
Zadost o radu-Hadi
Zdravim.Potrebuji poradit kde se da koupit had(jedak) idealne Vipera ammodytes (zmije ruzkata) nebo Naja siamensis (Kobra siamska)moc se mi libi jejich vzhled.Choval jsem nebo stale chovam hodne mazliku,ale hady jeste ne.Vim ze zacit chovem jedovatych hadu neni zrovna to nejlepsi,ale jde o to ze k hadum mam respekt a proto si myslim ze by to mohlo fungovat.Nepatrim mezi lidi kteri si takto chteji neco doazovat,nebo kompenzovat ego a pod...Nejake zkusenosti s hady mam,takze uplny zacatecnik nejsem,ale zadne zkusenosti s chovem.Poradi mi prosim nekdo kde takoveho hada zakoupit ? predem vsem dekuji za radu
Pro BlackFlame :Rozhodne si nemyslim ze tady nekdo haze ramena a pod.Vazim si kazdeho prispevku.Zkusenosti s hady mam ze skoly,kdyz clovek vystuduje veterinu s dvouletou praxi tak s par hady prijde do kontaktu,netvrdim ze byli jedovati a pod,ale pri teto praci je urcita manipulace zapotrebi :)
Pro aurifer : abych upresnil tedy slovo respekt,samozrejme jak jste rekl strach a respekt jsou docela dve rozdilne veci(pocity) ale kdyz se nad tim zamyslite tak se toto da prelamovat donekonecna,muzete mit strach ze zvirete,strach z toho co muze udelat nebo treba jen strach z toho ze je to had.Ja osobne mam oboji,strach i respekt.coz znamena ze se bojim toho co zvire muze udelat,at je to jakekoliv.Ublizit dokaze i krecek,ale ne strach ze zvirete jako takoveho.tudiz v tomto pripade by interpretace slova respekt znela asi takto:respektuji zvire jako bytost ktera dokaze ublizit,jsem si plne vedom toho ze nezodpovednym chovanim muzu ohrozit nejen sebe,ale i lidi na kterych mi zalezi a zeroven si uvedomuji ze se k takovemuto zvireti musim chovat velmi opatrne,setrne a starat se o nej.Doufam ze jsem to vysvetlil aspon trochu srozumitelne :)
Pro acid : opravdu se nedaj poslat balikovkou ? ja si ho chtel nechat dovist bud PPL nebo DPD :D:D (pardon,spatnej vtipek,ale nemohl sem odolat :) ) Tak samozrejme ze bych nedosel za prvnim chovatelema nerekl mu hele prodej mi hada,nic o nem nevim ale chci ho,to opravdu ne.Jestli jste si vsiml tak jsem psal ze zadam o radu kde by se takovy had dal poridit,ale ne kdy bych ho hodlal koupit.Chtel bych tyto hady chovat,ale nemam moznost si je poridit,nebo si s nejakym skusenym chovatelem o tom promluvit a ziskat uzitecne informace protoze nikoho takoveho neznam.
Vsem co mi sem neco napsali moc dekuji a jestli chcete tak piste dal,rad si prectu dalsi nazory :)
Ps:omluvte prosim pripadne hrubky z moji strany v textu,gramatika nebyla moje silna stranka uz i ve skolce,dekuji :)
A pro mě nic ?
Nezlobte se, Tazi, co teď napíšu, ale nedá mi to. Pominu-li ty hrubky, o kterých píšete, očekával bych od člověka s vystudovanou veterinou a dvouletou praxí jinou úroveň dotazu. Nejprve jsem myslel, že jde o provokaci nějakého puberťáka... Každopádně vycházejte z toho, co napsali zkušení chovatelé v tomto vláknu, obzvlášť pak Aurifer (ženský rod
). Zdravím a přeji hodně štěstí a jen těch nejpříjemnějších zážitků s jedovatými či nejedovatými hady.
Ahoj,prosím o radu mezi jaké toxiny se řadí toxin podčeledi: Natricinae a speciálně mě zajímá rod Rhabdophis.Díky Martin
Viděl bych to převážně na hemotoxický jed - tvoří se otoky nebo petechie. Několik dní je přítomná špatná srážlivost krve a případné krvácení z ranek, dásní, atd. V ojedinělých případech by se mohlo objevit selhání ledvin (vzácně). Úmrtí jsou známá dvě po Rhabdophis tigrinus - nějaký puberťák (krvácení do mozku) a starší pán nad 60 let (tam tuším zapříčinilo smrt selhání ledvin). Laicky takhle. Snad si to pamatuji dobře...
