Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská-vyhřezlá kloaka a možná příčina

Dobrý den, před 14ti dny jsme si s přítelem pořídili krajtu královskou, samca rok starého. dnes ráno jsem si všimla něčeho podivného u ocásku a po celodenním zkoumání a obvolávání jsme zjistili že je to vyhžezlá kloaka. bohužel nejbližšího herpetologa máme 50km od domu a ordinuje až od pondělí. bylo nám porazeno vmasírovat kloaku nazpět s pomocí heřmánkové masti.jen nevíme zda to nebylo pozdě.kloaka byla lehce oschlá,trochu krvácela a jakoby mokvala. před vmasírováním sme jí dali koupel abychom ji očistili a špejlkou vybrali trus z otvoru. kloaka zatím drží bez problému uvnitř. alespoň nějakou pomoc sme ji poskytli. nedalo by se ji ještě nějak víc a lépe pomoc? taky by nás zajímaly názory, čím se to asi mohlo stát. stalo se to v den svleku(svlékala se po cárech a ještě né úplně ale vlhkost je 70%). nebo by to mohlo být i překrmením? je šance že se z toho nějak dostane? děkuji za každou radu

je otazka, jestli jde o kloaku, nebo treba hemipenis. TEd je dulezite krmit velmi stridme, resp. krmit co nejmene, aby nebyla kloaka nejakou dobu zatezovana. Kvalifikovany veterinar by samozrejme poradil lepe, ovsem v momente, kdy uz je kloaka zpet v tele zvirete na tom asi moc nevykouka.
Pricina muze byt ruzna. Obecne je na tohle problem hodne chlupata, nebo nezvykle velka potrava, prispet k tomu mohou treba i strevni paraziti, kteri hrozi zvlast pokud mate to zvire z odchytu.

o hemipenisu jsem ještě neslyšela. přikládám foto. původně jsme si mysleli, že jsme hada překrmili. hned první den co jsme si hada dovezli(28.11) nám spapal hned myšku normální velikosti. 1.12 jsme zkusili druhou jen tak ze zajímavosti a hned ji zase snědla. to samé 4 a 9.12. tudíž velice často, ale jelikož jsme se dočetli že tito hadi netrpí přežíráním spíše naopak mají problémy s příjmáním potravy sme si mysleli, že jsou myšky na hada 70cm asi malé a má jen pořád hlad. had je zakoupen ve zverimexu a oni ji měli myslím z farmy. hada jsme dali do menší krabice jen s ubrousky do "karantény" a kloaku jsme pozorovali. vypadá naprosto v pořádku. po vyndání had lamozil jakoby nic. i jeden bobek sme v krabici našli a kloaka držela. bílý.jen ještě malý dotaz,který jsem nikde nevyčetla. krajta nám udělala už 3 barvy bobků. hnědou,bílou a žlutou. co je typické a co ne?opravdu mockrát děkuji za odpověď :-)

Tak 4 mysi za necele 2 tyzdne su celkom dost. To by som u reginy fakt necakal ::) ale nemyslim, zeby to bolo az tak na prezratie. Ako pisala JaBula. Teraz nejaky cas nekrmte, a potom velmi pozvolna od malickej potravy. Inak takato regiuska uz v pohode da mensieho potkana.
Ak je z farmy, tak je to import. Bolo by dobre dat urobit rozbor trusu na rozne parazity.
Biely bobek je moc. Ostatne je proste ho.no.
Inak je to naozaj kloaka. Je dobre pred vmasirovanim na nu nasypat trosku praskoveho cukru koli zmierneniu opuchu.Hada aj nadalej drzte v karantennom terarku a kontrolujte. Je mozne, ze sa mu to pri dalsom kadeni vrati.

