Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem VÝSTAVA ŽAB

Rádi bychom Vás všechny pozvali na výstavu žab, která se koná od 18. do 24. 5. v areálu Stanice přírodovědců hlavního města Prahy (Drtinova 1a, Praha 5 Smíchov). Uvidíte rozsáhlou kolekci žab včetně těch, žijících na území ČR. V několika případech bude možné pozorovat naživo různá vývojová stádia pulců (Discoglossus pictus, Bombina orientalis, Bufo bufo, Phryhohyas resinifictrix). Pro mladé přírodovědce je připraven krátký kvíz ze života žab, každý z Vás může dát hlas své zvolené "Žabí miss".
Návštěvu lze spojit s prohlídkou expozic Stanice přírodovědců, tropického terária a akvária, bylinek, masožravých rostlin, bromélií, orchideí, kaktusů a sukulentů (některé je možné na místě zakoupit).

Středa bude věnována od 17. hodin odborné přednášce Martina Šandery s názvem "Není žába jako žába", na které jste všichni vítáni.

Tip na závěr: vhodnou kombinací je sobotní návštěva smíchovského Terrabazaru (pořádá Teraristická společnost Praha) odkud lze pohodlně dojít během několika minut přímo na stanici.

Za Stanici přírodovědců Vás zve

Jana Bulantová

P.S. Vkládám za JaBulu, nerozumí si s naším redakčním systémem :)

Já byl také na včerejší přednášce. A dnes se školou na výstavě, žáby celkem ušly, ale ty terária(nemyslím ty s žábami)... hrůza a děs!!!! Do vody z který by měli hadi pít bych nevykonal ani potřebu. Chtěl jsem to vyfotit, ale přes ty špinavý skla by stejně nebylo nic vidět.

Myslíš terária v Drtince??? Ta už tam stojí léta, tudíž sklo nemusí být 100%, ale jinak bych připomněl, že odtud vzešlo pár zajímavých odchovů a celkově myslím, že je stanice fajn...akorát teď už to mám kapánek z ruky.
Jinak žábám zdar!

Ano ty. Ty skla bych viděl jako nejmenší problém. Ale třeba ty vaničky u těch hadů... fakt humáč. A to že tam ti hadi měli naděláno fakt požehnaně, ošetřovatele asi nijak nezajímá. Jdete se tam podívat docela by mě zajímalo jak se vám to bude líbit. Jo a jeste jedna vec me celkem zarazila. Viděl jsem tam krajtu tmavou(albína) a ta byla komplet ponořená ve vodě(tudíž i hlavu měla pod vodou) pozoroval jsem jí pár minut a nijak se nehejbala... jak dlouho tak vydrží had bejt pod vodou?

Včera jsem tuto vystavu taky navstivil a z tech terarek v tom skleniku mam stejny pocit. Treba u regiusek to byl fakt celkem hnus. Skla byly fakt hnusny takze se mi z tama povedla asi jen jedna fotka.

Zabky se daly, ale asi jsem cekal vic druhu. A treba me zklamalo i to ze na letaku je dendrobates azureus a na vystave neni :-( . Ale az na ten sklenik celkem dobre.

Treba u regiusek to byl fakt celkem hnus

Co konkretne je tam ten "hnus"? Zrovna u regiusek si osetrovatele posledni dobou doslova hraji tak, aby terarium bylo nejenom ucelne (to predevsim), ale i hezke na oko (nove jsou tu truhliky s zivymi rostlinami). Berte take prosim v potaz, ze v terariu je pet dospelych hadu, kteri svoji potrebu konaji postupne, a behem dne je mozne vysledek jejich konani i videt. Nejpozdeji do druheho dne je vsak vse vzdy uklizeno.

Zabky se daly, ale asi jsem cekal vic druhu

Ono usporadat takovou vystavu je pomerne slozite. Ziskat k zapujceni zajimave druhy ktere nema stanice v chovech neni snadne. I presto si myslim, ze se vystava vydarila, zvlaste pro ty, kteri meli moznost poslechnout si povidani odbornych prednasejicich, kteri provazeli skolni skupiny a o jednotlivych zabach jim rekli mnoho zajimaveho. Pokud je tam clovek sam bez pruvodce, verim, ze nektere zdanlive obycejne druhy (o to zajimavejsi treba zpusobem zivota) zustanou jeho pozornosti utajeny a tim o dost prijde.

