Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mládě - hrbolky na páteři

Před týdnem jsem si koupila 5ti měsíční mládě užovky červené. Když jsem ho po pár dnech vyndala z terária, všimla jsem si, že má na třech místech jakoby poškozenou páteř - tvrdý hrbolek a za ním prohlubeň, na pohmat je to zřetelné, na pohled pouze při určité poloze hada. Trošku je to vidět na fotce. Hádě se chová normálně, žralo a vykadilo se. Prosím, máte s něčím takovým zkušenost? Nevíte, co to je? Díky moc!

ono se to sice nesrovná, ale u dospělého zvířete to z větší části zmizí ve svalovině, takže to nebude moc znát. U hada "domácího mazlíka" je to celkem fuk...on si na to, jestli ho bolí záda nebo ne asi stěžovat nebude. Ale takovéhohle defektního hada nikdy nepoužívat do dalšího chovu !

Ach jo, to jsem tedy naletěla :-( Chovatel vypadal seriózně, hada jsem chtěla právě jako budoucího partnera k naší roční hadici. Holt jsem toho mrňouse při předávání v metru nechtěla moc zkoumat, když majitel říkal, že je zdravý. Zkusím ho reklamovat a příště si dát právě na tohle pozor. Díky za informace!

nj to zas tak seriózní nebyl, když prodával krypla...pokud si toho teda všiml, ale to by měl. Zkus ho vyreklamovat, ale taky myslim že neuspěješ... no držim palce. Jiného hada od jiného chovatele, kupovat v klidu, ne na rychlo někde v metru a před koupí dobře prohlédnout, klidně i v ruce... holt bohužel ne každej je seriózní.

Mám devítiměsíční mládě úžovky červené, také s touto vadou, ale nejde na pohled vidět a nijak jí to nevadí a mě také ne :) Jestli ho nehodláš mít jako chovného hada, určitě to nijak vadit nebude, při rozmnožení je možnost, že tuto vadu zdědí jeho mláďata a může to na nich být více vidět. Ale jináč bych to asik neřešila.

vzhledem k tomu, že to mívají i mláďata po rodičích bez zjevných vad, tak je blbost tahle zvířata pouštět dál do chovu, v tom případě to mláďata budou mít s hodně velkou pravděpodobností. Pokud teda někdo nehodlá mláďata odchovávat na zkrm, tam je to pak samože jedno. Je to podobné, jako zálomky u psů nebo koček. Slušný chovatel na zvířatech se zálomkama taky neodchovává.

Souhlas, zkrmit. Já bych to už nepustil ani na "mazla". Na počátku to slibuje mraky lidí, že na tom chovat nebudou, ale za tři roky, kdy to na zvířeti není tolik patrné ho třeba dají pryč (jsou mraky důvodů - ztráta zájmu, není čas, rodina, stěhování atp.) a zvíře putuje k novému chovateli ve valné většině případů bez informace, že jako mládě vypadalo jako předloha na ogopogo. Ono stačí, že jsou v chovech jiné plíživé genetické nemoci (viz Stargazer), takže je čas se probrat a vyřazovat taková zvířata.

no tak on solidní chovatel taky takováhle mláďata zkrmuje (pokud sám nemá čemu, tak se prcci daj za pakatel na zkrm prodat, zájemců je dost), hned jak se vyskytnou... to, že je pustil "do oběhu"- buď to byl laik, co to nepoznal, což si ale nemyslím, nebo prostě čuně, co se snaží prodat všechno. I tací se bohužel najdou.

a pokud to je na zkrm už moc velké, tak je ještě jedna možnost- udělat z něj kulinářskou specialitu :-D

Tak já nepředpokládám, že odrostlejší tmavku nebo hroznýše bude někdo zabíjet, když už ho nechal dorůst do téhle velikosti. Na druhou stranu zrovna v zahraničí se běžně O.hannah zkrmují větší tmavky, které se za tím účelem i vykupují, tak proč ne? A krokodýli běžně zvládají i dvoumetrové exempláře jakýchkoliv hadů bez předchozích úprav (samo nemám na mysli paleosuchy:-D)

