Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "unavená" želva čtyřprstá

Dobrý den, mám pár otázek, za jejichž zodpovězení budu velmi ráda.

1/ jakým způsobem dodáváte suchozemským želvám bílkoviny. Dávám své želvě i granule určené pro suchozemské želvy, kde by měly být zastoupeny, ale jako hlavní zdroj mi to připadá málo...
2/ jak se pozná, že želva přechází do letního spánku?

A teď k hlavnímu problému.. Náš samec čtyřprsté želvy se chová jinak než obvykle. Od soboty (možná od pátku)nic nežral, i když jsem mu včera nabízela jeho největší laskominu, kterou nikdy neodmítl - kolečko banánu.
Od neděle je takový "málo akční", moc nelezl, včera skoro vůbec. Oči jsou stále jasné.
Kdy se naposledy vyprázdnil nevím, protože ho chováme na směsi rašeliny s pískem, kde to moc nepoznám. KAždý den ho koupeme, do vody se vyprázdnil před více než týdnem. Nevím, jestli to souvisí, ale minulý týden jsem u něho vypozorovala odřený ocas (oloumávala se kůže), koupání ho nejspíše pálelo, protože měl zadek nahoru, a tak jsme koupání dva dny neprováděli.
Neměla jsem možnost zjistit jeho váho, jestli ubral na váze si ověřím dnes.
Nejspíše mě ale můj strach dovede k veterináři. Bojím se ale také, aby při cestě v tomto chladném počasí nenastydl.

Děkuji za všechny rady jak mu pomoci.

loading...

zdravím, ještě bych upřesnila jak je samec starý a potom čím jiným ho krmíte. Banán jako "pravidelná" laskomina není zrovna úplně to pravé ořechové.
Nevím, kde a podle čeho jste usoudila, že má málo bílkovin, já nedělám pro nějaký přísun bílkovin žádné specielní opatření - teď přes léto listy pampelišek, tráva, 1-2x týdně granulky navlhčené ve vodě, stále k dispozici nadrcené skořápky, na přilepšenou čínské zelí, pak milují ibišek - ten ale neustále trpí nedostatkem listů :o). Bílkovinu lze želvičce podat např tím, že jí někde najdete malou žížalu. Koupání - koupání denně mi přijde dost zbytečné, my želvy koupeme pravidelně 1x týdně, důležité je, aby měli možnost být ve vlhku. Hodně o želvách najdete na stránkách www.zelvy.wbs.cz
ale zkuste ještě upřesnit tu stravu, věk, prostředí, kde želvíka chováte a když bude třeba fotka bude to úplně nejlepší a určitě vám tady poradí mnohem zkušenější chovatelé, než jsem já :-)

Děkuji za odpověď, mám ho dva roky, ale celkové stáří je zhruba šest let. Momentálně má terarium 50x50cm, usilujeme o koupi nového, většího, pokud to ale počasí dovolí a my jsme doma, necháváme ho běhat venku po trávě, při špatném počasí ho necháváme lézt doma po koberci při uzavřeném okně, aby nebyl průvan. Dostává směs pampelišek, jetele, čínského zelí, občas lupen ředkviček, kedlubnu, zelí, květáku,.. Ovoce dávám tak jednou týdně-plátek jablka, hrušky, broskve, zkrátka co je zrovna po ruce. Ten banán jsem zmiňovala proto, že ten skutečně nikdy neodmítl... Někdy dá přednost pampelišce před něčím jiným, ale jakmile ucítí banán, jde po něm.. Tedy až do včerejška... Jinak granule dávám taky zhruba jednou týdně, ale spíše nepravidelně. JInak má v terarku stále kousek sépiovky. Dlouho jsem ale nekapala vitamin D3, může to mít vliv? Myslela jsem, že když je teď často venku, nebude umělého dodávání potřeba..
Koupeme tak často i z důvodu, že tak můžeme sledovat četnost vyprazdňování a hlavně se tak z něho odstraní vlhký substrát, který má na sobě občas nabalený.
Že by mohl mí málo bílkovin jsem usoudila z některých fotek, kde jsem viděla jak jsou některé želvičky pěkně macaté, mě se zdá, že na kostech ten náš žělvák tolik masa nemá..
Fotku sem vložím, ale nebudu mít možnost dříve než o víkendu.
Ještě dodám, že jsem našeho želváka ještě nezimovala, přes zimu svítíme zdrojem UVA a UVB a koutek vyhríváme normální žárovkou, poslední měsíc u nás svítí už jen normální žárovka.
Žížalu jsem zkoušela podstrkovat, ale koukal na ní bez zájmu.

