Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zmije ve vodě?

Dobrý den, na zahradě mám celkem solidní okrasné jezírko, kde chovám i rybky...No dneska jsem je šel nakrmit a ejhle ve vodě plave něco velkého, leknu se, pár kroků ustoupím a vidím hada, vyplazil se z vody a začal se "opalovat" - vypadal hodně podobně jak zmije, ale vsadil bych se, že je to užovka, no...Ale přece jen mi to nedá a radši se zeptám těch co se v tom vyznají, může tedy zmije plavat ve vodě?
Díky za odpovědi:)

Podle mě to bude Užovka obojková.Je to to totiž nejčastější návštěvník jezírek.Zmiji bych netipoval a Užovku podplamatou už určitě ne, ikdyž taky je to možný.My míváme už roky natrixky na zahradě v jezírkách a v potůčku.Je pravda, že rybky žrát nejspíš bude no.Ikdyž zas tak extra lovec to není.Spíš se bude soustředit na žáby.U nás mizí žáby i rybky.ALe tak co už.Chytit ji není žádná sranda, spíš doufej že sama odejde.Ono jestliže nebude mít tam u vás nějakej klid, tím že jí třeba budete neustále plašit, ale na to bych se taky nějak nespolíhal.Když ji chytíš, tak ji odnes někam dál.A čekej jestli se neobjevý zas nějaká jiná:-).Já jsem dvakrát odnesl a vždy další rok už tam byla znova, byt ta samá a nebo asi jiná.

Tak oni od sebe nejsou zas tak nějak rozdílné, ale takovej znak hlavní znak jsou takový žlutý jakoby půlměsíce, který má obojková těsně za hlavou.Ale ne každá je má vyrazné.Vzhledem k poměru rozšíření v ČR těhchto užovek, je pravděpodobnost mnohme větší, že jde o obojkovou.Každopádně to asi není tolik důležité, když ji stejně chceš dostat pryč.Každopádně jednu radu ti dám.A to, aby si ji pokusil chytit, když bude na břehu.Svítí slunce, tak se bude vyhřívat i na břehu.Ve vodě nemáš šanci, protože půjde hned ke dnu.Užovka obojková tě nekousne.Spíš počítej s tím, že kdyžtak tak trochu zasmrádne.Vypustěním takovýho sekretu z kloaky, ale to se dá přežít:-)

Jasan!
Nelya: bydlím blízko Ústí, kdyby bylo potřeba, klidně Vám toho hada přijedu pomoct chytit a odvezu ho někam na rybník...hlavně nezabíjet.

PS:

Užovku obojkovou si se zmijí asi nespleteš

- já bych řekl, že je zmiji podobná spíš obojkovka a v určitých případěch coronela, ale podplamatka by mě napadla jako poslední, ty hlavy snad ani nejdou zaměnit...

Užovku obojkovou si se zmijí asi nespleteš

- já bych řekl, že je zmiji podobná spíš obojkovka a v určitých případěch coronela, ale podplamatka by mě napadla jako poslední, ty hlavy snad ani nejdou zaměnit...

Tak asi záleží jak kdo.Jestli jde o někoho kdo se v hadech nevyzná, tak vidí v každym hadovi zmiji.Podle mě je nejpodobnější zmiji coronella.Ta má někdy náznaky na hřebetě, které se podobají klikaté čáře podobně jako u zmije.Ale u zmije klikatá čára může byt i nezřetelná a nebo nebyt vůbec.

Přesně jak si řekl, v hadech se nevyznám, navíc jsem ho viděl jen zběžně...takže vůbec nemůžu soudit, vím jen, že podle těch 2 fotek co jsem viděl mi víc seděla podplamatá...ale fotka může být zavádějící:)

No možná zmizí, možná ne.To zaleží na tom, jak si pěkně připravil jezírko:-)Jestli jí vyhovuje a má tam dost potravy a klidu, tak tam asi zůstane.Tak jestli ti nemizí rybky, tak není důvod nějak plašit.CO tam máš za rybky?A jak velký?Ona po velkých určitě nepůjde, jestli nějaký, tak spíš prckové.A nějaký žáby, kterých tam máš určitě dost a alspon ti tam nebudou tolik kvákat večer.:-)

