Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svlek-pomáháte mu?

Zdravím,jelikož se mi legoši začali svlíkat, zajímalo by mě, jestli jim vždycky pomáháte od zbytků kůže, nebo jestli to dokážou i sami.Sice se hezky otíraj o umělou skálu,tak jim to svlékání jde, ale přece jen bych nerad něco zanedbal. Já jen abych kdyžtak startoval pro hypermangan:-)
Díky za radu.

loading...

hypermangan na svlek?nikam prosimte nestartuj...staci kvalitne narosit,on se svlece sam pokud je jinak zdravy a ma kvalitni podminky.Svleka se v carech a nekdy to trva i docela dlouho.
PS: hypermangan se pouziva na plisnove onemocneni,melo by se s nim zachazet opatrne,davkovani je jen jedno,dve,tri zrnicka hypermanganu na litr vody.Pokud prezenes davkovani da se tim i 'popalit'

Ajo, já jen že jsem tu pročítal a mam dojem že v tom někdo koupal legoše když na sobě měl staré nesvlečené vrstvy kůže. Ale pokud to zvládnou sami, budu jenom rád....rosim pořádně - několikrát denně, když se dobrovolně "odírají" o umělou skálu, tak je to kvůli tomu svlíkání že jo?

Jediný, co potřebuješ vědět je to, že zdravej leguán chovanej v průměrně vhodných podmínkách se svléká uplně sám a bez problémů :-)
Hypermangan má cenu pouze při sundavaní nesvleků, jež jsou zapříčiněny nějakou mykózou, starými spáleninamy nebo kvůli příliš suchému prostřední - v tom posl. případě plní pouze fci desinfekční, protože pod nimi bývá kůže často porušená a mohlo by dojít k infekci, musí se udělat ultraslabý roztok, viz Red.

několikrát denně, když se dobrovolně "odírají" o umělou skálu, tak je to kvůli tomu svlíkání že jo?

pokud je to legos z faremniho odchovu, varuji, ze mivaji casto pomerne dost roztocu (prtavi, cerveni pod supinama), tak jen zkontroluj, jestli se treba nedrbe kvuli nim...

Jeden clovek z jiznich cech legose odchovaval, je to uz ale pres 10 let a na jmeno si uz bohuzel nevzpomenu. urcite je odchovaval Jirka Gabris, na stanici prirodovedcu jsme jich par desitek taky poslaly do sveta, obvykle byli hned pryc...Takze uplnou utopii ty domaci odchovy nejsou. Ostatne to je duvod proc se na toho cloveka ptam, treba nas vsechny prekvapi...

myslim,ze tomu prekvapeni sama neveris:)Kolikrat uz jsem slysel, kdyz nekdo rikal, ze ma legouse od chovatele z jeho domaciho odchovu a nakonec to bylo jinak.Stejne tak regiusky...Proste uz jsem k tomu vicemene trosku zaujaty.Obavam se, ze ani tenhle pripad nebude jiny.Nicmene jak rikas, uvidime...

Už 2 roky patram po Čr aj Sr po niekom,kto odchovava okrem zoo leguany,zatial som nikoho nezohnal,neviem,minule som tiež počul o jednom z okolia Pardubic??,vela ludi sa tu pochvali aj pre niekoho obyčajnejšimi druhmi plazov ..,tak nechapem ,prečo by uspešny chovatel legov ostaval v utajeni.Väčšinou sa chvalia svojimi odchovmi dovozcovia :-D, a ak niekto vozi domace odchovy z Rakuska,alebo Nemecka to je u mna dovozca a nie chovatel.

To zalezi na podmienkach. Moji sa zvliekaju v zime inac ako vlete. A kazdy zvlika inac. Mam legosa co chodi casto do vody,ten nema problemy. Druhy sa ratsej sprchuje. A je taky ktori nema rad vodu,ten sa lupe pomalsie. Cital som od nemeckeho chovatela,ze je normalne ked skonci slupanim na chvoste a uz zacina na hlave.

Chtěla bych se zeptat jako lajk v chovu leguánů(chovám chameleony), proč je tak složitý jejich odchov?
Nechovám je, ani chovat nechci, ale pouze mě to zajímá. JInak ještě ke svleku. Můj chamík (4 roky) moc nemusí, když na něj šahám, ale když se svléká, tak mu vyloženě medí, když ho opatrně odírám v místech, která jsou málo a špatně dostupná.

