Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varan /skusenosti,foto,info,predaj/

Zdravim,

Mal by som zaujem o Varana presny druh som sa este nerozhodol preto by som sa rad poradil a ziskal nejake typy od ludi co uz maju z jeho chovom skusenosti.

Zaujimalo by ma ako je to z jeho ochocenim ako sa sprava ked dospeje, narocnost chovu, pripadne nejake ine typy, velkost teraria. Uvital by som aj nejake fotky ak by ste mali.
Samozrejme aj cena v akej urovni sa pohybuju /mladata/.

Dik

Nazdar,

chcel by som sa spytat chovatelov, na ich skusenosti s ochocenim varana stepneho. Kupil som ho pred dvoma tyzdnami. je cca 40 cm dlhy. Krmim ho z pinzety cvrckami a zbastil uz aj nejake holicajata potkana. Zerie pekne.

Problem je v tom ze sa ma dost boji. Mam ho vo velkom terariu 150 x 70 x 100 cm. Stale ked vojdem do izby tak sa dost mikne a ked sa priblizim, tak sa na fukuje a syci, aj ked v poslednom case uz s typ prestava. Ked som sa ho snazil pohladkat, tak sa nafukoval dost, a stale vetcsinou zdrhol niekam sa skryt. Snazim sa nerobil rychle pohyby, ani nic takeho, ale je aj tak dost plachy. Nie je agresivny, nesnazi sa hryzt ani svihnut ma chvostom ale je zjavne ze sa ma boji. Jedine ked ho krmim, ked vidi potravu tak je ako tak pokojny.

Na nete som videl kopu videi, ako sa takyto varani daju pekne ochocit, ako sa nechaju pohladkat, prenasat, dokonca som cital clanok jedneho cecha ze vraj z nim aj spi v posteli, co si vsak neviem predstavit, a do takychto intimnosti ani nechcem zachadzat . Piste prosim skusenosti a postrehy, ako ochocit varana stepneho. Diiik

moj mail martin.satnik@gmail.com

No tak za 1. by sis měl uvědomit, že to je divoký plaz, né domestikované morče. Tudíž se pochopitelně bát bude. Musíš mít hodně trpělivosti, dát mu čas a nedávat mu důvody ke strachu- kterýma je mimo jiné třeba násilný odchyt nebo vůbec doteky v době, kdy z tebe má ještě hrůzu. Plazi nejsou kontaktní a jakýkoliv fyzický kontakt, na který nejsou zvyklí je pro ně přímé ohrožení. Takže ho krm z peánu a chovej se klidně, mluv na něj, čisti mu opatrně terárko, ale nesahej na něj. Až v době, kdy se tě absolutně nebude bát, bude ti věřit a nebude se xichtit na sahání do terárka ho pomalu uvykej na kontakt. Nejdřív k němu pomalu přibliž ruku tak, aby ji viděl, ale aby si nemyslel, že ho ohrožuje. Až snese ruku v blízkosti, tak se ho můžeš pomalu začít dotýkat, ale nehlaď ho jako třeba psa nebo kočku, spíš ho můžeš podrbat na krku, pokud to dovolí. Pak ho třeba můžeš nechat vylézt na ruku, nejdřív tak, že ji pod něj podsuneš a necháš ho na ruce v terárku. Chce to fakt pomalý klidný přístup a do ničeho ho nenutit. A počítat s tim, že ikdyž už bude jinak krotký, tak tě stejně může pěkně zmastit.

chcem sa este spytat ohladom krmenia. Je velky cca 40 cm, davam mu kazdy den cca 10 cvrckov a raz za 3 - 4 dni jedno holica potkana. Je to malo alebo vela? Mam pocit ze by jedol v kuse keby mohol, ale nechcem ho zase prekrmit. Daval som mu aj suseny mix cvrckov, saranciat a mucnych cervov ale toho sa ani nedotkol.

