Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama zavírá oko

Ahoj, před několika týdny jsem si koupila agamu. Všimla jsem si, že sem tam zavřela levé oko. Teď to dělá čím dál častěji, má ho víc zavřené než otevřené. Oko vypadá normálně, nehnisá. Je to normální? Nebo něco s očkem má? Jinak se chová normálně.

Děkuji za pomoc

loading...

poslední dva dny měla moje pogona stejný problém - jedno oko pořád zavírala a občas lovil s jen s jedním otevřeným okem, dnes ráno jsem viděl že se mu začalo loupat takk jsem tomu pomohl pinzetou a už je vše OK. Vlhkost a teplotu mám v normě, občas se to asi stane.

tak někde přeci jen BUDE CHYBA. agama se svlíkat nebude a stejně má pořád zavřené oko, otvírá jen když slyší otvírat terárko při krmení, loví normálně, teplota 40 pod žárovkou, v nejchladnějším koutě 28-29, rosím jednou denně (pije jen kapky na skle). Někde jsem slyšel že to může značit deficit jódu, ale nejsem si tím 100% jistý ... uvítám každou radu

viditelné rozdíly tam nejsou žádný, má zavřený jen to jedno, když leží a nahřívá se tak ho má dosta často zavřené, taky doufám že to nic nebude, v pátek bude rozbor trusu a do tý doby jen pořídím TerraVit od JBL což je čistě vitaminová směs pro plazy, jesti má něčeho nedostatek tak tohle by mělo zabrat, deficit minerálů to nebude - zato bych dal ruku do ohně, každé saranče obaluju v reptivitu smíchaném se sépiovou kostí. Už mi tohle dělala před posledním svlekem ale po oloupání se to dalo do pořádku, ted už je po svleku a pořád nic.

No já nevím, ale kdyby měla nedostatek nějakých vitamínů, tak podle mě nebude zavírat jedno oko. Hlavně se podívej na složení a porovnej to s tím reptivitem - více neznamená vždycky lépe, tak at ji něčím nepředávkuješ. Můj názor je, že koupit nový vitamíny tady nic neřeší, pokud je vůbec nějakej problém (nevylučuju, nepotvrzuju).

taky myslím že to není zas tak vážný problém, ale člověk nikdy neví ... pokud vím, tak předávkovat lze hlavně vitamíni rozpustných v tucích ( A, D, E, K) a ostatní (ve vodě rozpustné) tělo vyloučí v moči. jinak dík za konzultaci, doufám že koprologické vyšetrření bude čisté. tu změnu vitamínu pořádně prostuduji ;-)

Tak jen z mé zkušenosti... dovezl jsem si domů 2 vousatky, asi po 10 dnech začala první přivírat jedno oko, do dvou dnů i to druhé + se k ní přidala i druhá agama... v oku žádné nečistoty ani poranění... Po přečtení pár diskuzí na zahraničních webech jsem došel k názoru, že by to mohl způsobovat ReptiGlo kompakt. Mám RG 10 26W... přístup k němu měli asi na 5 cm. Zvětšil jsem jim vzdálenost cca na 20-25 cm, po dvou dnech přestala mít problémy první a po čtyřech druhá agama. Jelikož jsem řešil podobné problémy i s chameleonem, tak můj názor je, že je to RG kompaktem příliš blízko umístěným k zvířeti... jenže z 20 cm se toho UVB k agamám moc nedostane, tudíž měním RG za o něco kvalitnější kompakty Lucky Reptile, které, jak doufám, nebudou ani v těch 5-10 cm dělal mým nájemníkům potíže :-)