Vyčerpávající odpověď.Díky moc
ono to je v celé čeledi hodně nejednotné. Ale třeba zrovna ty Rhabdophisky využívají jedy své kořisti- bufotoxiny. A některé složky těchto jedů jsou mj. také poměrně silné neurotoxiny.
Zajímavé! Jestli chápu správně tak had využívá toxin,který ropucha vylučuje z parodytů a díky aglyfní stavbě jeho zubů je na těle kořisti dosti ranek,kterými se jed dostane do tkáně? Díky Martin
ne, had sežere ropuchu a dokáže si složky jejího jedu metabolizovat a uložit. Dělá to mnoho bufofágních druhů hadů. Stejně, jako si třeba pralesničky ukládají jed z mravenců, nebo nahožábří plži žahavé buňky z polypů. Ikdyž tti to používají k obraně, ne k lovu ale princip je podobný. Tedy použití jedu kořisti ku vlastnímu prospěchu.
No a pokud jsou ta zvířata krmená náhradní-nejedovatou kořistí, tak časem přestanou být jedovatá, protože nemají odkud získávat ten jed.
Hmm. Jsem rád že jsem tyto stránky objevil,protože je vidět že jsem chodí lidi,kteří toho hodně vědí a já si doplním mezery a získám nové vědomosti.O bufofágních hadech slyším poprvé
.Jdu o tom něco vygooglovat
Rhabdophisky tedy lze řadit mezi bufofágní druhy? Díky Martin
Vím, že u dendrobatek ta jedovatost závisí na stravě zásadně. Jak je to přesně u těch Rhabdophisek? Kdybych je krmil výhradně hlodavci, jak moc se to odrazí na toxicitě? Kdysi se dělal v Japonsku výzkum, který potvrdil, že Rhabdophiskám z lokality, kde se ropuchy nevyskytují, ty bufotoxiny chybí. Ten bufotoxin tam asi bude tvořit převážnou část jedu... Dokáží si vůbec ty Rhabdophisky "vyrábět" samy nějaké složky jedu nebo mají vše z ropuch? Pokud víš, díky.
Hledal jsem hledal,ale o bufofágníh druzích hadů je toho v češtině pramálo
.
Takže jsem našel pouze toto: (není to psané odborně,ale aspoň něco)
Hadi z japonského ostrova Išima dokáží dokonale zužitkovat místní ropuchy. Ropuchy využívají pro svou obranu toxiny v pokožce, a z tohoto důvodu je většina místních predátorů nechávala na pokoji. Ne tak ale had Rhabdophis tigrinus. Ropuší jed je pro něj neškodný a navíc ho dokáže sám využívat – hromadí se mu ve zvláštním váčku na krku. Hádek je díky tomu pro větší zvířata sám jedovatý a tento fakt změnil i chování populace na ostrově Išima. Zatímco Rhabdophis tigrinus ze sousedních ostrovů, kde se ropuchy nevyskytují, se při nebezpečí snaží rychle zmizet, išimská populace si může dovolit spoléhat na svoji jedovatost. Had si přitom příslušný toxin sám syntetizovat neumí; konzumace kořisti za účelem využití jejího jedu je každopádně jevem dosti unikátním.
Podrobnosti:
http://www.newscientist.com/article/dn11048-snakes -eat-poisonous-toads-and-steal-their-venom.html
Jinak já osobně si myslím že Duverneyova žláza musí produkovat toxin vlastní.
Literatura uvádí dva druhy,které můžou svým toxinem vyjímečně ohrozit zdraví člověka-Rhabdophis subminiatus a Rhabdophis tigrinus.
A to mě právě zajímá. Jestli jsou schopni produkovat nějakou poměrnou část vlastního toxinu.
Zrovna u těch bufofágních druhů (Rhabdophisky, Macropistodoni, Pseudoxenodoni atd) bylo prokázané, že jsou li v lidské péči krmeny rybami, tak tu jedovatost časem ztrácí. Takže to s tou vlastní výrobou toxinu bude asi dost bledé. Jinak tyhle druhy nemají aglifní, ale opistoglyfní zuby a mají je pořádně dlouhé, protože je používají na "vypouštění" ulovených ropuch. Třeba Macropistodon rudis mají ty zuby dlouhé 2,5cm a umístěné až pod očima.
zas tak unikátní jev to není, naopak u druhů živících se jedovatou kořistí je to celkem běžné, viz jak jsem psala výše (bufofágní hadi, dendrobátky, nahožábří plži atd)
Já myslím že hadi podčeledi:natricinae májí zuby aglyfní.Opistoglifní zuby má podčeleď:boiginae.