ze zoopetu bych zvire nebral projed si ruzne inzeraty na bazarech se zviratama myslim ze jsem tam zahlidl stepaky mladata za 890 a je to ceskej odchov. ale hlavne nejdriv pokud by jsi do toho sel uvedom si ze pokud si neporidis nejakeho mensiho varana (acanthurus napr.) tak musis met obrovske terarium pro dospele zvire, ale hlavne musis tomu zvireti dat dostatecne teplo vlhkost ale hlavne uv paprsky a to jsou penize a penize moje terarko pro stepaka je relativne male 250x100x100cm (dxsxv) a reknu ti ze je to financne narocne vytopit takovy velky prostor. ale co clovek pro ty zvirata neudela oni se ti odmeni uz jen tim jak vypadaji a jaci jsou. sam se rozhodni jestli jsi schopen do toho jit.

co je na zoopet take zle? kolega odneho bral nejakeho tegu a spokojny...

Nejaka pani zo zlina predavala Varany ale zatial mi neodpisala tak neviem ci to ma este aktualne. Pisal som aj jednemu na SK tak uvidime ze kto odpise. ale vsetci maju len tych stepnych...nic ine som nenasiel

mam UVcko Narva light je to uv B a A 90cm 30w, vyhrievanie mam kamen, pripadne este dokupim vyhrevnu dosku alebo pridam nejaku ziarovku 60-100w na ohrev

nikde jsem se nedozvěděl žeby někdo udělal stepáky,a cena odpovídá spíš importu,stepák je ještě jakeš takeš unosnej varan na začátek-jak do velikosti tak i finančně ,krmit se dá holatama už od mala cvrky šváby jen kontolovaně aby ti neutíkaly, stepák je suchomylný /stačí vetší miska s vodou/ což u niláka neobstojí ,finančně další druhy docela převišují tvou hranici,snad ještě salvator ale taky vodní a v dospělosti macek i když snad klidnější než nilák.salvatora jsem měl ve výběhu 180x180x200 na výšku vytápěno halogenem 300w na větvi cca 50cm od halogenu byloasi40 stupnů jinde jsem neměřil na zemi kus podlahy vztápěnej topným kabelem ale tam lezl jen když rozbil halogen ,na koupání měl masovku ,pil z petky občas iz masovky než ju stačil zaházet mulčovačkou/max 1 den/ něco počti pak uvidíš, doporučuju svet varanů -snad od beneta? už tu knížku nemám takže sito přesně nepamatuju,jestli někdo ví přesně tak prosím at doplní,malý druhy-acantinurus,timorensis,prasinus,tristis jsou poměrně drahý a chov už něco vyžaduje,snad ještě gouldi horni nebo jak se tedka menujou ale ty už asi taky nikdo nemnoží,indikus je taky hodně vodní a taky odchov asi neseženeš

netvrdim to na 100% ale mam pocit ze je to vlastni odchov jinak jak pises ze stepak neni vodomil tak ten muj je zjevne magor na tohle zasadne denne nalozenej ve vode (velka masovka) tak minimalne hodinu spis dve. ale jak pises s tema salvatorama rad bych jeste se zeptal an nejake info na ne jestli muzu potom do SZ.

odkaz na scales je výše,andreas na burze v brně tvrdil že ti varani jsou ostrovní forma snad ještě neurčená poddruhově aže dorústají asi jen metr , pokud mluvíš německy nebo anglicky skus se sním kontaktovat nebo se podívej na jeho stránky jestli pojede do prahy a skus to tam já bohužel řečima nevládnu takže jsem mu akorát rozuměl že jeto dwarf forma z nějakýho ostrova,čerstvě importovaná ,pokud byto byla pravda tak byto bylo docela zajímavý,bohužel umě doma to neprošlo ,jak sliší varan tak si vzpomene na fredyho a není sní řeč a to že bude malej tak to jí tvrdím u všeho tak nato mě neskočí

"Trpasličí salvadory "měl jeden chovatel u Mladé Vožice na táborsku.Dorůstají se více jak metr,ale najsou to takový hovada jako klasici.Pak je umístil někam do skleníku v Táboře,nebo v Soběslav,Veselý n/L,nebo tam někde na jihu.Ale je to už asi deset roků.