Díky

Odchov nie je podla mna zložity.Ma to len par hačikov-štastie natrafit na dobre zvierata,včas rozoznat pohlavie a zabezpečit samici vhodne podmienky.Po pareni, ak vôbec nastane,treba čakat a dufat,že samica v pohode nakladie vajička. Skôr odradza naročnost na priestor,techniku,stravu.Pri tych cenach a narokoch leguanov je to pre niekoho nezaujimave a zdlhave a radšej ostane pri chove jedneho zvierata.Jednoduche,že?

Skutečnost že nikdo/málo množí leguány je hlavně o tom, že mixový importy z farem Salvadoru za směšnou cenu u nás zkazili všechno dobrý, co u leguánů bylo. Proč by měl potom ta zvířata někdo množit, když u nás se lidi ani nechtějí zajímat o původ zvířat které kupují... hlavně když jsou na burze ve výprodeji za 3 stovky, to je nejdůležitější.
Chov leguánů je energeticky a prostorově dost náročný, v zimě je dobře a kvalitně nakrmit taky není žádná sranda. Pak starostlivost o mladý, aby z nich vyrostli pěkní siláci-ten čas to vezme. Kdo pak po tomhle bude svoje odchovy prodávat za pětikilo nevim - proto je raději nemnoží vůbec. Nakonec by měl být chovatel asi rád, když si ta zvířata od něj někdo vezme zadarmo.
Občas si říkám, kéž by byli leguáni zase v CITES (resp. byla povinná regist.) ! nebo aspoň obnovit "nebezpečná zvířata" (to stejně nefungovalo) nebo cokoliv - nevim.
Leguáni a chamíci jsou podle mě taky zvířata, který u nás nejvíc trpí na dementní chovatele. Lépe řečeno patří mezi nejčastěji týrané ještěry. Poradna je toho jasným důkazem.
Sorry za tu uplakanost, ale občas to musí ven :-D

To je přesně vystihující odpověď. Pro mě je stejně nepochopitelný, jak se tato zvířata mohou prodávat tak levně. Potom si je pořídí každé malé dítě. Pokud by měl za chamíka zaplati v řádu tisíce (jako např. za papoušky), každý amatér by si to rozmyslel.

.Zadavatel : Doporučuji letlampu, nevznikají bakterie, roztoč nemá šanci a kůže, je dole na to tata.

Tak to je trefné.

Akurát by mě zajímalo proč si něco neodchová johny13? Máš přece samičky a samce.Kdybch měl kde je chovat,tak určitě chovám.Ale je to náročné na prostor.A stále nevím jistě co mám vůbec doma.Pořád mi tvrdíte že je to samička,ale já stále vydím náznaky kaps.Možná že má Honzík malí péro.:-D

No jo už jsem tu dlouho nebyl.
Tak doufám že vajca budou oplodněné.Už by se ti to mohlo podařit.
Jinak chodil jsem tu pořád,ale na ty otázky co tu poslední dobou byly,jsem radši neodpovídal.Jako např.Jeden nejmenovaný choval leguána s jedovatou žabkou a pod.Tak to jsem se divil i tobě že jim odpovídáš nebo se k tomu vyjadřuješ.

Lego25 - už si mi chybal.

Ty mi taky.:-D

na první pohled jsou vidět špatně, spíš když koukáš na zvíře ze zadu, proti šupinám, tak má pod nima zaryté takové malinké červené ťupky, to jsou ti roztoči. Šupiny s roztočema jsou trochu přizvedlelé. Když je těch roztočů míň, tak jsou většinou v ohybech za nožičkama, u kořene ocasu, na krku atd, ale pokud jich je víc, tak mohou být kdekoliv na těle...ale toho by sis už asi všimla, zvířata se hodně drbou, mají poškrábanou jakoby suchou kůži a ti roztoči se rychle množí a začnou být vidět podle příznaků... nicméně zkontrolovat ho můžeš, koukni mu za ty ohyby nožek atd proti šupinám, jestli tam něco nemá.

Tak červené dubky nemá a doufám že něco jiného také ne, nic nevidím. To bych tedy určitě poznala že. Ale také se opčas podrbe tou nohoua otírá se o větev. Ještě ty nesvleky mám odstranovat pinzetou? Nebo čím mohu ještě? Mažu ho tím olejíčkem a slíkám ho prstem a trochu nehtem myslím jemně.

