Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama 1 měsíc nežere a pořád spí

Ahoj, prosím o radu, máme 1 měsíc starou agamu, doma 3 dny, nechce jíst, pořád zavírá oči, strašně se bojí, cvrčci si kolem ní běhají jak chtějí - vůbec nemá zájem. Když kousne do salátu, tak tam nezbyde ani výřez po jejich zubech. Celkem si s ní nevím rady. O proti naší minulé, je to děs a hrůza. Navíc se tak bojí, že útočí na ruce, pokaždé chce kousnout. Taky pořád spí, v noci spí v písku zatočená do klubíčka a zahrabává se. Nemůže ji něco být? Když už se mi ji podaří vzít na ruce, tak mi v ruce usne. Jo a ještě když chce jako by kousnout tak nejdříve vydá takový sýpavý zvuk s dechem, takže její tělíčko je úplně jak nudle. Zkuste mi poradit, chtěla bych ji dostat do normálu. Děkuji předem.
Změna předmětu, původně: Agama 1 měsíc (Aurifer)

Tak teď nevím. UVB ano či ne? Hele já nejsem žádnej chovatel, který má toho doma spoustu, máme prostě jednu agamku s kterou je problém a já se ho snažím řešit, abych ji pomohla. Když mi napíšete, že je to normální, že je prostě maličká, tak OK. Ale třeba může být i jiný problém, třeba břicho zažívání, zuby atd.

Dejte tam 30x UVB a možná to zabere (možná). Pořádné světlo je základem. Vousatka je ještěr "blbec" a né něco co bez UV nemůže fungovat. To věčné podělané UV už mi tady leze na nervy, je to až třešinka na dortu, kterou mohu zvířatům dát, ale VŠECHNO jde i bez toho.

Každý živočich potřebuje UVB záření, respektive vitamin D, který se vytváří. Ať jde o agamu nebo o člověka.
Zkus měsíc, dva nesvítit UVB zářivkou a uvidíš, co to udělá s tvými zvířaty.
Něco jiného je podávat Combinal AD3...
BTW: Modelařím 10 let, sluneční záření se hodí.

Halaly,prosímtě.
Vitamín D se nevytváří UVb zářením.Tím se vytváří provitamín D3,který se syntetizuje do kostí.
Žárovky s UVB světlem,nejsou nepostradatelné pro správný růst a vývin zvířate.Jde to i bez toho.A to velmi dobře.
Nehledejte prosím vás,za banálními chybami chovatele UVB.Je to jen strašák,kterým strašíte lidi,když jim neumíte poradit.

Nesahat, jak jsem psal - zadne stresovani, nektere to snasi VELMI spatne. Na hlazeni je pes nebo kocka, ne plaz. Teplota 35 - kde? Vyhrevne misto pod zarovkou by melo mit kolem 40, v prostoru vseobecne +/- kolem 30.

Ad. UVB - to v tuhle chvili neni ten nejvetsi problem, ale potrebuje ho pro zdravy rust - je toho tady (nejen) o tom popsane hodne, staci cist. Ted je hlavni NIJAK mlade nestresovat a doprat mu maximalni klid. Pokud se povede ho udrzet a poroste, tak ho muzete PAK postupne zvykat na ruku - az bude starsi a vetsi.

nesouhlasím, i mladé agamky měsíc staré se mohou brát 1x za den do ruky, ovšem dětem bych to tedy rozhodně nedoporučovala!! Když ji jemně chytnete a necháte v dlani tak neni problém, ale říkám, 1x za den stačí..aspoň si malá zvykne:)

Á, další rada nad zlato. Ono zvíře, které přišlo do nového prostředí a nežere ze stresu z nového prostředí a přepravy, a ještě ho budeš brát do ruky často dřív chcípne, než si zvykne ;-)

OK, já se tady mezi těma vašima hláškama začínám ztrácet. Mnohokrát DĚKUJI všem za strávený čas nad odpověďmi. Výsledek: nechám ji být v klidu, koupím ještě jednu žárovku, poměřím teplotu, cvrky dál obalovat a snad trochu posílí. Ahoj.

K dotazu: nejlépe uděláš, když proměříš teploty v různých částech terárka, napíšeš je sem a pak sem hodíš fotku terária a my Ti podle toho řeknem, co máš jak udělat. Na mládě teďka rozhodně nesahej, ani nenech děti, aby do terárka sahaly a zvíře jakkoliv rušily. Je to malé mládě s minimem tělesných rezerv, teď je ve stresu z přepravy a změny prostředí a vy ještě ten stres zvětšujete tím, že na něj saháte a vyndáváte ho. Nechte zvíře uplně v klidu a až se sebere, začne aktivovat, žrát, netvářit se stresle atd, tak ho začněte pomalu uvykat na ruku. okud na něj půjdete takhle hrr, tak ho během pár dní prostě zabijete. Každé zvíře je jiné a některá jsou flegmouši už od začátku, jiní jsou stresáci a musí se na ně pomalu. Co se týče UVB, tak UVB je samozřejmě důležité, pokud se nepodává vit.D3. Vy si ale raději pořiďte kombinovanou UVA-B zářivku, protože dávkování toho Déčka je celkem citlivá záležitost a dá se s ní nadělat víc škody jak užitku.

Auri : ona mi asi vážně rupne žilka.
Půjdem na to jinak. Auri, když zapomeneš na ty podělaný žárovky a zářivky s UVB, končíš s chovem?
Když zapomeneme na Combinal AD3 .... a potažmo Hidrovit AD3, končíš s chovem?

