Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá zavírá jedno oko

Ahojky, mám tří měsíční agamu vousatou a vždy, když ji vyndám ven, tak sem tam zavře jedno oko. Nevíte čím to může být způsobeno? A ještě jedna otázka: Žerou starší agamy stejně nebo více jak mladé agamy? Děkuji.
Změna předmětu, původně: AGAMA VOUSATÁ ZAVÍRÁ JEDNO OKO (MadMike)

Dospele agamy zerou mnohem min nez rostouci mladata (teda presneji - je POTREBA jim davat toho min neb jinak budou jak koule). Prckum je IMHO dobre doprat kolik chtej - jsou to otesanci, ale vse investuji do rustu. Ad. oko - a v terariu to nedela? Jaky mate zdroj UV?

Uz se to tady resilo spis u chamiku.. Ze maj problemy s ocima,zejmena kvuli Reptiglo 10.0 .. Vymen ho,za jinej lepsi zdroj UV., A melo by to prestat. Agamy co ma mamka moje,nezaviraj oci kvuli lidske pritomnosti.. Taky mela ze zacatku to hruzyglo a nemelo to dobrej vliv na zvirata.. 5.0 se jeste da,ale ta desitka je vazne mimo..

Repti 10 sem vybral prave na zaklade doporuceni tady v diskuzich na foru. nasel sem nekolik prispevku kde chovatele pisou, ze tuto zarivku uspesne aplykuji na sve Agamy... A ty me ted tvrdis, ze Repti 10 je napikacu? To me teda moc nepotesilo... :(
Na Tejaka pouzivam repti 5 a musim teda rict, ze po temer roce pouzivani ta repti 5 sviti lip jak tahle temer nova repti 10... Je v tom fuckt bordel!!!

Aby nedoslo k omylu z me strany.. Myslis trubicovou zarivku ci kompaktni zarovku, tu bilou spiralu ? Ale i pokud pujde o zarivku,tak na ni agamky musej byt nalepeny a to doslova,aby neco malo UV pobraly.. A nesmi byt pod zarivkama sklo/plast,pokud to nema jit na nulu. Porad se s MadMikem,ten Ti vse rozsekne a to prijemne a velmi odborne.. ;-)

No jelikoz pisi, ze zarivka ma 60cm, tak to moc kompaktni asi nebude... :)
Agama ma k ni pristup zhruba na vzdalenost 10cm a travi u ni cca 2h denne, zbytek casu se radeji vyhriva pod bodovkou...
Zkusim to ted nejakou dobu sledovat, jestli oci privira i normalne kdekoliv nebo jen pod tou zarivkou...

Sorry za nedorozumeni z me strany,tech 60cm mi v textu nak "vysumelo" :-) Asi bych se mel vybodnout na reagovani z mobilniho netu.. Tak to by snad melo byt na pohodu,ale MadMikea kontaktuj radsi,on zna hodnoty vydeje UV atd. A urco Ti poradi i za jak dlouho vymenit zarivku vhledem k efektivite.. To repti 5.0 se mi spektrem svetla taky zda prijemnejsi,ale ja ho mam jen na rust kytek u squamigery. Jinak, na to co aktualne chystam,budu svitit MegaRaykou.. Tady od Mikea.. :-) Jeste se jednou omlouvam,za chybu pri cteni textu.. Dvakrat cist,jednou psat :-)

Děkuji Vám moc za radu. Oko zavírá jen jedno a zavírá ho jak venku tak v teráriu. Ale spíše venku. Nejhorší je,že jsem právě zjistila,že v terárku má právě zmíněnou reptiglo 10. Takže...doporučujete vyměnit? A jestli ano,tak co by jste doporučili? Děkuji. S pozdravem Naty.

Prosím tě, nenech se zmást zbytečnýma řečma o Repti Glo 10.0. Potíže podle všeho měla jen určitá série.Navíc to bylo na zvířatech znát (jakýsi zánět oka z UV-C, které kompakt vyzařova společně s UV-B).Takže pokud nemá zánět (tzn. nateklé oko, nebo má zavřené oko/oči neustále pod zdrojem), tak bych to vůbec neřešil. Jen doporučuju zdroj UV-B umístit v teráriu tak,aby mělo zvíře možnost se před ním schovat. Já mám například zhruba 10 cm od dna terária do zadní stěny zabudovaný kastlík, kde mám zmiňovanej kompakt. Všechny 4 zvířata se mi tam choděj pravidelně slunit,. Pokud se jim nechce, vylezou nad kastlík, nebo se schovaj v připravených úkrytech.

Jinak kompakt, jako zdroj UV-B je dostačující pouze v případě, že je u něj jedinec dostatečně blízko. Podle všech měření co tu MadMike provedl tak maximálně 10-15cm od zvířete. A to už jsi na jakymsi minimu vyzařování UV-B. Pokud je zdroj výš, jde jen o předraženou žárovku. U zářivek je doporučovaná vzdálenost ještě menší.
Taky bych chtěl uvést na pravou míru průchod UV-B záření materiálem. Sklo UV-B pohlcuje. Většina plastů však ne, jenom snižujou jeho intenzitu.

PS: už nechte těch zvěstí o "špatném" ReptiGlo.Zkuste se seznámit s někým kdo zmiňovaný problém má/měl. Pokud někoho takovýho osobně poznáte a bude to opravdový chovatel (ne jen PETař), tak mě s ním prosím seznamte. Rád bych jednoho takovýho poznal :-)

Tož tu jsem :-)
Z mé zkušenosti: Po nainstalování RG 10 do terária s vousatkama začaly být agamy apatické, postupně přivíraly oči až je přestaly téměř otevírat... po odstranění kompaktu a výměně za jiný (ne RG) se cca do 5ti dní daly do pořádku. Ke kompaktu měly možnost přiblížení na 5 cm. Vadný kompakt jsem posílal Madmikeovi na přeměření, které ukázalo zvýšené hodnoty UVI (snad to píšu dobře). Zřejmě se jednalo o opravdu špatnou sérii, ale není vyloučené, že se u nás stále nedoprodává... Ale co já vím, jsem jen prachobyčejný PETař :-D

Ja jsem PETar a i snad trochu chovatel a kdyz se vyskytne smejd,tak ho proste nechci.. A je pro me snazsi a pro zvirata lepsi,kdyz jim dam misto toho kvalitnejsi nahradu.. A nebudu muset doufat,ze je to nahodou spravna serie.. A pak jeste delat extraburty, abych to zachranoval,kdyz jsem za to ty ctyri kila dal :?: Dekuji nechci. Take bych rekl,ze nekvalitni zarovka bude svitit stejne spatne PETarovi jako Profi chovateli.. Kdyz jdu do restaurace na obed a uvari mi spatne,tak tam take nejdu znova,jestli se nahodou nepolepsili,kdyz je kuchar stejny.. Nic ve zlem,jen nazor.. Dobrou noc.. :-)

No šlo mi spíš o to,abych poznal někoho, kdo chová zvířata a né o někoho, kdo má akvárko s Agamou, reptiglem a žárovkou a odpoledne se "tahá s Agamou po ulici" :) Takže v tomhle smyslu je pro mě PETař míň důvěryhodný, než někdo, kdo chová zvíře v co nejpřirozenějším prostředí, pozoruje ho a je minimálně už pryč z příčky "jééé mám doma ještěrku - hustý".
No a pokud soudíte výrobek jen podle toho, že se objevil jeden (zatím) případ jakéhosi nezdaru, tak to teda poteškoště :) Spíš mi jde o to, že kompakty jsou takový minimum zdroje UV-B, že debata o jejich vlivu na zvířata mi přijde bezpředmětná. Jooo jiná by byla debata o výbojkách.Tam bych se už klonil k nějaký kvalitě/nekvalitě výrobku. Stejnak převážná většina uživatelů kompaktů (podle mojí zkušenosti) je buď špatně umístí, nebo nedají zvířeti možnost skrytí před světlem z kompaktu. No a to nemluvim o těch, který si koupí kompakt a domnívají se, že vydrží rok svítit úplně bezproblémů. No a to je pak těžký pořízení :)

Tak jasne,rozumim :-) Ale tech pripadu,kde se zavirali ocka agamam a hlavne chamikum,se tu udalo v posledni dobe dost..Pul az 3/4 roku. A proto reaguju,jak reaguju a myslim,ze je lepsi rict,trebas zacinajicim,aby koupili neco lepsiho a zvire se melo lip,nez zde mit dalsi zavirajici se ocka.. Myslim,ze na tom neco je.. Stalo se i moji mame s agamama(ou), abych byl presny. Bohuzel to nikoho nenapadlo nafotit,ale vysledek byl tez nechutenstvi,zavirani oci az ospalost.. Videl jsem na vlastni oci a to jsem jeste o problemu RGLO 10.0 netusil.. Ale zaridilo se jinak a je po problemu. (taky zarivka a do toho Roboran H, tusim) Mamka je ma jako PETy,ale na ulici je netaha a je velmi odpovedna,jen ta pro okraj.. Ja sam jsem vlastnikem MegaRay od Mikea ,pac to se svymi (jeste chvilu budoucimi) zviraty myslim vazne.. Kdybyc to nezazil, tak bych se vubec do tehle debaty nepoustel.. neco na tom preci je.. Mozna ze UV,mozna jen moc sviti,ale je..

Fotky ani video bohužel nemám. Jen naměřené hodnoty od Mikea... Ale jak poznamenal Radar, těch případů se tu za poslední dobu objevilo víc... a než abych riskoval, že koupím vadný kompakt a defakto tím vyhodil cca 500 Kč z okna, tak si radši pár korun připlatím a pořídím něco kvalitnějšího...

Ty vysledky tady nekde jsou, nekdy na jare tusim se to merilo - jde to dohledat. Problem = ze "nove" Reptiglo IMHO nejde dat rozumne do terarka tak aby z toho meli zvirata podstatny prospech - pri vzdalenosti kdy bude UV jeste dostatek bude UV index prilis vysoko a bude jim to vadit - kdyz bude dostatecne daleko aby to nevadilo bude uz UV pramalo. Co si pamatuji tak v srovnani s Replux ( = Lucky Reptile ) kompaktem meli Reptiglo pri +/- srovnatelnem UV-B UV-I minimalne 4x - 5x vyssi...? Tyka se to jen kompaktu vyrobenych nejak po pulce 2009, starsi byly OK - cert nevi jak je to ted, ale duvera uz je proste fuč.

(dopodrobna je tenhle problem pitvan na uvguide.co.uk - tyka se i jinych vyrobcu, Hagen je vlastne posledni co se nejspis - ciste subjektivni nicim nepodlozeny nazor - nechal napalit a nechal si to vyrobit u stejneho sikmookeho)

Já bych spíš souhlasil s tím, že se tu šíří poplašná zpráva, která prostě některým výrobcům a prodejcům vyhovuje, tak ji statečně šíří dál. Vloni a počátkem letošního roku se opravdu nevědělo o co jde, ale letos už je téměř jasný že to byla vadná serie. Z hlediska měření, která jsou i na zmíněném uvguidu k dispozici to je jedna z nejlepších kompaktních zářivek. Osobně jich používám několik, pořízené letos v létě a bez jediného problému.

Já bych spíš souhlasil s tím, že se tu šíří poplašná zpráva

Souhlasím s tebou v tom, že někteří z chovatelů začali na ty kompakty svádět jakýkoliv problém týkající se očí jejich chovanců - za to ale já nemůžu. Já osobně jsem nikde jsem netvrdil, že problém způsobují všechny vyrobené kompakty, právě naopak.

která prostě některým výrobcům a prodejcům vyhovuje

Vzhledem k nezájmu o informace ze strany chovatelů a faktu, že se jedná až na vyjímky o jediné kompaktní zářivky, které koupíš v běžných kamenných prodejnách typu petcenter apod. a hlavně levně, nemusí se firma Hagen těch pár mých/našich výkřiků skutečně vůbec bát ;-). Jedná se podle mě zcela jistě o nejprodávanější zdroje UV na českém trhu.

ale letos už je téměř jasný že to byla vadná serie

A kdo ti zaručí, že takových serií nebude víc? ;-) Chtěl bys mít takovou zářivku u svých zvířat? Je fakt, že tohle ti asi nezaručí nikdo...

Z hlediska měření, která jsou i na zmíněném uvguidu k dispozici to je jedna z nejlepších kompaktních zářivek.

Vzhledem k tomu, že na uvguide žádné měření kompaktních zářivek Repti-Glo není a ani nebylo, je to od tebe opravdu velice věrohodná informace ;-) no nic...

Tak musím říct, že souhlasím víceméně s oběma.

Potíže podle všeho měla jen určitá série.

Mělo by to tak být, nicméně v tom je docela velkej zádrhel. Nikdo neví, co kde mají prodejci skladem, takže pokud nemáš měřák, nemůžeš absolutně vědět, co vytáhneš z krabičky. Tozn. nemůžeš si být jistej, jestli vzdálenost, kterou si určíš kompakt-zvíře je správná. Dá se tomu samozřejmě předejít tím co píšeš asice

doporučuju zdroj UV-B umístit v teráriu tak,aby mělo zvíře možnost se před ním schovat

- to by měl být uplný základ.
Kdyby nebylo těchto podělaných seriích (v minulosti ale taky, tam byl problém zase v tom, že UV metry nebyly rozšířené mezi chovateli tak jako dnes a ty kompakty prostě UV neměly žádné), RG10 by byly jistě nejvýkonnější kompakty na trhu. To uznám i jako zarytej odpůrce Repti-Zlo, na druhou stranu víc není vždycky líp a u UV to platí taky.

Zkuste se seznámit s někým kdo zmiňovaný problém má/měl. Pokud někoho takovýho osobně poznáte a bude to opravdový chovatel (ne jen PETař), tak mě s ním prosím seznamte.