Ahoj tak leguanovi zásadně nepomáhám bála bych se, že mu tím víc uškodím než pomůžu :) .... když už tu píšu dám sem jednu příhodu co se mi ted stala.. byla jsem ve zverimexu, který se rušil a bylo tam vše za 50 -70 procent v akci.. byl tam i malej leguan 250kč samo bez jakéhokoliv osvětlení ani teplo ani uvb,podestýlka seno a celé skleněné terko, když jsme se jen přiblížila tak začal lítat jako šílený po terárku... došla tam paní a ptá se majitele zverimexu co to je za zvíře tak ji odpověděl a ona hmm to vemu svému osmiletému synovi jsem myslela , že me omeje. já informace o legovi nabírala tři roky než sem si ho pořídila a ona nemá ani šajnu co to je natož jak to bude velké a o starání se ani nebavím.

Tak to jsou dvě možnosti.Buď jsi měla paní upozornit že to je bez mála dvou metrový ještěr,nebo si zvyknout,že tak to končí s většinou leguánů kteří se prodávají ve zverimexu..Taky jsem se k něčemu takovému nachomýtnul.Prostě lidi jsou blbí.Divil jsem se že ve zverimexech v OV se prodávají legoši jak na běžícím páse,ale neslyšel jsem o chovatelích.Došel jsem k názoru,že je asi odvážejí do domovské přírody.Nebo ne???:-/

Ahojky mám dotaz můj lego má špatný svlek, tedy jak se sleče tak mu zůstává černější kůže jako malinký bolák. Nemůže dostat infekci? Jinak žere hodně a kadí každý den 2krát denně. Tedy já ho už koupila s tou kůží a je mu 8 měsíců. Nevíte co by to bylo a jestli to je hodně vážný? Děkuji

fotku bych ráda poslala ale neumím to tady, no chovám ho volně po bytě ale osvětlení má, teplotu také, vyhřívá se v teple nad 35 stupnů až 40. Do tera se chodí jen vyhřívat a trávit( tedy kadit) když né do vody. Má to tedy jen na zadní noze jsou to černé malé dubky tedy skoro to ani nemá ale prostě tak jsem ho koupila před 5 měsíci a ještě mu to nezmizelo a to se už slíkal jednou,bylo to před týdnem a má ještě malé ostatky staré kůže. Tak nevím.

Ja ziadny odbornik na leguany nie som, takze ti neviem povedat, co mu je.
Ale bez fotky ti to asi neporadia ani odbornici... A viem, ze veta "osvetlenie ma" zdaleka nie je dostatecne popisanie podmienok...
Popisanie podmienok znamena velkost teraria, presne teploty, presny druh osvetlenia...
A kazdopadne myslim, ze ziadnemu zvieratu nerobi dobre, ked na nom zostava stara, nedozvlecena koza... Z toho co som vycitala vacsina ludi leguanov kupe vo vani, aby sa im pekne koza odmocila... Ked das hladat, urcite to tu niekde najdes...

Pokud mu tam setrvale zůstává svlečka, tak tam asi nějaký problém je a bude potřeba to řešit. Jenže těch možností co to může být je x, takhle bez fotky ti nikdo 100% neřekne, co to je, nevim o nikom, kdo by tu měl funkční věštěckou kouli. a i s fotkou to nebude na 100% , nejlepší je, když lega sebereš a půjdeš s ním k veterináři, kterej umí plazy.

to vypadá, že jsou jenom jizvy po nějakém předchozím poranění (popálení, odření při špatné přepravě nebo manipulaci atd). Ale vypadá to vyhojené. Zvířata ze zverexů (faremní odchovy) to mívaj často. Bohužel na jizvách svlečka zůstává viset celkem často a tam se hold musí občas vypomoct, bývá to tak i u hadů. Natři mu to dětským olejíkem nebo olivovýnm olejem a pak až to povolí opatrně sloupni, mělo by to jít dobře. kdyžtak až odstraníš tu ulpělou svlečku, tak sem hoď ještě foto toho místa bez svlečky, jestli to je opravdu jenom zhojená jizva nebo jestli tam není i něco dalšího. Jinak legoš vypadá celkem ok.