A treba me zklamalo i to ze na letaku je dendrobates azureus a na vystave neni

chybicka se vloudila, na vine je pravdepodobne laicky vyber tech, kteri se snazili vybrat na letacek nejakou "opravdu peknou" fotografii. Take je tu samozrejme moznost, ze nektera zvirata byla prislibena, ale nakonec zustala nedodana (stava se).
Kazdopadne - podobne poradane vystavy slouzi predevsim k prezentaci stanice, k tomu, aby prisli lide, kteri se zaroven budou radi vracet, pripadne navstevovat nektery ze zajmovych krouzku. Z toho totiz stanice mimo jine zije. Cim vice lidi prijde, tim vice penez muzeme od nasich "chlebodarcu" ziskat, tim drive snad zacne druha etapa vystavby nove budovy, ktera by mela nahradit jiz zastarale prostory skleniku...
Je to strucne receno beh na dlouhou trat, ktery se neobejde bez prispeni dobrovolnych nadsencu kteri stanici pomahaji (take videli chyby, ovsem snazili se je aktivne resit) a samozrejme ani bez lidi, kteri stanici radi navstevuji.

U tech regiusek bylo poznat ze se snazi ho udelat pekne i na oko, jen tam bylo docela nakaleno. A tech 5 hadu mi prislo taky celkem dost. Mozna jsem jen prisel po tom co vykonalo potrebu vice hadu, ale spise mi prislo, ze uz to tam chvili lezi.

Jinak vystava byla pekna, o tom zadna. Jen jsem proste cekal vice druhu.

A jak tam jsou carinaty, ta jedna je nejaka popalena? Na tele mela takovou bilo-sedou skvrnu. Ale bohuzel jsem to nevyfotil.

jen tam bylo docela nakaleno

obcas tam neco zustane v mulci, takze kdyz to hadi rozhrabou, necekane se muze neco objevit. A co se tyka poctu zvirat - rozdeluji se mimo obdobi pareni a vzhledem k tomu, ze ma kazda krajta svuj ukryt a terarium je prostorne - nevidim tady vetsi problem.

A jak tam jsou carinaty, ta jedna je nejaka popalena? Na tele mela takovou bilo-sedou skvrnu. Ale bohuzel jsem to nevyfotil

Tohle zvire ma zvlastni historii. Je to jeden z hadu, kteri zalozili linii karinat v CR (vetsina zvirat co jsou nyni v CR jsou jim pribuzne). Jsou to importy z dob, kdy o techto hadech nemel nikdo ani paru. Je to jeden z nejstarsich obyvatel skleniku. To bile zbarveni je jizva. Nejsem si jista, nicmene mam pocit, ze jeste z dob, kdy zila ve volne prirode (je to posledni zijici importovana karinata na stanici). Je pravda, ze se tu u jinych hadu kdysi nepodarilo uhlidat potkana a ten pokousal hroznysici (premira ukrytu je nekdy opravdu na skodu) a zhojena jizva vypada velice podobne - tj - neni pigmentovana a je bez supin.

ale ty terária(nemyslím ty s žábami)... hrůza a děs!!!!

Jak pise Arthua - berte prosim v potaz, ze teraria a cely sklenik je jiz pomerne stary a pres 30 let stare sklo, na kterem se strida usazeny vodni kamen s cisticimi zasahy osetrovatelu uz tedy ma neco za sebou. Vylestit ho do novoty proste jiz nelze. Nicmene ani to neubira zviratum uvnitr terarii na pohodli, spis naopak. Nejsou vecne atakovana "potukavaci", jinymi nenechavci a blesky fotoaparatu.
Pravda - expozicne to neni nejlepsi reseni, chovatelsky ma ted jedinou nevyhodu - v lete se sklenik prehriva. I presto (u nekterych mozna prave proto) dochazi u naproste vetsiny chovanych zvirat k pravidelnym odchovum (pro ty, kdo treba nevedi co tam vsechno zije jsou to E. taeniura freisei, E. carinata, E. murinus, P. regius, P. molurus bivittatus, C. crocodilus fuscus, Ch. serpentina; v zazemi dalsiho skleniku ktery je zarizen obdobne "hnusne" se mnozi treba takove raritky jako L. serratus nebo C. zebrata).
Urcite je skoda, ze se obycejny navstevnik nedostane do nove budovy, kde jsou nove zarizene ucebny teraristiky spolu s odchovnami. Ty jsou casto delane sice prakticky, ale diky tomu, ze jsou relativne nova pusobi na bezne navstevniky i vice estetickym dojmem.

