křížení zvířat
Měl bych dotaz ohledně křížení zvířat obecně. Vím že jde křížit třeba kůň s oselm, nebo lev s tygrem, ale dá se nějak obecně poznat, který druhy jsou ještě kompatibilní a který už ne? Co třeba ptáci , jeden druh s jiným. A ryby - kapr s nějakou jinou rybou? Nebo vypěstovat si hlídacího mazlíčka skřížením kočky s rysem, ale to už je asi přehnaný.
krizit jde cokoli - napr. jezek s hadem... Pak vznikne ostnatej drat...
trosku mi unika smysl tohoto dotazu...
Ja bych prosil zkrizit prase se stonozkou!
že Ty máš rád uzený kolena s křenem:)
Ahoj, nemám v tom patřičné vzdělání, něco ze školy atd., ale obecně slovo druh začíná být dost nejistý pojem, spíš je moderní širší pojem - taxon. Jsou různá vymezení druhu (ekologické, fylogenetické, biologické...). Biologické říká, že se dva různé druhy nemůžou plodně křížit, což dost často nevychází, např. naše dvě kuňky mají plodné křížence, sobol a kuny, naši zelení skokani atd... Naopak třeba teď má být klasická želva řecká dělená na ix nových druhů a rodů... Navíc teď historicky uznávané zavedené druhy a poddruhy berou za své, jakmile na to nakluše všemocná molekulára (dle ní např. nemá cenu oddělovat ledního medvěda od teď nevim jestli grizzlyho či baribala, páč jsou molekulárně prakticky stejný), a převrací klasickou taxonomii... Co se týče dost viditelně nepodobných druhů jako je ten lev+tygr, nebo různé rody, dost často bývá samičí potomstvo plodné... Křížení u ptáků i jiných obratlovců zabraňuje i namlouvání - tanečky onoho samce nepůsobí vzrušivě na samici jiného druhu, takže nemá zájem...ale třeba když nic jiného po ruce není (někde jsem i četl, že se v ňákym akva pokoušel delfín pářit kosatku...)
ale taky by mě zajímalo odborné vysvětlení, nejsem genetik, a možná tu i demagoguju...
Molekulara neni vsemocna.
Je spravne, ze se druhy a poddruhy reviduji, nebot populace byli tradicne skatulkovany podle lidskych kriterii, jak se komu co jevilo na zaklade clovekem preferovanych zjevnych znaku. Z tohoto duvodu klasicka taxonomie skratka musi vykonat obrodu.
Klasicka zelva recka je dobry priklad, jak je ta vsemocna molekulara zla, nebot prece se klasicka recka zelva klasicky teraristicky chovala a mnozila jako klasicka recka zelva a ted to nema byt klasicka recka zelva.
Ma cenu oddelovat ledniho a hnedeho medveda. Jsem si zatim vedom jenom toho, ze ledni medved je vnitrni skupinou v mitochondrialni fylogenezi hnedych medvedu. To lze vysvetlit ruzne a vubec to nema vplyv na to, ze holt existuje medved ledni a medved hnedy a fakt vypadaji na dva ruzne druhy. Netreba hned vsechno zjednodusovat. Evolucni procesy nejsou vzdy uplne jednoduche a kazi tak cloveku skatulkovani.
Bariery mezi druhy jsou ruzne, tak jak jsou ruzne veci mezi nebem a zemi. Clovek taky sem tam pari s jinymi druhy, akurat je pak za to nekdy popotahovan dle zakona.
A stejne, druh je dost umely konstrukt, skatulka, pohodlna cloveku. Dulezite jsou populace a jedinci (kacirska myslenka ). Prirodni, samozrejme, pac u tech jsou vztahy a rozmnozovani jaksi osetrene ruznymi vztahy a podminkami, ktere jsou s to druh v lidskem chapani vymezit. V zajeti se klidne krizi i na prvni pohled nepribuzne taxony, prodavaji z x penez, a jeste se tomu tleska.
Abych taky zareagoval na zakladatele vlakna; v souvislosti s teraristikou je to podle mne uplna zvrhlost. Jestli chcete vedet vic o mezidruhovem krizeni, nez jen to, co se napise nekde na internetu nebo v popularnich casopisech, je potreba studovat. Vase otazka nema jednoduche odpovedi. Krome toho michate krizeni domacich zvirat za ucelem ziskani pozadovanych vlastnosti (mula, stonohe prase) s prirodnimi procesy.
Eště jsem snad někde slyšel, že (snad v USA) vytvořili superdrahou geneticky míchanou kočku pro pracháče, co má v sobě geny divokých kočkovitých (ocelot, karakal...). A i tak exoticky po nich fakt vypadá.
Ani nevim jestli tomu věřit...
en.wikipedia.org
ma docela dobrej clanek a dole je tabulka (nekterych) hybridu savcu.
