Anolis sagrei
Včera jsem si na živé exotice pořídil pár anolise sagrei mam je v teráriu 60 d x 40 š x 60v ,jako podklad mam rašeli smíchanou s pískem ,mam tam fikus benjamina,ficus pumila ,různé větvičky,jako žárovku mam kompakt 9w v květináči v jiném vláknu jsem posílal fotky jak se mi pářili ,totiž včera se mi pářili 2 x je možné ,že je už samička březí má tak 10cm ,sameček cca 14 cm.
Potom by mě zajímalo jak samičku rozkrmit sameček vpořádku jí včera mi sežral 1 cvrčka ,samička taktéž jednoho ,dnes mi sameček snědl 5 cvrčků a ještě jednu mouchu , samička nic ,bojím se aby to nedopadlo stajně jako s rhampheleonem který mi nechtěl jíst a zemřel oba jsou to import samička i sameček .Za případnou odpověd děkkuji , s pozravaem jakub .
Změna předmětu, původně: anoli sagrei (halapremek)
Zdravím, terárko je vyhovující až na tu žárovku. Pokud tam máš použe 9W, tak to nemůže vůbec topit. Já sice chovám anolise rudokrké, ale podmínky chovu by měly být stejné. Doporučila bych vyměnit tu žárovku za kompakt UVB 26W, např. ReptiGlo 5 UVB. Mám ji u anolisů a slouží zároveň jako zdroj tepla i UVB, ale mám menší terárko
(40x30x50). Chce to vyzkoušet teplotu, která by měla být okolo 25 stupňů, pod žárovkou víc. Ze začátku jsem je měla pouze s obyč. žárovkou, ale po měsíci přestali žrát. Když jsem jim tam dala tu UVB, která obsahuje UVA i UVB, tak okamžitě ožili. Jinak dospělé anolisy stačí krmit 3x týdně nebo obden, samečkovi by měli stačit 3 cvrčci, samičce můžeš dopřát víc, obzvlášť když je březí - to může dostat každý den. Ta samička může být už březí - pozná se to, že se jí rýsují vajíčka po bocích. Obvykle mají po dvou. Jestli tam nemáš dostatečně vysokou vrstvu, tak jim tam dej nějakou nádobku s vlhkým pískem + rašelinou a doporučuji překrýt částečně např. kouskem kůry, aby samička měla pocit bezpečí při kladení.
No substrát tam mam asi 15cm vysoký takže v tom by problém nebyl no já tam nemam uvb ale dávám jim místo toho vytamíny nekton msa a reptive to taky de ne ?Tak já dyštak koupím tu uvb žárovku stačí tak repti glo 2 ?
Lepší by byla ta UVB 5, ta dvojka nemá skoro žádné UVB. Já mám vyzkoušenou tu UVB 5, 26 W, že i zároveň topí. Když už se do toho investuje, ten cenový rozdíl nebude zas tak velký. Vyrábí se i 13 W, ale ta samozřejmě topit nebude.
Já jen píšu co mám vyzkoušené, možná bude mít někdo jiný názor. Chovám anolisy teprve dva roky, tak se třeba ještě ozve někdo zkušenější.
Ještě pokud mi samička někde po teráriu naklade vajíčka jak je hledáte ?
Musíš pozorovat, kde hrabe, kam zalízá a nebo čekat až se vylíhnou...
Píšu z jiného počítače,mohl bych je tam nechat teplota je tam kolem 25 stupnů ?Jak by ses k tomu celému vyjádřil ty krokodýle ?
Mohl, ale je tam riziko poškození cvrčkama, lepší je vyčíhat, kam klade (většinou je dává pořád na stejné místo/a) a vajíčka nechat inkubovat třeba v malé krabičce v silně vyždímaném rašeliníku nebo vermiculitu přímo v teráriu (nejlépe poblíž místa kladení). Ale spoustě lidí se líhnou jen tak v teráriu taky, ale přeci jen je tam to riziko poškození vajec a po vylíhnutí i kanibalismu dospělých.
Jen bych ještě doplnil -chytat prcky v takovém terárku je děs běs
Aha díky ,za jak dlouho by se jí ty vajíčka mohla udělat ?A k tomu celému proč mi nejí nevíš ?
No, pokud se pářili až u tebe (tedy před tím nikde ne), tak cca po 3 týdnech, pokud ne, tak už je může mít "přichystaný" (a třeba proto nežere, ale to by bylo na ní poznat).
Takže nevím... včera se mi rozbila křišťálová koule, třeba jí jen trvá dýl aklimatizace nebo je před snůškou nebo je marod nebo jí ty druzí dva příliš dominujou nebo je stará a těsně před smrtí nebo...
Podlemě se už zakulacuje takže by to mohlo být tak jak si napsal .Uvidíme nebo by to mohlo být tou aklimatizací ,ještě jsem zapoměl dodat že je mám společně s rhampheleonama ale jejich soužití je dobré .
Tydle spojení napříč kontinentama mě rvou kostru z kůže, ale to je každýho vlastní boj...
On my to právě poradil jeden pán ,že by to takhle šlo .
Hele, jako, ono to asi fungovat bude, páč obojí jsou nekonfliktní zvířata, navíc obývají trochu jiné výšky terária. Jedině se snad může člověk trochu bát nákazy od importů, ale jinak to půjde. Já to nemám rád z osobních důvodů.
Ještě bych dodala, že je riskantní dávat nová zvířata ke stávajícím, a to už nemluvím o míchání druhů. Nejdřív to chtělo tak na měsíc dát do karantény. Takhle riskuješ, že pokud je nemocné jedno zvíře, chytnou to i ostatní.
img http://img200.imageshack.us/img200/952/p1030333c.j pg img
tak to je její fotka ,podlemě je březí......
Zdar, nechci zakládat nové vlákno, tak prsknu dotaz sem. Tak nakonec kvůli hadům potřebuju začít chovat nějaký kubánský druh anolisa, který se dobře množí.Vysnění tropidophisové budou Mám možnost terárko 100x130x100cm, kam bych rád dal skupinu cca 1samce a 5samic. Tento druh anolisa je prý nejméně náročný na chov a v porovnání s a.caloninensis prý ani nepotřebuje takovou vlhkost.
Chová ho někdo? Má někdo zkušenosti s množením, ev. porovnání s podobnými druhy (do 20cm) ? Jak je na tom odchov mláďat? Lze chovat s rodiči?
děkuji za názory
Já bych zvolil ty carolíňáky, dobře (levně) se seženou, dobře se množí, nejsou zas úplně mrňaví a navíc vypadaj hezky v zarostlém terárku. Akorát mám obavu, že jednou skupinkou toho zas tolik neukrmíš, no, možná pro dva malé tropidophise to postačí. Samo lze použít třeba i ty sagreie nebo porcaty aj. Náročnost je srovnatelná u všech stejně.
No Sagrei se dají sehnat ještě levněji než kaloniňáci, i když na velikost je větší asi ten karolinskej.
krmení anolisama se bude samozřejmě kombinovat gekony Lepidodactylus lugubris a žabkama Rhacophorus leucomystax. V ideálním případě si vezmou i pachovaný holátka...
jednou skupinkou 1,5 to určitě neukrmí, plazožravci potřebujou min. 1-2x týdně plazáka, takže leda by k tomu ještě měl kolegu gekončíkáře... ne jemenochamíkáře, ty skoro nic nežere, dokonce ani langahy ne.
na to jsem taky myslel, jen si nejsem jistej krmením původem africkýma gekončíkama kubánský hady .... jinak gekončíků je všude hafo a za pár kaček. Teoreticky mláďata gek. nočních by bylo dobrý krmení pro ještěrkožravý hady.
tak ono pokud to jsou odchovová mláďata, a obzvlášť třeba xtá generace, tak je celkem jedno, že je to jiný kontinent. Tam je to spíše u odchytové kořisti problém s nekompaktibilníma parazitama, nebo jedem u žab z jiný oblasti. Ale zase taková eublephářata jsou docela drsňáci, kolik x dokážou hadovi pěkně nabančit
třeba tenhle prcek byl podán samci Telescopus semiannulatus, nabančil mu a pak ještě zkoušel sežrat myš co byla hadovi předložená před ním... a had seděl vyděšenej v koutě
http://www.myzoo.estranky.cz/fotoalbum/jesteri/nam i-chovane-druhy/981
Tady čtu, že lze chovat s anolisy i hemidactylus frenatus, který se údajně taky dobře množí...
no tak gekoni a anolisové si většinou nevaděj, už proto, že anole jsou denní a gekoni noční. Teda pokud se nekombinujou odchytové druhy z různých oblastí a s různýma nárokama, popř. takoví leachianusi by měli řadu anolisů k sežrání rádi
Určitě by se něco našlo, to je přece naprd, když se tak množej a nic by je nežralo, já bych vsadil např. na Dyspholidus typus, Malpolon sp. a pár dalších "afričanů".
No že jo. Ono je fakt, že Dyspholiduse jsme nezkoušeli, protože je nemáme, ale Malpoloni nám je nežrali, ani Telscopusky (což je teda fakt co říct !) ani další zavilí ještěrkožravci, co zbodnou jinak z ještěrů prakticky cokoliv taky ne, z čehož jsme usoudili, že ti jemeňáci musí být fakt dost eklhaft. Asi jednou budu muset hodit nějakého na pánvičku a ochutnat
přikládám jedno ilustrační foto
Tak to mi hlava nebere, dyť malpolon sežere i želvu... Asi záleží odkud je, jestli má chamíky "zamontované v myslivně".
to by měly mít langahy taky, páč by je v přírodě měli žrát...a někde mám tu samou fotku jako s tím šléglákem akorát s langahou, jen ji teď nemůžu najít
Dobrý den,
rád bych využil tématu a zeptal jestli tenhle druh anolise může žít v teráriu o velikosti 30x30x60 (d,š,v),na internetu jsem se dočetl, že někteří chovatelé chovají páry těchto anolisů i v menších teráriích , ale vzhledem k tomu že jejich velikost je prý až 20 cm mi takové rozměry k chovu nepřipadají reálné. Je tedy pravda, že je lze chovat v tak malých teráriích?
30x30x60 stačí uplně v pohodě. těch 20cm mají někteří opravdu velcí, staří samci s celým ocasem, který tvoří víc jak polovinu zvířete (pokud ho maj celý). Samice jsou o hodně menší a většina samců taky.