Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Hmm, tady kristalizuje docela zajimavy tema k testovani. Skoda ze nemam na cem koumat, neb z problem…
bahno 04.10.2011 16:01
bahno
Dle mého názoru je bod 1 správně ;-) - totiž vlastně všecky "bílý" LEDka běžně k sehnání jsou vlast…
MadMike 04.10.2011 17:24
MadMike
Tak pokud by jim stacila trocha(?) UVA, tak to uz neni zas tak drahy http://www.gme.cz/cz/elektronic…
bahno 04.10.2011 18:59
bahno
Tyjo tak ceny se hodně změnili... i když ty vlnový délky - chtělo by to ale něco co začíná tak na 32… nový
MadMike 05.10.2011 08:30
MadMike
No, ty UV LEDky z odkazu jsou na rozhrani viditelnyho svetla, takze nejaka trocha z nich poleze jest… nový
bahno 05.10.2011 10:40
bahno
Tou frekvencí to nebude, my vidíme myslim kolem 50Hz žejo... Australský agamy (zaboha si teď nevzpom… nový
MadMike 05.10.2011 12:38
MadMike
Koukám, že se mi něco zase povedlo vymyslet :-D ještě chvilku a napíšu o tom seminárku do školy ]:) nový
bubitom 05.10.2011 22:07
bubitom
Nechci dělat chytrého ale podle mě nemaji (aspon s technického hlediska) led v terárkách žádný smysl… nový
buchar 09.10.2011 14:03
buchar
Pokud jde o UV led, tak tam došlo ke značnému pokroku. Sám jsem tomu nevěřil a doposud ještě na 100%… nový
manicap 09.10.2011 19:05
manicap
Mno to teda koukam. Pokud to bude emitovat dobré hodnoty uv indexu a dost UVB tak se mame na co těši… nový
buchar 09.10.2011 20:30
buchar
zdravim do teraria s uzovakama volit led pasek studena bila nebo tepla bila? diky nový
j0hny 19.01.2013 08:31
j0hny
Já bych volil raději teplá bílá, páč je to světlo přirozenější. nový
had123 23.01.2013 11:46
had123
V cem prirozenejsi? Prirozenejsi pripada cloveku zvyklymu na zarovky, ale venkovnimu denimu svetlu j… nový
bahno 23.01.2013 12:23
bahno
Ano přirozenější člověku. Psal sem taky že - Já bych volil teplou bílou, ty si tam dej jakou chceš.… nový
had123 23.01.2013 12:53
had123
4 waty nesviti. Aj do lampicky na cteni se nehodi. nový
IronMan 23.01.2013 13:43
IronMan
jako lampicku na cteni mam 1W ledku, staci mi to bohate... ;) nový
lucifer 23.01.2013 14:04
lucifer
Jde o to, co je tam za ledky. V těch IKEAáckých tam budou určitě obyč. Sám mám v jídelně (20m2) 8W S… nový
IronMan 23.01.2013 16:14
IronMan
to nerozporuju, rozdily mezi ruznymi LED jsou propastne. A bezne se v ruznych monstrshopech prodavaj… nový
lucifer 23.01.2013 17:58
lucifer
V těch IKEA jsou SMD (jednu sem tam totiž obylem rozbil a tak se mi neplánovaně "odkryl" ten mléčný… poslední
had123 24.01.2013 06:18
had123

Hmm, tady kristalizuje docela zajimavy tema k testovani. Skoda ze nemam na cem koumat, neb z problematickych druhu nic nechovam. Ale napadlo me nekolik hypotez:
1) Spektralni problem. Bezne bile LED funguji tak, ze se pred modrou LED vlozi krystal materialu, kterej pri osviceni modrym svetlem sviti zlute. Jejich svetlo je tedy modro-zluty, coz lidsky oko vnima jako bilou, ale chybi tam dost cerveny a zeleny, jiny oko(s jinak citlivejma cipkama) to muze vnimat uplne jinak.
2) Uplna absence IR a UV. Zarovka ma UV minimalne, zarivka ma IR minimalne, ale porad alespon nejaky malinko maji. LED nemaj nic.
3) Polarizacni problem. Treba vcely vnimaji polarizaci svetla, jak se chova LED netusim. Principialne dava nepolarizovany svetlo, ale ohyby a odrazy na pouzdre to muzou dost ovlivnovat.
4) Neco uplne jinyho.