zdar:-Dno nevím jestli teda Pošuk,magor apod. jak se říká s něčím poradí,ale je na každém z Vás co si z toho vezme.
začnu těma ještěrkama-osobně si myslím,že by bylo dobré vědět co od chovu očekávám,jaké mám prostory,finance a hlavně chut něco zlomit i přes případné tragické konce chovu.Je to běh na dlouhou trat,ale myslím,že je to pořád ještěrka kolikrát i větší,ale pořád ještěrka.
Čím začít??to je o názoru na věc.
Pokud se někdo přiklaní k názoru začít exanthemákama.o.k. cena je hodně nízka dá se pořídit už od 500kč.počítejte s tím,že je to "faremní" odchov je to pomalu v stejné výši jak odchytovka,takže si domu nepřinesete jedno zvíře,ale min.50dalších(to se tak říká).je zde i možnost pokud s sebou vezmete kamaráda co do toho malinko vidí vylosovat za 500kč i albigularise a nebylo by to poprvé:-D
co se týká "breberek" v jedinci a případnou léčbu hravě zvládne JaBula.
Osobně bych začal asi v této rovině-acanthurus,timorensis,gouldii(ten kdo psal,že se už nechovají a nejsou odchovy tak ten kecá:puff:)
potrava-nevidím jediný důvod z obav stran potravy-proboha vždyt jsou to popelnice.
Opravdu sežerou vše počínaje šváby,cvrčky,vař.i syr.vejce,vnitřnosti,kuřata,myši,kapsičky pro kočky apod.
ted je na Vás co si myslíte,ale osobně bych dával kapsičky 1*měsíčně a s "mono dietou" myši,potkani bych se držel hoodně zpět.
ad.potravy stran cvrčků apod."aby neběhali" oni běhat nebudou i velký varan je labužník a malé švábi,cvrčky a to do velikosti 3instaru si vyhrabou a dají je.:))
Kde se dají koupit???je to věc názoru myšleno stran obchodníku,ale já bych si od pan Jahody nekoupil ani tu bednu. Jinak v čr jsou velmi pravidelné odchovy mnoha druhů.občas se dají najít v inzerci,ale spíše jde vše do EU.Jako velmi solidního prodejce co jezdí na burzy beru madary co jezdí do prasečáku na burzu.
osvětlení-varani fungují i bez Mega Ray,ale jen přežívají a dost pochybuji ,že se tu někdo práskne čím svítí.K Mega Ray se nemohu vyjádřit objektivně,protože před nějakými 4lety jsem to psal na jiném serveru a byl jsem za "č...."problém je v tom,že běhají(ty mé) na 110v.
tím skončil ten základ co do chovu ještěrek-pak už je jen extraliga-gilleni,griseus,karlschmidti,storri,pras inus-všechny,Jo:-D pak taky "aufíci":-D

Fajn dik za super popis len neviem co myslis tym "co jezdí do prasečáku na burzu."

tieto druhy sa cca v akej cene hybu?
acanthurus
timorensis
gouldii

ako som browsil utube tak som narazil na *edit:Tupinambis merianae
http://www.youtube.com/user/faitiana#p/c/615D6639C 3508D77/18/qFXs6BkMF8Q
alebo Tupinambis teguixin

zda sa to mensie ...takze to bude asi aj menej narocne na priestor ax jaj stale nieco nove najdem

zdar:-D
ty čemu se říká"prasečák"???to jsi o hodně přišel:-D je burza na Ládví.Vřele doručuji čeká tě nevšední zážitek na ktérý jen tam nezapomeneš,obvzláště 04-06 je to docela maso.
ceny-no goldáky asi u nás na burze neseženeš a nebyli ani v Hammu,St.Poltenu.
Ostatní-je to postavené na tom "kolik se jich letos povedlo",ale už jsem je viděl i za 100E.
pokud by jsi měl opravdu zájem měl by jsi vědět,že jsou poddruhy acanthurus,brachyurus,insulanicus.
Hodně už se tady na poradně o tom napsalo.
Pokud bude tvůj změr pořídit si ho je nejvyšší čas se pohlédnout po rezervaci.Nejsem pověřen abych ti napsal kdo je odchovává,ale to určitě najdeš a nebo zapni hlavu a snad ti to dojde??
Tupinambisky jsou takové falešné Helodermy,ale raději bych šel do varanů.