Tak klidu...jde o to, co považuje za klidné prostředí, protože po zahradě běhá pes. Ryb tam je hodně, převážně karasové a koi-kapři, nekteří jsou velcí, ale jsou tam i mláďata(teda spíš byly). Jinak jestli mi mizí rybky, to není tak snadné určit, přece jen jezírko není tak úplně průhledné a kvůli tomu hadovi se tam dneska nikomu ani nechtělo. A další věcí je, že i kdyby ryby nežral, ne každý chce mít hada na zahradě, to určitě chápeš, mně přímo tolik nevadí, ale většina rodiny se hadů bojí, ať je to klidně užovka, která je neškodná....To je jak s pavouky, nic ti neudělají a přesto mají lidi fobie,)...Kdyby mě aspoň žab zbavil, ale bohužel a to ti můžu říct téměř s jistotou, žáby tam opravdu nemáme...Je to k nevíře, ale je to tak:)

Jasný to chápu.Myslím, že právě naopak.Je málo lidí, co by hada v jezírku vůbec chtěli.To že nemáte v jezírku žáby, to se mi zdá celkem divný.Ale to by se mělo časem zpravit:-)Nedovedu si představit, že by si do vašeho jezírka žádná cestu nenašla.Uvidíš no.Když se ji budeš pokoušet chytit a nebo ji alespon klackem, nebo něčím plašit, tak možná si umaní, že se nazabydlela na správném místě.A nebo už jak jsem říkal, až se bude vyhřívat, tak se zkus k ní nerušeně dostat a chytit ji.Ono asi to není nic příjemnýho pro člověka, který hady do rukou nebere, ale tenhel strach a nechut se dá uršitě překonat:-)A pro rodinu bude novej hrdina na světě:-)Myslím, že zabíjet by nebylo dobré.Už tak, že se ptáš na internetu, tak je vidět, že nemáš zatím ani nic takovýho v plánu.

Jo, taky nad tím kroutím hlavou, jezírko máme dva roky a žába tu byla jen jedna...po týdnu zmizela - a ten had tu ještě nebyl :-D, asi se jim něco v jezírku nezdá...
Jinak zabíjet jsem ho určitě nechtěl a jak píšeš, proto jsem se zeptal lidí, kteří už nějaké zkušenosti s hady mají.

je to možný, zabíjet hada proto, že se ho bojim ???? "Bojim se" rotvajlerů a taky je nemlátim na potkání lopatou a už vůbec to neřeším na fóru mazelrotvajler.cz! Takže kolegové už hada tak nějak určili (nebo třeba ne) a tak zbývá, aby se někdo z poradny, kdy bydlí blízko přihlásil a hada odchytnul, než ho umlátěj lopatou....nebo se pletu? Mám to pár set kilometrů...

Ta lopata byl takový nepovedený vtip, rozhodně to nebylo myšleno vážně...:) (divím se, že si tomu vůbec věřil, myslíš, že bych sem v tom případě vůbec psal? Nejspíš už by byla lopata v permanenci a užovka v pánu..)
Já si dovedu představit ranní kafe s vším možným, s rotvajlerem klidně ,):-D .. Ale že by mi při grilovačce musela pod nohy vlézt užovka to teda nemusela...a říkám, zbytek rodiny je z ní ještě víc "na větvi" něž já + kamarádi při grilovačce...zkrátka a jednodušše, užovka a naše zahrada, to nejde dohromady.

Myslím, že zabíjet by nebylo dobré

To nejen že by nebylo dobré, ale taky jak tu všichni dobře víme i nezákonné.