A proč je hned dávat na zkrm? Mě chovatel na tuto vadu upozornil a nijak mi to nevadí, jen to, že jad má nějakou chybičku na páteři neznamená, že je hned had na zkrmení, může být i normálně chován pro potěchu oka. A jsou někteří, kteří by tyto hady určitě i vzali jen tak pro potěchu oka, není to žádná hrůza i kdyby ty hrbolky vidět byly :)

On je hrbolek a hrbolek. Zrovna ty co jsem dávala na zkrmení měli každej asi 5 hrbolků po sobě, dále propadliny a určitě by je nikdo nechtěl ani pro potěchu oka.
Kdyby měli pidi hrboleček, tak s velikostí se to možná i ztratí ale pokud maj hodně, tak to už nee.
Jinak se mi vůbec nedávali kolegovi na zkrmení s klidným srdcem. S každou užovečkou jsem se rozloučila a dala jí poslední pusenku.

ahoj, Já těhlech malých paskvilů měla víc, byl to její první vrh. Neznám její původ, dostala jsem jí, bez zjevných vad když byla ještě miminko. Po asi 9 letech se naskytla první a asi i poslední možnost páření. Osobně si myslím, že to je vada, která přišla od otce, který taky vypadá slušně, pořádnej kus hada. Ale tyhle "nedomrlé" hady měla i ona. K tomu se přidali špatné klimatické a chovné podmínky u chovatele co mi půjčoval samce a u kterého se líhla mláďata. Mno asi z 20 ks vajec se vylíhlo jen 9, a zdraví byly asi jen 4 což je docela málo. Takže chápu vaše rozhořčení a zvlášt, když vím, že mam ve vrhu jednu, co je života schopná, ale špatně pohyblivá a všechno co jí mohlo sežrat letos už spí.

Navíc další důvod proč dal nemnožit je malej odběr a zájem o užovky!

Tak se zase bohužel potvrzuje, že i mezi hadaři jsou podvodníci. Opakovaně jsem zkoušela kontaktovat chovatele, od kterého jsem hada koupila (věděl, že ho chci na chov), ale dělá "mrtvého brouka". Předtím byl velmi vstřícný a ještě nabízel, ať se určitě ozvu, kdybych měla nějaké otázky k chovu. Škoda, je to ještě mladý kluk. Podepisoval se Jakub Macek, prý bydlí na Praze 4, e-mail: spider-s14@seznam.cz. Kdybyste na něj narazili, tak pozor.

křivá mláďata se samozřejmě můžou narodit po chybě v inkubaci, nebo třeba po přeléčení březí samice antibiotikama, jenže to jsou potom většinou křivá zvířata, vypadá to jinak než ony typické zděděné hrbolky u masově chovaných a už trochu zdegenerovaných gut a některých korálovek. Ty se mohou vyskytnout v části snůžky i po zdravě vypadajících rodičích a dobré inkubaci.

Já osobně na zdenerovanost u plazů moc nevěřim,viz ostrovní populace,tam se prskaj mezi sebou tisíce let.A když se tam narodí zmetek tak nepřežije,a když nebude chtít žrát tak taky pojde,ale v lidský péči se zachranuje ůplně všechno.Pak se takový zachráněný množej dál a v tom já vidim ten problém.

jo a přesně o tom to je... že se "zachraňuje" a následně pustí do chovu kdejakej krypl. Takže bohužel populace v lidské péči postupně degeneruje.

K tomu zachraňování všeho- najdou se jak neseriózní chovatele, co prodaj zvíře s vadou a tvrděj, že to má po úraze nebo kdovíco jiného, ne že se s tim už narodil. zvlášť pak u dražších zvířat, nebo se snažej prodat všechno za každou cenu. Někdo jim to sežere, a pak když do toho druhu zainvestoval tak přeci to křivý zvíře nenechá ladem, ať se mu to taky vrátí, né?...Pak jsou mazlíkáři, kterým je líto to defektní mimí hadíska nebo pogoníska nechat zkrmit, tak koukaj jak ho zachránit a vrazej ho dalšímu mazlíkářovi, kterej pak hrbatému Lojzíčkovi koupí Žofinku, aby mu nebylo smutno..ty dva si to rozdaj, půlka mláďat se sice nevylíhne a část těch co se vylíhla chcípnou záhy po vylíhnutí, ale mláďata co přežila a vypadaj jakž takž, tak pokračujou vesele do dalšího chovu...

Jo, docela i souhlasím, do chovu takovéto hady bych nikdy nedala, ale tak sou i takoví chovatelé, kteří je označí jako nevhodné do chovu a prodávají je i tak s tím, že spíše je pak prodávají těm, kteří nechtějí mít mladé, viz. já. Jelikož neplánuji chov (náročné jak finančně, tak i časově), nijak mi nevadí má úžovka s neviditelnými hrbolky :)

jo, ale jak se pak zaručí, že se takové mládě do toho dalšího chovu fakt nedostane? Jsou totiž mazlíčkáři, a není jich málo, co si pak časem řeknou, že "Lojzíček je jinak moc hezkej hadísek a s tim bebíčkem kráásně žije a vůůůbec mu to nevadí, tak to asi neni zas takoví bebí, a třeba by taky rád mimísky" a zkusej, co se stane, když mu teda poříděj tu Žofinku...znám takovýhle lidí dost- většinou mi píšou, že provedli nějakou takovouhle hovadinu, koupili zvíře se slevou s tim, že je to zjevný krypl a on je to fakt krypl a co s tim jako mají dělat. A tihle lidé se vyskytujou jak mezi teraristama, tak ve všech dalších chovatelských odvětvích, z husta třeba mezi hlodavcářema. Proto je lepší kryply prostě rovnou zkrmovat, tak je z nich aspoň nějaký užitek. Nemá cenu mermomocí zachraňovat mrzáky a slabé kusy jenom kvůli zbytečně nadměrné sentimentalitě.

Přesně tak. Díky nemístným "útlocitům" se v chovu nejen korálovek a užovek upevňují genetické vady. Psali jsme oba totéž včetně vysvětlení s Aurifer už nahoře, ale mám pocit, že tu řada lidí neumí číst a mele si svoje dokola. Nikdo nikdy nezaručí, že se ten kryplík s hrby jako z fotek Ogopogo za pár let nestane otcem nebo matkou a to jen vlivem toho, že se původní "záchranář" rozhodl zvířete vzdát. To, že na zvířeti něco není už patrné zvenčí ale neznamená, že to furt není krypl. Znám dost lidí, co se zbavilo hada kvůli stěhování, rozvodům či jiným běžným rodinným záležitostem, stejně jako je přestal bavit. Většinou pokud je dotyčný, co takové zvíře odchová, solidní a nabízí takto deformované mládě dále, byť mazlíčkářům do chovu s informací, že je to chcípák, je na 95% ten poslední, od koho to uslyšíme. Za pár let, až zvíře nasvalí a hrby nejsou tak patrné se vesele pustí do chovu. Naprosto souhlasím, že takové zvíře má být zrkmeno okamžitě. Není to o tom, že by nám na zvířatech nezáleželo. Právě naopak...

s tím "záchranářstvím" souhlasím, nemělo by se zachraňovat všechno, zmetci ať jdou pryč, tedy alespoň u neověřených chvatelů, u kterých nemáte jistotu, že toho hada dál nepustí, a takových lidí je opravdu nemálo, díky zdegenerovaným hadům se populací šířej genetické vady typu stargazer (hvězdářství), chovatelům "sviním", kteří množí jenom kvůli výdělku, je putna, zda-li připustěj geneticky vadnýho hada a tak máme hvězdářství i v evropě, vůbec by neuškodilo protřídit gutáty v zajetí, jinak bude za chvíli problém pořídit zdravého hada :/

Dnes jsem byl u veterináře s hroznyštohroznyšeaky boule dost viditelné,nechal jsem udělat RTG a zjistili se že má vrozenou vadu páteře něco jako skoliozu páteře. Tak vám doporučuji zajít k veterináři který se zabývá plazy a ecity.