Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o pár rad, děkuji

Ahoj,
včera jsem si chtěla na Ládví koupit Korálovku (rozhodovala jsem se mezi kalifornskou a mexickou), jenže jsem tam ze zdravotních důvodů nemohla jet, tak jsem tam poslal přítele. S tím, že si má z nich vybrat, která se mu bude více líbit.
On místo Korálovky přivezl domů Krajtu Královskou :!:
S tím, že Korálovky tam neměli "ty hezké". (On zvířatům všeobecně moc nerozumí. Má je rád, stará se o ně, ale prostě to nemá v sobě.) Že se mu líbili "tyhle" a že já už jsem krajtu jednou měla, tak je to stejně jedno (když jsem byla malá, měli jsme tmavku). A navíc prej už je jedno, jestli ten had vyroste 120cm a nebo 150cm. Ještě, že přivezl K. královskou a ne tu tmavku. To nevím, nevím kam tu bysme dali.
Nyní k problému.
Hadice vypadá v pohodě. Terárko hned prošmejdila a i na ruce se hned neschoulí do koule, ale leze a skoumá. Prý je měsíc stará. Myslíte, že už je rozkrmená? Já doufám, že jo. Že by snad nikdo neprodával nerozkrmená mláďata.
Jinak terárko má zatím 80x40x40 (přikládám foto), větev ještě dodám, to už jsem včera nestihla. Můžete mi z vlastní zkušenosti říct, jakou a jak silnou žárovku/ky tam dát, aby teplota byla ideální? Už jsem zkoušela více možností. Když to bylo nejideálnšější i s chladným koutem, tak ale pod žárovkou bylo 45°C, což mi přijde moc.
Čím takovouhle žížalku krmit? Holátky nebo skákavkami?
Zjišťovala jsem a hledala jsem, takže info mám. A zkušenosti s krajtama taky, i když ne s královskou. Tak se právě bojím tý nežravosti.
Díky moc za všechny rady.

krajťule je hezká ... Proč se bojíš nežravosti, když jsi to ještě ani nevyzkoušela? A takováhle "žížala" si tu skákavku už dá. holátka tak leda pro mladý užovky atd.
Já osobně bych spusil tu žárovku s květináčem níž a tu druhou vyhodil úplně. takhle nedosáhneš studeného koutu. na tu žárovku bych to teď v létě vyděl na 25-40w. záleží, kolik máte doma v létě stupňů. Pod žárovku tak 35 stupňů, ale když tam bude víc, tak se prt děje. jinak si to prostuduj tady > http://tera.poradna.net/a/view/64346-krajta-kralov ska-python-regius. Hodně štěstí s chovem !

PS: to Aloe, nebo co to je za zeleninu :-D bych dal pryč. má to ostny a had je zvíře tupé a mohl by se poranit... ;-)

Jo, jo. Je krásná. A mám celkem radost, že koupil zrovna tuhle, je úžasná.
Osobně jsem chtěla radši krajtu než korálovku, korálovky mi přijdou takový žížakly hubený :-x Ale pak jsem se spíš z praktickejch důvodů rozhodla pro korálovku. A ono ejhle, máme krajťuli.
Květináč dát niž jsem zkoušela, ale pak tam byla celkem tma.
Takže ta žárovka v levo nad mechem je slaboučká, jen na světlo. U mechu je 22°C a pod tím převisem je 21-22°C. Žárovka vpravo ještě dost hřeje. Teď jsem tam naměčila skoro 50°C! Tak jsem to hned vypnula a dám tam něco slabšího.
Mám dát krajťuli kámen na vyhřívání? Břidlici (myslím, takovej ten černej placatej). Výhřevnej jen od žárovky.
Jinak je to opravdu Aleoe ;-) a hned ji jdu vyndat. Mám ještě jeden druh Aloe a ten ne takovej tenkej a měkkoučkej, tak tam dám ten

Ahoj, neblazni :) hadice si potrebuje vzbrat - tedy nejlepe ji tam nech teplotni gradient. Myslim si, ze je vcelku zbytecne, aby mela dve svetla - e to had a ti na svetle az tak zavysli vetsinou nejsou - jsou vyjimky, ale krajtule to nejni :) Teplotu pod svetlem 30-35, v prostredi kolem 22-27. Musi se mit kam schovat a mas vyreseno :) Sutr na vytapeni netreba. Vim ze s kytkama je to hezci, ale hadice to neoceni a kytce na to svetle nesvetle take nebude zrovna ok, takze bych ji vyndal. Zarovku bych videl tak 25W, ja mam u svejch hadu skoro vsude 15-25W, jen v jendom opravdu velkym terarku ma, 40W. Vdy se snaz dodrezet jakousi heterogenitu vseho - teplo, svetla, prostredi,a t si hadice vybere.