taky sme koukali že je tak přichuti. mysleli jsme že je to známka zdraví a pak tohle... rozhodli jsme se tak 3-4 tydny nic nedávat a pak se pokusit dát holátko. no na to vmasírování jsme použili tu heřmánkovou mast. působí protizáňětlivě a snižuje otoky(píšou v příb.letáku) a doporučila mi to i doktorka z veteriny po telefonu. hada sme vrátili do terárka s vyměněným substrátem, protože se nám had zdál dobrý.určitě je to pro něj méně stresující. jelikož jsem doma pořád, had má neustálou kontrolu. i v noci tak kdyby se náhodou zase něco stalo, hned to zjistíme a uděláme zase "karanteni" opatření. jinak se omlouvám za nedomýšlivost, ale nechápu "Biely bobek je moc. Ostatne je proste ho.no." co je "moc" ??? jako že žluté a hnědé barvy jsou normální a to bílé...to právěže nechápu :-) . Velice děkuji:-*

To biele je moč;-) (chcanky:-D). Snad je to zrozumitelnejsie :-)
Dajte ho do karantenneho terarka. Reginy niesu hady, ktore nutne potrebuju prirodne terarko. Stacia im utierky, miska s vodou, ukryt (rozpolen kvetinac) a samozrejme potrebne podmienky (teplota a vlhkost). Nevyzera to sice najlepsie, ale v takychto pripadoch je to to najlepsie co mozete spravit. V normalnom terarku, ak sa mu to opet stane tak moze libnocel sposobit zapal.

tak to jsem opravdu netušila. asi dám na radu a znovu ho dáme do "karantény". podmínky jsme tam měli samozřejmě skoro stejné, jen mě udivovalo že přez den tam měl cca 27stupnu a v noci tak 24 ale pořád spal v misce s vodou. jak dlouho doporučujete hada v karanténě mít? jo a to s tím "moc" už dává smysl. já myslela že to je moc jako hodně a né jako chcanky :-D

Hada by osm nechal na utierkach kym nebude proste ok. Teda zrat a kadit normalne ako ma. Teraz je velka pravdepodobnost, ze sa mu to vrati. Takze je zbytocne riskovat.
To, ze je nalozeny vo vode moze znacit aj parazity. Skuste ho prezriet. Hlavne okolo oci, papule, kloaky. Skuste popozerat popod supinamy ci nema take male cierne bodky. Alebo prezrite vodu v ktorej sa kupe ci tam nieco neplave.

3 tyzdne nechat kludne hada v klude a nekrmit vobec. Potom postupne zacinat od malej potravy (potkanie holica). Nie teraz nekrmit a po 3 tyzdnoch nakrmit normalne.

je dobé že někdo poradí a né jen kritizuje jak čtu pomalu v každém dotazu a posléze vláknu

:-D Az sa divim sam sebe ze tolko pisem :-D Ono to kritizovanie je tiez opodstatnene. Bud si niekto kupi zviera o ktorom nevie absolutne nic, spravy s neho polomrtve zviera a az potom sa zaujima co potrebuje a co roby zle, alebo tu proste zalozi vlakno na nieco, co je o 5 riadkov nizsie, potom o dalsich 7 a potom na druhej strane atd... Nikomu sa nechce stale odpovedat na to iste.Kazdy normalny clovek si nieco najde aj sam. a nie len napisem otazku (vecsinou casto ani nezrozumitelnu) a cakam kym mi niekto dobry proste neodpovie. A sam nehnem ani prstom.

U vas odcenujem ze mate aspon co to nacitane a snazite sa vsetko riesit hned, nie cakat na najhorsie...

ano chápu. alespoň budou mít naše myšky možnost se rozmnožit. protože s takovou žravostí nemají šanci :-D ono je to s tím našim chovatelstvím trochu jinak. přítel chtěl strašně hada.mně to bylo upřímně jedno. jenže co ho teď máme a já se do něj zamilovala, tak sem si o něm začala číst a bohužel jsem zjistila, že přítel udělal snad skoro všechno špatně a vůbec neměl o tom hadovi informace(zajímavé bylo, že u pc sedl pořád). tak jsem se iniciativy chopila já a teď je to MŮJ had :-D omlouvám se za odbočení od tématu

všechna kůže už je svlečena. to s kloakou se nám stalo asi přez noc zrovna když se had( bohužel cuckově) svlékal tak sme okamžitě fotili a pak ošetřovali. jen se nám zdá že jedno oko má pořád zašedlé.asi špatný svlek, jenže vůbec nemám ponětí jak mu mám na očičko šahat abych mu neublížila, nebo sobě když se lekne a kousne mě a uškrtí :-D sranda.

