Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem paroedura pictus

Prosím chovateľov týchto gekonov o rady. Vo štvrtok som kúpila dospelý párik Paredura pictus. Chovám ich v teráriu 30x30x30, podstieľka piesok a v jednom kúte rašelina. Okrem toho úkryt, miska s vodou, zadná stena. Teplota 28 - 30 stupňov, vyhrievané podložkou.
1.Vo štvrtok večer som im dala živé cvrčky asi tak 1,5 cm veľké, ale zatiaľ nemajú záujem. Okrem toho, keď dám cvrčky do terária, rozlezú sa rýchlo smerom hore, kde sa väčšinou zdržiavajú a gekony sú stále na zemi, takže ani nemajú veľkú šancu uloviť ich. :-( Koľko vydržia paroedury bez jedla?
2.Samček má problém s prednými nohami, ktorý sa počas dňa viditeľne zhoršil a vyzerá byť slabý. Myslím, že pôjde o nedostatok vápnika. Piesok v teráriu som pospala najemno rozdrvenými škrupinami a obidvom gekonom som potierala papuľky kalciovým sirupom. Zatiaľ žiadne zlepšenie. Ako mám postupovať?
3.A ďalšia vec, včera samica zniesla jedno vajíčko. Dala som ho do misky s pieskom a tú som vložila do plastovej krabičky s vlhkou rašelinou. Vajíčko inkubujem v teráriu pod žiarovkou, kde je cca 28,5 stupňov, v noci pokles na 23. Je to ok?

loading...

možno by pomohlo dať do terária na spodok nejakú "návnadu" na cvrčky - kúsok jablka alebo inej šťavnatej potravy, aby ich to zlákalo

je zvláštne že zrovna dospelý samec má problémy:-/ z akého zdroja tie zvieratá pochádzajú ? (priamo od chovateľa, alebo zo zveráku ? )
nemohli zažiť nejaký šok, napr. teplotný pri preprave ?

spomenutá teplota na inkubáciu vajca je podľa mňa ok, aj keď možno nočný pokles by nemusel byť tak veľký.... ak je aj vajce oplodnené, treba pri daných podmienkach rátať s dlhším vývinom mláďaťa (odhadom cca 2,5 mesiaca)

ešte k tomu hladovaniu: pár dní určite vydržia bez problémov, ale najmä samica by mala žrať čo najviac, keď teraz robí vajcia... čo ja si pamätám, tak moje bývali všetky nenásytné mrchy :-)

Tak popros ocina alebo maminu nech ti to pomôžu odfotiť ... terárium je strašne veliké a to môže byť problém že teplotu nevieš zodvihnúť ... 25 stupňov je pre P.pictu málo - potrebuje sa prehriať ... v takom veľkom mu zaves lampu nízko nad substrát (20 cm a nech je pod lampou 35 kludne ono to zvieratko si nájde svoje miesto ...

Tažko ináč povedať bez bližšej špecifikáce

Zistila som ze obcas zozere bukove drevo ktore ma ako podstielku a potom jej strasne dlho trva kym ho vyluci.mamina jej kupila novu podstielku piesok. Ma tam lampicku a drevo pod ktorym spi a tam je asi 28 -30 stupnov. Ale furt nezere a pinzetou to nejde nakolko tou zrala normalne.

to som rada aj keď ma to prekvapilo. tak ako tu už písali, podľa fotky mi samec pripadal chudý a veľmi odvápnený, a to dlhodobo, vyzeralo to tak aj podľa tých vajec. aj to, že nežrali neveštilo nič dobré, paroedury žerú ako kosačky na trávu, moji samci skákali na svrčkov cez pol terárka
teraz je najdôležitejšie aby začali žrať, držím palce :)
napadlo mi - ak samec pije, čo tak pridať nejaké minimálne množstvo vitamínov a minerálií do vody?
ako tu už písali, na vajcia sa teraz vykašli, hlavne nech sa dajú do poriadku dospelí, zdravá samica znáša doslova jedno vajce za druhým, ak bude ok, vajec sa dočkáš :)

ďakujem :-)
dávam vitamíny aj do vody, majú ich aj v malej miske v terárku...
zatiaľ žerú len zophobasov, občas múčneho červa... dávam im to do sklenenej misky, z ktorej potrava nevylezie a gekony pekne vidia, ako sa to tam hýbe... cvrčky im akosi nechutia, neviem prečo, bývalý majiteľ kŕmil iba cvrčkami... možno potrebujú zmenu :-) (cvrčky dávam bez skákacích nôh do misky, tak ako mi radil perenquen)
samička už behá aj po zadnej stene... myslím, že sa zabývali a dúfam, že to bude to už len lepšie...