Do vody z který by měli hadi pít bych nevykonal ani potřebu

k tomu snad jen tolik, ze ac se to nezda, osetrovatele vodu samozrejme kazde rano meni. Plastove nadoby, ktere jsou pro hady pouzivane vsak uz take lecos zazily. Jsou poskrabane a zasle, v nekterych pripadech je do vrypu po kartacich vrostla rasa, a v soucasne dobe je to tak, ze at se nadoba drhne sebevic, na krase ji to jiz neprida. Nicmene vodu maji hadi pravidelne cistou, "spina" kterou vidite je mechanicky v podstate neodstranitelna - tedy - pokud se doplni voda - tato zustava cista. Pravda - kdybychom pouzivali tmave glazovane keramicke misky (nerealne kvuli hmotnosti a male velikosti prodavanych nadob), nikdo by si mozna nevsiml ani exkrementu, ktere hadi do nadob odkladaji. Pro osetrovatele a predevsim pro hady vsak vychazi lepe, kdyz je vse dobre viditelne, kontrolovatelne a cistitelne.

Tak terária jsou ve skleniku tudiž je tam docela dost denního světla. Takže blesk si myslim že je netřeba. Jo a k ty vodě... v ty jedny nádržce u hadů(nevim přesne u jakyho) se mi zdálo že plavalo něco(docela v hojným počtu) co připomínalo pulce..
Pak mě docela překvapilo že máte v jednom taráriu baziliška a nějaké listovnice nebo co to bylo... bylo tedy velký což o to,ale- neproháněj je ti bazilišci?:-D

v ty jedny nádržce u hadů(nevim přesne u jakyho) se mi zdálo že plavalo něco(docela v hojným počtu) co připomínalo pulce..

tak zrovna dneska jsem dopoledne na stanici byla a niceho takoveho jsem si nevsimla - nadrze s vodou byly ciste (resp. voda v nich byla cista). Ve skleniku jsou na volno zaby (eleutherodactylus), ty maji ovsem pulce ve vajicku az do stadia metamorfozy, takze ti to nebudou. Napada mne snad treba nejaka nymfa svaba (pobihaji nam tam na volno amerikany) ktera se mohla v misce s vodou topit...

neproháněj je ti bazilišci

s baziliskama mame oproti vsem predpokladum biotopoveho teraria novoguineiske rosnice (Litoria infrafrenata). Ty jsou vzhledem ke sve nocni aktivite pres den nekde "priplacle" na zeleni nebo sklu a bazilisci si jich vubec nevsimaji. Navic jsou zaby uz pomerne vzrostle, takze bazilisky nelakaji.

dneska jsem navstivil vystavu a hlavne sklenik :) takze zabky mi nejak netahnou ale byly to krasne kusy....to co tu pisete o terariich...no vzhledem k jejich stari a k tomu ze to neni jedno terarium co ma vetsina lidi doma tak mi to prislo pro hady dostacujici je fakt ze treba tmavky mohli mit vic mista na ukor treba leguanu, ale co :)...co se tyce zarizeni terarii...to si vazne myslite ze tmavka ma radost kdyz tam bude mit umelou kytku?:D "kvajta na to seve"...jedine co bych pridal je nejaka vetev na splh pac vetsinou byla vyska nevyuzita...ale ta tmavka co tam lezela tak ta by potrebovala poradnou kladu aby ji unesla...a terarium pro bazilisky bylo umelecke dilo...a E.murinus byli take nadherne....nevi nekdo jak jsou stare?jeste bych se chtel zeptat kdyz se rodi mladata kam putuji? dalsi vec za co bych chtel hrozne moc pochvalit je pani co byla ve skleniku s kvetinami, uz dlouho jsem nepotkal nekoho kdo by rozumel svemu remeslu a snazil se poradit jak jen to jde...a o cenach ani nemluvim :) ted se divam na okno plne kvetin a jsem spokojeny i se zazitkem i kvetinami :)

takze diky za vse :)

ze treba tmavky mohli mit vic mista na ukor treba leguanu

ono je to tezke. Prestavba je v podstate nerealna a navic - terarko slouzilo az do nedavne doby paru tmavek (resp. jenom samici kdyz byl samec oddelen pred parenim), albino samice pribyla necekane z jednoho zverimexu, kde trochu prerostla. Vetev je urcite dobry napad, az budou v okoli kacet stromy, zase remeslniky o nejaky kus klady pozadame :-).
Jinak, jsem rada, ze se Vam u nas libilo.

terarium pro bazilisky bylo umelecke dilo

tvurcem je ted jiz byvaly zamestnanec, ktery delal mimo jine i expozici ve Fata morgane a ve vetsine pet-center (stejna technologie).