hubený želvák - to je normální, želváci jsou obyčejně vždy o dost hubenější než želvice, i když jsou krmeni stejně

vitamíny - ne a ne, když má UV, sepiovkou kost + skořápky a v létě sluníčko, nepotřebuje je, naopak jí tím můžete uškodit

stepní želva a koupání - koupete nesmyslně často, já letos koupala rusandu prvně a i tak byla patřičně zpruzelá, tyhle želvy také nepotřebují vlhký substrát narozdíl od jiných druhů želv, nepotřebují ani misku s vodou (ale je třeba dodat vodu v potravě, to zase jo), já chovám na písku smíšeném se suchým kompostem + v pelíšku má želva seno a zatím se mi to sovědčuje (chovám tak ale jen pár měsíců), rosím jen občas, želvy dostávají žrádlo na velikém kameni a vždy se tam ií vyprázdní, takže jde dobře kontrolovat cacusy:-)

neaktivní želvák - to může mít mnoho příčin, oodborník vám poradí líp - neodkládala bych to, navíc samci mají obecně mizernou imunitu a rusandy obvzlášt, počasí je v pohodě, želva se snadno přenese pod kabátem i v mrazu

letní spánek u želv - s tím nemám zkušenosti, bohužel se mi jaksi nedaří ani ten zimní, želvy v lednici vřždy tanocvaly:-(

bílkoviny - asi nedodávám, krmím podle návodů, které se dají v poradně pod jinými vlákny dohledat, žádné granule ani maso nedávám, dávám jen lupení a okrajově zeleninu a ovoce

v mém případě se jedná o čtyřpstou želvu. Vlhký substrát udržuju v terárku proto, že se do něho v noci zahrabá, a i přes den v něm hrabe.. dokud jsem si ho nepřinesla domů (ze zverimexu), asi vlhka moc neměl, podle toho také vypadá jeho krunýř... Je hrbolatý, ale postupně se to zlepšuje. Zhruba před dvěma měsíce jsem s ním byla na kontrole u veterináře a tam byl zcela v pořádku, jen drápky nepatrně zastřihli a předkus(s tím se ale nic dělat nedá)

já si nemyslím, že je vhodné nedávat vodu- tu by měl mít k dispozici stále, i když je obecně známo, že dobře chované želvy mnoho vody k pití nepotřebují, přesto by jí stále čerstvou k dispozici mít měly.Vlhko je pro želvu velmi důležité- viz stránky, na které jsem již odkazovala, takže si myslím, že tady chybu rozhodně neděláte.
Jinak naše želvy koupu pravidelně 1x týdně - mají to rády, zvlášť když se mi podaří naladit tu správnou teplotu - vůbec nechtějí ven :o) a v ubikaci mají stále vodu v mělké nádobě a spíš, než by jí pily tak se v ní koupou ( Mám "gréky" Testudo graeca ), právě proto, abych měla ale přehled si je 1x týdně koupu sama, zbytek je čistě na nich, když jsou horké dny, jsou ve vodě přímo naložené i několik hodin, podotýkám, že samo nejsou na přímém slunci a mají k dispozici stín.
Troufám si ale souhlasit s tím, že koupání každý den, pokud si ho želva nevybere sama, je až příliš. Ve stravě bych také žádnou chybu neviděla.

ještě k vitamínům- jestli má možnost být přes léto dostatečně venku, pak není nutné vitamín AD3 dodávat uměle, jinak "ošklivo" - ono co vlastně je pro želvy ošklivo, třeba takový letní teplý déšť....mnoho želv se jde na něj dobrovolně "vystrčit" a užívají si ho o) pokud máte možnost dávat želvičku ven, je to určitě lepší, než koberec, nemusí jít ven bezpodmínečně jen v 30ti stupňových vedrech a nemusí bezpodmínečně svítit celý den sluníčko....i pod mrakem je želvám dobře a určitě si tam nějakou tu bílkovinu najde sám, ani o tom nemusíte nic vědět :o)) tu brouček, tu miminko žížaly - ani to nepostřehnete.
S tou "únavou" nevím....ale naše želvy také mají stavy, že třeba 3-4 dny chrupkají a pak jsou zase úplně normální....
Teď není na želvu chladné počasí a k veterináři jí můžete přenést úplně bez obav.

My bohužel nebydlíme v domečku se zahradou, aby mohl být ve výběhu venku pořád, ale naštěstí před domem spousta zeleně je, takže jakmile je hezky, už tam s ním jdeme... Ale musí se pořád sledovat, protože občas projde někdo třeba se psem. A v dešti by se mi tam stát nechtělo:)
Občas taky míval stavy, že byl méně aktivní, ale teď je to až nápadně moc...