Tak na hadovy ktory sa zvlieka uz to tak sedive nieje.. Najlepsie je ked sa had zvlecie proste najst na zvlecke hlavu a pozriet, ci to je zvlecene alebo nie.
Ak nie, skuste mu to z oka zotriet vlhkou vatovou tycinkou, alebo ja som par krat dozvliekaval oko pomocou ihly (samozrejme uskom, nie spicom:-D)Hada nechat trochu odmocit v miske z vlhkymi utierkami a potom OPATRNE podobrat kozu z oka alebo zotriet tycinkou.

pokud na tom oku zůstala "brejle", tedy nesvlečená šupina, tak pomůže máznout ho olivovým nebo slunečnicovým olejem a pak opatrně sundat. Ale je otázka, jestli to je nesvlek nebo zašedlé oko. V tlamce žádný problém nemá? Sliznice tlamky by měla být jemně růžová bez zarudlých nebo naopak bílých nebo žlutých míst a neměly by v tlamce být viditelné sliny. Ono to nesvléknutí a vyhřeznutí kloaky není jen tak. někdy za to může třeba dehydratace (to mohli už v tom zverexu ho nechat nějakou bez vody- s tím pak často souvisí i tvrdý trus, který při defekaci namáhá kloaku), ale častějc to je nějaký problém. Paraziti, nedostatek tekutin, virové infekce, celková slabost organismu atd... Určitě by to chtělo nechat udělat rozbor trusu na parazity a zvíře dobře sledovat.

tak hada jsme dnes pořádně prohlédli. kůže se nám zdála naprosto v pořádku,kolem očí, tlamy i kloaky žádné náznaky parazitů. had vypadá "čistě" bez žádných deformací,výrůstků nebo podobně. bohužel vnitřek tlamy netušíme jak zkontrolovat. nevíme jak se mu tam máme dostat.napadá nés jedině násilně chytnout hlavu a pak prstem nebo peanem otevřít tlamu. ale zdá se nám to moc surové ale asi jinak to nepujde.

jinak zkoušeli jsme sloupnout to oko. vlhčili sme ho vodou, pak otírali kapesníkem,vatovou tyčinkou i tou jehlou ale nedařilo se.had pak začal být velice nervozní tak mu dáme oddech a zkusíme to znovu, případně uděláme foto.

tak had je už několikátý den v karanténě. hodil od té doby jeden veliký bobek a to mu znovu vyhřezla kloaka.ihned sme mu ji ošetřili a pak menší bobek bez vypadnutí s trochou krve. dnes sme ho podrobněji kontrolovali a u kloaky má strup a za strupem takové trochu jakoby růžové" maso". takže se to asi dobře hojí když to nemokvá a je to růžové a né zarudlé. dnes sme mu také po několikátem pokusu svlékli špatné svlečené oko.snad to nebylo pozdě.přecejen se svlékal před týdnem. viděla jsem mu po hlavě běhat jednoho miniaturniho proučka a po ubrouskách( na kterých teď je) taky jednoho. víc jsem jich nenašla ale radši uděláme "odblešení".

mám takový asi hloupý dotaz. je možné, že je had Z HLADU nervozní a podrážděný? nejdřív jedl co čtvrtý den a teď už deset dní nic tak jestli to, že je nervozní a leká se je z hladu nebo mu jen vadí ta karanténa.

Skor by som povedal, ze to bude zo stresu. Problemy z kloakou, prechod do noveho prostredia, zvliekanie samotne, potom dozvliekavanie, zase kloaka...
Aj keby nezral mesiac-dva. Nic sa mu nestane a podrazdeny s toho tiez nebude. Skor by sa pohyboval za rukou (sledoval korist) a nie lakal sa.

Jeden (ne)zvlek na oku nieje nejaky extra zavazny problem. Tu skor ide o to, ze pri dalsom zvleku je vecsia pravdepodobnost, ze sa to oko opet nezvlecie. A pri par takychto nepodarenych zvlekoch je to uz horsie.

pohyby ruky teda nepozoruje. je spíš plachý a nervozní. asi vážně stres. velice mi i přijde že se snaží strašně utíkat z krabice jak jen to jde. přikládám foto jeho momentálního "příbytku".

rozhodli jsme se s přítelem, že uděláme komplet nové terarium z osb desek. dosavadní máme udělané z akvária ale není to vůbec vhodné.měl tam moc vlhko, štěpky po 4 dnech plesnivěly.sklo se zamlžovalo.

myslíte, že pro něj bude lepší, když mu prozatím, než uděláme nové vydesinfikovali to staré, bez podestýlky a s novinama a nechali ho radši tam?

No, tak to karantenne terarko je povedzme ze fakt hodne, hodne, hodne nudzovka :-/
Radsej ho dajte do toho stareho terarka. Poriadne ho desinfikujte, vymyte, na spodok len utierky, misku na vodu a nejaky ukryt. Cez cely vrch dajte nejake pletivo aby to dobre vetralo. Prilis vysoka vlhkost sposobuje problemy (dychacie problemy, plesne) a to je casto konecna.

ano, právě proto jsme se rozhodli udělat to nové. to, že je to z akvárka špatné se projevilo až po zajetí takže jelo jen týden.

na tu karantenu sem myslela že mu to postačí,podle toho jak jsem četla že nepotřebují mít moc velký prostor.

uděláme tedy tu desinfekci a dáme ho do toho velkého.asi to bude tou příčinou stresu.

ono ten karantéňák, kdyby měl lépe udělané větrání (jen sklo s dírama je k ničemu), tak by byl lepší, než celé akvárko. Tam se Vám bude hodně špatně desinfikovat ta kamenná stěna. Že to akvárko je nevhodné víte sama a asi netřeba to více rozebírat, ale každopádně s tím OSB terárkem nepospíchejte. Pokud had přežije a bude zdráv, tak mu ho můžete klidně udělat po půl roce. A řeknu Vám proč- OSB terárko nikdy pořádně nevydesinfikujete. A nechci Vás strašit, ale pokud jsou tyhle příznaky průvodním jevem pořádného problému a had půjde do háje, tak pak budete muset vyhodit nové terárko, protože do něj nového hada bez rizika už prostě nedáte. Co se týče nynější ubikace, tak bych doporučila v Ikei nebo nějakém jiném obchodě, kde je mají koupit velký plastový box, třeba krabici Samla. Pořádně ji naperforovat pájkou nebo vrtačkou, nebo ještě lépe tam vsadit "větračky" do dveří a hada ubytovat do toho (s vybavením, jako má v tom nynějším karantéňáku). Pominu-li, že to zrovna extra nevypadá, tak vznikne levná a rychlá, ale naprosto plnohodnotná ubikace, v které had může být libovolně dlouho, aniž by mu cokoliv chybělo. A která se snadno udržuje a desinfikuje.

ano,rozebírat nevýhody akvárka jako terárka vážně nemusíme.zjistila jsem to sama.neexistuje snad horší provedení.

ta krabice má ještě ve spod v každém rohu díru takže větrání si myslím že je dostačující a krabice je sešrubovaná takže i ty hrany netěsní. ale pořád je to papír. plastová krabice by tedy určitě byla vhodnější, ale jelikož výrobu terárka chceme zahájit už o svátcích tak snad to tu chvíli ještě vydrží.a krabic je dost.

a na co tedy byla mířená ta otázka, jestli nebyl s hroznýšem?

víc jsem jich nenašla ale radši uděláme "odblešení".

pro jistotu ho nepajcujte žádným chemickým antiparazitikem, had asi bude oslabený a nemusel by to rozchodit. Terárko normálně vystříkejte antiparazitikem, ale hada do něj nedávejte, nechte ho v karantéňáku na papíře. "odblešení" proveďte tak, že hada dáte na cca hodinu do boxu s vlažnou vodou a jedlým olejem, roztoči na hadovi se udusej v tom oleji.

že je had Z HLADU nervozní a podrážděný

spíš je nervózní z toho, že mu je blbě. Pokud byla na trusu krev, tak by to chtělo nechat udělat rozbor trusu.

Mimochodem, nebyl had ve zverexu v kontaktu s hroznýšema?

vidíte, to mě ani nenapadlo že mu tím vlastně můžeme momentálně ještě více ublížit než kdybychom ho nechali chvilku s parazitama. a do toho boxu myslíte tak, že ho tam máme jakoby ponořit a nechat plavat aby byl úplně celý ponořený? nebo jen položený?

a ta krev nebyla v trusu, jen jakoby kolem na papíře,nejspíše z toho, jak nemá ještě dobře zahojenou tu kloaku ale už 3 dny ani kapka. vše čisté.

a ano, byl s hroznýšem,co to znamená?

že mu tím vlastně můžeme momentálně ještě více ublížit než kdybychom ho nechali chvilku s parazitama

tam jde o to, že i třeba Frontline, který je z těch používaných antiparazitik vůči plazům asi tak nejšetrnější, tak je to pořád jed, který organismus toho zvířete musí odbourat. A pokud je zvíře oslabené, tak to nedokáže a může se snadno otrávit. Však oni na těch antiparaziticích taky píší, "nepoužívat na nemocná nebo oslabená zvířata". Ono samozřejmě není dobré ani nechat hada s těma parazitama, proto se používá ta olejová lázeň. Ta hada víceméně mechanicky zbaví většiny parazitů, aniž by mu zatížila organismus jedama. Vody se dává tolik, aby si had ponořil hřbet, ale nemusel pořád plavat a hlavně- neutopil se. Takže v závislosti na velikosti hada třeba 5cm hloubka. Je dobré mu tam dát třeba hroudu z namočeného hadru, aby se měl čeho zachytit. Až se had celý namočí, tzn. bude celý mastný, tak ho tak nějakou dobu nechte (zhruba hodinku) a pak ho dobře osuště suchým hadrem nebo papírovými utěrkami. Většina už mrtvých roztočů se utře do toho hadru nebo utěrek. Když bude had ve vodě, tak hlavně dbejte na teplo, aby se nenachladil.

Co se týče té krve, tak vyhřezlá kloaka za normálních okolností nekrvácí. Ale krvácení do střeva způsobují jiné problémy, třeba paraziti (améby atd..), proto jsem doporučovala ten rozbor trusu.

a ano, byl s hroznýšem,co to znamená?

To nemusí, ale bohužel taky může znamenat velký průser. Hroznýšovití trpí virovými infekcemi, které se u nich mohou projevit až po určité době a zvířata mohou být celkem dlouho bez jakýchkoliv příznaků. Ale krajty, které jsou vůči těmto virům velice vnímavé mají příznaky brzy a prudký průběh, s poměrně rychlým úhynem. Některé ty příznaky by tomu odpovídaly (právě ty opakované výhřezy kloaky a nervozita bývají hodně častým průvodním jevem, ikdyž tyto příznaky má samozřejmě i řada jiných potíží). Samozřejmě nelze tvrdit, že je to na 100% toto, ale ta možnost tu bohužel také je.

lázeň v oleji určitě uděláme.asi by bylo lepší napustit dopůl vanu telpé vody a do ní položit lavor s tím olejem a vodou aby se udržela teplota po nějakou dobu. jinačí způsob mě nenapadá.

ta krev si totiž myslím je z toho, jak mu ta kloaka poprvé vyhřezla, tak ji měl tak několik hodin protože sme vůbec nevěděli co s tím než nám někdo poradil. a za tu dobu trochu oschla a navíc si ji myslím i poškrábal jak lozil po štěpkách než sme na to přišli. při ošetřování vatovými tamponky a vodou(pak heřmánkovou mastí) se nám ta oschlá část tak trochu sloupla a tekla z ní trochu krev. ale nic strašnýho. a právě to si myslím že se ještě úplně nezahojilo ale jelikož sme dnes na tom otvůrku viděli strup tak se to asi hojí. no počkáme ještě na jeden bobek a když to bude stále zlý tak pošleme ten vzorek. dřív ho stejnak nepošlem :-)

a to s tím hroznýšem doufám že nebude pravda ale tak nějak se všechny ty příznaky hromadí že z toho mám teď obavy.

jen tak mimochodem měla sem vlastní teorii o důvodu té vyhřezlé kloaky. jelikož had velice často jedl tak se stalo že během asi 3 dnu udělal tak 6 kvalitních bobků a já si myslela že se mu ten "svěrač" unavil a vypadl ale to je asi blbost co... to víte ...tonoucí se stébla chytá a já se snažím vyšvětlit si to vše pořád nějak méně katastroficky

zase tu vodu nenechávejte moc teplou, tak 25-30°C. Dá se to vyřešit i třeba postavením nádoby k topení ( a hlídáním). Já na tyhle záležitosti používám menší uzavíratelné plastboxy. Co se týče té krve, tak pokud je jenom ze strženého strupu, tak by to mělo být dobré. Nicméně ten rozbor trusu by to stejně chtělo, hadi z "faremních odchovů" v sobě nějaké parazity mají skoro vždycky...je to obdobné, jako u odchytů z přírody. sice ne vždy ti paraziti dělají problémy a nebo ne hned, ale je lepší je nechat přeléčit (teď myslím konkrétně regíny)

... si myslela že se mu ten "svěrač" unavil a vypadl ale to je asi blbost co...

To je dost nepravděpodobné. Jsou druhy, které jsou na překrmení citlivé, obzvláště třeba pokud hlodavci nejsou jejich přirozená kořist a při příjmu většho množství potravy se hadům pak nahromadí chlupy, které mohou způsobit zácpu, nebo nepřirozený trus a následně výhřez kloaky. Ale zrovna regíny mezi tyto druhy nepatří, tam by přijetí většího množství potravy ani častější defekace normálního trusu žádné potíže udělat neměla. Ale ono u čerstvě koupeného zvířete ze zverexu jsou všechno akorát dohady, člověk se nikdy přesně nedozví, čemu všemu ten had byl vystavený a co všechno se mohlo podepsat na jeho zdraví. Ono je celkem pravděpodobné, že ten výhřez kloaky vůbec nesouvisí s Vaší péčí ;-)

tak pokud to u topení tedy bude stačit tak asi zvolím tuhle variantu. s tou mou teorii sem si myslela že to bude blbost :-D ale za optání člověk nic nedá. no jelikož se nám to všechno stalo po 10ti dnech co jsme hada měli tak snad to není naší vinnou. uvidíme jak vše dopadne. každopádně když se něco bude dít,budu informovat. jinak opravdu moooc děkuji, velice jsi mi pomohla

Tak krajta se zdá být úplně v pohodě,lamozí spokojeně,krev nikde žádná ale bobek taky ne a včera nám dokonce na 12 hodin utekla a nemohli sme ji najít tak po přečtení pár rad jsem držela noční hlídku a oplatilo se.2.30 ráno si to kradla za čelem postele.

jen po tom co jsme jí svlékli to oko se to oko kupovivu ještě víc zašedlo a "normálně" rozhodně nevypadá.je možné, že by tam měla dvě vrstvy špatné kůže ještě z předchozího svleku? foto udělám hned jak to bude možné. děkuji

jen po tom co jsme jí svlékli to oko se to oko kupovivu ještě víc zašedlo a "normálně" rozhodně nevypadá.

jak dobre to oko slo dosvleknout? Pokud to bylo po carech a bojovali jste s tim, neni mozne, ze jste ji strhli supinu, ktera tam mela byt? To by byl pak mnohem vetsi problem nez nesvlek, ktery by se vyresil pohlidanim nasledneho svlekani cele krajty...

no nešlo to tak moc dobře. nejdřív jeden kousek a pak když sme to pořádně promáčeli a podmáčeli tak pak zbytek. snad sme jí neublížili ale podle všeho se to oko zhoršilo. ale před svlekem to oko měla vpořádku.pak zůstalo zašedlé a uprostřed měla jakoby prasklinu. tak sme to svlékli a teď je to oko horší.teď mě mrzí že sme neudělali foto hned po svleku.příště budeme hned fotit.

tak s obrovsky velikou radostí oznamuju (ikdyž ještě musím "zaklepat"), že se nám naše krajta uzdravila. dnes měla svůj druhý svlek. krásně se v kuse svlékla, oko je jak nové takže sme jí níjak neublížili a bobkuje krásná veliká hovínka bez vyhřeznutí. zítra dostane svou druhou myšku od uvržení do karantény. po broučkách ani vidu. a až bude trochu času, dostane nové terárko tak jak má být :-):-):-)