Co se tyce ryb, tak pokud vim taky to existuje. Kaprovity se michaji (kapr x karas se da vytahnout z vody), krizenci jeseteru se vyskytujou a treba o ancistrusech netreba ani hovorit, v akvarku je ma kde kdo a pritom puvodni tri druhy se normalne sehnat nedaji.
dobrý příklad křížení napříč faunou je, když zkřížíte včelu a prase, vznikne čech - pilnej jako včelka, ale svině
nevim teda jak u karase obecneho, ale u stribriteho se na krizence urcite narazit neda. Samice techhle karasu se bezne trou s jinymi kaprovitymi (nejen s kaprama, ale i s ploticema, linama, cejnama...), ovsem zarodek se vyviji jen z materske bunky (tedy z vajicka), geneticka informace ze spermie se nevyuziva a mladata nejsou krizenci ale opet regulerni stribriti karasi. Genialni strategie invazniho druhu...
Myslim, ze krizenci kapra a karase byli nejaci nalezeni i v CR. Naseho domaciho karase. Je to podlozeno i genetickou analyzou. Ale ted bych kecal, jak a co, protoze v rybach plavu .
Využiju vlákno na svůj dotaz.Zajmalo by mě,jestli se dá skřížit iguana iguana s iguana iguana rhinolopa.Příjdou mi stejní.V tomhle nemám ani potuchu.
Lze a dokoce se to údajně na farmách i záměrně provádělo kvůli zbarvení.
LEGO25:
Máš na mysli tedy I. iguana iguana x I. iguana rhinolopha, není důvod proč by se nemohli křížit, není to nic proti ničemu, ať to berem, jak chceme, protože jde o dva podruhy, které jsou si geneticky velmi blízké a jak je tomu u poddruhů mohou se samozřejmě plodně křížit. Jinak stejní samozřejmě nejsou, třeba už jen ten název "rhinolopha" má opodstatnění.
Tak díky.Vrtalo mi to hlavou.
O tomhle jsem nedávno vedl diskusi a prý se již I.i.r. jako poddruh neuznává. Výcuc z mailu, snad kvůli zveřejnění nebude dotyčný co to psal naštvaný , ale beru ho jako velmi dobrý a spolehlivý zdroj informací o iguanách:
kariženci karasa a kapra to je v poriadku,ale bol tu spomenutý karas striebristý,ten je trošku výnimka,tam "vznikne" znovu len samica ,nie kríženec s kaprovitou rybou,ktorú využije samica na oplodnenie ikier,takže nie vždy kríženie prinesie aj krížencov,a mnohí kríženci zostávajú neplodní,takže pokial nepríde k slovu nejaké vegetatívne množenie,pletivové kultúry,klonovanie,výsledok kríženia je potomok,ktorý nezanechá potomstvo......
JaBula:
Kaprokaras je poměrně známý (je to tuším s obecným).
na tuhle kombinaci celkem verim,kazdopadne se stribritakem to byt nemohlo...
Tak stříbřiťáci mají i mlíčáky a z téhle strany nebude genetická informace až tak fertilní...
Tak zatim jsem narazil na informaci, ze nekolik procent populace karase stribriteho jsou fakt samci. Samozrejme, ze v puvodnim arealu samci existujou, tady jsme se ale bavili o zviratech zavlecenych do nasich zemi. A tedy i u techto nepuvodnich je tedy ta mala cast samci. Nicmene jenom cast z nich ma stejny pocet chromozomu jako samice. Vypada to tak, ze se asi moc rozmnozovani neucastni. V umelych podminkach ze spojeni techto samcu se samicemi jsou pry vsichni potomci zase samice. Je zrejme, ze samice si ve volne prirode musi vypomahat jinymi kaprovitymi samci a opet z toho jsou samice. Za touto partenogenezi patrne stoji triploidny charakter genomu (myslim). Ted jeste zjistit, jakym zpusobem probiha replikace a deleni sad chromozomu. Ale to snad uz nepatri do TP.
Hmmm, fakt zaumijave.
Moc se rybama nezabývám už hodně let,ale i tak mě napadá, že máme zlaté karasy,šubukyny,závojnatky,prostě všechna tahle verbež...jsou to v podstatě stříbřiťáci a tam samci plní svou úlohu vcelku zdatně.
A mohl by mi někdo doporučit nějakou literaturu na toto téma? A mám namysli přímé křížení, ne genetické pokusy.
PS:a když už jste tu nakousli ty genetické pokusy, zhruba před 5ti lety jsem narazil na článek o irvingu weissmanovi, který stvořil myš, která byla z 1 procenta člověk a tvrdil že kdyby mu dali pravomoc, dokázal by vytvořit myš s lidským mozkem. A další myšlenka byla ještě odvážnější:
".. těch možností se vám zamotá hlava. Například: Co když lidské kmenové buňky, které mají schopnost mutovat do přibližně dvou set různých buněk v organizmu, se po vložení do zvířecího embrya rozšíří a ovlivní každý orgán? Z některých by mohly vzniknout pohlavní buňky, spermie a vajíčka. Spáří-li se mezi sebou dvě takovéto kreatury, existuje potenciální možnost, že vytvoří lidské embryo. Bylo-li by takové embryo implantováno do dělohy ženy, narodilo by se lidské dítě, jehož biologičtí rodiče by byli myši..."
co máš z toho...já znám pár volů s lidským tělem..