Aaah ladvi burza jj tak tam uz som bol pred vianocami, len som nevedel co tym myslis. Aj dnes bola ale nebolo casu tam ist.

"obvzláště 04-06 je to docela maso" co myslis zase tymto? :)

Heloderma vyzera tiez zaujimavo veru a este som nasiel Dracaena guianensis, Caiman lizard

Vies varan by nemusel byt zly len hacik je v tom ze ked to vyrastie tak terarko 2x2x1m mu nemam moznost poskytnut tak preto by som asi mal zvolit nieco mensie varan "like"

k tym varanom nasiel som cez inzerat jednu pani co ma doma z farmy 4 a 7 mesacne mladata pisala ze boli 3 mesiace v karantene...

Este by ma zaujimalo ze ako je to s CITES? som slovak zijuci v prahe a este som neriesil nejaky prexodny pobyt a myslim ze ked budem xcet nieco take ako CITES zviera registrovat asi to bude potreba co?

zdar no co tím myslím:-D až tam bude stát cca 300lidí v tom vedru na schodech tak si na mi vzpomen:-D
na helodermy bych být tebou asi nemyslel,tedy pokud nemáš pořádně nacpané prasátko zlatákama:-)cena je někde od 300 a končí 2500 E.
je dobré,že bydlíš v Prágru aspon nemusiš jezdit nikam daleko.
co se týče citesu to opravdu netuším jak to máš jako "cizí"státní příslušník.

Ahoj chovám varany stepné asi 6 rokov, myslím si, že je to celkom vhodný druh pre začiatočníka. Tým nechcem povedať, že varany sú jednoduché zvieratá na chov. Zdravý neobézny varan nie je určite miláčik na mazlenie ako niektorí uvádzajú. Sú to nádherné a určite zaujímavé zvieratá. Inak mám jedného varana, ktorého budem pravdepodobne predávať, ak by si náhodou mal záujem.

nazdar, docital som sa ze chovas varany stepne 6 rokov. chcel by som sa ta spytat ohladom ochocenia tychto zvierat... kupil som pred dvoma tyzdnami varana ma cca 40 cm, len ma pocit ze sa ma sstrasne boji. mam velke terarko 150 x 80 x 100 cm. zerie celkom v pohode z pinzety cvrcky aj hole potkany a mysi. len stale ked vojdem tak sebou trhne, ked sa priblizim syci a nafukuje sa. jedine ked ho krmim tak vtedy trocha upokoji lebo je hladny samozrejme... prosim ta napis mi svoje skusenosti ohladom ochocenia varanov na martin.satnik@gmail.com

dik

ouldaci jsou pekna hovadka, rekl bych, ze maji i ke dvema metrum, urco metr pade. Osobne se domnivam, ze na chov a odchov nejsou varani zadna prca. Posuk pise dost podstatne info a ma ve vsem pravdu - proste investice je nutna i do chovnych nadrzi a ne vse, co je aplikovano v chovu varanu je aplikovano dobre (proc se acanthurove nemnozi...). Ja choval nilacku a byla to mrcha nedobra. Male druhy nejsou zase nic pro zacatecnika a ceny jsou taky jinde. Myslim, ze dobra skola jsou jine druhy jesteru podobnych naroku, treba velke Gallotie. VH