že by tady byl zakopaný pes? agamu jsem stěhoval do většího terárka v době asi 3 týdny před tím než jsem výše probíraný problém zpozoroval, ale při stěhování jsem rozbil reptiglo a týden trvalo než mi došla na prodejnu nová a asi za dva dva týdny jsem zpozoroval první problémy ... který typ od lucky reptile doporučuješ? co jsem se díval, nejlepší volba by asi byla tahle ale v sortimentu lucky reptile se nevyznám tak si nechám rád poradit. Pokud to zabere okamžitě měním reptiglo i u scinků

taky jsem přemýšlel nad normální topnu žárovkou, ale chovatel měl dospelce i prcky pod ReptiGlo, tak jsem si řekl nebudu riskovat a taky to tak udělám .. i když je logické, že dle lokality kde se vyskytují (kanárské ostrovy) nebude UVB příliš za potřebí, ale zas nechci riskovat tím, že bych D3 dodával jen v nim. množství z reptivitu a vitamínu do vody (JBL TerraVit fliud - dávám scinkům + eublíkům co odmítají potravu v reptivitu)

Ahoj, taky si přidám polínko pod kotlík :) Naše Agamy mají stejný "problém". Původní zdroj UVB byl ReptiSun 10.0 (výkon tu nepíšou a je to Made in China). Když už byla skoro vysvícená, agamy přestaly oči zavírat.Vyměnil jsem za ReptiGlo 10.0 (26W, Made in China) a "problém" s očima je zpátky. Takže u nás to je na 100 procent zdroj UVB. Škoda že měřák na UVB-I stojí takový peníze.Rozhodně bych byl spokojenější, kdybych si mohl každý zdroj otestovat sám.
Ale kromě toho zavírání očí jsou jedinci vitální a jiné zdravotní potíže nemají.

No nezlobte se na mě, ale vaše agamy mají problémy s očima, vy jste si naprosto jist, že je to UVB zdrojem a máte to stále zapnuté? To čekáte, až ta zvířata oslepnou? Já doufám, že se mýlím, protože tohle už by bylo vážně moc. Co takhle teda investovat do ověřených kvalitních zdojů? To UV okamžitě vypněte.
Omlouvám se, že jsem tak hrubý, ale tohle mi hlava opravdu nebere :-/

Prosim vás člověče, nebuďte hysterickej :-). Možná jsem měl dodat, že jde jenom o občasnou záležitost (moje chyba).Nejde tedy o situaci, kdy by agamy nzavírali oči v průběhu celého dne. Navíc mají svojí svobodnou vůli, pokud jim to přijde moc, tak si zalezou do úkrytu.Stejně časté jsou situace, kdy se spíše "nastavují" pod zdroj UVB.
Pokud tedy dovolíte, nechám svůj kompakt zapnutý i nadále (jak píšu, jinak jsou zvířata naprosto v pohodě, dokonce se ani neprojevují příznaky nějakého "slepnutí". Agamy loví naprosto soběstačně a v pohodě, dokonce nemají problém vyškrabat po stěně terária a ulovit kořist u stropu). Čemu ovšem nerozumím je "protěžování" ReptiGlo (Jsou naměřenné hodnoty, uvedenné v tabulce tady na serveru relevantní?Jaká byla metodika měření?Je měřící přístroj atestován a kalibrován?Jde jen o subjektivní názor několika chovatelů?).Jak jsem psal výše, stejný syndrom se objevuje i u ReptiGlo 10.0 26W Takže jsem:
a) narazil na špatně vyrobený kus
b) jde o situaci normální (u RepriGlo) - všichni známe sílu "reklamních kampaní" různých prodejců
c) jde jen o blamáž a přesto že většina tvrdí že u RepriGlo se podobné situace nevyskytují, existuje i stejně velká většina, která tvrdí že ReptiGlo Ne. :-D
d) mám v krabičce od ReptiGlo 10.0 26W úplně jiný kompakt
e) je Reptiglo o výkonu 26W moc (nikdo ovšem nepředložil pádný důkaz proti- měření apod.)
A nemyslítě že každý jedinec je individuální?Já jen že asi málokterý chovatel může dokázat že jeho agama není už několikátým křížencem stejné rodové větve (což může mít vliv i na zrak)

P.S. nechci aby moje odpověď vyzněla nějak útočně, jen se snažím říct, že názor ostatních chovatelů by neměl ovlivňovat vlastní chovatelský rozum.

a) narazil na špatně vyrobený kus

stačí si přečíst celý topic a zjistíte že se nejdená jen o o jedinelé případy nebo vadnou sérii, s reptiglo je něco špatně a pro to s jejím používáním končím

b) jde o situaci normální (u RepriGlo) - všichni známe sílu "reklamních kampaní" různých prodejců

jsem také prodejce exotery, ale zkušenosti které jsou popsané o pár příspěvků výše, musím začít hledat jinou alternativu, na prvním místě je zdraví a pohoda zvířat! myslím že MadMike to vystihl přesně, když jim to neprospívá tak pryč s tím a ani vteřinu neváhat

c) jde jen o blamáž a přesto že většina tvrdí že u RepriGlo se podobné situace nevyskytují, existuje i stejně velká většina, která tvrdí že ReptiGlo Ne. :-D

opět si stačí přečíst celý topic a zjistíte, že tyhle situace se vyskytují, nebo snad myslíte že se jen nudíme a zakládáme zde diskuze jen tak z nudy?

k bodu
a)
jj vypadá to tak podle příspěvků

b)pokud se spoléháte pouze na zkušenosti ostatních, tak určitě hledejte jiná řešení.Já budu testovat a pak uvidím.Samozřejmě, že na prvním místě je zdraví a pohoda jedince, ale to že se tohle děje agamě pár dní, automaticky neznamená že je zvíře nemocné, nebo nemá pohodu :) A pokud zvíře nemá pohodu a má možnost si jí udělat tak si jí udělá (třeba tím že zaleze do úkrytu).Jóoo takhle kdyby byla zalezlá v úkrytu několik týdnú, nebo měla problém s lovem, to by byla jiná.

c) jenomže tyhle situace se podle chovatelů vyskytují u různých zdrojů UVB.A to, že si většina chovatelů pořídí jako první ReptiGlo, které se dá pořídit na každém rohu (narozdíl od ostatních), nemusí znamenat že zrovna ReptiGlo má větší procentuální zastoupení šmejdů. A to že to tu píšete z nudy, to bych si nikdy nedovolil tvrdit.Jen se mi opět potvrzuje, že pokud zpochybníte všeobecně uznávaný názor, jste prostě mimo. Jenomže teraristika je oproti chovu třeba savců pořád tak říkajíc v pochodu.Stále se dozvídáme nové věci (viz. některé ze starších vláken, kde jistý chovatel zmiňuje že odchoval několik vrhů agam bez použití UVB, protože tyhle nesmysli v minulosti neexistovali a musel se spolehnout na správné dávkování D3).Přeci jenom málokdo z nás měl tu možnost pobývat v přirozeném prostředí agam tak dlouho aby tu mohl svoje zkušenosti prosazovat jako axiomy.

Moje 7 měsíční agama má stejné symptomy, akorát navíc nežere. Co se týká UVB používám Hagen Exo Terra Reptile UVB200 25W intense. Agama má k ní přístup tak na 7 cm +-. V úterý jedu navštívit veterináře, kdyby ale měl někdo nějakou radu, tak ho uvítám.

Dobry den. Agamaka jsme dovezli domu pred mesicem. Je mu 5 mesicu. Zaviral jedno oko, ted uz i druhe. Zavira i v ukrytu a i v klidu, kdyz je mimo terarium. Zere, vylucuje, beha si po byte ... vypla jsem UVB, uvidime. Domlouvame navstevu u odbornika na plazy. Zvazuju nakup u Lucky Reptile (dle vyse uvedeneho). Pripadne dalsi rady uvitam. UVB nyni Reptile UVB 200 13W od ExoTerra.

13W Reptile UVB 200 je celkem slaboucky zdroj ktery bezne pouzivam v male odchovne pro mrnata, jsou od toho bezne kolem 10cm, i mene - a nikdy nebyl zadny problem. Agama nema behat po byte, ale byt v terariu. Jsou doulezite podminky, vseobecne teplota, intenzita osvetleni. Foto teraria a agamy by se hodilo.