Jestejednou jsem se koukl na tu fotku a nem tam hadice VUBEC zadny ukryt! Tu musi!!!! Neco ji tam dej, ja sam pouzivam potravinarske dozy s raselinikem, ale neni tomoc esteticke :)

Takze shrnuto a podrtrzeno - mas tam moc svetla na topeni, sutrak topnej netreba, kytka take netreba :)

VH

no, jestli tu teplotu měříš tím rtuťákem nahoře, tak se není čemu divit, že tam máš 50C. Spusť tu žárovku níž, dej tam tak 25w a pokud ti jde o světlo (hadoj to je šumák), tak doporučuji kuchyňské světlo. Taková ta zářivka co se dává nadkuchyňské linky. Stojí to 300 kč, má to JEN 15W, svítí to dost, netopí to skoro vůbec a nevypadá to špatně. A tu teplotu měř dole na substrátě, tam, kde na té druhé fotce leží ta hadice. Jinak to s tou břidlicí je asi jedno. Já jí tam mám. Ale spíš jen z estetického hlediska. Tera mi pak přijde takový víc členitější než když tam je jen substrát. Navíc se štěpkamy (mám je taky) ta černá břidlice pěkně kontrastuje. Ale jak píše VH - netřeba.

s vlhkostí to určitě horší je. Ovšem závisí to na odvětrávání a nádobě s vodou. Oni i ty štěpky jdou rosit. sice špatně ale jdou. Já mám tera 80*40*40 a v něm "větší" nádobu s vodou. Odvětrání dole 2 x 8cm v průměru a totéž nahoře a vlhkost tam je i bez rosení. rosím pouze při svleku. Chápu, ze PR potřebuje vlkost větší, než moji hadi, ale nevidím problém jí tam udržovat i se štěpkama. Navíc, když na fotce je vidět jakási nádoba s vlhkým lignocelem.

ptám se proto, že jsem ho dříve u BC měl. Had ho využíval jen občas. Po jeho odstranění si had našel nové místo kde se pořád vyvaluje a evidentně mu úkryt vůbec nechybí. V nějaké literatuře jsem četl, že ani chovatel nedoporučuje ukryty pro velké hady. Had má mít pocit, že celé tera je jeho ukryt a cítit se tak v tera bezpečně a né se tak cítit jen v tom domečku ...

Had má mít pocit, že celé tera je jeho ukryt a cítit se tak v tera bezpečně a né se tak cítit jen v tom domečku ...

To zní celkem logicky. A když nad tím tak přemýšlím, ta tmavka co jsme měli taky žádný úkryt neměla. Dokonce neměla ani pazadí s palandou. Ta měla substrát, větev, světlo a misku. Nic víc.
Nestačil by té královandě jako úkryt ten převis?
Ať si zvyká na celé terárko, pokud jí tam dám ten domeček - kůru, aby si tam nezalezla a nebyla nonstop zalezlá tam?

Má jí být úkryt těsný?
Můžu jí tam dát cca 2Ocm dlouhej a 5cm vysokej úkryt? Je to půlkruhová kůra z kmene. Původně jsem jí měla do akvária, ale tam nakonec nebude.
Může si tam vlíst jedou stranou a druhou vylíst. Ale bude to pro ní dostačující úkryt nebo musí mít nějaký jen s malým vlezem, aby se cítíla bezpečně?

Ještě mě teď tak napadlo, že nevím kdy krajťule dostala žrádlo. Tak kdy myslíte že jí můžu zkusit nabídnout myšku?
Zítra si jedu k našim pro potřebné věci a v úterý koupit myši. Zkusím si je chovat sama. Ale uvidím, jak to půjde. Spíš jestli to nebude vadit doma, kuli smradu a případnému času starostí o ně. Takže bych mohla rovnou koupit jednu přiměřeně velkou a zkusit jí nabídnout, zda si jí dá. Nebo je nějaké "pravidlo" jak dloho nechat nový přírustek si zvyknout na tera a po jaké době až poprvé nabídnout potravu? Mám jí od soboty a v úterý bych jí tu myšku dala. Nebo mám počkat např. až do dalšího úterý (to už u mě bude hádě víc než týden)?
Díky

Mech přivezl přítel taktéž v sobotu z Ládví.
Měl za úkol koupit podestýlku (štěpy), něco hezký ho do terárka - tak právě přivezl ten mech. Jako poslední měl přivést korálovku. Tak místo toho přivezl krajtu. Já jsem radši.
Mě se právě zase ty albino nelíbí :-x
Osobně se mi víc líbí krajty, protože to nejsou takový žížalky jako korálovky. Ale je jasné, že každému se líbí něco jinho

Ještě asi takový blbý dotaz, ale jak často se krajty vyprazdňují?
Je mi jasné, že je to závislé na frekvenci krmení. Co třeba nějaký průměr? Nebo když se mládě krmí pravidelně každý týden, jak často se pak vyprazdňuje? Nebo je třeba nějaké obecné pravidlo, že se had většinou vyprázdní např. 8 - 13 den po nažrání?
Díky

Miska s vodou není opravdová miska :-x Je to jen ta obyčejná plastová miska pod květináč (je lehká), tak jsem do ní dala takovejhle větší kámen, aby misku zatížil, aby nebyla pořád vylitá voda. Časem koupím jinou, ketamickou a těžkou. Tohle bylo jen takový momentální řešení
Jinak ten mech stál 20kč. Měli ještě menší za 10kč a větší, ale ty nevím za kolik