A další věcí je, že i kdyby ryby nežral, ne každý chce mít hada na zahradě, to určitě chápeš, mně přímo tolik nevadí, ale většina rodiny se hadů bojí, ať je to klidně užovka, která je neškodná

To chce trochu osvěty a pokud Vám ty zvířata nějak nevadí, tak to chce přesvědčit pádnými argumenty i zbytek rodiny. Třeba to bude za nějaký čas naopak bohatství Vaší zahrady, kterým se budete pyšnit. Člověk by ze svého okolí chtěl zvířata zbytečně vytěsňovat, přitom se dá žít klidně vedle nich. Každopádně přenesení bude lepší nápad, než ubití násadou, pakliže osvěta nepomůže. ;-)

Takových nezákonných věcí se denně dějou stovky, ale o to nejde, nezabiju ji, jen jsem si jistý, že tady prostě zůstat nemůže...Takže jí dám šanci zmizet a pokud šanci odmítne zkusím ji odnést sám, případně využít pomoci MadMika, který se nabídl.

Takových nezákonných věcí se denně dějou stovky

To bez debat. Asi jsem ale jinej, abych to použil jako argument. Tak tedy šťastný odlov (pro to zvíře samozřejmě). Pokud budete nucen ji odnést sám, ničeho se nebojte, nikterak neublíží. Jen si nejsem jistej, jestli to vyřeší problém. K té osvětě. Viděl jsem spoustu "fobiků" co po chvíli hada drželi v ruce a objevně na něj zírali s nadšením a zanedlouho proslunili kompost a dokonce vykopávali jezírka a po čase když jsme se potkali, tak se chlubili, že tam nacházejí hady apod. Jsem přesvědčen, že osvěta je věc zásadní, proto tu plkám. :-) Pokud jste si ale jist, že

že tady prostě zůstat nemůže

tak už mlčím a přeji ještě jednou šťastný odlov. :-)

Chápu jak to zní, ale zkuste se vžít do mé situace, vy všichni tu máte hady rádi a nijak vám nevadí, taky bych mluvil jinak, kdyby se mi na zahradu zatoulal pes, psy mám rád a nemám s nimi problém...Jde o to, že já toho hada beru vpodstatě jako něco celkem nepříjemného, takže použiju klidně i tenhle argument...Nevím, které zvíře nemáte zrovna v lásce a celkem se ho štítíte, ale řekl bych, že takové se určitě najde...No, teď si představte, že se vám usídlí na zahradě, škodí...Budete se zkoušet se s ním naučit žít, nebo se ho radši zbavíte(tím nemyslím zabití, ale prostě odnos apod.)?

vy všichni tu máte hady rádi a nijak vám nevadí

Jde o to, že já toho hada beru vpodstatě jako něco celkem nepříjemného

jasný, tohle chápu. Jsou to ale jakési vžité konvence vtloukané do hlav už biblí, po generace přenášené s rodičů na děti, že had je téměř ztělesněním zla, přinejmenším pak slizkým hnusným tvorem. Každopádně chápu, co cítíte.

No, teď si představte, že se vám usídlí na zahradě, škodí...Budete se zkoušet se s ním naučit žít, nebo se ho radši zbavíte(tím nemyslím zabití, ale prostě odnos apod.)?

Pokud mi tu nějaké zvíře škodí, tak záleží taky jak moc škodí,abych nějak zakročil. Třeba vlaštovky mi škodí v dílně + garáži. Mám od nich vše "zbombardované". Ale hnízdily tu ještě přede mnou a každým rokem zde vyváděly mladé z hnízd, tak jim taky každé jaro udělám otvor ve dveřích pro vlétnutí. Mezi stropem toalety a střechou každoročně mívám odchov kuny, i když mě v noci budí její fighty s hlodavci, případně škrábání na prkna při stavění "hnízda" apod. Srnky mi letos v zimě zbořily plot, když měly už takový hlad, že se jaly okupovat můj sad jabloní, kde jsem na podzim nepohrabal spadlá jablka. Letos holt zadní část zahrady zůstane otevřená, aby se případně přišly opět nažrat. A to bych mohl asi pokračovat. Škodí mi ty zvířata víc,než užovka slovící nějakou rybku? Já myslím že ano a stejně jim přizpůsobím podmínky. Byli tu dřív, než já a tak si nepřisuzuji právo je nějak vyhánět. Zvířata holt neznají vlastnická práva. No ale to byla jen odpověď na Vaší otázku, jak je tady u mě. :-) Samozřejmě chápu, že když není zbytí, tak se užovka musí přenést. Ale to jsem se doplkal až k půlnoci a tak se tedy pro dnešek rozloučím a popřeji dobrou noc.