Varanus panoptes horni (dříve V. gouldi horni):
VH: No, dva metry asi ne, ale náš samec nemá daleko k metru a půl, ale jsou celkem pohodoví (akorát trochu nenasytný, to může být jediný problém, kdy se mohou pověsit na nějaký ten úd...), ale jsou daleko lehčeji stavění než třeba stejně dlouhej stepák, samice je drobek, ta má tak do metru dvaceti (naše). Teď mám čerstvě 5 vajec v inkubátoru, bohužel jen dvě vykladla sama a tři jsme museli vyndat operativně (měla přetočený vejcovod a nemohla je vytlačit), teď čekám jestli se chudák z operace vylíže (měla velkou ztrátu krve). Takže jen ta dvě vypadají dobře, z těch tří vyndaných už dvě bere plíseň a jsou taková měkčí, jedno zatím ještě dobré, ale moc mu taky nevěřím. Tak doufám, že aspoň ta dvě vykladená vyjdou, ale na to je ještě spousta času...

VARAN STEPNY POMOC prepacte som tu novy takze terarko mam (127cm,60cm,60cm) (dsv) vybavenie zvlhcovac vzduchu 2lampi jedna je Sparkzoo Lampa 80W UVB UVA PAR38 ReptiSpa druhu mam exo terra day glo tight beam 75w teplomer vlhkomer jeden koren nejake skaly ukrity subskrast je piesok pustny vytamini mam exo terracalcium stim mu praskujem jedlo 1do tyzdna a este mam kvapky do vody tie mu tiez davam 1do tyzdna tetra terrafauna reptosol 50ml zrat mu davam kazde dva dny lucne koniky co doma nachytam na zahrade obcas mu dam aj kus masa s konzervy pre macky kuracie lucne koniky mu dam tak 3 4 kusy prepacte neviem vliozit foto neviem preco ale poslem emailom alebo to dako skusim dat hore dakujem velmy za odpovede dufam ze je uz popis lepsi

Teď k problému
Osvětlení OK, ten zvlhčovač je celkem k ničemu, je to varan STEPNÍ, nepotřebuje mít tropické terárko. Ideálně večer lehce porosit a udělat mu v chladném koutě vlhký úkryt (bedna s vermikulitem/rašeliníkem - substrát udržovat stále vlhký)
Vlhkoměr máš předpokládám exoterra, ten vyhoď. Ukazované hodnoty se absolutně neshodují se skutečností, akorát to zvíře převlhčíš a zaděláš mu na respirační potíže.
Kde to terárko větrá? Nutné je pořádné větrání dole a nahoře. Dole nic nevidím. Pokud máš jen stropní větrání, nebude mu tam cirkulovat vzduch.
Substát pouštní písek...kupovaný ve zverimexu? Pokud ano, tak ho klidně vyhoď, není to pro zvířata moc vhodné. Tyhle "speciální terarijní písky" jsou většinou hodně prašné a mnohdy i obarvené. A hlavně předražené. Dej mu klasický písek do dětských pískovišť.
Podvyživeně nevypadá, ALE 1x týdně vápník pro rostoucího varana je hrozně málo! Vápníkem nepředávkuješ, sypat na každé krmení (lehce) + dokoupit třeba Roboran H a ten dávat cca 2x do týdne. Ty kapky do vody můžeš nechat, ale dle mého zbytečnost. Na kočičí konzervy ho neuč, dávej mu hmyz a občas jako mlsek holátko.
Ta udávaná teplota je v terárku měřena kde? To je taky důležité. Musí tam být teplotní rozpětí. Pod lampou klidně tech 40, ale v nejchladnějším koutě tera musí být tak 25. Pokud máš v celém terárku tak teplo, jak píšeš, tak si ho uvaříš. A vím, že v tomhle počasí to jde těžko, ale noční poklesy by mohly být větší. Klidně na noc kolem 22°C.
Takže za mě upravit teplotní podmínky v teráriu a začít víc dávat vápník + další vitamíny a minerály. + ho nijak nestresovat, žádné braní do ruky atp.
Uvidíme, co napíšou ostatní, mě už nic nenapadá.
P.S. A prosím, pokud to dokážeš, zkus sekat míň gramatických chyb, místy je tvůj text v podstatě nečitelný. Díky ;-)