Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - zazimování

Zdravím,
minulý rok jsme na zahradě dokončili malý rybník a na jaře jsme do něj vpustili želvu (nádhernou). Nyní přichází čas zimy a přemýšlíme o tom, zda-li se želva musí z rybníka na zimu vyndat, či nikoliv. Rybník je hluboký kolem 3 metrů a led tím pádem nikdy nedosáhne ke dnu. Voda dole má cca 4 stupně. Je tedy možně želvě sekat díru a vhazovat jí normálně potravu??? Jde také o to, že nikdy předtím jsme jí venku nemívali, takže se obávam toho, že je-li to u normálních želv možné, mohla by naše mít problémy kvůli tomu, že na to není zvyklá. V případě, že tento způsob nejde, poraďte, prosím, vhodný způsob zazimování želvy nádherné. Děkuji
S pozdravem Karel V.
[mod]Změna předmětu, původně: Želva Nádherná - zazimování (VH)[/mod]

Při teplotách blízkých nule (na dně zamrzlého rybníčku) je aktivita včetně dýchání (tedy spotřeby kyslíku) abnormálně snížena a stačí výměna plynů přes prokrvené sliznice. Pokud je rybníček dostatečně velký a není přerybněný, tak by ani zamrznutí vadit nemělo, ale samozřejmě je lepší led pravidelně prosekávat nebo použít čeřič, aby docházelo k dalšímu okysličování vody.

Přes noc tam měly chuděry 5 stupnů a dnes ráno jsem cvičně vytáhla samičku pseudemys nelsoni a zazimovaná nebyla (naopak se jediná zdržovala v části, kde je voda mělší a o krapet teplejší) a vsadím se, že se ted sluní. Je ale pravda, že ta se předtím nafutrovala nejvíc, zbytek bandy byl až u dna a nejspíš už chrní. Večer je dám do špajzky, kde je 10 stupnů (takže jim bohužel teplotu zvednu)a když to nebude stačit, tak zbývá ještě ten sklep. Jestli ostatní budou spát a nelsonka ne, tak ji v rybníčku ještě chvíli nechám... nic lepšího mě nenapadá.

Zdravím
mám dotaz.Želvu nádhernou zazimovávám 3-tí rok. Vždy to bylo ve sklepě v akváriu s vodou. Letos jme postavili jezírko (cca75cm hluboké) bez ryb kde přebývá.Dívám se že se asi sama zazimovala, protože pěkně spí už druhý den. Můžu ji nechat přes zimu v tom jezírku anebo raději ji zase předělat do sklepa? Když ji předělám a zbudí se a zase usne nebude v tom problém?
Děkuji

Tak želvy mám už dva dny ve špajzce, kde je 10 stupnů a zatím nevypadají, že by chtěly spát - sice tam moc nezlobí, ale když jdu ráno pro rohlík, tak se tam melou - mohu je dát do sklepa, když jsou takhle čilé? (Čilé byly i v jezírku při venkovní teplotě 3 stupně.)

75 cm sice až na dno nepromrzne( pokud nejsi z hor) ale dost záleží jaké množství vody tam po zamrznutí zbyde. Možnost zimování venku se dá otestovat na nějakých rybách podobné velikosti, ale podle mne je zimování pod ledem vždy loterie z důvodu nemožnosti kontroly a nouzového přerušení.

No vezmu ji zase do sklepa.Pro jistotu.Ale ještě ji nechám chvíli venku pokud to pujde.Ve sklepě je ještě relativně tepleji než venku(12C).Taky ještě jedla před cca 5dny, tak aby to prři spanku nedělalo nějaký problém.

Dnes ráno vypadaly obě eleganskÿ zazimované, ležely v klidu u dna, ale nad nimi se mlely ty nelsonky - ve špajzce já málo místa, takže mám želvy v boxu, kde se na dno vejdou pohodlně dvě želvy a dvě pak už musí být nad nima - v neděli dám aspon ty elegansky do sklepa a uvidím, co budou dělat nelsonky (dřív to asi nestihnu). Každopádně se něktterá želva ve špajce vyprázdnila, takže dobře že hned nespaly. Vodu jsem jim tam napustila ledovou - v bazénku byl brčál, to se nedalo použít a kydat už také nemá smysl.

Jinak moje želvy jedly asi před 12 dny (lepší by bylo aspon před 14) a ještě včera či tak nějak se jedna vyprázdnila (i když já doufala, že už jsou úplně vyprázdněné) -) dávat zimovat želvu, co jedla před pěti dny je podle mě hazard - netuším, co všechno může natropit nestrávená potrava, ale určitě to nic dobrého není.

Ta želva byla normálně čilá,bylo docela teplo,najedla se a za tři dny zmizela.Pak jsem ji našel vesele chrápat v jezírku. Kdyby řekla, že na ni leze už zima tak by držela dietu.Vždy jsme zazimovávali až tak koncem října, letos je to nějak dřív.Zítra se na ni mrknu a pokusím se ji nějak vzbudit. Snad ji to neublíží.Nechám ji ještě 14 dní v teple a pak půjde zimovat doopravdy.Vím že má být prázdná, nějak jsme to neuhlídali.

takže mám želvy v boxu, kde se na dno vejdou pohodlně dvě želvy a dvě pak už musí být nad nima

nebylo by lepší použít více boxů? Investice ve srovnání s komfortem zazimovaných želv je naprosto zanedbatelná.Stejně mi připadá,(po rozhovoru na srazu v Plzni), že máš až moc želv(i různých druhů) v docela malém prostoru....

takže mám želvy v boxu, kde se na dno vejdou pohodlně dvě želvy a dvě pak už musí být nad nima

rád bych v této souvislosti upozornil na to, že želvy nejsou jablka. Takto skladovat je opravdu nelze.