Přestante se konečně s každým prdem schovávat za výmluvy na UVB

luma: tvoje příspěvky jsou fakt plodný :D jsem z nich celej nakřivo :D Co tě nutí se vyjadřovat, jak to říct kulantně, tak nějak nijak? To na tebe působí vysoká politika? A nebo častý přispívání na fórech bulvárních serverů? Jó takhle kdyby se tenhle server nejmenoval poradna.net (československá poradna), ale třeba chvástárna, tak neřeknu ani myšpulín,ale takhle?Sorry,ale tvoje příspěvky spíš odrazujou spoustu lidí cokoliv poradit. Třeba to Luciferovi jde s UVB líp než tobě bez. A nebo taky ne, ale po tom je každýmu hovno (s prominutim). Jak by řekl klasik OMG demence.
Pro začátečníka každá rada drahá, ale jak to tak vypadá, narodil jsi se v době, kdy to každýmu šlo úplně samo :D

ale jak to tak vypadá, narodil jsi se v době, kdy to každýmu šlo úplně samo :D

Já bych řekl, že spíš v době, kdy nebyli lidí líný shánět informace a učit se... Ne tak jako dnes, že si člověk najde poradnu a pak automaticky očekává rady na svoje dost často dementní otázky (není myšleno konkrétně tohle vlákno :-))

Uprimne - co bys doporucil laikovi

Tak vono proti UVB podle mě nikdo nic nemá. Ale odpovědi, že za všechno může nedostaek UVB jsou taky mimo mísu, většinou.
To, že se vousatky daj chovat úspěšně bez UVB je fakt.
Další věc je ta, že pet chovatel, kterýmu doporučíš UVB, půjde do zveráku a tam mu kvalifikovaný personál vnutí v lepším případě kompakt, v horším jen bodovku s vousatkou na krabičce. Takže chovatel bude mít "zdroj UVB", ovšem zvířeti to nijak nepomůže. Vlk se nažere a koza zůstane celá...
Na přežívání vousatek přitom stačí relativní dostatek světla, správný teploty, kvalitní strava, semtam nějakej ten vitamín + třeba trocha toho slunce.
Dotazy tohohle typu sem stejně píšou povětšinou děti, kterým když doporučíš výbojku s předřadníkem za 2k k "ještěrce za 3 kila, která už to má stejně spočítaný" tak je to sice správně, rodiče jim jí ale ve většině případů stejně nekoupí.To je realita, bohužel.
Edit: Tahleta ještěrka asi funguje i bez UVB. Náročnější než fousatka, ale asi bude :-D

Tak vše je jinak, byli jsme zpátky v obchodě, kde ji kupovali. Takže nebyla stará 1 měsíc, ale 2,5 měsíce (prodavačka se asi prý špatně vyjádřila, měsíc ji měli v obchodě). Dokoupili jsme žárovku, měřili teplotu a vlhkost, vše v pořádku. Byli jsme u veterináře a 2 chovatelů a bylo nám doporučeno ji vrátit do obchodu, má vystouplé kyčelní klouby a strašně slabé nohy, celkově se chová nemocně. Zkoušeli ji oni krmit nuceně přes pinzetu, ale i tak zavírá oči a trpí strašným nechutenstvím. Děkuji vám za rady.

No, co radit... Blba koupe kazdopadne, co ted s ni. Snazit se o co nejlepsi podminky, nestresovat, nabizet ruzne krmeni. Zkusit sehnat od nekoho male nymfy svabu Blaptica dubia a zkusit rozkrmit - krmit "rucne". Dubie jsou "placate" a jdou relativne snadno vnutit do tlamicky - a co v ni jednou ma to uz sezere. Treba se pak casem "chytne" a zacne zrat sama. Jini by asi doporucili utratit, ja bych jeste nad ni hul nelamal - ale nevidel jsem ji, nevim v jakem stavu skutecne je... Zere aspon neco?

No nežere, ještě před 2 dny se mi dařilo po 30-ti minutách nějak toho cvrčka k ní nahnat a připadalo mi, že ho sežrala jen proto, aby ji neotravoval. Pak mi ukázali to krmení z pinzety, tím že jí tou pinzetou trochu pootevřeli pusu a nacpali ho tam, ale ona ty cvrčky plive, i když jim teda třeba ukousne kus nohy, pak už vyplivne. O zelenině nechci ani mluvit, netkne se toho. Celý den stojí u skla na zadních.

i když se jí podaří ji rozežrat ručně,tak to často i tak končí špatně.
3 měsíční agamu jsem rozkrmoval 3 týdny a dalo se říct že to zabralo.
Rok pak šlo vše OK ale stejně po roce a čtvrt umřela na vrozenou vadu.

Jinak Luma ma ve spoustě věcí pravdu a hlavně je fakt blbost tahat sem UV-B když ji má doma 3 dny nebo kolik ...
Ale to nic nemění na faktu že je Luma hovado :-p

Navíc slečna/paní jasně psala že to není chovatelka.
Když někdo není línej zeptat se na poradně .. oběhnout 2 chovatele a zajít za doktorem tak to klobouk dolů!Tady se fakt o lenosti mluvit nedá!!

Jo no, to rozkrmovani je takove sporne. Pokud samo nezere - i pres spravne podminky tak s nim neco v poradku nebude a v prirode by urcite neprezilo. Ale cloveku to neda kdyz vidi jak skomira. Ja krmil kdysi jedno mlade (nebo teda - hlavne manzelka) - trvalo to pres mesic - a pak se takrka ze dne na den zazracne "chytlo". Dnes to uz bude pres 3 roky a je OK.