Jéé tak děkuji, ano koupila jsem ho ve 4měsících a měl tam ten boláček a právě že ve zverimexu a prej majitel jich měl u sebe asi 15 sourozenců po hromadě, takže to muselo vypadat asi dost hrozně, dokonce se mě zdá že mu i upadl ocásek špička protože tam měl takovou bouličku (ted už má krásnej dlouhej ocas). Jinak je Garam čilej baští asi třikrát denně běhá po celém obýváku má své místečko na okně na laně kde se vyhřívá. Jen tedy na to že mu ted bude 8měsíců tak je dost malej a to mě štve to je to zanedbání určitě že? Děkuji za rady a odpovědi.

Je drobnější, ale po tom, cos tu psala když sis ho pořídila se nelze moc divit... je mladej, on to při vhodné péči dožene. Teďka vypadá celkem ok. akorát s tím zverexem- ten, co je tam dával a měl jich 15 po hromadě na 99% nebyl ani chovatel, ani to pravděpodobně nebyli sourozenci. Zverexy mají dodavatele, kteří zkupují zvířata na burzách nebo přímo od importérů a pak je rozváží zverexům, pokud si majitele zverexů rouvnou od nich nekupují sami. Těžko bude dávat někdo svá odchovová mláďata za pakatel do zverexu...teď tu jsou tuny faremních odchovů, většinou v horší kvalitě a se zraněníma. Tohle zvíře na to, jak bylo zmaštěné bude 100% faremní odchov, odpovídaly by tomu i ty odřené klouby, vozej to v hrubých pytlích, takže zvířata se odřou, popálej, přijdou o kus ocasu, občas vyrvané nějaké drápky, navíc často mívaj různé kožní dermatomykózy atd... hold levné zvíře produkované na kvanta, stav, kvalita a zacházení se zvířaty tomu bohužel pak odpovídá :-(

Tak to máš pravdu, přesně tak má i vyrvané drápky asi tři. Já ho mám ráda a on asi také, protože co jsem ho koupila ve 4měsících tak asi za měsíc byl neuvěřitelně ochočený nechal se krmit z ruky furt se chce chovat a myslím i mazlit, vždycky ke mě sám přijde a strká do mě hlavičkou a ták nechá se krásně krmit z ruky hladit všechno a nikoho se nebojí. Asi je vděčný že jsem ho s toho zveráče vzala a koupila a jestli levně, nemám ani představu kolik stojí mládě leguána? Garam stál 900kč.

jestli levně, nemám ani představu kolik stojí mládě leguána? Garam stál 900kč.

jo mládě ve zverexu stojí přibližně kolem litru- od nějakých 700,- výš, záleží na zverexu. Ale musíš počítat s tím, že zverex má min. 100-200% přirážku, a to ještě ten hoodně levnej, Petcentra mají vklidu i 500% a víc. Výkupní cena za mládě lega ve zverexu je okolo 200-250Kč, už když jsem před lety dělala ve zverexu, tak to bylo asi 700,- a to je nějakých 14 let zpět..

Přesně tak:!:

navíc často mívaj různé kožní dermatomykózy

Tak já jsem všechny dovežený lega samozřejmě neviděl, ale vůbec se nebojim říct, že jich to má naprostá většina zelenejch.
A právě bych si i tipnul, že je to tento případ. Dostalo se k nám před pár lety 5 mláďat těchdle imporťáků a to co právě vypadalo jako černá jizva nebo spálenina byla plíseň - když se mrkneš má toho po kouskách ve všech vnitřních záhybech končetin - a když se to začně rozlýzat, tak je to hned na celý noze. Nám se to podařilo stopnout koupelema v hypermanganu, ale doléčit to šlo až antimykotikama, domácí (lamisil apod.) jsme po poradě s vetem raději nezkoušeli a nechali udělat kultivaci a předepsat léky u veta.
Ty nesvleky z toho musej co nejdřív všecky pryč a jestli nepůjdete k plazímu vetovi, tak bych to hodně hlídal ať se to nezačne rozlejzat, ono to zas tak velký není, ti naši legové to tenkrát měli všude. A samozřejmě nemůžu tvrdit, že je to na 100% plíseň.
Tu starou kůži ale sundat tak, jako tak, čím dřív tím líp - buď jak radí Aurifer krz nějakej olejíčeek nebo prostě rozmočit ve vodě.

No já se s ním chystám (také na rozbor trusu) v nejblišší době k veterinářovi, máme tu specialistu na plazy on sám chová spoustu hadů a myslím ještěry už také měl. Hypermangan se tedy dá koupit v lékárně že? A jsou to takové ty granulky co se rozpouštějí ve vodě? Stačí 1 až 2 kuličky? A to pak mám třeba vatičkou nebo těmi polštářky potírat? Někde tady jsem o tom četla. A ty zbytky kůže odstranuji vždy po koupeli, Garamek se nechá je tak hodný že je rád že mu se svlekem pomáhám.

S hypermanganem teď vůbec netušim jak to je, kdosi tu říkal, že už je to jen na předpis.

A jsou to takové ty granulky co se rozpouštějí ve vodě?

To je ono a stačí i jedno zrníčko na růžový roztok třeba do 2dcl vody - myšleno hodně shruba. Můžeš to udělat trochu silnější, ale ať to není uplnej fialovák.
Každopádně nejdřív sundat ty nesvleky (na těch zádech to má uplně přikrytý) a pak se uvidí ;-)

vůbec se nebojim říct, že jich to má naprostá většina zelenejch

ono bohužel, ta zvířata jak se při importu hromadně napytlujou do x krát použitých hrubých pytlů, kde se odřou, pokud už nemají zranění odpeřdtím z manipulace a uskladnění, nevysvlékají se, protože k tomu nemaj podmínky, tak maj plíseň raz dva. Pak jsou ve zverexu často v nic moc podmínkách a ve stresu. Pak záleží na zvířeti, do jakých podmínek se po importu dostane a na jeho kvalitě- buď se plíseň rozjede na plno a to už pak víš jak vypadá, nebo je zvíře silné a dostane se do dobrých podmínek a tělo si s plísní poradí samo, resp. plíseň stagnuje a nemusí se projevit (a pak se časem může najednou rozjet při nějakém třeba silnějším stresu atd). Ty ranky bývají infikované fakt v hodně vysokém %, jaks psal- a ono se nelze divit, proto jsem doporučovala veterináře, co umí plazy a poslat fotku po sloupnutí svlečky. Co se týče toho Lamisilu- já s ním mám vynikající zkušenosti, ale chápu, že veterinář ho chválit nebude, páč může dát dražší Imaverol :-) Každopádně je samozřejmě nejvhodnější, když s tím majitelka půjde k veterináři a udělá se stěr, zkouknutí pod mikroskopem, případně kultivace a test rezistence- a následná léčba podle výsledků. Já si tenkrát stěry a rozbor pod mikroskopem dělala sama, páč co byli v kraji veterináři, tak ti sotva dali do kupy psa/kočku, nebo koně/krávu a s plazem nebo jiným exotem člověka většinou rovnou vyhnali :-( No naštěstí už se doba dost změnila a už se najdou veterináři, co plazům hověj :-)

S tím hypermanganem- dá se koupit normálně v lékárně, není na předpis, ale co se týče koncentrace, tak jenom slabě růžovou, ono se pak v silnější koncentraci zvíře snadno popálí (za den dva se mu jakoby scvrkne kůže) a to je samozřejmě špatně.

Ahojky tak to jsme zase my :-| vkládám nové fotky Garama tedy ten svlek se asi nemění co? Jak ho potírám tim hypermangamem tak se mi zdá že mu nějak ten svlek na těch nožičkách (Je to vydět i na té zadní tak že mu to nějak zbělalo) nevím si rady jak mu to mám sundat.
Dávám a ředím ten hypermangam opravdu malinko a můžu ho také v něm koupat? Nebo mám pokračovat jen v potírání? Díky

ty fotky jsou rozmazané, takže na nich neni nic moc vidět...tu svlečku už jsi z toho oloupala, nebo tam ještě je? Pokud neoloupala, tak je zbytečné to potírat hypermanganem, to je jenom desinfekce. Natři svlečku slunečnicovým, olivovým nebo dětským olejem a až změkne, tak ji jemně sloupni. tak, abys mu neublížila. pak až půjdeš na ty rozbory trusu, tak veterináře upozorni na to, že mu tam zůstává viset kůže a ať případně udělá seškrab atd, jestli tam není plíseň.

No snažím se jí oloupat, náš veterinář má 14dní dovolenou tak tam musím až potom. No ano ano rozmazané to trochu je nechce se nechat fotit :)) budu skoušet pořád to slupovat ale už se mu to moc nelíbí utiká a nechce ke mě jít až mě trochu poškrábal nechci aby se na mne zlobil. Tak jo a jen potírat potom tím hypermangamem jo?