Jasné, vaše (promiň asi ti budu tykat, na internetu se to snad snese) argumenty jsou pádné a i já doma tak dělám...když mi krtek dělá po celé zahradě hromádky tak taky nezaminuju zahradu, abych se ho zbavil...ale tady jde i o to, co už jsem ti vysvětloval (a ty to koneckonců chápeš, za to jsem rád:)), had je přece jen pro 90% /i víc, ale netroufnu si určit kolik/ populace nepříjemný několikrát více než vlaštovky, holubi a srnky, byť had udělá menší škody...Kdybych tu byl sám, věřím tomu, že bych měl s tím nebohým zvířetem víc trpělivosti, ale kvůli ostatním to nejde....6ti leté dítě se bude bát chodit na zahradu apod.(panicky se bojí i komárů a pavouků---hada asi nesnese:-D)

Ona je to potiz, rika se tomu atavismy a jsou asi podmineni kulturou - klasickej mem. I kdyz je fakt, ze se uvazovalo i o horizontalnim prenosu genama - proc utoci kurata na hada, kdyz nemohou tusit, o co jde... Zvlastni :) Uzovek se nebojte, jsou fajn, jen zerou rybky :) Pokud je to ale obojkovka, jako ze asi je, tamk sezere spis skokany :)

VH

jen jsem se chtěla zeptat, žerou zmije žáby? Já měla za to že se živí hlodavci a drobnám ptactvem. Dneska byl článek na netu a tam psali že zmije vlezla za žábou do sklepa či kam a že jí museli odstranovat. Tak sem si říkala jestli to nebyla právě spíš užovka podplamatá než zmije, ale nevím, tak se ptám:-))

žerou zmije žáby?

Ano, občas mohou, není to sice jejich typická potrava, ale v místech, kde je hojná potravní nabídka např. hnědých skokanů se občas zmijí potravou stanou. Jedná se ale řádově možná o desetiny % v celkovém potravním spektru, kde z více než 90% u dospělé populace převažují drobní savci, hlavně hlodavci (norníci, hraboši...), ale také hmyzožravci (rejscové, rejsci, bělozubky, ale dokonce i krtci), vzácně třeba i králíčata aj., zatímco u mláďat převažují ve stravě hlavně ještěrky (živorodá a obecná).

Tak je to jasne, obojkovka :) Tesselata potrebuje teplo a to u vas moc nejni :) VH
No mi jsem v brandyse nad orlici coz je kousek od usti pri kopani vyrusili podpalmovku jak pozirala slepise kamos si to natacel tady nejsou hory zrovna dnes je tu 31 ve stinu takze zadna zima:-)

Podpalmovka cpat se slepysem? Co tak vim,tak slepysem se zivi u nas z uzovek nejcastej hladule. Jinak tesselaty jsou striktne vodni potovory (kdyz se jim podivas na hlavu,tak maj i nahoru orientovany oci (vodni zpusob zivota) a zivi se prevazne rybama,sem tam slupne nejakou zabku. Neumim si predstavit,jak zabije slepyse. U nas na Hane taky neni zadna zima, mas tady kolikrat xerotermni stepi, o kterych si tam nahore muzete prakticky nechat zdat, ale tesilky tady taky nenajdes :( nejbliz je mam na Priglu :)
PS: pri psani clanku sem byl predbehnut :D

Můj odhad je též N.tesselata.Užovku obojkovou si se zmijí asi nespleteš.Podplamatku jsem už v jezírku ,byt na samote zažil.Zachutnaly jí nástražní rybky.Zkus jí odchytit nějakou sítkou nebo za pomoci,někoho,komu to nevadí.Byla by jí škoda.

vždyt i taková zmije naše česká když uštkne tak to nic moc zase takového bolestívého není pokud se nepletu, to já mám teda od psa pěknou jizvu na obličeji a taky chovám mastify a na psy jsem nezanevřela,tak na co hned hysterčit?Strčit zbytku rodiny knížku at si prostudují že i had je přeci v pohodě a nelíbí se mu rána lopatou