Tak těchto lidí jsem už potkal (většinou virtuálně) poměrně slušnou řadu - někteří sem na TP chodí/chodili také, ale pochybuji, že se budou chtít ozvat. Tady na poradně ty problémy potvrdili v diskusích myslím dostatečně věrohodní chovatelé.
A kdyby se z toho neudělalo haló, jak myslíš že to dopadne? Ty firmy musí jasně vidět, že si chovatelé nedají srát na hlavu a to jediný je přiměje vyrábět kvalitnější výrobky. Třeba díky Frances Baines z uvguide.co.uk se z trhu stáhlo už nespočet vadných (třeba naposled asi před půl rokem celá jedna serie MegaRayek, Trexek a Komodo lamp :-D) či nebezpečných lamp a výrobci koukají své chyby napravit.

(jakýsi zánět oka z UV-C, které kompakt vyzařova společně s UV-B)

Jedná se o photokeratokonjuktivitu způsobenou UVB zářením ve vlnových délkách pod 300nm - čiže lampy obsahují UVB záření ve vlnových délkách, které se v solárním záření na zemském povrchu nevyskytuje(možná někde v 6000m.n.m.). Vzhledem k tomu, že používáme UVB zdroje právě proto, abychom zvířatům nabídli co nejpřirozenější podmínky, je toto samozřejmě absolutně nežádoucí. Jak už jsem říkal víc není vždycky líp. Jinak tohle je obecnej popis, všechno je to daleko složitější, záleží i na použitém fosforu v lampách apod., tohle důkladně popsat, tak bych tu seděl celej den.

Jinak v dnešní době, kdy má každej informací tolik, kolik chce a výborná světla jsou běžně dostupná mě něhorázně frustruje fakt, že si chovatelé pořídí dejme tomu pogony a prdnou jim do terárka kompakt se žárovkou - no fuj! :-)
A že je to drahý a sežere to hodně elektřiny? no tak si kupte užovky ;-) Ale je to každýho věc a abych pravdu řekl, je mi to docela putna. Co mi není rovno, po tom je mi víte co ;-)

Cus ;-) U pogon mam (nejen ja) problem ze v terarkach jake pro ne bezne jsou nejde nejak rozumne dat vybojku neb bych je nejspis i s 50W "upekl". Souvisi samozrejme hlavne s vetranim ktere kazdy kdyz to stavi prvne podceni, stavet to znova tak to budeme resit urcite jinak.

(a proto mame ted uz vsude "kompakt s topnym kamenem" neb to funguje lip nez "se zarovkou" :-) )

Neber mě zas až tak vážně, já si někdy potřebuju prostě štěknout :-). A kdo si nečuchne k metalhalidu, tak mě vlastně ani nemůže pochopit :-).
Dovolím si říct, že bys do vašeho terárka s přehledem nějakou výbojku vrazil. Do toho většího horního určitě. Kdybych měl něco plonkovýho, klidně bych ti poslal na zkoušku, ale momentálně užiju každý světýlko.
Třeba Bright Sun Desert by tam vešel to mi neřikej :-) - má to výšku aspoň 60cm to terárko? Třeba tohle mám nějakých 15-20cm od zvířat ;-) - jasně, te to venku z terárka, ale zas tak šíleně to vevnitř nehřeje (jako 70w žárovka no). Je to Bright Sun Desert Flood 70W, ale tyhle lampy mají UV dost málo, pro ty pogony bych šel asi to těch "obyč." verzí - jsou to v podstatě bodovky. Co se týče originálního příslušenství, resp. ceny za orig. přísl. tak se stačí ozvat strejdovi Mikovi v sz a už se něco vymyslí :-D

ma to na vysku.... 60? ...70? nevim, musel bych zmerit :) Ale 40W zarivka + 12W topny kamen a nejaky ten kompakt to udrzi na 30 - 32°C, takze vim ze vybojka by to prehrivala - jakakoliv. Jedine ze by se vypla linearka, ale to by zas chybelo plosne osvetleni. Takze spis jen dumam az nekdy casem pri nejake prestavbe co a jak (pokud by klesla cena LED diod tak plosne osvetleni nimi, vetsi vetrani atd.)

Dobrý den chtel bych se zeptat zda pokud mám v teráriu obyč žárovku na výhřev pro agamy zda je nutná i UVA a UVB a pokud ano jak dlouho s jakou svítit :) jsem začátečník prosím poraďte.

email: overdukefannko@seznam.cz

Díky moc za každou odpoveď

Tak hele ted jsem byl ve zveraku a tam měly dvě agamy a na jednu jsem se díval a ta taky měla jedno oko po me prohlýdce už je přivřené tak se domnívám že to může být tim že jim malo měnily vodu která určitě v tak teplem terarku se rychle vypaří.

prostě vyschla,tak jestly sis ji zrovna koupil tak ji davej hlavně to nejlepší jako jsou cvčci neusta voda http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_productinfo &id=2361 a tu teplotu tak aby nebyla moc velka nebo ji střídej j