Problemy cislo 1 a 2 jsou resitelny, stacilo by misto bilych led namichat svetlo ze tri barev, to vytvari precijen spojitejsi spektrum. Pridat par IR LED taky neni problem. UV LED jsou zatim dost draha sranda.
K problemum 3 a 4 nevim.

Pokud by se nekomu chtelo experimentovat, jsem ochoten poskytnout 5W RGB LED s driverem, muze zkouset namichat svetlo pod kterym bude jeho sverenec happy.

Dle mého názoru je bod 1 správně ;-)

- totiž vlastně všecky "bílý" LEDka běžně k sehnání jsou vlastně modrý LED se žlutým fosforem tak, aby to pro lidskej zrak vypadalo bíle. Denní plaz to ale nikdy jako bílou neuvidí, protože jejich barevné vidění je uplně někde jinde než to naše - jak řikáš. Navíc LED spektrum končí na 400nm a níž už nejde - myslím tím běžný LED, ne UVečkový, to by pak bylo tak za 30tisíc světlo do terárka (jsem plácnul první částku co mi napadla). Denní plazi bez UVA nevidí nic tak, jak by měli.

Problemy cislo 1 a 2 jsou resitelny, stacilo by misto bilych led namichat svetlo ze tri barev, to vytvari precijen spojitejsi spektrum. Pridat par IR LED taky neni problem. UV LED jsou zatim dost draha sranda.

Musely by se tam přimíchat především UVA diody, jinak deňáci nikdy neuvidí barvy tak, jak by měli, přidat IR LED proč ne, ale bylo by především potřeba docílit nějakýho homogenního světla, teda použít něco v čem se tyhle věci smíchaj dohromady a pak to světlo co už poleze ke zvířeti bude dokonalej mix světla těch diod v celé ploše stejnej.

Dle mýho názoru je LED osvětlení v terárkách denních plazů momentálně dobrý jen a pouze pro člověka, kterej na to terko kouká - pro zvířata to nemá žádnej význam, naopak to může dělat i neplechu.

jsem ochoten poskytnout 5W RGB LED s driverem

Hmm škoda, že s tim neumim (nebo je to lehký?), páč jsem fyziku děsně flákal, ale myslím si, že bez UVAčkovejch by to stejně moc nefungovalo a i kdyby jo, jak z toho poskládanýho dostat to homogenní světlo...

Ale jedna věc mě trochu zarazila:

A je z hlediska teplotni bilance skoro uplne jedno, jestli je v terku 10W zarovka, 10W usporka nebo 10W LED zarovka.

Vždyť pokud 10W LED mění větší procento energie na světlo a míň jde do odpadu- tepla, tak z hlediska teplotního nikdy nemůže 10W led (nebo třeba zářivka, kompakt) hřát stejně jako 10W wolframová žárovka ne? Nebo mi zas něco uniká?:-)

Tak pokud by jim stacila trocha(?) UVA, tak to uz neni zas tak drahy http://www.gme.cz/cz/elektronicke-soucastky/uv-led /11056.html
UVB je drahy a UVC je pekelne drahy.
LED s driverem je v podstate LED se trema potenciometrama a kazdym stelujes jednu barvu - to opravdu neni zadna veda. Nasledna analyza toho co se osvecilo uz takova sranda nebude, ale to bych snad byl schopnej zaridit.
Homogenizace by sla resit nejakou tou matovou folii, navic se vzdalenosti se to trochu zlepsi.

S tema vykonama: Zarovka ma ucinnost 2%, takze z 10W pujde do tepla 9.8W. LED, jak uz sem psal, dosahujou v laboratornich podminkach 20% - a to je samotna LED. K ni musi bejt bud odpor, nebo nejaka trochu lepsi elektronika(a ta taky neco zere) a navic ty co se prodavaji takovou ucinnost nemaji(realita je kolem 10%). Takze z 10W pujde do tepla rekneme 9,2W. A aby toho nebylo malo, to svetlo co ty zdroje vyrobi dopada na steny terarka a zase se meni na teplo. Rozdil tam tedy je, ale je nepatrnej.

Tyjo tak ceny se hodně změnili... i když ty vlnový délky - chtělo by to ale něco co začíná tak na 320-350nm, ale tam už si nejsem moc jistej. Kolik UVA - to nevim a zatím se to neví takňák všeobecně.

