Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lacerta agilis a Lacerta agilis agilis

DObry den chtěl bych se zeptat nějakého odborníka, na konkrétní rozdíly mezi těmito ještěrkami, dále by mě zajímalo, zda je zbarvení jedinců závislé na biotopu a zda je možné, že se mládata vylíhla pozdě na podzim minulého roku. Jelikož již dva roky sleduji populace v okolí mého bydliště a zatím jsem spatřil jen hnědě zbarvené jedince a prvními ještěrkami, které jsem letos viděl byly asi 3 cm dlouhá mládata, která vypadala jako čerstvě vylíhlá, díky za info...=)
Změna předmětu, původně: lacerta agilis a lacerta agilis agilis (halapremek)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
No nejsem odborní na ještěrky, ale Lacerta agilis agilis je poddruh Lacerty agilis, je to jako ptát…
Ondra Machač 06.04.2009 19:21
Ondra Machač
Jen bych doplnil, že doba líhnutí mláďat je u nás závislá na klimatickém průběhu roku a na lokalitě.… nový
kerejoo 06.04.2009 21:46
kerejoo
díky moc, potvrdili jste moje domněnky =) ještě bych se chtěl zeptat jeslti někdo neví nějaký jiný d… nový
darcystop 07.04.2009 15:35
darcystop
Samci mají větší (výraznější) stehenní póry a ty jsou perforované (z dírek je vytlačován naoranžověl… poslední
krokodýl 07.04.2009 17:04
krokodýl

No nejsem odborní na ještěrky, ale Lacerta agilis agilis je poddruh Lacerty agilis, je to jako ptát se na rozdíl mezi jabkem a jabkem Golden. Jednotlivé poddruhy se liší počtem a tvarem šupin na hlavě, hřbetě atd., částečně také zbarvením. U nás se vyskytuje právě poddruh Lacerta agilis agilis. Různé formy zbarvení budou asi taky ovlivněné biotopem a také geograficky. Mláďata se líhnou na podzim, takže je to možné.;-)

Jen bych doplnil, že doba líhnutí mláďat je u nás závislá na klimatickém průběhu roku a na lokalitě. Pokud je teplé a brzké jaro a ještě je to například na teplotně příznivější jižní Moravě, mohou se malé ještěrky objevit již v červenci. V podhůří Orlických hor ale třeba až koncem září.

díky moc, potvrdili jste moje domněnky =) ještě bych se chtěl zeptat jeslti někdo neví nějaký jiný dimorfismus, krom barvy, četl jsem něco o štítcích na hlavě, ale nepodařilo se mi dohledat přesné zakreslení....

Samci mají větší (výraznější) stehenní póry a ty jsou perforované (z dírek je vytlačován naoranžovělý maz, který na vzduchu tuhne). Také se u dospívajících a dospělých samců dají rozlišit hemipenisové kapsy (rozšířený kořen ocasu a někdy i jasně vyrýsované kapsy). Jinak se odlišují samozřejmě poměrně jasně zbarvením, ale občas se mohou vyskytnout i samice se zelenými boky nebo tzv. intersexuálové vykazující znaky obou pohlaví. Agiliska je z našich ještěrek zřejmě barevně a kresebně nejvariabilnější.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru