Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Moje chameleonka a častý problém, čeká ji operace...

Přeji hezký den,
chci se zeptat, kdo máte zkušenosti s tímto záhadným problémem. Takže moje chameleonka Klárka, osmiměsíční samička týden nejí, špatně se jí chodí a třese se. Protože ji vápníku dávám celkem přiměřeně, nechápala jsem z jakého důvodu, ale raději jsem hned v pondělí jela do Brna do ambulance plazů, malých savců a drobných ptáků. Tam mi na pohotovosti doktor potvrdil nedotatek vápníku, i když sám nechápal z jakého důvodu. Zjistil zlomenilu levé nožičky a pokřivení pravé. Jenomže včera jsem volala kvůli výsledkům a vše je takto: chameleonce se začali vytvářet vajíčka tak měsíc-dva měsíce a já ji chovám samostatně bez samce. Vajíčka si rostla a rostla, vaječníky také se neustále nafukovaly a vešěkerý vápník místo do těla šel do těch proklatých vajíček. Takže jí musí ve čtvrtek odoperovat folikuly a vykastrovat ji. Pak si ji tam nechají tak týden na pozorování, antibiotikum a jiné důležité prášky a ošetření. Příští týden si ji můžeme přivézt domů. Prosím o jakoukoliv radu, komu se to již stalo. Mám veliký strach, že to třeba nedopadne dobře atd.. Když jsem se ptala doktora, jak se tomuhle problému dá předejít, řekl mi, že sám neví a nikde to nemohou zjistit, stává se to prý i u samic, které se samcem žijí. Tak pokud někdo víte více, prosím vysvětlete mi to. Nechápu a mrzí mě, že jsem jí nemohla pomoci a že to takhle teď dopadlo. Spolu se samičkou máme obrovský přátelský vztah a mám ji velice dobře ochočenou. Nechci o ni přijít.

loading...

Ujišťuji Vás, že se to stává běžně - bohužel. Nic záhadného na tom není. Přesné příčiny folikulární stáze nejsou doposud známy, ale mezi hlavní úskalí, které tomuto předcházejí jsou hlavně: nedostatek vápníku, vit.D3 potažmo UVB, špatná výživa (ať už nedostatek nebo i překrmování nevhodnou stravou), stres (tahání z terárka v době ovulace apod.), nevhodné podmínky v teráriu/ubikaci.
Takže nejlepší prevence je samozřejmě dostatek vápníku, dobrá strava, zbytečně neotravovat zvíře v době intenzivních změn v rodidlech (zvlášt chamíka), prostorné a dobře zařízené terárium se zrojem UV a uplně nejlepší je ji nechat včas napářit samcem ;-) - pokud ale nejsou splněny předcházející podmínky, nepomůže ani chameleoní Don Juan.

Pro více info mrkněte na tyhle články, víceméně k tématu od MVDr.Hnízda - 1, 2 (jednička je o leguánech, ale je to prakticky to samé)

Tam mi na pohotovosti doktor potvrdil nedotatek vápníku, i když sám nechápal z jakého důvodu

Jenomže včera jsem volala kvůli výsledkům a vše je takto: chameleonce se začali vytvářet vajíčka

- to jim trvalo 2 dny, než koukli na RTG?

Pak si ji tam nechají tak týden na pozorování

To je halt Brno, no...:-(

Pozorně jsem si vše přečetla,
mám veliký straćh, že třeb nezačne jíst. Doktor mi řekl, že ji vykastrují, takže doufám, že vaječníky budou pryč a my budeme mít pokoj. Vůbec nevím, co doma připravit, až si ji přivezeme, jaký substrát, větev asi žádnou ? JáMy jsem z toho tak zničená, že naprosto nevím, co udělat, aby se cítila co nejlépe. Mám opravdu veliký strach z toho všeho. Myslíte, že si ji budu moci v pondělí přivézt domů, příští pátek odjíždím pracovně na týden a bude se o ni starat přítel, doufám, že to zvládne. Jsem strašně vynervovaná. Také chci poprosit doktora, jestli se na ni můžeme v pátek přijet podívat. Prosím ještě o nějaké rady. Děkuji

Heh, to mi nedocvaklo:-D jinak studenti určitě nejsou primární důvod proč si tam zvíře nechá, akorát já když tam byl s ahdem tak se kolem mačkalo 5 vykulených dívčin a když jsem řekl, že zdravá situla má kousat a tahle to nedělá, tak ji ta studentka co ji držela v ruce málem ztratila pod stolem:-D:-D Ale klid, nechci je nijak shazovat, pan Knotek je rozhodně muž na svém místě...

cena mi přišla nízká oproti čtyřdennímu ubytování kočky u pana Hnízda;-)

tak s tím samozřejmě souhlasím :-), v Praze si čék řádně vyprázdní šrajtofli, ale zase ten rozdíl v kvalitě to hravě smázne ;-) dle mýho

Vůbec nevím, co doma připravit, až si ji přivezeme, jaký substrát, větev asi žádnou ?

Rozhodně hygienické prostředí, tozn. větev vydrbat a na zem nedávat nic nebo jen třeba noviny, lino. Zase neměnit příliš to prostředí, ať jde do známýho. Zvíře taky musí mít klid.

Je zajímavé,jak se tu opět rostrhnul pytel z problémi u chameleonů.Přitom je to pořád stejné a dokola.
Naše chameleony jsme koupili jako 6cm mládata.Terárium pro každého 50x50x30 (VxŠxH).Výhřevnou bodovou žárovku a kompakt repti glo 10.Je to sice bída,ale lepší než drátem do voka.Alespon vydává hodně světla,což je podle mě důležité.Při šatném osvětlení se nám stávalo,že chameleon blbě vystřeloval jazyk.Po přidání kompaktu do terárka se vše změnilo.U mládat krmení denně.Tolik kolik sežerou a všechno posypávat vitamínama(Drcený mikrovápenec,Plastin a Vitamix rep).Každý den střídám.Jak zvířata rostou omezuji krmení,až na 3x týdně.Velký chameleon je schopný sežrat třeba 10-20 cvrčků.Opět krmím co sežerou.Baští veškerý hmyz a jednou měsíčně holátko nebo myšku.Občas jablko,nebo jiné ovoce. Rosíme 3xtýdně.Teploty se pohybují kolem 30°C,pod lampou i mnohem víc.Důležité je dobře zarostlé terárium s vodorovnými větvemi,tak tlustými aby je chameleon dokázal prsty obejmout.Naše samička ráda využívá i pozadí,kde ráda šplhá po skalkách.
Zvířata jsme koupili vloni v řijnu.Samička deska má kolem 30cm a samec asi 40cm (je to hrubý odhad zířata jsme neměřili).Zvířata pořád chováme v samostatných teráriích o rozmerech 70x70x50 (DxVxŠ).Paření proběhlo neky v květnu a samička nakladla po 30 dnech 46 oplozeních vajec.
Takže si myslím,že chov chameleonu není žádná věda,jen se jim chce věnovat a nepovažovat je za mazlíky.Chameleoní mají rádi svůj klid a pokoj ve svém teráriu.:-)
[http://img249.imageshack.us/img249/1283/cameleon25 112.jpg]
Chameleoní strašidlo
[http://img504.imageshack.us/img504/7705/terrium133 .jpg]

Horní terária jsou pro chameleony.

¨Já uplně zbožňuju, když mi někdo vytýká, že se o chameleona starám špatně a že to není věda. Já vím!!! Ano, dokonce měla lepší podmínky, především určitě v osvětlední. Nikdy s ní nebyl žádný problém. Měla vedle terária obrovský strom, kam chodila pravidelně spát. Vitamíny dostávala a ovoce také. A vůbec nikdy jsem s ní neměla problémy!!! Mám ji od 2. měsíce. Nemyslete si, že jsem se doktora neptala, jak se tomu vyhnout, a co mi odpověděl? To, že ani vědci v Kanadě, kteří tento problém řeší neví, jak se tomuto problému vyhnout.
Řekl mi, že některé samice, které mají v teráriu samce, mají tento problém také. Kdybych něco taklového věděla, tak se tomu vyhnu. Bohužel člověk se musí neustále učit, jinak to nejde. Není to jediný plaz, kterého chovám a nejsem takový ten majitel, který si pořídí zvířátko jen proto, že soused si ho také pořídil. Asi bych se jinak ani nezajímala o bližší informace a nebyla z toho uplně v ... Jinak ta horní fotografie je moc hezounká. A terárka jsou celkem pěkná. Jé a máte tři vodňačky, já měla dvě tak před devíti lety a teď mám doma ještě jednu malinkou:).

Ano, dokonce měla lepší podmínky, především určitě v osvětlední.

To mě docela zajímá, co máte jako osvětlení? (není myšleno jako rýpání)

Melda určitě nic nevytýkal, ale vzhledem k tomu, že "chameleon má problém" je tu jedno z nejčastějších témat, tak se jeho reakci vůbec nedivim. Naopak bychom mu mohli být vděční, že nám to tu tak pěkně popsal a názorně ukázal. Já bych si třeba pro chamy představoval taky něco trošku jinýho, ale těm zvířatům se u něj evidentně daří - takže nema problema.
Co se týče folikulární stáze, tak tam je to skutečně velká neznámá, ovšem čím dál více se i lidé, kteří se tím důsledně zabývají kloní k názoru, že hlavním úskalím jsou především pochybení chovatelů. Jak jsem psal výše. Může to tak být a samozřejmě nemusí.

Da-ny:

Já uplně zbožňuju, když mi někdo vytýká, že se o chameleona starám špatně a že to není věda. Já vím!!!

Nevšiml jsem si, že by Vám Melda něco vytýkal, jen popsal svůj chov.

Ano, dokonce měla lepší podmínky, především určitě v osvětlední

To je otázka, jestli opravdu měla lepší podmínky, protože vytvoření neoplozených vajec, nemusí automaticky znamenat zdravotní problémy, resp. většinou znamená, ale nemusí být problém s odvápněním, to by měla zdravá správně živená samice utáhnout.

Vitamíny dostávala

Které a kolik? Ono někdy méně znamená více, především u vitamínů D a A. Na druhou stranu spousta tzv. vitamínů ve zverimexech nemusí být zrovna optimální, např. mohou mít nevhodné množství minerálií nebo jejich poměr. Ne všechny vitamíny lze používat neomezeně.

To, že ani vědci v Kanadě, kteří tento problém řeší neví, jak se tomuto problému vyhnout.

A přesto se mu vyhne spousta chovatelů prostě jen správným vedením chovu...

Jinak pro samostatný chov ("mazlíčka") je mnohem lepší mít samce (větší, barevnější, déle žije, nemá problémy z vejci...), u jemeňáků se pohlaví pozná hned od vylíhnutí, tak není problém si vybrat.

hned na začátek-chamíky nechovám, ale jak si to tady pročítám, nemůže být trošku problém možná tenhle rozpor?
Da-ny napsala:

Spolu se samičkou máme obrovský přátelský vztah a mám ji velice dobře ochočenou.

MadMike napsal:

mezi hlavní úskalí..........stres (tahání z terárka v době ovulace apod.)

á uplně zbožňuju, když mi někdo vytýká, že se o chameleona starám špatně a že to není věda. Já vím!!!

Omlouvám se,jestli jsem se Vás dotknul.Popsal jsem jen naše zkušenosti z našeho chovu.Byla to reakce na stále častější problémi s chovem Chamaeleon calyptratus.:-|

já bych jako příčinu odvápnění neviděl pouze problém s folikulární stází, ale i nedostatek UV-B záření. V minulém vlákně jste uváděla , že svítíte několikrát týdně zářivkou, toto je absolutně nedostatečné, nevím co používáte za značku zářivky, ale i pokud by to byla narva, tak musíte svítit celý den a zvíře musí mít přístup až na dosah trubice , jinak se vše míjí účinkem . Já sám používám zářivky od Narvy a to především u chameleonů, nedám na ně dopustit a nikdy se nestalo , že by byl nějaký problém, ostatní trubice považuji za vyhozené peníze. Uvádíte , že doposud jste s ní neměla problémy , toto je právě jejich důsledek, nedostatek UV záření a vápníku se neprojeví hned a opakovaně, ale právě tím jak zvíře roste nebo se rozmnožuje. Jaký vztah máte se svojim zvířetem je jen vaše věc a určitě je to lepší, než nemít žádný a pouze produkovat něco z čeho co nejrychlejc zbohatnu i za cenu strádání zvířat a jejich mortality. Je mnoho chovatelů / ne-li většina/, kteří by ji raději utratili, protože pořídit novou bude několikanásobně levnější, i proto snad má vaše Klárka štěstí v neštěstí, že se dostala právě k vám a vy máte alespoň snahu svůj chovatelský neúspěch napravit. Hodně štěstí hlavně jí.

Já mám tu značku nějak reply tera nebo tak podobně, tu co mě kdysy při chovu želvy v Brně na klinice poradily, měla jsem 20 X a byla 15 cm od Klárky (cham.) a teď mám novou tu saMOU ZN. V POMĚRU 5.0 a 40 W, protože je teď dána trochu výše, ale u ostatních plazů to mám taky tak a nikdy jsem něměla problém. Od stejné zn. mám i žárovky v teráriích. Já Vám strašně děkuju za Váš názor, opravdu mi v téhle chvíli pomohl. JInak dnes od 12. hod. odpoledne nervím a klepu se a mezi půl 2. a 3. hod. jsem se nemohla dovolat doktorům, pak to konečně zvedli, to už jsem měla nervy na roztrhání a jediné co mi ve spěchu nějaký klučina řekl, že operace samotná proběhla v pořádku, více, že se dozvím zítra. Zítra tam jedu osobně a chci ji vidět. Jinak domů mi ji pustí asi až příští týden ve středu.

Však já ráda jsem. Jenom nemám ráda uštipačné poznámky, ale raději lidi, co mají srdce a trochu tolerance, protože mě to velice mrzí, co se stalo a neustále si to vyčítám. Poslouchat to od druhých bolí ještě víc a nepodporuje mě to.

No, Da-any, asi se vás taky dotknu, ač nerad, ale zářivka 15 cm od zvířete či jak jste psala, výše, je co se týká UVB absolutně k ničemu. Jak už zde bylo psáno, u lineárních zářivek je nutnost dostat zvířata těsně pod ni, přičemž těsně znamená +- 2 cm... Tudíž vidím primární potíž v tomto. Tím vás rozhodně nechci shazovat, tak to tak prosím neberte;-)
Něco pro utříbení přehledu:
http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-zdroju -uv-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

To je k nepochopení. Včera jsem si četla Váš příspěvek a dnes jsem se ptala doktora na klinice a řekl mi, že 15 -20 cm od zvířete. Takže je to rozporuplné. Samozřejmě více věřím doktorovi, ale prostě opravdu není to lehké. Je toliko rozporuplných názorů, že žádné perfektní podmínky v chovu nikdy nikdo nemůže mít a pokud ano, seznamte mě s tímto člověkem. Mám zářivku té značky repti glo. Vy tedy vidíte primární potíž v tomto, ale vidíte, zase jiný mi řekne něco uplně jiného, proto beru pravdu jako obojí, ovšem je pravda, že i dříve mi zase jiný doktor, co mi léčil želvu řekl, že blízkost jako 10 a méně cm UV od zvířete je špatné, protože to zvíře může popálit. Tak opravdu nevím. Ale děkuji.

No, ona je sranda v tom, že hromada zdrojů prošla přímo měřením UV metrem, soukromě. a je až neuvěřitelný rozdíl mezi tím co uvádí výrobce a co měřák;-) S panem Knotkem jsem to řešil na jaře a UVB metr nemá a informace loví různě...ale to je jedno, věřit samozřejmě můžete úplně čemu je libo:-) Já si dovolím tvrdit a mám to podloženo i měřením, které jsem viděl na vlastní oči, že lineární zářivka Repti glo 10 (!) ve vzdálenosti 20 cm nevykazovala žádné známky UVB záření. a jednalo se o funglovku, měřili jsme na prodejně:-) Jinak samozřejmě to nemusí být jediná možná příčina, ale vzhledem k častosti podobných problémů při nedostatečném podílu UVB ve spektru osvětlení, se mi to jeví jako jedna z těch pravděpodobných variant.
Proto jsem taky dával odkaz na článek z měření na Terrabazaru, ať máte možnost porovnat kvalitu jednotlivých zdrojů.
A propos, jak jste dopadli?

Tak dnes jsem chameleonku viděla, doktor se mi ovšem nezaručil, že vaječníky jsou kompletně pryč, ale musíme doufat !!! Jizva je opravdu velká. Klárka měla i bolavé přední packy od napichávání injekcí. Mohla jsem ji držet a byl to pro mě opravdu citový zážitek. Velice se těším až bude doma, doufám, že teď ten boj zvládneme. Zatím žádné komplikace nebyly, ale doktor řekl, že ještě nemáme vyhráno. Hlavně jenom, ať jsou ty vaječníky pryč, nedokážu si představit, že bychom s tím měly ještě nějaké potíže, jen doufám, že už si nic strašného nezažije.

doktora na klinice a řekl mi, že 15 -20 cm od zvířete. Takže je to rozporuplné. Samozřejmě více věřím doktorovi, ale prostě opravdu není to lehké.

Tak to je mi vás i chameleona líto,když věříte takovým hloupostem.:-|

Je toliko rozporuplných názorů, že žádné perfektní podmínky v chovu nikdy nikdo nemůže mít a pokud ano, seznamte mě s tímto člověkem.

Klidně se přijedte podívat;-)

zdar:-Da.d pisateky no tuto je jobovka jak za starých časů.
celé je to mimo mé rozlišovací schopnosti,ale nechám se rád poučit.
1.pokud jak tvrdiš byla 0,1 odpářená,proč jsi to nepodchytila hned v začátku???
stačilo jen málo INVAX přímo do tlamy,vlastně proč?vždyt měla v sobě ty proklatá vejce,sorry tím jsi mi nejvíc dostala.
2.to co přišlo zlomenina apod.muselo přijít celkem jasně díky nedostatku Ca.Zlomeniny se mohou stát,ale jen v případě,že odněkud spadne(vysvětlím později),ale tuta zlomenina se dá vcelku vyřešit doma,co myslíš??psát ti to nebudu,protože tobě je asi vše "ukradený"
3.pokud byla 0,1 odpářená nebo v ovulaci nezměnila náhodou barvičku?? co takhle tmavě hnědá"blbečku nelez na mi jsem odpářená"??? to ti asi uniklo ne asi ,ale určitě.
4.světlo-jak,že to tam bylo?svítím občas mohu ti celkem zodpovědně říct,že calypráti fungují i pod normál žárovkou(musí být zakrytá pletivem) a nahoru stačí obyčejná žářivka pro rybičky tip si nepamatuji,alle je to co svíti do růžova.
5.pokud máš nějakou tendenci brát něco pořád do ruky pořid si plšáka Médu.
6.Pokud by jsi něco nechápala co jsem tu psal já,madmike,krokouš,melda apod.tak je problém někde jinde?nejpíš u tebe.
7.Prosím neber to nijak zle,nejsem žádný specialista calypraták,ale svoje první jsem koupil v 09/90 na Smíchově na burze"na nádraží"nahoře od Jardy Gillara ale to byli macani.Taky jsem je poměrně slušně odchovával,dnes jíž na ně není čas
8.pokud mi nevěříš přijed mám "pidi"chamíky celoročně venku,pokud přijedeš do podzima,ráno uvidíš mrtvolky na dně stačí je vzít do dlaní,dýchnout a oni "pošlapou"žádné týrání prostě to tak funguje
9.sorry za O.T.prostě jsem šašek poradny tak jsem to dal:-D

Běž do prdele !!! Myslíš si jak jseš chytrej a vtipnej a vůůbec! Díky za pozvání k Vám, ale nikdy! Jo a ještě, když si myslíš, že potíž s vápníkem by se neměla konzultovat s doktorem, ale vyřešit v klídku doma, tak se ani nedivim, že už žádnýho Cham nemáš!Musí se udělat rtg a zjistit dle krevního obrazu čísla a fakta k Ca a jiným důležitým látkám, takže seš naprostej a pitomej sobec, kterej nemá vůbec srdce!Já se neposeru z pár stovek, abych měla klid a Klárka byla v pořádku. Ty jedna držrešle! A ještě jednou musím dodat, že se nezbarvila, byla pořád tak krásně zelenoučká, jako vždycky, nejsu blbá! P..O !