No nic, moc všem děkuji za rady a připomínky.
Raději odpoledne veterináře navštívíme, nechtěla bych nic zanedbat...

vlhkost obecně u suchozemských želv - v pořádku, ALE NE U STEPNÍCH ŽELV - tam platí trochu jiný režim (oni nikdy nepijí, dávat misku je zbytečné - a pokud pijí, tak to vždycky věští velký, většinou špatně končící průšvih), aspon tolik mé zkušenosti, proto nelze úplně srovnávat s chovem třeba testudo graeca

hrbolatý krunýř nemá ze sucha, ale ze špatné výživy, úplně se to bohužel asi už nesrovná

želva čtyřprstá/stepní/ruská rovná se to samá, latinsky testudo/agronomis horsfieldii

vlhkost obecně u suchozemských želv - v pořádku, ALE NE U STEPNÍCH ŽELV

Dovolím si oponovat, jak známo horsfieldky se obdobně jako jiné (a ještě více) zahrabávají a už v poměrně malé hloubce i na poušti je vlhký písek, takže opravdu vlhký substrát (na povrchu suchý, ale vespod vlhký) je naprosto v pořádku i u horsfieldek, vlhkost vzdušná je zase o něčem jiném a proto by měly mít želvy velmi dobré větrání.

oni nikdy nepijí, dávat misku je zbytečné - a pokud pijí, tak to vždycky věští velký, většinou špatně končící průšvi

S tím bych také úplně nesouhlasil, každá želva i z těch nejnehostinějších míst světa, pokud má možnost, tak se s chutí napije (kdo ví, kdy se jí to zase poštěstí), samozřejmostí je pití po zimování.

hrbolatý krunýř nemá ze sucha, ale ze špatné výživy

Možné je oboje, v suchu nikdy hladkou želvu neodchováte.

latinsky testudo/agronomis horsfieldii

Přesněji vědecké jméno Testudo (dříve Agrionemys) horsfieldi.

Omlouvám se za to oponování, že nemám stepní želvu, z nervozity jsem špatně přečetla rady a trapas je na světě:-[

Tak včera jsme k veterináři zašli, žádný problém neobjevil... Krunýř v pořádku, dýchání dobré, kvůli tomu odřenému ocasu to nejspíš nebude, už se zdá zahojený, máme jen promazávat jakoukoli mastí bez parfemace, zvolila jsem masťový základ ambiderman.
Píchnul mu injekci s vitamíny, tuším, že ze skupiny B. A 2x denně mu budu kapat kapku přímo do tlamy trávicích enzymů, snad to podpoří i chuť k jídlu:-p
Jinak doporučil zvýšit teplotu v teráriu, aby se mu zvýšil metabolismus...
Tak snad to zabere... V pátek máme přijít na kontrolu. Moc všem děkuju za odpovědi;-)

Dovolím si oponovat, jak známo horsfieldky se obdobně jako jiné (a ještě více) zahrabávají a už v poměrně malé hloubce i na poušti je vlhký písek, takže opravdu vlhký substrát (na povrchu suchý, ale vespod vlhký) je naprosto v pořádku i u horsfieldek, vlhkost vzdušná je zase o něčem jiném a proto by měly mít želvy velmi dobré větrání.

hm, ty moje tam mají asi 4cm písku s hlínou, v pelíšku ještě víc, tak snad tu malou dávku vlhkosti mají, větrání mají skoro celý strop, jen si myslím, že rašelina + časté vlhčení substrátu z vrchu pro ně není dobré

S tím bych také úplně nesouhlasil, každá želva i z těch nejnehostinějších míst světa, pokud má možnost, tak se s chutí napije (kdo ví, kdy se jí to zase poštěstí), samozřejmostí je pití po zimování.

moje jsou teda si výjimka, jak je to s pitím pozimování nevím, neb zatím nebyly vhodné podmínky a žečlvy nechtěly spát, snad pomůže balkonový chov

jen si myslím, že rašelina + časté vlhčení substrátu z vrchu pro ně není dobré

Tak až takhle ne, ale já mám teď třeba několikaměsíční mládě v substrátu cca 1:1:1 rašelina+hlína+písek a v tom zapuštěný klasický travní drn i z balem (hlínou), prolejvám to celkem dost (hlavně ten drn, aby déle vydržel) zvrchu, ale během chvíle se to vsákne a povrch osychá a želva poměrně pěkně roste a nehrbatí, je celou noc a snad polovinu dne celá zavrtaná pod drnem ve vlhké hlíně, vylézá jen ráno až dopoledne na žrádlo (hlavně lupeny lučních bylin) a vyhřátí.

