Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem křížení zvířat

Měl bych dotaz ohledně křížení zvířat obecně. Vím že jde křížit třeba kůň s oselm, nebo lev s tygrem, ale dá se nějak obecně poznat, který druhy jsou ještě kompatibilní a který už ne? Co třeba ptáci , jeden druh s jiným. A ryby - kapr s nějakou jinou rybou? Nebo vypěstovat si hlídacího mazlíčka skřížením kočky s rysem, ale to už je asi přehnaný.

loading...

en.wikipedia.org
ma docela dobrej clanek a dole je tabulka (nekterych) hybridu savcu.

Co se tyce ryb, tak pokud vim taky to existuje. Kaprovity se michaji (kapr x karas se da vytahnout z vody), krizenci jeseteru se vyskytujou a treba o ancistrusech netreba ani hovorit, v akvarku je ma kde kdo a pritom puvodni tri druhy se normalne sehnat nedaji.

Kaprovity se michaji (kapr x karas se da vytahnout z vody)

nevim teda jak u karase obecneho, ale u stribriteho se na krizence urcite narazit neda. Samice techhle karasu se bezne trou s jinymi kaprovitymi (nejen s kaprama, ale i s ploticema, linama, cejnama...), ovsem zarodek se vyviji jen z materske bunky (tedy z vajicka), geneticka informace ze spermie se nevyuziva a mladata nejsou krizenci ale opet regulerni stribriti karasi. Genialni strategie invazniho druhu...

LEGO25:
Máš na mysli tedy I. iguana iguana x I. iguana rhinolopha, není důvod proč by se nemohli křížit, není to nic proti ničemu, ať to berem, jak chceme, protože jde o dva podruhy, které jsou si geneticky velmi blízké a jak je tomu u poddruhů mohou se samozřejmě plodně křížit. Jinak stejní samozřejmě nejsou, třeba už jen ten název "rhinolopha" má opodstatnění.

O tomhle jsem nedávno vedl diskusi a prý se již I.i.r. jako poddruh neuznává. Výcuc z mailu, snad kvůli zveřejnění nebude dotyčný co to psal naštvaný :-), ale beru ho jako velmi dobrý a spolehlivý zdroj informací o iguanách:

- v publikacích autorů který mám od r.2000 a vejš jsou poddruhy zrušený.
Rhinolophy se rozeznávali hlavně podle růžků na čuni, to samozřejmě víš, jenže pak se zjistilo, že ty růžky nemaj jen středoamerický legoši ale i legoši na jihu a celkově zbarvení, ale i velikost je hrozně variabilní, proto všude píšou, že rozeznávání poddruhů je nyní bezpředmětný. A to i na základě testování mitochondr. DNA legoušů z různých lokalit - takže žádný vycucávky z prstu...

kariženci karasa a kapra to je v poriadku,ale bol tu spomenutý karas striebristý,ten je trošku výnimka,tam "vznikne" znovu len samica ,nie kríženec s kaprovitou rybou,ktorú využije samica na oplodnenie ikier,takže nie vždy kríženie prinesie aj krížencov,a mnohí kríženci zostávajú neplodní,takže pokial nepríde k slovu nejaké vegetatívne množenie,pletivové kultúry,klonovanie,výsledok kríženia je potomok,ktorý nezanechá potomstvo......

Tak zatim jsem narazil na informaci, ze nekolik procent populace karase stribriteho jsou fakt samci. Samozrejme, ze v puvodnim arealu samci existujou, tady jsme se ale bavili o zviratech zavlecenych do nasich zemi. A tedy i u techto nepuvodnich je tedy ta mala cast samci. Nicmene jenom cast z nich ma stejny pocet chromozomu jako samice. Vypada to tak, ze se asi moc rozmnozovani neucastni. V umelych podminkach ze spojeni techto samcu se samicemi jsou pry vsichni potomci zase samice. Je zrejme, ze samice si ve volne prirode musi vypomahat jinymi kaprovitymi samci a opet z toho jsou samice. Za touto partenogenezi patrne stoji triploidny charakter genomu (myslim). Ted jeste zjistit, jakym zpusobem probiha replikace a deleni sad chromozomu. Ale to snad uz nepatri do TP.
Hmmm, fakt zaumijave.

A mohl by mi někdo doporučit nějakou literaturu na toto téma? A mám namysli přímé křížení, ne genetické pokusy.

PS:a když už jste tu nakousli ty genetické pokusy, zhruba před 5ti lety jsem narazil na článek o irvingu weissmanovi, který stvořil myš, která byla z 1 procenta člověk a tvrdil že kdyby mu dali pravomoc, dokázal by vytvořit myš s lidským mozkem. A další myšlenka byla ještě odvážnější:

".. těch možností se vám zamotá hlava. Například: Co když lidské kmenové buňky, které mají schopnost mutovat do přibližně dvou set různých buněk v organizmu, se po vložení do zvířecího embrya rozšíří a ovlivní každý orgán? Z některých by mohly vzniknout pohlavní buňky, spermie a vajíčka. Spáří-li se mezi sebou dvě takovéto kreatury, existuje potenciální možnost, že vytvoří lidské embryo. Bylo-li by takové embryo implantováno do dělohy ženy, narodilo by se lidské dítě, jehož biologičtí rodiče by byli myši..."

Z některých mezidruhových kříženců vznikají nové druhy, třeba z některých severoamerických teju rodu Aspidoscelis. Jsou druhy mající obě pohlaví, co se mezidruhově kříží s jinými druhy a vznikají druhy další, které jsou ovšem parteno/gynogenetické.

Ano dá se křížit téměř vše. Prakticky je to ovšem horší.Geneticky to je ovšem něco jiného.Ale i tak je příroda silná.
Jak už zde bylo psané existují například hybridní kočky a je to plemeno kočky Savanová kočka (brzy budu mít doma) jsou hodně drahé. A vznik křížením kočky domácí a Servala.Další hybridní kočkovité plemeno je Bengálská kočka.atd.
Dost mě to zajímá a třeba jednou zkusit i já něco ,,vytvořit,, :D

Vy mě bavíte :-D:-D
1. Nechtěl jsem se chlubit to skutečně nemám zapotřebí;-)
2. To , že je toto vlákno 6 let staré jsem si nevšiml , za to se omlouvám.
3. I když je staré , třeba se najde někdo kdo má nové poznatky atd.
4. Komentáře Vašeho tipu nechápu... pro Vás to je ztráta času a mě to taky nic užitečného nepřinese , tak se nad sebou do budoucna zamyslete ;-)
5. Pokud má někdo nějaké cenné informace o mezidruhovém křížení kočkovitých šelem , tak za ně budu vděčný.
Přeji zbytek krásného dne :-)

No nemyslím si , že mezidruhové křížení je taková sranda :)
A ani jsem toho nikde moc nenašel. Pokud by jste o něčem věděl sem s tím.
Křížení Servala , kočky Bengálské mám nastudované. Ještě je známý kříženec kočky Slaništní , ale o tom moc info není.
A nic dalšího jsem bohužel nenašel.:-)