z lesní hrabankou a pískem a i s nádobou zapustil do substrátu. Důležité je dostatečné osvětlení a velmi dobré větrání.
Skúsim vám vysvetliť prečo som proti stromu do terárka, hlavne borovica :
Semená borovíc sa musia pred výsevom stratifikovať, t.j. narušiť obal samotného semena, podla druhu niektoré teplom, alebo mrazom iné chemicky- napodobniť tráviaci trakt zvierat najčastejšie vtákov. S tohoto dovodu sú v prírode už dost vzácne samovýsevy. Takže, to čo by ste chcel vyrýpnúť v lese tam niekto z največšou pravdepodobnostou doniesol a zasadil. V lepšom prípade by to bola krádež, v CHKO trestný čin.Pri výsadbe sadeníc je nutné podla stanovišta vytvárať mikroklímu, pretože sú náchylné v lete na vyschnutie a v zime na vymrzanie. Pritom večšine stredoeropskych borovíc najviac vyhovujú teploty do 20°C a relatívne vysoká vzdušn vlhkost. Podobné nároky majú aj balkánske.Ked si predstavim že najkvalitnejšie drevo a največší výnos dosahujú ako 80-100 ročné, pripadne mi barbarské ich likvidovať v ich utlom veku.
A na záver taká filozofická otázka : Prečo asi v bytoch pestujeme subtropické a tropické rastliny, prečo chováme zvieratá z týchto krajín. Nebude to pre to že máme v bytoch o dosť podstatnejšie teplejšie ako je vonkajšia teplota a to po večšine času roku. Nebude to pre to že je to podstatne jednoduchšie a schodnejšie pre obe strany. Ja som presvedčený o tom že stromy sú odkaz pre našich potomkov doprajme im nejaké.
Tak já teda nejsem lesnický inženýr, ale v borovém lese (kterým mimochodem člověk ve většině míst u nás nahradil původní druhy, což je na škodu biodiverzitě) se najde spousta přirozeně vyrostlých semenáčků. Máš pocit, že semínka z borovic neprocházejí běžně zažívacím traktem lesních zvířat? Myslíš, že se jim cíleně vyhýbají? Asi ne, viď. Stejně tak ostatní případy narušení obalu semínka se běžně dějí neboť nežijem ve skleníku. Ze stovky semenáčků doroste sotva několik stromů, zbytek podlehne tlaku okolní přírody, takže odběr dvou tří semenáčků opravdu přírodu nezlikviduje. Navíc jsou to v mnoha případech nepůvodní monokultury vysázené člověkem a opravdu v tomto případě nelze hovořit o nějakém poškozování přírody, pokud tak navíc udělám na vlastním pozemku, tak už není vůbec o čem mluvit... Mimochodem - víš kolik podstatně větších boroviček padne o vánocích a při "probírání" porostu.
Samozřejmě pokud by šlo o výsadbu, tak ano, ale u náletů je to opravdu hodně hodně velká sci-fi...
V tom nevidím problém. Vytváření mikroklima, to je to, oč v teráriu běží.
Opravdu hloupý argument vzhledem k tomu, jak funguje lesní hospodaření.