já musím souhlasit s krokodýlem, zkuste želvám vodu začít dávat a nevěřím, že se nenapijí. Nejspíš to nebude hned, pokud na to nejsou zvyklé. Víte, já hrozně nerada čtu "naše želva nikdy a naše želva už x dnů nedělá tohle a tamto" ono upřímmně kdo má možnost svá zvířata pozorovat 24hod a potom když zvíře něco k dispozici nemá jen těžko to může okusit. Naše želvy se také velmi rády zahrabávají do vlhka, i když mají samo během dne chvíle, kdy jdou vyloženě za suchem. Myslím, že je ale podstatné, aby měly možnost výběru. Vodu bych v žádném případě neodstraňovala, i kdyby se v ní třeba "jen" koupaly....
Já jsem si třeba hodně dnů teď v tomhle počasí myslela, že želvy nevylézají a tudíž nežerou, protože když jsem přišla po čtvrté z práce většinou spaly. Ale normálně jsem si odpočítala pampeliškové listy a víc se zaměřila na ubikaci - A EJHLE- želvy nejen, že žerou, ale i se v době mé nepřítonosti vesele procházejí po ubikaci, dlabou skořápky....a stačilo jen pořádné koukat a víc si všímat detailů :o))

Vodu rozhodně odstraňovat nebudu, i kdyby si v tom chtěl "jen" zarochat, bude jí tam mít..
A na to, že nic nejedl, jsem přišla právě díky tomu odpočítávání listů.

Včera jsem ještě k tomu zjistila, že od března, kdy byl naposledy vážen, má o 50g méně.. tj. původně 400, nyní 350g. Snad se jeho stav brzy zlepší, zítra jdeme znovu na kontrolu k veterináři.

krokodýl: hm, s tím drnem je to dobrý typ, zkusím to

pozorování 24h denně - nu, když sjem se učila na zkoušky, tak jsem se místo do učebnice načučela na želvy ažaž, ale tedkonc když pracuju, tak to není tak žhavé

jestli dám vodu uvidíme, bojím se, že želvy spíš nadělají bordel než co jiného - to že rusandy nepijou kromě své zkušenosti mám potvrzeno i od zkušenějších než já, ale mohu to po letech zkusit ověřit

Včera jsem ještě k tomu zjistila, že od března, kdy byl naposledy vážen, má o 50g méně.. tj. původně 400, nyní 350g. Snad se jeho stav brzy zlepší, zítra jdeme znovu na kontrolu k veterináři.

to je ještě dobré, se mi zdá, že jak je hnusně, tak můj stepní želvák tomu také moc nedá, ale listy jsem nepočítala:)

jestli dám vodu uvidíme, bojím se, že želvy spíš nadělají bordel než co jiného

Nedávám ji tam denně, ale tak 1-2x týdně (horsfieldám spíš méně) jim misku nabídnu nebo je občas vykoupu (dospělé tak jednou za 14 dní, mladé tak 1x týdně podle času, ale těm tam mističku nechávám pořád).

to že rusandy nepijou kromě své zkušenosti mám potvrzeno i od zkušenějších než já, ale mohu to po letech zkusit

Tak věřím, že nepijou často, ale většina horsfieldek, které koupu se ráda napije (hlavně teda po tom zimování). Netuším teda jaké máme poddruhy, ale řekl bych, že s vodou to u nich bude podobné.

Jen mě napadlo, jakého je želva pohlaví? Já, že u nás spousta samců i těch menších na jaře nějakou dobu moc nepřibývá nebo i hubnou, protože furt jenom prohání samičky a na jídlo trochu zapomínají.

Já si také myslím, nebo alespoň doufám, že ten úbytek na váze je způsoben tím, že od zimy má více pohybu...

Při zkouškách jsem se ho taky napozorovala dost, teď už přes týden tu možnost takovou nemám (o víkendu ano), ale když se mi začalo zdát, že tam má pořád stejně lupenů, začala jsem je počítat...:-p

Včera se mi podařilo do něj dostat kousek čínského zelí...( tedy násilím, ale podařilo;-) ).. Sám se najíst nešel, jen se vyhříval pod lampičkou...
Dnes zase jdeme k veterináři, tak jsem zvědavá, co dále poradí...

