Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica dubia umírají

Ahoj mám problém s kolonií těchto švábů. Masově mi umírají:-( Za posledních 14 dní jsem jich vyházela aspoň 40. Umírají hlavně samci, ale nacházím i dost mrtvých nymf. Jsou v neprůhledném plastovém boxu, teplota kolem 30 stupňů, na dně suchý lignocel, proložky od vajec, ob den dostávají mrkev obalenou v Roboranu. Větrání je dostatečné, vevnitř mají sucho. Mám je cca 5 týdnů, kupovala jsem je jako dospělé. Vím, že po přesunu má následovat nějaký úhyn, ale tohle mi připadá už trochu moc.Nenapadá vás někoho, čím by to mohlo být?
Moc děkuji za pomoc

Dopravou snad ne. Myslím, že kdyby to bylo dopravou, tak by umřeli všichni slabí jedinci najednou a neumírali by takhle postupně. Jsou hodně zalezlí v tom lignocelu, takže si myslím že tam jich může být mrtvých ještě spousta. Ale dost mě to štve:-(

Nemáš větrání ve víku, a krabici vysokou? Teplotu bych také snížil na 28. Jak vlastně tu krabici vytápíš. Jestli nemaji zdroj tepla daleko od teploměru a skutečná teplota tak není vyšší.

Větrání je ve víku, mám v něm vyříznutý otvor a v něm kovové muší pletivo. Bedna je má na výšku 30 cm, celkový objem asi 12 l. Velikost toho pletiva je cca 14x14 cm.Vytápím topným kabelem, který je přímo uvnitř krabice na stěnách přilepený silikonem.

huňas: podle toho kolik jich chceš udržovat,a jaké.

Jinak k tématu.
Mě se to stalo také a dokonce jsem to tu řešil.
/né tak moc/ ale dos.
Je to asi určitě tou teplotou kdo ví jakou měl nastavenou chovatel před tebou.
Hodně pomohla rada od Lucifera že jsou na změnu fakt citliví.

Uprav ji (ja pouzivam kabel).
Nelez jim tam 5x za den a skoušej ruzné druhy potravy.Moji se mužou utlouc pro krmeni na ryby.

Jo a vytamíny jsem daval také ale vysadil jsem je jako možnost umírání.
Tedka jsem zase začal a je to OK ale už mi také par tydnu žadnej nepošel :)

BTW.problem je že tam mam dno pokryte prckama fakt mraky ale rostou pomalů.

tak zakladam druhej chov :)
http://obchod.acheta.cz/product_info.php?cPath=44_ 62&products_id=782
doufam že to pojede rychleji!!!
a že nebudou smrdet tolik jak se řika :-p

Omluvte hrubky,, nepřečtu to po sobě nemam brýle.

Chtěla jsem si kvůli velké žravosti mých agam pořídit novou kolonii a koupila jsem si před Silvestrem asi 200 blaptic v posledním/předposledním svleku. Během asi tří týdnů většina švábů dospěla a už nejméně tři nebo čtzři týdny občas pozoruji jak samičky vytlačují kokon. Už jsem viděla asi čtyři kokony lézt ven, ale mladí pořád nikde. Vytápěla jsem celou dobu dva veliké kýble od Primalexu jediným 15W kabelem, na dně jsem naměřila 28-29°C, ale pod substrátem se bojím, že by mohlo být více. Kabel byl na polystyrenu pod kýblama. Teď jsem topení umístila na dřevěnou desku,kolmo postavenou těšně mezi sraženými kýbly. Mylíte, že to může pomoct, nebo máte někdo podobné zkušenosti? Krmím psími granulemi, pečivem, mrkví a ohryzky nebo tuhými částmi čínského zelí, co mi zbývá od agam, úhyn za celou dobu byl jeden samec po převozu a jeden asi před čtrnácti dny bez zejvné příčiny.

Měl bych taky jeden dotaz. Od začátku února mám novou kolonii dubií, pořád ještě umírají, občas i mladí. Ale už pár dní po přivezení jsem si všimnul takových malých bílo-průhledných breberek, co lezly po mrtvolkách švábů. Teď jsem se vrátil po týdnu z dovolený a těch breberek je tam už fakt hodně. Nevíte někdo o co se jedná? Vůbec netuším z čeho to může být, od založení je jako podklad lignocel, vytápení je kabelem ve víku, řízené na 28°C termostatem RT2, větrání 1/3 víka. Jako krmení dostávají suchý pečivo, granule, ovesný vločky a ovoce nebo zeleninu.

Tuším že to budou roztoči. Pravděpodobně jiz předešlého chovu. Měl jsem je v cvrčkách a zbavil jsem se jich zkrmením a dezinfekcí nádrží- jedou ve vlhku u odrostlejch cvrčků kde jsem měl sucho nebyly. Hlavně v kladišti a málo se to líhlo. Je to na tobě, buď zlikviduješ celej chov a znovu, nebo jim to pořádně zasuš, kabel bych šupl naspodek, bo teplo u víka je naprd pač dubie se rády vrtaj v hlíně a krmil bych jenom granule na misce a jablko nebo mrkev tak ať to můžeš každej den odstranit a hodit nový aby rostoči měli co nejmenší šanci. Dubie to přežijou.

zdravím---s umíráním dubií mám také velký problém,na veterině zjistily ,že je to bacilus cereus měla jsem jich asi 20000 ks. včetně mladých---už jsem je téměř všechny vyházela mrtvé,jen pár malých zůstalo a jsou tam denně nový mrtví.--Jinak dezinfikuji a čistím jednou měsíčně---už nevím jak na to--za elektřinu na výtop musím platit,ale už nemám pomalu ani na složenky ----poraďte --můžete-li...dík

pokud máte potvrzený nález B. cereus tak je to špatné a viděl bych to na zrušení celého stávajícího chovu a založení nového. Zákeřnost téhle bakterie je v tom, že tvoří spóry a chovné boxy to bude chtít opravdu řádně a nekolikrát za sebou dezinfikovat (kombinace horké vody a sava, poté několik výplachů opět horkou vodou a poté ještě jednou, ale s jinou dezinfekcí - v komerčně prodávaných nemám přehled, ale bude cokoliv co ničí bakterie a plísně). Potom určitě i povrchové ošetření všech povrchů v místnosti, kde chov máte, možná bych i místnost vyzářil nějakou silnější UV lampou. Nějaká terapie v tak velké kolonii by byla nákladnější než "restart" celého chovu.