Ještě jestli bych mohla reagovat, zítra si jedu taky pro regiusku. Hady chovám na bukových štěpkách a jsem s nimi nejvíc spokojená. Když jsem četla, že se na nich špatně udržuje vlhkost, trochu mě to znepokojilo a letěla jsem pro vlhkoměr. Nanečisto jsem ho zkusila dát do terka a bez rosení je tam 70% vlhkosti! Tak si myslím, že to bude v pohodě:-p

Ahoj,
tak dnes jsem jela pro myšky. Vzala jsem si skupinu 1 samec + 4 samice. A samozdřejmě jsem vzala i jednu skákavku pro Žovku, tak jsme jí pojmenovali. Zkusila jsem dát myš Žovce, ale neopadlo to. Myš byla něco mezi skákavkou a dospělcem a krajťule se jí bála. Takže jsem jí přihodila ke skupině a jela rychle pro holátko. Měli úplně malinká holátka a pak trochu větší. Vzala jsem 2 ty trošku větší a nabídla jí je. Noo, a Žovka si je s radostí dala. Já měla radost ještě větší. Nejdřív okolo toho prvního lezla a čmuchala, poodlezla trochu dál, pak zase přilezla. Trvalo to asi 5 minut. Ale pak se do něj pustila.
Měla jsem z toho strááášnou radost! :))
První holátko špatně škrtila, takže když se pak rozbalila, hole to rozdejchalo. Ale jí to bylo jedno a sežrala ho. To druhé už chytla, uskrtila a sežrala jak starej mazák :-D
Takže než se mi začnou rozmožovat myšky doma, zajedu vždy pro 2 nebo 3 holátka (Nebo myslíte, že 2 holátka jsou málo?), budu vybírat nějaký větší. A až se budou myšky rozmnožovat i doma, můžu ji pomalu nabízet větší a větší.
Tady je pár fotek z dnešního, a našeho prvního krmení

mě had žral myšata bez škrcemí - za živa. Nech jí trochu vyhladovět - tak 2 týdny, a pak předhoď malou skákavku. Myší hole je nevýživné (jako kdyby tebe nechali o chlebu a o vodě) a krajťule si musí zvykat na větší potravu, která se oproti holatům navíc pohybuje...
A proč chceš chovat myši? Rozhodně na tom nic moc neušetříš (ani neviděláš) a pro jednu krajtu to fakt nemá cenu... a to nemluvím o tarostech kolem toho - úklid, krmení, smrad, kupování granulí atd ...
A dávej bacha, ať ti had nepolkne s myškou i ten štěpek ! Lepší je krmit např. na papíru. ten pak vemeš a vyhodíš. já už krmím mrtvou potravou (parkrát mě myš poranila hada) a tu "mrtvolu" pokládám do tera na papír, nebo na kachličku. > už několikrát jsem pinzetou vyndaval štěpek hadoj z tlamy, tak to řeším takhle. A pokud chceš - budeš krmit živou potravou, tak je vůbec lepší krmit mimo tera v nějakým větším plastovým boxu.

To je sice pravda, ale někdy to bohužel není možné. Řešilo se to tady už Xkrát. Moji hadi mimo terárium nežerou. Regiusky jsou velice známé svojí vybíravostí v krmení, takže ať se zadavatelka původního dotazu zbytečně nevyděsí, pokud jí hadice nebude chtít mimo tera potravu přijmout. Manipulace je obecně pro plazy stresujícím faktorem a u regiusek se mi to potvrdilo obzvlášť.

stres.. stres... to tady čtu pořád. mládě, jenž si na přítomnost člověka bude postupně zvykat si na to relativně zvykne. (samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo). Podle vás, co pořád píšete o stresu by se mělo kolem tera raději chodi po špičkách nebo raději vůbec?? Moji hadi bezproblému v klidu žijou v obyváku naproti domácímu kinu a rozhodně nevipadaj, že jsou ve stresu. v klidu podřimujou a ani už nereagujou na okolní pohyb ani vybrace a hluk z TV. Nemám ani problém s krmením mimo tera. Hadi jsou na manipulaci odemne "zvyklí" a tak přesun jinam pro ně rozhodně není žádný horor a po potravě okamžite VŽDY ihned vyjeli (ted už krmím v tera mrtvou potravou). Ale jinak je tam možnost (jak píšeš), že had bude vybíravej a mimo tera žrát nebude. Ale nevěřím, že by ho hlad nenaučil..

To ta moje jse snažila škrtit. Jak jsem už napasala, u prvního se jí to nepovedo a u drýhýho už jo.
Krmení mimo tera časem zkusím. Určitě je to bezpečnější než v něm. Ale mám hadici od soboty, tak to nechci uspěchat.
Myšky si chovám protže v podstatě kdykoli budu mít jakoukoli velikost. Počítám s tím, že samice můžou mít mladé najednou nebo vrh sežerou nebo něco. Ale mám v zásobě ještě jednen boxík. A tak se nebudu muset bát, zda seženu určitou velikost myší. V mém okolí se třeba skákavky neshání moc dobře.