To je Váš názor. Jen by mě zajímalo, jak by jste dal 40W zářivku přímo 1 až 2 cm k chameleonovi, myslíte, že by se mu to líbilo? A jak by se líbilo Vám, kdybych Vám slunko nalepila na záda hm?

(Klidně se přijedte podívat) - Další, co má barák na Madagaskaru!

Jen by mě zajímalo, jak by jste dal 40W zářivku přímo 1 až 2 cm k chameleonovi, myslíte, že by se mu to líbilo? A jak by se líbilo Vám, kdybych Vám slunko nalepila na záda hm?

Hmm, není nad to když se fakta, důkazy a jasná logika střetnou s ignorací. stačí dát větev tak, aby cham mohl až pod zářivku, nic víc nic míń. Sami tam pak dřepí hromadu času, ovšem kdo nezkusil, nepochopí.

K tomu níže:

Pokud jste sem přišla hledat soucit, možná jste ho našla, ale asi to není ta správná adresa. Pokud jste sem přišla hledat radu, našla jste jich tu dost, pouze si ale vybíráte, které se vám líbí a které ne, tudíž mi smysl uniká. víte, ono dokud si člověk nepřizná, že udělal chybu, nedokáže tu radu od zkušenějšího pochopit.
A to z vašeho postoje je víc než patrné - že vy všechno OK a ostatní ať si políbí šos. Nerchápu pak ale smysl tohoto vlákna.

To, jakým způsobem jste se zde posléze vyjádřila, vynadala lidem, kteří se vám snaží pomoci, a to dosti hrubě a neurvale, je jen avší vizitkou, nic víc;-) Méně emocí prosím, zvlášť když jdete pro radu;-)

DA-any:
Takže, doporučuji především vynechat vulgarity, nemám problém někomu, kdo se neumí chovat, znemožnit přístup na tyto stránky, které víceméně stále fungují v přátelské atmosféře. Takže toto je POSLEDNÍ VAROVÁNÍ. Pokud budete dále používat vulgarity a urážet jiné návštěvníky teraporadny, dostanete STOPKU.

Ad chameleon, deficit vápníku, zadržená snůška, UV B zdroj a vzdálenost - je mnoho různých názorů a bohužel ani veterináři nejsou zdaleka neomylní, obzvláště v doporučování UV zdrojů mohou mít velké mezery, to se na VŠ nenaučí a nikdo nedokáže obsáhnout všechny aspekty chovu všech možných druhů zvířat. Proto není od věci v těchto věcech důvěřovat spíš chovatelům - praktikům.

Zářivky co by UV B zdroje jsou velmi slabé a dosah záření UV B je u lineárních zářivek opravdu jen v řádu několika centimetrů u kompaktních zářivek max. 10-15 cm dle druhu a watáže a navíc je to zdroj neobyčejně slabý, který nesnese srovnání z mnohonásobně kvalitnějšími zdroji - výbojkami T-rex, Mega-ray, Bright Sun, Osram Ultravitalux aj. a už vůbec ne se sluncem. Je pravda, že u některých zářivek může dojít při přílišném přiblížení na delší dobu i k popálení, což je ale způsobeno právě nevhodně zvoleným zdrojem (často nekvalitně nanesený luminafor na čínských výrobcích) se spektrem zasahujícím i do nebezpečných vlnových délek UV C. Pokud již máte, jak říkate chameleona, "ochočeného" (rozuměj zvyklého a tolerantního i přez určitý stres snášejícího manipulaci), bylo by užitečnější, než ho tahat po bytě, ho nechat pravidelně slunit, nejlépe v klícce k tomu vyhotovené a zavěšené na vhodném místě (v polostínu). Nebudu ani dále rozebírat dopodrobna poměr Ca : P v potravě, který je u běžného krmného hmyzu dalek vhodnému poměru (1,5:1) a tímto je také často znemožněno jeho správné ukládání a využití v těle. Další věci jako dostatečná hydratace, teplotní a vlhkostní gradient během dne a noci i v průběhu roku by byl na další obsáhlý článek. Doporučím jen jednu z nejlepších knih o chovu chameleonů, která u nás (i ve světě) je k sehnání a to je kniha Chameleoni od P. Nečase z nakladatelství Madagaskar a každý správný chameleonář by ji jistě měl mít v knihovničce, je to opravdu dobrá investice.