E.murinus byli take nadherne....nevi nekdo jak jsou stare?jeste bych se chtel zeptat kdyz se rodi mladata kam putuji

Na stanici jsou uz x let deponovane, pokud jsou me informace spravne, puvodni majitel poradnu rovnez navstevuje, tak treba rekne o veku a puvodu vic. Co se tyka mladat - pred cca tremi lety se podarilo odchovat pocetnou skupinu. Vetsina mladat zrala hned od zacatku hlodavce. Neco slo do Plzne (odtud tusim do Taskentu), neco se myslim prodalo v Hammu a neco na burzach v Praze. Momentalne mame v ucebne teraristiky mladata letosni (z neznameho duvodu se narodila pouze dve), stara cca 2 mesice.

co bych chtel hrozne moc pochvalit je pani co byla ve skleniku s kvetinami

vyridim ;-)

Tak já byla spokojená, poměr cena výkon odpovídající, akorát u těch zelených žab ve velké vitríně by stálo za to, přece jen sklo vydrbat - ty žáby moc nebyly vidět o focení nemluvě:(

Nejvíc se mi líbili krokoušové a želvy kajmanky - ty to tam mají hodně pěkné, akorát i přes blbovzdorné cedule se škrtlou rukou a varovné nápisy u jezírka se želvami se stalo, zrovna když jsem jednu z želv fotila, že druhá želva kousla holčičku, která tam strkala prsty:-P Asi měl prcek kliku, že mu želva prst neukousla a maminka by zasloužila za uši. Já se teda nad to jezírko taky dost nakláněla, ale tělo objektivu zřejmě nepřišlo želvě tak lákavé, jako růžová ručka, tak jsem odešla bez újmy.

Jediná terárka, která se mi nelíbila, byla ta s velkými hady - chovem hadů se nezbývým, aly přišla mi to hrozně stísněné a bez dekorací. V hadích jezírkách dokonce nebyla voda - čistili se?

Každopádně díky za odkaz na výstavu, jinak bych sem se o tom nedozvěděla.

ty to tam mají hodně pěkné, akorát i přes blbovzdorné cedule se škrtlou rukou a varovné nápisy u jezírka se želvami se stalo, zrovna když jsem jednu z želv fotila, že druhá želva kousla holčičku

lidi jsou proste nepoucitelni. Od tohoto incidentu pribyla dalsi "blbuvzdorna" cedule, obavam se, ze u nekterychjedincu bude i ta bezpredmetna. Stesti to urcite bylo, samec kajmanky louska velke sneky jedinym skusem a malou plotici prekousne razdva.

přišla mi to hrozně stísněné a bez dekorací

vetsina hadu podobne veci neoceni tolik jako lide

V hadích jezírkách dokonce nebyla voda - čistili se

bohuzel - u nekterych terarii jiz neni v poradku odtok vody do kanalizace (uz jsme opet u stari skleniku a jeho technickeho stavu), proto se u nich pouzivaji spise vyjimatelne plastove nadoby s vodou.
Tolik asi na vysvetlenou...

lidi jsou proste nepoucitelni. Od tohoto incidentu pribyla dalsi "blbuvzdorna" cedule, obavam se, ze u nekterychjedincu bude i ta bezpredmetna.

To určitě bude:-( Jistá rodinná přízeň dělá v ZOO na Hluboké a tam zas mají lidi pocit, že když je v kleci liška, jistě bude ochočená...njn...bojujte;-)

takže ta malá zlobivá želva, která kousla, je sameček, a ta větší ,,hodnější" samička

vsechny jsou to "potvory" co dokazou ukousnot prst, samec je nejvetsi, ma u sebe dve mensi samicky. Zelvata v jednom z akvar ve spojovacim skleniku jsou opravdu jejich potomci a jsou na prodej :-)

Dobrý den,
jsem lektorka ekologické výchovy a součástí mé práce je organizace ekodnů pro veřejnost. Tyto dny navštěvuje široká veřejnost. Velice mě zaujala Vaše výstava žab. Na jaře (březen 2011) pořádám akci Žabí festival, kdy se snažíme veřejnosti ukázat významnost žab, život a vývoj žab a především s dobrovolníky stavíme emigrační barikády. Vaše výstava by tento den velice spestřila.Děkuji za odpověď Petra M.

Dobry den,
z Vaseho prispevku sice neni uplne zrejme, jak presne byste si spolupraci predstavovala, nicmene zni to zajimave, a jako doplnkovy program pro stanicni vystavu by to nemuselo byt vubec spatne. Napiste mi prosim na mejl (strajaka@seznam.cz), neco vymyslime, minimalne Vas spojim s kompetentnimi osobami, ktere mohou pomoci termin letosni stanicni vystavu s Vami poradanou akci synchronizovat.