ešte k tomu lezeniu po stene - neviem či si myslela pozadie v terárku, opieskovanú stenu a podobne, pretože paroedury nelezú po skle. celkovo mi tie moje ani nepripadali ako veľkí lezci, skôr mám pocit, že ak nelovia, príliš sa nehýbu, každá sedela na svojom úkryte z kokosového orecha, pohyb nastal až keď sa vhodilo krmivo - hoci samička ma raz prekvapila tým, že som ju našla sedieť na kryte lampy a jeden dospelý samček raz videl svrčka v susednom terárku a vyliezol po skle (špinavom, asi preto :D) asi do 15 cm výšky. ale inak sa zbytočne nepohybovali, v porovnaní napr. s Oedura monilis alebo Coleonyx elegans veľmi šetrili energiou

áno, pozadie som myslela... majú tam aj dve terasy, občas vylezú (aj samec sa už snaží)
to máš pravdu, nie sú veľmi pohyblivé, aspoň cez deň nie a tie moje dokonca aj žerú len v noci, keď už je všade tma a ticho... dovtedy len jedným očkom sledujú potravu... :-)
ešte sa chcem spýtať, môžem ich kŕmiť iba zophobasmi? je to pre paroedury vhodná potrava?
každý večer im dám do misky pár cvrčkov, múčnych červov a zophobasov, ale zatiaľ žerú len tých zophobasov... ostatné cvrčky už odrástli, ďalšie už asi ani nebudem kupovať...

uvádza sa, že zophobasy a múčne červy nie sú príliš vhodné na pravidelné kŕmenie (vysoký obsah tuku, veľmi tvrdý chitínový obal, atď.), nemali by tvoriť základ potravy, iba občasné spestrenie. tiež ich občas dám zvieratám, ale základom sú svrčky, saranče, v lete a na jeseň smýkaný hmyz, hlavne koníky a kobylky
zophobasa ani neobalíš vo vitamínoch, všetko opadá

Ja by som tiež dal pozor na tie múčne červy , pauza 3-4 dni im určite neuškodí a potom začať s cvrčkami .Ak chceš aby ich mohli chytať priamo v terárku tak ich daj na chvíľu do mrazáku (v nejakej nádobe )cvrčky budú pomalšie a teda ľahšie loviteľné .Ja som tak kŕmil mláďatá a celkom sa mi to osvečilo.

ako "svrčky odrástli"? dospelá paroedura zvládne dospelého svrčka bez problémov, veď som ich tým kŕmila, zožrali aj menšiu dospelú saranču. a zophobas je tiež dosť veľký, zviera čo dá zophobasa, bez problémov zožerie veľkého svrčka
dobré je, že zožrali aspoň niečo, ale tiež by som bola za to, aby sa postupne preorientovali na svrčky

viem ako ti je, po gekónoch a jašterici, ktoré žrali úplne všetko s chuťou teraz zápasím s párikom leguánikov Gambellia, ktoré žerú výlučne saranče a to ešte veľmi zriedka (možno ešte zvykanie na nové prostredie, mám ich týždeň, ale som z nich na nervy, dúfam, že sa rozožerú poriadne)

ad čokoláda - to fakt nemusím, tá chuť mi nič nehovorí, ale povedzme, že šunka alebo banán :)

to je peklo keď zviera nechce žrať a nevieš čo mu je... keď som si priniesla minulý rok z ostravy mladého vittatusa, nežral asi 10 dní alebo aj 2 týždne, išlo ma poraziť - mladé zviera vo vývine, čakala som na každý trus ako na spasenie
potom sa rozožral a zrazu som trus pomaly ani nestačila odstraňovať :)

ako to teraz vyzerá so samcom?

To je dosť často,väčšinou sa to stáva z nedostatku výživy, ked im niečo chýba pretože v kože majú tiež mineráli a tým si ich čiastočne doplňujú.Netreba z toho robiť paniku , len ďalej dodržovať správny prísun vitamínov a ono sa to upraví.

Dám to do tohoto vlákna - chcem sa opýtať na Vaše skúsenosti z odchovom mladých P.picta. Moja otázka je či ich skôr odchovávate oddelene alebo cca rovnakú veľkosť spolu v jednom teráriu ... Je mi jasné že okamžite po určení pohlavia oddeľovať ale zaujíma ma napr. súžitie 2 mesačnej samice a týždňového mláďaťa, nemôže prísť k zraneniu (obžratie chvosta a tak) .... Zatiaľ to chovám oddelene v krabičkách od cvrčkov ale rozmýšľam aj o inej možnosti. Uvidím ako sa vyvinie debata ...