Myslím, že by i nebylo od věci přihodit do pléna nějakou omluvu za to příliš impulsivní jednání, ale to je jen na Vás, zdali chcete nadále navštěvovat toto fórum a být zde s ostatními zadobře.

S pozdravem "rozum do hrsti" Krokodýl (moderátor)

Dobrý den,
omlouvat se nebudu, bylo to velmi impulzivní, ale od srdce, což zde některým lidem chybí.

Velice děkuji za Váš názor, plně s ním souhlasím a konečně také děkuji za to, že berete pravdu dvojí, čili, že ve věcech, výše v diskuzi uvedených, mám pravdu i já (jakožto poučená z kliniky) i ostatní chovatelé, ale že záleží na podmínkách. Já, ale tohle všechno JIŽ vím, nepotřebuji pomoc takovou to, ale spíše tedy založením diskuze tížím po těch chovatelích, kterým se takovéto problémy staly v praxi a tedy mi mohou poradit, čemu se vyhnout při příchodu Kláry domů. Více mě zajímají různé typy a rady k pooperační situaci chameleona, než samotný chov. Ano, chov v mých podmínkách nemohl být ideální, ale za 1. samici jsem chtěla mít bez samce, protože na chov dvou a více chameleonů jsem zatím neměla odvahu a za 2. jsem si neohlídala některé věci, které mi u chovu želv příjdou dostačující a jasné, ale u chovu chameleonů, jak jsem touto situací zjitila, nejsou dostačující. Fajn, teď už to slyším od několika chovatelů, ale ono to stačí slyšet jednou a pořádně, než stopadesátkrát a zrovna né přátelským vyjadřování, tak se pak nedivte, že mě to štve a odpovídám vulgárně. Navíc té vulgarity nebylo tolik (např. v pokecech a vtipech mi zaráží dech, co až lidem dovolujete v poradně vypustit do diskuze, ale asi se to v pokecu může a v diskuzi o chameleonech ne). Dále jsem v chovu chameleonů začátečník, tudíž by mohly někteří chovatelé tohle brát v potaz a nevyčítat mi věci, na které jsem prostě při chovu zatím nenarazila. Úplně každý začáteční chovatel měl a má a bude mít nějaké potíže, proto tady už několikrát prosím o toleranci a o nic víc, jenomže to nám lidem všem chybí. Vzájemná podpora a tolerance. Proto opakovaně děkuji těm, co toleranci ke mě mají a podpořili mě, tím mi také pomohly. Děkuji za typ knihy o chameleonech, hned si takovouto pořídím. Ještě se jendou vrátím k zářivkám, vy tu také píšete 10 - 15 cm, ale musíte souhlasit se mnou, že 40W zářivka nemůže být 2 cm od chameleona, to mi nejde na rozum.
S pozdravem Dany

vy tu také píšete 10 - 15 cm, ale musíte souhlasit se mnou, že 40W zářivka nemůže být 2 cm od chameleona, to mi nejde na rozum.

Těch 10-15 cm jsem psal jako absolutní maximum u kompaktních zářivek (takové ty zakroucené s paticí do žárovkové objímky), ale zase záleží na typu, spíš bych doporučoval, aby např. u toho reptiglo 5.0 nebo 10.0 mohl chamík až tak na 5 cm. U lineárních zářivek (klasická trubice) je to ještě horší). Nicméně ani 2 cm od zářivky není nijak vysoká teplota (na chameleona), takže v tomhle směru opravdu nic nehrozí (tedy v tomhle s vámi nesouhlasím). Mnohem větší problém je, že ne každá zářivka funguje tak, jak je garantováno výrobcem a tak se občas může stát, že spektrum není posazené přesně tak, jak by mělo, ale dochází k pronikání nebezpečných vlnových délek, které mohou takové popálení a problémy z očima způsobit a pak samozřejmě, čím blíže tím hůř, ale v tomhle případě jde vlastně o vadnou zářivku. To se ovšem projeví během několika dnů a je možné zářivku vyměnit za jinou, která funguje, jak má. V tomhle ohledu si myslím, že je skoro lepší používat jen klasickou bílou zářivku (pokud z nějakého důvodu nelze použít výbojku) a na vyhřátí klasickou nebo bodovou žárovku a nedostatek UV B kompenzovat jinak (občasné slunění nebo použití vitamínu D3). Ještě je třeba k zářivkám dodat, že účinnost (jako zdroje UV B) se rychle snižuje a je třeba je po několika měsících, maximálně po půl roce vyměnit za nové.

Mno krokodýle, už jsi to napsal za mě a asi bych to lépe nesesumíroval. Zářivky zkrátka hřejí minimálně, např. oproti žárovkám a ještěrky klidně lezou bez újmy až k nim...
Ad DA-any: ne pokaždé, když někdo na chybu upozorní, vám ji zároveň vytýká;-) Každý v začátku chybuje, úplně každý, a věřte nebo ne, zatím jsem zde našel spíš rady, tipy a upozornění, nikoliv výčitky atd. Nic, nechme mrtvoly klesnout ke dnu, jedeme dál, příště počítat do deseti;-)

eště se jendou vrátím k zářivkám, vy tu také píšete 10 - 15 cm, ale musíte souhlasit se mnou, že 40W zářivka nemůže být 2 cm od chameleona, to mi nejde na rozum.

Ano, to by neměla, to máte pravdu. Proto se dá označit většina dostupných lineárních zářivek za špatný, nedostatečný ale v určitých situacích i nebezpečný zdroj UV záření. Záleží samozřejmě na konkrétní značce zářivky, resp. kvalitě. Je to veskrze tak, jak napsal Krokodýl - zářivky, které mají samozřejmě sklo propouštějící UV záření emitují i určitý druh fosforu v nízkých vlnových délkách zasahujících až do UVC (záření pro živé organismy fatální). V nedávné minulosti takovéto zářivky (i kompaktní) způsobily nejednomu zvířeti velké problémy.
Např. následující obrázky měřené trubice nejmenované značky UVC a UVB metrem:
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_ma   d_dog/1-5.jpg]
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_ma   d_dog/2-2.jpg]
a třeba výbojky Mega-Ray, která při cca 600x násobně vyšších hodnotách UVB nezaznamenala žádnou měřitelnou hotnotu UVC:
[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_ma   d_dog/3-3.jpg]

A ještě doplním:

vy tu také píšete 10 - 15 cm

Přepokládám, že se tak krokodýl vyjádřil v souvislosti s kompaktními zářivkami, jež jsou silnějšími zdroji UVB než lineární zářivky

To jen k názornosti problematiky trubicových zářivek, které já osobně ani jako zdroj UV nepovažuji. Jediné kvalitní normálně dostupné kusy, které se ke mě dostali jsou Narva Reptilight a Zoomed Reptisun5.0(IguanaLight 5.0) a to jsou zářivky, ke který se zvíře musí dostat opravdu na krátkou vzdálenost. Ostatní zdroje, které jsem měl možnost měřit mohu s čistým svědomím označit za "šmejd" - ovšem nebyla to ani zdaleka většina dostupných zdrojů.

(Klidně se přijedte podívat) - Další, co má barák na Madagaskaru!

no tak to si odpustit skutečně nedokážu aspoň miniaturní uštěpačnou poznámku...totiž tento chameleon není zrovna 2x z Madagaskaru ;-)

PS: uf, tak teď to do vás hustíme všichni najednou :-)
Jinak co se týče pooperačních podmínek je samozřejmě základem hygiena, správně nastavené teploty, klid, hydratace a jakmile začně baštit, máte napůl vyhráno. My máme praktické zkušenosti pouze s leguány a navíc operovaných u specialisty, ale už jich několik bylo a řekl bych, že situace není tak kritická jak se vám jeví.
Pokud Vám ale řekli, že neví zda jsou vaječníky pryč a navíc podávají tak zmatené info...no nevím co si o tom mám myslet.

Dovolim si jen zkusenosti z chovu vousatek - samec si kolikrat vyleze na "stromek" co ma v terarku a sedi tam s hlavou prakticky oprenou o zarivku. (Narva Reptilight). V odchovne mame pro mrnata Reptiglo 10.0 compact, a jsou od ni mladata bezne radove v centimetrech (2-5 okomerne) - evidentne jim to tak svedci. Pokud nema ta zarivka i neco UV-C tak k ni muze byt zvire bez rizika skutecne snad az "na dotek".To ze je zarivka 40W nebo 20W neni moc podstatne - ta silnejsi je umerne i delsi = je ten vykon rozlozen na vetsi plochu.

Já myslím, že skončíme tuhle debatu celkově. Chtěla jsem poradit při této komplikaci a spíš jsem se dozvěděla jaký IQ mají některý lidi a bere to dech. Takže Vám ,,normálním" a tolerantním chovatelům děkuji za rady, hodně mi pomohly! A vy ostatní se běžte raději zahrabat do hliny. Jo vzkaz pro ten předposlední příspěvek: jo, už ani nevim, cos mi tam všecko napsal za pi.., ale třeba milej zlatej, představ si, že je to k nevíře, ale asi záhada, měl bys o tom napsat do novin, ale nezbarvila se, vůbec nijak. Ty seš tak chytrej, tak úžasnej chovatel, je vidět že se ´Ti nikdy s žádným zvířátkem nic nestalo, ale asi ty sám bys měl navštívit nějakýho doktora. Já aspoň teď jsem zase o něco chytřejší a představ si, že ty vajíčka jsou pro mě uplně prokletý ... dýcháš ještě? Nevzalo Ti to dech uplně??? Ty debile pitomej!...
Tak a jinak přeji Vám všem hezký sluníčkový dny a děkuji za podporu. Věřím, že teď už to zvládnem:) Ahoj Dany

zdar:-D to musí být fofr něž to někdo zavře.
Dany ty máš nejen problém co do chovu,ale i se slušným vyjadřováním.Calypráty už nemám, protože jsem šel tera cestou dál.Dech má pořád dobrý a věř mi,že celkem v pohodě zvládám chov i jiných terarijních zvířat.Taky nejsem držgrešle:-D:-D o tom by se dalo velmi dlouho debatovat. Tak já ti splním přání jdu se zahrabat Pá,Pá:-
ještě maličkost na ukončení debaty-já žádného doktora navštěvovat nemusím páč...,ale ty by jsi měla navštívit nějakého odborníka a.d psychiatrie:-D

Teda opravdu nechápu o o ti jde. Že je tvůj chamleon nemocný a po operaci je sice smutné, ale stává se to. To jak se o něv vyjadřuješ- mi připomíná mojí pubertální sestřenku a i jí když zemřel pejsek tak ho sice oplakala, ale že by dělala takový scény -to tedy ne. A pár lidí co tomu rozumějí včetně tebou výše uražného Pošuka se ti snaží poradit a naznačit co jsi mohla dělat špatně -třeba to zbytečné tahání -chameleon není křeček- at si ty myslíš cokoliv jiného- a to že to toleruje není láska ale zvyk, a ty si stejně pořád na své lajně a ještě si sprostá.Mám doma hady, co se týče chovu sem začátečník, ale i tak vím, že i když otevřu terárium a had se plazí ke mě a ven, tak to není z radosti, že mě vidí, ale proto že je zvědavý, jestli mu nenesu něco dobrýho. Doufám, že se ti chamík uzdraví, ale pokud si nepřebereš to co ti tu bylo napsáno, tak se ti to může stát u jiného klidně znova.

Prosím Tě, dřív než začneš psát si pořádne přečtiu moje příspěvky a nejdělej z komára velblouda. Protože mi tady zase někdo píše, že mohu být vděčná za Vaše příspěvky, tak už po několikátý opkuji, že jsem vděčná a děkuji.

Z komára velblouda?:-)) pokud se takhle stresuješ z chameleona a zároven neustále o něm píše jak pubertální 14 tak co? Já četla celou diskuzi velmi pečlivě - jako ostatně všehny co jsou na teraporadně a jen si představuji až budeš mít děti, tak jak z nich budeš šílet až se vyskytne nějaký zdravotní problem. Myslím si , že v tomhle ohledu jsou zvířata ideální, protože člověk s nimi žije ,přilne k nim a pak v případě nějakého problému se ho naučí řešit.Já mám děti dvě a pokud jsou nemocné, tak to není procházka růžovou zahradou a je to mnohem horší než nemoc jakéhokoliv domácího mazlíčka a že už jsem jich řádku měla a potýkala jsem se i s nemocemi- např miminka morčat chytly svrab od dospělého, na kterém nebyly patrné žádné známky infekce- a kdybys viděla ty chudinky olezlý s bolákama do krve popraskanejma -tak by ti asi bylo smutno.Vím , že ti na Klárce záleží, ale prostě nemůžeš bejt hrubá na lidi o maj jinej názor a holt ti ho naservírujou polopaticky-taky by ti to někdo mohl napsat víc natvrdo a to by se ti asi nelíbilo vůbec. Je mi jasný , že tvůj chamík měl všehno co si mu mohla dát plus spoustu tvý lásky navíc -ale holt mín je líp.

zdar:-Djindra 78,nevěříci,nikdy nepůjdou do kostela. mám pro tebe smutnou zprávu.hraješ oko??tak jsi to červené eso dala ty-bez pardonu.Raubyří :-Dno tuto je odchov.nikdy neviš co kdy kde se pokazí,nedokaži si představit co přijde,až bude mít "slečna"odchovy doufám,že si najde jiný server :-D Tuto je trochu mimo,ale "ekolog,sekačkaů-morčata ad.svrab.jen ve zkratce neostomosan 1:400,ale bacha ampule co se prodávají v lékarně maji 2krát silnější učinnou látku,pokud by to nepřešlo pak snad jen Prurivet,ale musí se postižená místa"tupkovatů:-)

Ahoj pošuku -trefil si hřebíček na hlavičku:-)) sou to Raubíři- dva kluci a můj jediný a zatím úspěšný odchov:-))Ono se to asi občas musí- a oko hraju- i poker:-))K těm morčatům už je nemám- malý sem léčila u veta a bez úspěchu, nakonec skončili bohužel jako sváča u dvoumetrový taeniury a aspon byl konec.Ale trochu o nich zase přemýšlím, akorát se bojím, abych si nezanesla domů zase tutéž nemoc, samec byl na pohled zdravej a přitom nakazil všechny ostatní, tak mám trochu strach.

Panebože :-D. Da-any prosím tě co děláš? Uklidni se chce to klidnou hlavu zhluboka dýchej a třeba to pomůže :-D:-D. Nechci se tě nijak dotknout, ale tohle fakt není normální :-D.
Třeba se ti těma urážkama ulevilo kdo ví, ale podle mě by to chtělo opravdu méně emocí my s tím nic nenaděláme že tvůj chamík je po operaci kvůli tomu že si udělala v chovu chybu, ostatní se ti snaží jen pomoc...! Hodně štěstí s chamíkem ;-)...