Jinak našel jsem toto,takže jestli tu někdo umí anglicky tak napište nějaké shrnutí ohledně té toxicity.
Zajíma mě Rha.subminiatus a tigrinus.Díkes
http://www.toxinology.com/fusebox.cfm?fuseaction=m ain.snakes.display&id=SN0001
Myslím že podle toho co přechroustal translator nebude daleko od pravdy Blackflame.Aurifer mě nahlodala s těmi "bufofágy" a budu se snažit o tom zjistit co nejvíce.Díky vám oběma.Martin
http://www.toxinology.com/fusebox.cfm?fuseaction=m ain.snakes.display&id=SN0002
Myslet si něco neznamená, že to tak je
. Ono to to totiž není tak černobílé a rozhodně to neplatí bez vyjímek. Právě druhy živící se ropuchami mají opistoglyfní zuby jako adaptaci na lov příslušné kořisti- loví ropuchy a musí je před spolknutím "vypustit", přičemž si pak uchovávají jejich jedy. U většiny ostatních natricinae je to jak psal BF, ale taky ne bez vyjímek.
Já si tady neplácám játra nějakými svými domněnkami, když k tématu nevim, nepíšu
Jasně a díky,jen bych tě poprosil jestli máš své vědomosti vyčtené a je to v češtině tak udej zdroj.
PROSÍM!
POSLUŠNÝM.
Jestli to je praxe tak chci být tvým žákem
Já hady před lety prodal a jsem spíš teoretik,který vychází a čerpá informace s 1000X přečtených knih od Jirky Haleše,Petra Voženílka,Zdeńka Vogela,Ludwiga Trutnaua a Davida Hegnera.Díkes Martin
Jejími žáky jsme tu asi všichni.
Je skvělé, že lidi jako ona se tu dělí o své znalosti. Je tu i několik dalších válečníků, kvůli kterým má smysl sem chodit.
Já čtu hlavně zahraniční zdroje. Z českých knih bych ti určitě doporučil knihu Jedovatí hadi od Jiřího Valenty. Na téma hadích toxinů se tam dozvíš dost. Určitě nejhodnotnější kniha, co na toto téma u nás vyšla. Co se specializovaných témat týče, tak bych se určitě orientoval na zahraniční zdroje. Pokud to tedy je možné. Z knih v češtině mě toho moc nenapadá. Sem tam narazíš na nějaké pdf-ko česky. Nebo krátký článek. Ale není toho moc. Záleží na tom, co bys přesně hledal.
Věřím! Jsem tak trochu nevěřící Tomáš a proto Aurifer oponuji (jsem trošičku konzervativní).Nicméně podle toho co jsem přečetl na těchto stránkách zpětně pár let dozadu,se nehádám a naslouchám,protože vím a tuším že si tu píši s lidmi kteří vědí o čem píší (praxe i vědomosti) a to i včetně tebe!
A co já ?
a-co-ja
lumo Ty to dycky rozštípneš
Lumo - si precitliveli??
Ci pre teba plati toto?
http://m3.aimg.sk/fdetail/mf_411965738_49b284893e6 f22ed79225849e8886ccd.jpg
danio007 jen pro tebe
watch
Kurna, ale som sa nasmial
A nerob uz take vypadky. TP uz nebola taka COOL
Tebe si proklepnu
Jinak já bych napsal do vlákna "Miluju ho, ale je o hodně starší"
Tebe si proklepnu
To bolo na koho??
V češtině toho moc nenajdeš, spíše opisy a překlady z cizích jazyků
O něco málo víc je toho v Angličtině a Němčině, ale taky žádná sláva. Když jsme k těmhle východoasijským hadům dohledávali před několika lety informace, tak to bylo ze stránek nějaké čínské univerzity a pochopitelně v "rozsypaném čaji"- čínštině
a museli jsme si to od jednoho kolegy, který se sice nevyzná v herpetologii, ale umí čínsky nechat přeložit do angličtiny (není čech), abysme tomu rozuměli 
Co se týče dalších vědomostí, tak něco člověk získá praxí, něco překvapivě i ze školy