Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výhřev a osvětlení u agamy vousaté

Zdarvím,mam v plánu si pořídit Agamu vousatou a chci se zeptat zda bych ovětlení mohl vyřešit zařívkou, v tom problem asi nebude, spiš zda postačí výhřev topným kamenem, který hřeje na cca 43°. Díky
Změna předmětu, původně: Výhřev a osvětlení u Agamy vousaté (halapremek)

Otazka je jake terarko, jak velke a s jakymi tepelnymi ztratami. Myslim ze ten kamen prostor jako takovy moc nevyhreje. Muze byt ale jako vyhrevne misto pro agamu a povesit k nemu jeste nejaky "UV" kompakt. Spis bych to resil obycejnym kamenem/kusem bridlice a nad to povesil obycejnou bodovku, ale do budoucna to bude s wolframovymi zarovkami problematicke, a jak to popisuji to v mensim terarku taky jde. A vetsi bych uz asi resil spis nejakou vybojkou (BrightSun UV Desert treba). Topny kamen pokud uz, tak nejaky s regulaci/termostatem aby nemohl zvireti ublizit kdyz ho zalehne.

Terarium mam cca 75:50:50. S tou bodovkou problem neni, mam ju tam nainstalovanou protože jsem tam měl hady, ale řikal jsem že budou potřebovat, takovou tu "specialni zařivku" nevim jak se nazyva, ale jak je vhodna pro plazi, že je dobra pro jejich kuži...tak jestli ta je tam potřeba ? jestli mam nainstalovat jak bodovku, tak "specialni zařivku" ? dyžtak mě prosim pomožte jak se nazyva ta zařivka dik.

Ahoj..vkladam pod toto vlakno dotaz...

Nedavno sem poridila zarovku?UV Repti-sun od zoo med 10.0..aniz bych si neco zjistila soupla sem ji pouze na zaklade informaci z obalu k 4 mesicnim agamam...obe druhy den mely problemy s ocima,zavirali je-hned sem uv vyndala,tohle pretrvava tri dny,zatim vykapavam borovou vodou,celkem se da rict ze se to lepsi,ale spis je ted stridave oteviraji,jinak nepozoruju zadne vytoky nebo zmeny v oblasti oci,ale zdaji se mi takove apaticke, sezerou toho o polovinu mene, nesnazi se potravu chytat-coz prisuzuju tem ocim? atd..
Mereni zdroju..sem cetla,ale podarilo se me najit na techto strankach http://agama.monkeyrescue.org/modules.php?name=New s&file=article&sid=26
zdrejme okopirovanou vasi tabulku a pod ni je maly text o tom proc se tyto u techto Uv neuvadi mereni a moznost pozkozeni zvirat foto-keratokonjunktivitou..?
o teto nemoci sem me nic nepodarilo najit..
o tech zarovkach sem cetla i tady,celkem sporne nazory...skoda ze pozde...
tak se chci zeptat jestli neco vic vis o te nemoci nebo jakym zpusobem mohou byt agamy poskozene..co delat?..mam je celkem napozorovane a vim ze neco neni v poradku i kdyz krome tyhle chyby sem nic nemenila..
dik za odpoved..

zdrejme okopirovanou vasi tabulku a pod ni je maly text o tom proc se tyto u techto Uv neuvadi mereni a moznost pozkozeni zvirat foto-keratokonjunktivitou..?

Chtělo by to napsat česky... takhle jsem z toho nepochopil ani ranu. Jestli se ptáte na to, jak je možné že výrobce neudává, že může dojít k poškození zvírat, tak odpověď je velice jednoduchá - kdyby tam to upozornění dávali asi by takovýchto zdrojů moc neprodali.

Skrz ty oči - pokud problémy přetrvávají a agamy jsou letargičtější, určitě neotálet a navštívit vet. odborníka. Borovka je dobrá, chtělo by to ophtalmoframykoin, ale až po dohodě s vetem. Předpokládám, že tím kompaktem už samozřejmě nesvítíte. Pozor na dehydrataci zvířat! Mohla by jste ta zvířata vyfotit a dát to sem? děkuji.

:)..no to by chtělo...:)to je tak kdyz člověk dělá víc věcí najednou:)..omlouvám se...

Jinak ten odkaz co jsem vložila v druhém prispěvku odpověděl na můj dotaz, zajímalo mne,co se vlastně stalo použitím toho kompaktu..
hned druhý den jsem ho odstranila, okamžitě co se začaly objevovat problemy..
Agamy normálně piji a přijímají potravu z ruky(pár cvrků), jen se za ni přestaly honit..dnes mají oči otevřené uplně, ale stále se mi zdá že mají problém zaostřit...každopádně půjdu zítra k vet...
fotky klidně udělám,ale nic na agamach vidět neni..měla sem to spíš vyfotit první den..

btw k tomu výrobci..jak to že to vůbec můžou prodávat?

zajímalo mne,co se vlastně stalo použitím toho kompaktu..

Jedná se v podstatě o podráždění rohovky a spojivky oka v důsledku působení UVB záření o nízkých vlnových délkách. Možná bych to přirovnal k tomu, když se nějakej blbec (já :-)) kvůli rýmě opaloval horským sluníčkem a chvíli do toho čumel... á la zánět spojivek.

Jestli jsou agamy OK, možná by návštěva veta nebyla nutná, ale to je na Vás, vzhledem k tomu, že jste ten kompakt odstranila brzo, nějaké trvalé počkození očí by hrozit nemělo. Foto už asi netřeba, ale díky.

btw k tomu výrobci..jak to že to vůbec můžou prodávat?

tak ofišl vyjádření zoomedu bylo, že tyhle kompakty stáhnou a nebudou je dál vyrábět - no očividně to pro nás neplatí (a na zahr. fórech je vidět, ža ani ve zbytku E.). Důležité ale je, že to přiznali. Nicméně podle neoficiálních zpráv (drbů) ani nové verze nejsou zrovna 2x OK.

Ahoj nechci zakládat nové vlákno, tak to dám sem.
Dostala jsem terárko 95x50x40 cm pro agamu, ale nevím si rady s výhřevem a osvětlením. Koupila jsem obyčejnou zářivku 18W (kvůli osvětlení) a kopmpakt ReptiGlo 10 26 W, předpokládám že to jako zdroj tepla nebude stačit.Potřebovala bych poradit, jestli tam mám dát výhřevný kámen (jakou watáž) nebo bodovou žárovku (jakou watáž).Vím, že se to dá zjistit jen experimentálně, ale jsem úplný začátečník, tak nemám dohad na watáž. Jak byste to řešili vy? Terárko bude v místnosti, kde se denní teplota pohybuje kolem 20 stupňů, v noci je to méně.
Děkuji za každou radu!