Moc všem děkuji za názory a podporu:))

Problém je, že mě napadá tak velké množství možností, že nemá smysl nějakou uvádět, zvláště když člověk nezná okolnosti. Pravděpodobně bych se stejně netrefil, neuvádíte žádné jiné udaje než konkrétní stav želvy. Myslím, že vet bude nezbytný. Pokud to bude dobrý želví vet, jistě si poradí. V každém případě dlouhodobá apatie a nechutenství spojené s úbytkem na váze znamená problém. Držím palce.

TAk hlásím vážnou situaci... Želvák pořád nežere ani nevylučuje, je čím dál více dehydrovaný, už si sním nevím rady... V pátek mu veterinář udělal rentgen, na kterém žádný problém nezjistil, zácpu nemá, žaludek zcela prázdný,... Píchnul mu opět vitamínz a malinko kortikoidů, v sobotu byl hodně aktivní, v neděli už méně a od včerejška zase skoro vůbec... Veterinář mu včera udělal výtěr z ocásku a tlamy, kde nic nezjistil a zase mu dal nějakou injekci. Zkoušela jsem ho krmit stříkačkou, ale to omítá, brání se ze všech sil, když mu dám něco do tlamy, odmítá to spolknout...
Tak nevím co dál... M8m zkusit jiného veta? Třeba by ho napadlo nějaké jiné vyšetření.. Nechce se mi dál želvíka trápit...:.(

Nějak jsem nepostřehla, kam s ním teď chodíte na jakou veterinu. Hloupé je, že želvík potřebuje pomoci hned takže byste musela ho vzít a někde si vystát "frontu", protože já jsem teď objednávala také želvíka a tak malinko z protekce jsem obejdnaná na zítra ( po týdnu )- týden je hrozně dlouhá doba u nemocného zvířete :o(((
Nevypadá to vůbec dobře........:-( napište kam s ním chodíte teď

O joj, Naxeru znám už roky - od psů, názory na něj se hodně různí, ale se želvou bych za ním nešla........zkuste někoho, kdo se specializuje na plazy, já jsem pátrala tady na poradně a byl mi doporučen MVDr. Král - Praha Libuš ( tam právě jedu v tu středu- tedy zítra, takže mohu napsat, že tam okolo 18hod určitě bude, ale už má plno, musela byste si počkat. ) pak byl doporučován Vopršálek - ten není od Naxery zase tak daleko - Rybálkova Praha 10 a potom Hnízdo - ten je tuším na Bílé Hoře, Praha 6
Já mám s Naxerou různé zkušenosti - dobré a špatné, ale na vlastním psu jsem si u něj vyzkoušela, že když neví, tak než by to přiznal raděj experimentuje....což není má úplná představa o účinném léčení. Takže jsem k němu díky tomu přestala chodit, ale jak píši, věřím, že má plno spokojených klientů, je v určitých věcech výborný- ostatně jako každý. U mně to trošku prohrál, ač jsem k němu také jezdívala.

Děkuju, taky se obávám, že pana doktora nic nenapadá, a tak zkouší pořád to samé dokola... Kdysi jsem někde na internetu vyčetla, že mají specializaci na plazy.. Proto jsem tam šla... Ale to byla mylná informace..Teď toho lituju..
Zítra zavolám panu Vopršálkovi a pokusím se vyškemrat brzkou návštěvu(snad nebude tak moc pozdě)

Tak hlásím, že jsme včera byli u pana Vopršálka, fakt výbornej veterinář.
Nadměrné odlupování kůže zadních nohou (začalo před pár dny) je způsobeno bakteriemi a plísněmi(původ byl asi v tom ocásku), bude se řešit především to, aby želvík nedostal sepsi... Budu koupat v roztoku heřmánku, řepíku nebo třezalky. Poté důkladně osušit. A potírat roztokem hypermanganu(ta ložiska). KAždý třetí den dostane injekci s vitamínem C, příští týden se po telefonu domluvíme kdy píchnout další injekci(asi vakcíny na posílení imunity).
JInak teď bude v terariu jen na papíru, aby byl v suchu a nepřenášela se infekce.. Nutit mám do jídla jen jemně, nenásilně... A prý je naprosto v pořádku, když si s ním "povídám" :))
Už to vidím nadějněji, je skvělý, když se dostanete k někomu, kdo tomu fakt rozumí...

no my byli včera také, pro změnu u Krále- také spokojenost. Víc napíši k původnímu tématu.
Jsem za vás ráda, že jste se odhodlali jít ke speciallistovi, budeme doufat, že není pozdě a že se to brzy vše srovná!!! Moc a moc držím všech¨ny palce, co mám!!!