Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nikon coolpix l100 a coolpix p90

Predem se omlouvám za tento offtopic, ale on to zas takovy offtopic neni, vzhledem k ucelu, za kterym jsem toto vlakno zalozil. Chci si totiz poridit novy fotak a fotim prevazne plazy,obojzivelniky, hmyz atd.(to uz s teraristikou souvisi, ne? ;) a zvazuji tyto dva ultrazoomy. Vim, ze mi asi doporucite zrcadlovku, ale hledam "hodne muziky za malo penez". Uz dlouho mam obycejny kompakt nikon coolpix 5200 a foti opravdu pekne, proto bych se nerad spalil na nekterem z techto dvou ultrazoomu. Mate je nekdo? a pripadne nevlozil by dotycny nejakou fotku? Vsem diky a predem se omlouvam vsem, ktere tento offtopic nejak rozhodil.
PS: kdyby mi to nahodou zamkli;-) tam mi pls napiste na mail petrmed@centrum.cz , dik

Ja bych do UZ kompaktu uz znova nesel, mel jsem par let FZ20 Lumixe a ma to hodne omezeni. Navic to neni nijak levne - za ty prachy mas treba tohle http://www.megapixel.cz/sony-alpha-a200-dt-18-70-m m - a muzes s tim hned fotit, pokud te to chytne tak jen prikoupis na foceni detailu nejaky makroobjektiv nebo aspon makropredsadky, pripadne teleobjektiv na foceni zvere.

Neco s Nikonem zrcadlovkou a setakem 18-105 - nejake me prvni pokusy :

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ koule-19-7-2009.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ mrkvicka-19-7-2009a.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ cb-1-8-09-k.jpg

a k tomu makropredsadka +1

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ Image14-4.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ Image10-6.jpg http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ krakena-29-7-2009.jpg

U zrcadlovky mas hlavne daleko lepsi kontrolu nad tim co vlastne fotis, nesrovnatelne rychlejsi reakce, nemusis se bat ze to bude pri trochu vyssim ISO sumet, kdyz ti to trochu ujede s expozici tak z RAW-u docela dost zachranis atd. atd. atd... Nevyhoda je jen ze si musis zvyknout na trochu jinou praci s ni nez s "zapni a cvakej" kompaktem. Ja si na to porad jeste jen zvykam, ale uz bych kompakt coby primarni fotak fakt nechtel.

Zrcadlovka s výměnnými objektivy bude asi vždy fotit líp než ultrazoom. Přestože ale peníze na zrcadlovku mám, raději všude jezdím s ultrazoomem. Proč? Když se tahám po skalách někde v Africe, nemám prostě čas ani sílu táhnout kufřík s objektivy, dávat pozor abych je neponičil, a neustále je měnil. Jednou fotím brouka, podruhé dvacet metrů vzdálenou agamu, která zjevně nebude čekat až vyměním objektiv. Obojí má svá pro a proti. Pro mě je ultrazoom nepostradatelný.

Jo to chapu. Mozna ( nevim, jen teoretizuji) by bylo pouzitelne i zrcadlo s nejakym objektivem s vetsim rozsahem (18-250 a pod.)? Nevim nakolik jsou pouzitelne treba ty "UZ" Tamrony nebo Sigmy. Asi to zadna slava nebude, ale porad si rikam ze to nebude horsi nez UZ kompakt??? Ciste papirove by to mohlo byt pouzitelne i na nejake to makro.

No, Vlado, ja to samosebou chapu, mam fotobagl, vazi dohromady 12 kilo a s nim se po tech skalach v "Africe" pravidelne vlecu. Je to vopruz,ale fotky dobry:)Vidim ale jinou jeho nevyhodu.Kdyz clovek jede nejakou min bezpecnou oblast, jako Argentinu (bezpecna, ale mraky zlodeju), tak "levny" kompakt clovek ozeli vic, nez tele samotne za 40 a vic... Co jsem poprve neco vyfotil zrcadlovkou, nechci jinak :) VH

Já míval kdysi Praktiku s výbavou, potom Minoltu 3000, a právě ty objektivy, předsádky, atd mě hrozně obtěžovali. O to více, že nejsem profi fotograf a fotografování je pro mě spíše jedna z částí toho co mě zajímá, není to to nejdůležitější. Pravda je i to, že jsem prostě zpohodlněl. Pokud bych ale doporučil nějaký ultrazoom, tak s dobrou světelností objektivu (žádné zázraky u UZ nehledej), s co největším rozsahem citlivostí a časů, slušným zoomem (20x a více : ono na nejvyšší přiblížení to stejně už tak dobře neostří)), optickým stabilizátorem a s možností ukládat jak v jpg tak v raw formátu a s makrem od 0-1cm. Koukal bych i na parametry videa. Pokud bych si šel dnes nějaký koupit, byl by to asi Olympus SP-560UZ nebo Panasonic Lumix DMC-FZ28 (18x).

Možná trochu OT, ale kdesi jsem četl o upgrade fw na novější verzi, který by měl odstranit právě problémy s bateriemi.
Jsem sice taky nekritický fanda značky, ale u takového rozsahu ohniště, navíc ve vztahu k miniaturnímu čipu, musí být něco za něco. Kdesi jsem četl, že je to foťák do rodiny. Takže předpokládám, že na seriózní práci to asi nebude ;-)

jsem jaksi nepochopil

Myšleno tak, že pokud má být aparát tak flexibilní, aby zvládl "rodinné" fotky, tedy fotky z dovolené, dětí u bazénu, panorama hor, motorku v zatáčce, Mařenku u stromečku, dědečka v rakvi a otakárka na květu ibišku, navíc všechno jednou optikou, nemůže to ani v jednom případě být lepší než průměrné. Spíš horší. Navíc na čipu zhruba 6×4,5 cm, a to vše za cenu bratru 5K.
Proč by, bylo-li by to tak jednoduché, plýtvali výrobci aparátů, objektivů, příslušenství energií a vyráběli ostatní produktové řady, určené na seriózní práci.
Že má tebou zmiňovaný aparát chromatickou vadu, neostrost kresby na delším konci, že vinětuje, že má šum? No bodejď by neměl. Že fotí hůř než jeho předchůdce? Honba za násobkem zoomu, počtem pixelů a malým rozměrem je toho důvod.

ty voe, to mě vůbec nedošlo... Já to asi blbě přepočítal z udaje 1/2.33" a dál to neřešil.
Tohle to být pravda, bylo by to dost dobrý, co ;-)
Jinak za zbytkem si stojím.

edit: trochu jsem gůglil, numerické hodnoty mnou uvedené velikosti čipu jsou v pořádku, falírují tam jednotky. Má to být v milimetrech....

[http://tera.poradna.net/file/view/3692-ccd-png]

Jen pro porovnání velikostí. Obrázek neodpovídá skutečné velikosti