Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu s chovem

dobry den!chtěl bych se zeptat,jestli by šel chovat chameleon jamejsky v kleci??Jeden muj znamy ho v ní choval a neměl s tím pry sebemenší problém
Děkuji za radu

Já si zase myslím, že pro chamíka je klec (za předpokladu vyhovujících rozměrů a udržování správné vlhkosti) docela dobrá. I když bych použil spíš klasický síťový "flexárko".
Jemeňáci jsou často chováni v tak nevyhovujících skleněných terárkách (hlavně kvůli větrání), že ta zavařovačka je skoro to samý.
Jemenec není zvíře z deštnýho lesa, jak si asi spousta lidí ( i ssimca )myslí....

Plne s Tebou souhlasim (cejno), navic pro jemena, kteremu staci vlhkost uplne v pohode pokojova ssimco je to v mnoha ohledech lepsi nez sklo..
zaprve nekteri chamici si spatne zvykaji na odrazy ve sklech a sapou po skle protoze si proste mysli ze tam nic neni.. Zadruhe vetrani.. Chameleoni obecne potrebuji velmi velmi dobre vetrani, ja osobne se chystam az mi trochu poporoste pardalis koupit tohle http://eshop.farmapython.cz/cms/modules/fotogaleri e/fotogalerie.php?id_product=385&id=693 (udelal jsem si samozrejme venkovni, ale do obyvaku chci neco, co bude i pekne vypadat a zapadne do okoli..)
V Americe se takrka se sklenenym terariem u chameleonu nesetkate.. (je to dano i podnebim samozrejme, ale ve vytapene mistnosti neni zadny problem:))

S tou kleci zalezelo by zda by ty oka nebyly tak velike aby skrz ne neprolezl chamik a take se musis smirit s tim, ze budes muset krmit pinzetou (coz bych kazdodenne nebo obdenne fakt nechtel) Za me je lepsi flexarium, pokud chces muzu ti poslat sem fotku meho venkovniho jak to mam udelane (slo by dat teoreticky i dovnitr) - uz se stmiva tak kdyztak ryhcle nebo az zitra:)
PS samozrejme ta klec by musela byt i dostatecne velka... Ale to je snad jasny :)

nevim co to znamena haluze :D (nebo to aspon nejsou stejny haluze jaky znam nja :D)

168c103.jpg tady je ta fotka, ted jsem to bezel vyfotit, dneska jsem to dotvoril tak jeste to neni umisteny na miste kde to bude (musim jeste peclive vybrat:)

Jinak navod pro debily jako jsem ja :D budu behem tydne psat na akvarko.cz...

Strucne je to 160cm vysoky 100cm siroky a 50cm dlouhy. dole jsou palubky na udrzeni stability pak tam je privrtano par lati podle fotky.. kupoval jsem asi 10 2metrovejch latek.. pletivo je musi pletivo ocelovy za 49korun za metr ctverecnej v kutilovi (kupoval jsem asi 6metru), to pletivo tam je prichyceno sponkovacou. Otevirani vytvoreno obycejnym pianovym pantem. Zajisteno zarazkami a vysouvacim zameckem..
cely jsem to natrel lakem o tyhle barve aby to neshnilo hnedka:)
vetve jsou z krouceny vrby listecky jsem tam nechal aby to trochu delalo stin aby se mel cham kam schovat..

cely me to vyslo asi za 600-700korun. ale presne nevim, protoze dost veci jsme mel doma..

jeste jsem zapomnel.. spodek jsem udelal z plexiskla..

moc krásná klec ;-) !omlouvám se ale místo větví sem napsal haluze (sem z dědiny a tady se tak normálně mluví takse předem omlouvám :-) )a co ještě bystemi poradil o chameleonovy?Jak čast kmit,(crčky? muchy?)a dokdy muže byt venku v te kleci?Musí být cestínu,nebo najít místo kde bude svítit slunko je dopoledne a pak třeba uš meně??

Tak ono toho je dost:) staci si tady ale procist to forum dat hledat chameleon jemensky a ono neco najdes:) Kdyztak me muzete poslat soukromou zpravu s konkretnim dotazem.. jinak krmit prcky zhruba do 7-10 mesicu kazdy den aby mu tam proste porad neco lezlo.. Ja to delam tak ze rano nasypu 10 cvrcku, odpoledne doplnim 10ti cvrckama a dospely obden tak zhruba 15cvrcku.. taky ale co sezere..

V te kleci muze byt ruzne podle pocasi.. proste aby tam mel tech 30 stupnu aby se mohl vyhrat.. Ne nemusi byt ve stinu, klec ma byt prave na slunicku aby chytal slunecni zareni a z neho vstrebaval vitaminy (coz se v terariu doma nahrazuje UVB zarivkami, vybojkami,... ) ale je potreba aby tam mel stinna mista (proto ty listy) kam by se schoval a zchladil..

Jinak jsou tu samozrejme o dost zkusenejsi - nekolikaleti chovatele, ale kdyztak mi muzete napsat a ja snad budu vedet. :)

PS vetve jsou asi nejlepsi z kroucene vrby.. je potreba zvolit primerenou velikost vetvi k velikosti chamika - aby je obtahl packama aby se udrzel.. pokud dodrzite velikost je uz pomerne jedno z ceho ty vetve budou - jde jen o tvar a velikost a o drsnost vetvi - je potreba kura, aby se na nich udrzel.. Pak je potreba vydezinfikovat ty vetve - napustit horkou vanu, tam pridat tak 5 vicek sava a vykoupat v nich zhruba 2 hodiny ty vetve.. pak napustit normalni vodu a umejt to dukladne..

Jasne v pohode.. nevim jak to myslite s tema vetvema v zime? Pres noc musite dat ale chamika samozrejme i tak domu do jineho flexaria, v noci tam je jeste celkem kosa.. Pri teplote mensi nez 18 stupnu by mohl dlouhodobe i zemrit.. Teploty by mely byt okolo 30stupnu s tim ze na vyhrevnem miste by melo byt tak 35-38 stupnu a dole v terariu tak 25 aby mel chamik ruzny pasma kde se vyhreje pripadne zchladi.. Dalsi vec je osvetleni ale to mate v odkazu nize..
Ja je prepravuju ve faunaboxu (prodavaji celkem levne ve zerimexech, faunabox mam vyplneny ubrousky i po bocich i na spodku - vrsek nechavam volnej a nejlepsi je dat nekam do tmy v aute - napriklad do kufru aby cham usnul a protrpel tak nejmensi mozny stres..
Ovoce ja osobne nedavam protoze mi ho chamici nezerou ale obecne se davaji napriklad jahody, banany - ty jsem cetl ze nadymaji nebo tak neco nebo salat treba i.. Je potreba aby potrava byla primerene velika - zhruba jako pulka hlavy chamika.. Vetsi ne..
Ostatni jsem tady vlastne uz vsechno vypisoval tady http://tera.poradna.net/q/view/171786-terarium-pro -chameleona-jemenskeho?page=r171788#r171788
velmi dulezite je osvetleni, ale to uz si tam vse prectete:)