Také jsem si všiml, že nejvíc starostí dělá lidem teplota. Pro želvu chovanou přes léto v rybníčku a přirozeně se připravující na zimování to ale není ten největší problém. Ten vidím zejména v nedostatku dostupného kyslíku v zamrzlé nádrži a také v hromadění toxických plynů pod ledem v omezeném prostoru.

,,rád bych v této souvislosti upozornil na to, že želvy nejsou jablka. Takto skladovat je opravdu nelze."

Vskutku, jablka lze skladovat spolu s ostatními potravinami, aniž by ty potraviny byly snědeny a když jsou opláchnuty ve vlažné vodě, tak nechtějí honem kopulovat:-) Nelsonky nicméně po přendání do jiné bedny s o něco teplejší vodou a vyšší teplotou vzduchu ihned žraly a samec se - ostuda - chtěl pářit, takže je po zimování. Elegansky získaly ten správný komfort, ale bylo to houby platné - vůbec nespaly a nakonec jsem je po oteplení vrátila do jezírka. Zatím nežerou, přes den pospávají a ráno se sluní. Tak se snad zazimují samy a pak je přendám do sklepa.

quote]Nelsonky nicméně po přendání do jiné bedny s o něco teplejší vodou a vyšší teplotou vzduchu ihned žraly[/quote]
Kde tam to žrádlo vzal???

Já jsem asi nechápavý, ale pokud by nad nádherňačkami byl další box napuštěný úplně studenou vodou, tak tam snad nemůže být takový rozdíl (maximálně krátkodobě pokud bude voda teplejší než vzduch).

Elegansky získaly ten správný komfort, ale bylo to houby platné - vůbec nespaly a nakonec jsem je po oteplení vrátila do jezírka. Zatím nežerou, přes den pospávají a ráno se sluní. Tak se snad zazimují samy a pak je přendám do sklepa.

To bych řekl, že bude to nejlepší. Hlavně už je nekrm.

Žrádlo jim hodil chovatel, který psychicky nezvládl pohled na hladem padající želvy (želví znak pro padání hladem = smutný pohled a významné klapání tlamky naprázdno). Dostaly málo a jen sušené rybky (předtím byly v 15 stupních), a bylo vidět, že vůbec nebyly připravené a zimovat nechtěly. Ted už normálně žerou a jsou v akvárku, jako by se nechumelilo.

Elegansky žrát nechtějí - z čehož usuzuji, že zimovat budou - nechám je v jezírku (bez jídla), co to bude možné a pak hurá do sklepa.

,,nebylo by lepší použít více boxů? Investice ve srovnání s komfortem zazimovaných želv je naprosto zanedbatelná"

odpověd najdeš v mých předchozích příspěvcích

,,Stejně mi připadá,(po rozhovoru na srazu v Plzni), že máš až moc želv(i různých druhů) v docela malém prostoru...."

To nepochybně. Bohužel Missisipy ba ani ta Orlická přehrada (což je tak asi podle mě to, co těmto želvám prostorově snad stačí) se mi do bytu nevejdou.

Ahoj, v jezírku asi 1,80 hlubokém máme 3 želvy nádherné, už se nehýbou proto si myslím, že hibernují, ale je mi divné že nejsou zalezlí v krunýři ale hlavu mají nahoru a končetiny ven, jsou ale u dna...nejsou mrtví?

To by mě taky zajímalo. Já mám venku dvě elegansky - jedna je zalezlá v krunýří, předtím se ji zdálo, že už spí, ale jak se oteplilo tak nespí - kouká na mě. Druhá nespala zatím vůbec a je vylezlá z krunýře, plave (i když je zpomalená) a dnes dokonce dvakrát vylezla ven (i když nebylo sluníčko), ale dkyž mě zmerčila, tak skočila do vody (opět ale pomalu). Tak nevím, zda je to normální, či zda tu jednu raději nemám odzimovat:(

pro petula:tak to divny je,kdyz moje zelvy takto vipadali,tak byli tesne pred smrti.jedina moznost je,je vindat a opravdu pomalocku je nechat zatim nekde v chladnu/15/ na par hodin,pak na hodinu v pokojove teplote a druhy den dat do akvarka pri 20stupnich a pomalu zvysovat na 22 .ale tedy jestli uz nejsou mrtve...tento postup se musi delat opravdu pomalu,aby zelvy jednoduse neklepla pepka.

po přečtení těchto članků,jsem našich 5 želviček zkusil zazimovat.Při teplotě okolo 6 až 8 stupnů.Jsem je dal zazimovat do sklepa do navlhčeních listí s višně.Mame je už 8 až 10 let,a nikdy nebyli zazimované.Dal jsem je tam před měsícem a ted´ jsem je vyndal.KUPODIVU TO PŘEŽILI.Jsou čilé a není to ani 15 min.a už lozí jak kdyby nikdy nespali.Asi jsem je tam mohl ještě nechat,ale měl jsem o ně strach.Tak díky moc za vaše info.:-):-):-):-):-):-):-):-)

No já teda nejsem žádný velký želvař, ale trachemysky jsem choval docela dlouho a ty se zimují ve vodě, v akváriu s nižším stavem vody a úkrytem po dobu dvou až tří měsíců.
OT: Pokud budou pokračovat takové zimy, jakou máme právě teď, myslím, že se můžeme brzy "těšit" na to, že se u nás začnou trachemysky běžně vyskytovat a množit ve volné přírodě. No nebude to úžasné?