To "z jednoho procenta" znamenalo konkretne co? Jakoze vymenil chromozom, pridal dalsi chromozom, vclenil do retezce DNA nejake geny, anebo...? Z procento bylo pocitano z kodujicich oblasti anebo komplet ze vseho?
Aha, ted tady ctu, ze by se to odvijelo z kmenovych bunek. To bych teda rad videl (vlastne ne, nevidel bych to vubec rad), jak by se organizmus prijemce nebranil cizorode bunce. Pravda, jde to asi potlacit chemicky, ale vubec, co z toho? Taky jsem zvedav, ktera zeny by nabidla svou delohu pro takovouto zvrhlost.
Literatury ohledne speciacnich procesu a vztahu mezi druhy vcetne krizeni je spusta. Na prokousani se temito knihami je vhodne mit nejaky zaklad ve vysokoskolske biologii a vladnout anglictinou. Neco se da asi vybrat i z popularnenaucnych knih v cestine, ale podle mne to budou zase jenom takove vykriky "mys byla z jednoho procenta clovek".
Co se tyka krizeni v prirode, je dobre si napriklad uvedomit, ze nektere populace jsou teprve v procesu vytvareni druhu, t.j. druhy tak nejak na pul cesty, a z toho duvodu mohou existovat ruzne mezistavy reprodukcnich vztahu a barier. Viz napr. mys domaci v Evrope.
Mozna by se mnelo nejak dodefinovat, co za krizeni se v tomto vlakne ma rozebirat. Jestli prirozene procesy v prirodnich populacich anebo vyrobky cloveka.
A evropská unie chce zakázat soukromé vlastnictví střelných zbraní... Co když půjdu třeba z Lidlu a v tašce budu mít romadur. A ten myší hybrid půjde po vůní až ke mně domů?
Z některých mezidruhových kříženců vznikají nové druhy, třeba z některých severoamerických teju rodu Aspidoscelis. Jsou druhy mající obě pohlaví, co se mezidruhově kříží s jinými druhy a vznikají druhy další, které jsou ovšem parteno/gynogenetické.
Ano dá se křížit téměř vše. Prakticky je to ovšem horší.Geneticky to je ovšem něco jiného.Ale i tak je příroda silná.
Jak už zde bylo psané existují například hybridní kočky a je to plemeno kočky Savanová kočka (brzy budu mít doma) jsou hodně drahé. A vznik křížením kočky domácí a Servala.Další hybridní kočkovité plemeno je Bengálská kočka.atd.
Dost mě to zajímá a třeba jednou zkusit i já něco ,,vytvořit,, :D
Myslíš,že si zadavatel dotazu přečte tvou odpověd po šesti letech?
To se Biomechanik chtěl jenom pochlubit, že bude mít Savannaha a že na něj má
No to se má (už je má kdekdo, není to žádná rarita) a to křížení, kterým vznikli, není taky nic těžkého.
tak jasně že jo, ale chápu že prostě někdo tu potřebu se s tím pochlubit má . Navíc jsem to psala víceméně ze srandy, páč tohle vlákno je 6 let staré a on ho prostě nutně musel exhumovat, aby napsal že bude mít savannaha
Já právě reagovat nechtěl, aby to hezky zase zapadlo, ale když už jste se tu do toho pustili...
Vy mě bavíte
1. Nechtěl jsem se chlubit to skutečně nemám zapotřebí
2. To , že je toto vlákno 6 let staré jsem si nevšiml , za to se omlouvám.
3. I když je staré , třeba se najde někdo kdo má nové poznatky atd.
4. Komentáře Vašeho tipu nechápu... pro Vás to je ztráta času a mě to taky nic užitečného nepřinese , tak se nad sebou do budoucna zamyslete
5. Pokud má někdo nějaké cenné informace o mezidruhovém křížení kočkovitých šelem , tak za ně budu vděčný.
Přeji zbytek krásného dne
Mistře, kdo hledá najde, na netu jsou toho tuny. A opravdu u koček to není žádné umění
No nemyslím si , že mezidruhové křížení je taková sranda :)
A ani jsem toho nikde moc nenašel. Pokud by jste o něčem věděl sem s tím.
Křížení Servala , kočky Bengálské mám nastudované. Ještě je známý kříženec kočky Slaništní , ale o tom moc info není.
A nic dalšího jsem bohužel nenašel.
Přít se nehodlám, vím o tom svoje. Co se týká informací, berte to jako know how, mě tyhle informace taky nikdo neservíruje pod nos. Zrovna o křížencích kočkovitých šelem jsem psal i v češtině
To chápu :) Můžete mi aspoň uvést o jakých křížencích víte kromě Servala,kočky Bengálské a kočky Slaništní ?
Díky :)
Zkuste si najít na googlu ještě "chausie", kříženec s Felis chaus (kočka bažinná).
Díky za tip :)
Je toho trošku víc: Felid_hybrid
Super díky moc :)