LED s driverem je v podstate LED se trema potenciometrama a kazdym stelujes jednu barvu

Jo až tak... tak to by nebylo marný. Heleď něco si o tom naštuduju ať na to pak nečučím jak debil a mohli bychom pak kliďo něco zkusit, mě to samozřejmě moc zajímá. Bych ti kdyžtak napsal.

S tema vykonama

- jo tak to už chápu, když se to spočteš takhle v globálu, tak to asi fakt takovej rozdíl nebude, já spíš laboroval jen se samotným zdrojem světla, ten ostatek jsem do toho jaksi nezahrnul. Ď.

No, ty UV LEDky z odkazu jsou na rozhrani viditelnyho svetla, takze nejaka trocha z nich poleze jeste kolem 360nm(sviti zhruba mezi 360nm a 420nm s maximem na 390nm), kratsi uz moc ne. Ale muzu zkusit pohledat.

Jeste me napadla jedna pricina: LED zarovky se prave kvuli uccinosti stavi s blokujicima menicema. Tedy nesviti, ale intenzivne blikaji s frekvenci kolem 1kHz. Pro cloveka je to daleko za tim co jako blikani rozlisi, ale jakou obnovovaci frekvenci je schopnej videt treba chameleon netusim - jestli se pod tim neciti jak pod stroboskopem. Ale klasicka zarivka blika 100x za vterinu a zvirata to nejspis nestresuje(byt narozdil od LED nepohasina uplne), takze to jako pravdepodobnou pricinu nevidim.

Tou frekvencí to nebude, my vidíme myslim kolem 50Hz žejo...
Australský agamy (zaboha si teď nevzpomenu ani na rod)- pod 60Hz, anolisové všeobecně 26-42Hz a např. noční gekoni to mají 18-50Hz.
Někteří ptáci už prý můžou vidět i nad 100Hz, takže třeba blik směsové výbojky už by pro ně mohl být problém. U kuřat mi někdo na nějakým foru tvrdil, že vidí i 150Hz, já ale našel jedinou hodnověrnou studii, kde dokazovali, že je to 71,5Hz.
Takže ohledně nějakých kilohertzů můžem být myslim uplně v klídku.

Nechci dělat chytrého ale podle mě nemaji (aspon s technického hlediska) led v terárkách žádný smysl. Když to berete podle učinosti tak jsou na tom nejlépe trubice (osram u některých uvádí i 40% ale buh ví jestli to neni v laboratorních podmínkách). Led mají učinost kolem 2-8% (pokud nekoupite teda nějakou pekelně drahou tam pak je učinost i 12%). To znamena že pokud vam de o ušetření energie pořad je nejlepší trubice. Take spektrum světla vydavaji led opravdu špatné (měřili jsme to v optoeletronice na spektrometrech), trubice jsou na tom se spektrem mnohem líp. Jedinou vyhodu kterou maji led je jejich neuvěřitelná životnost se kterou se zatím nemužou měřit žadné jiné světelné zdroje (u dražších led svítidel se udavá i 50 000h). Co se týká UV led tak zatim nikdo žadnou nevymyslel, ty co se prodávají jsou pořád na rozhraní viditelného světla a nejde o plnohodnotné UV led.

Jde o to, co je tam za ledky. V těch IKEAáckých tam budou určitě obyč. Sám mám v jídelně (20m2) 8W SMD LED a 8W obyč. LED a ten výkon je nesrovnatelný. SMD má xkrát větší svítivost. 8W SMD bych přirovnal k 60W obyčejné, 8W obyč. LED bych přirovnal k 40W obyčejné a ty 3W obyč. LED co se mi válí v šuplíku bych přirovnal ani ne k 25W obyčejné žárovce.

V těch IKEA jsou SMD (jednu sem tam totiž obylem rozbil a tak se mi neplánovaně "odkryl" ten mléčný kryt. A svítí obstojně stačí se zajít podívat a porovnat třeba z úsporkama (mají to tam všechno zapojené, takže i teplotu lze vyzkoušet :-) A rozdíl mezi SMD a obyč je opravdu znát (měl sem v kuchyni ve stropě obyč a hovno to svítilo a výměnou za SMD se hned kuchyň rozjasnila.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru