Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem paroedura pictus

Prosím chovateľov týchto gekonov o rady. Vo štvrtok som kúpila dospelý párik Paredura pictus. Chovám ich v teráriu 30x30x30, podstieľka piesok a v jednom kúte rašelina. Okrem toho úkryt, miska s vodou, zadná stena. Teplota 28 - 30 stupňov, vyhrievané podložkou.
1.Vo štvrtok večer som im dala živé cvrčky asi tak 1,5 cm veľké, ale zatiaľ nemajú záujem. Okrem toho, keď dám cvrčky do terária, rozlezú sa rýchlo smerom hore, kde sa väčšinou zdržiavajú a gekony sú stále na zemi, takže ani nemajú veľkú šancu uloviť ich. :-( Koľko vydržia paroedury bez jedla?
2.Samček má problém s prednými nohami, ktorý sa počas dňa viditeľne zhoršil a vyzerá byť slabý. Myslím, že pôjde o nedostatok vápnika. Piesok v teráriu som pospala najemno rozdrvenými škrupinami a obidvom gekonom som potierala papuľky kalciovým sirupom. Zatiaľ žiadne zlepšenie. Ako mám postupovať?
3.A ďalšia vec, včera samica zniesla jedno vajíčko. Dala som ho do misky s pieskom a tú som vložila do plastovej krabičky s vlhkou rašelinou. Vajíčko inkubujem v teráriu pod žiarovkou, kde je cca 28,5 stupňov, v noci pokles na 23. Je to ok?

loading...

možno by pomohlo dať do terária na spodok nejakú "návnadu" na cvrčky - kúsok jablka alebo inej šťavnatej potravy, aby ich to zlákalo

je zvláštne že zrovna dospelý samec má problémy:-/ z akého zdroja tie zvieratá pochádzajú ? (priamo od chovateľa, alebo zo zveráku ? )
nemohli zažiť nejaký šok, napr. teplotný pri preprave ?

spomenutá teplota na inkubáciu vajca je podľa mňa ok, aj keď možno nočný pokles by nemusel byť tak veľký.... ak je aj vajce oplodnené, treba pri daných podmienkach rátať s dlhším vývinom mláďaťa (odhadom cca 2,5 mesiaca)

ešte k tomu hladovaniu: pár dní určite vydržia bez problémov, ale najmä samica by mala žrať čo najviac, keď teraz robí vajcia... čo ja si pamätám, tak moje bývali všetky nenásytné mrchy :-)

Nechaj ich v kľuďe. Sú to nočné gekóny a potrebujú cez deň svoj oddych. A oddelených. Dodržuj teplotu a poros roh terária kvôli zvliekaniu. Tu na Teraporadni je vlákno "P.Pictus - nemoc" kde sa píše aj sprievodný jav odvápnenia a to kŕče.... Tvoje ich nemajú? Treba im však dať čas na aklimatizáciu - kým nezačnú žrať sypké vitamíny do nich nedostaneš inač ako násilne - čo ich však zasa zostresuje .... Dávaj to Kalcium a čakaj.
Aké to má ten samec s tými prednými nohami?

zmiešala som kalciový sirup s Reptivite, k tomu kúsok tabletky Ca+Mg+Zn rozdrvenej na prášok, kašičku som nanášala na papuľku, zlízali oveľa viac ako včera...
samcovi sa to nezlepšuje, má problémy s pohybom, na pohľad je slabý, smutný =(
kŕče zatiaľ nemajú... samica je celkom aktívna, vyzerá zdravo, až na tie vajíčka

no tie nohy nevyzerajú moc dobre.... ale to bude mať asi inú príčinu než transport a pobyt pár dní u vás, podľa mňa už bol "nalomený" keď ste ho kupovali ... taký defekt sa nevytvorí zo dňa na deň :-/

ak je samica na tom lepšie, tak to je dobre - kvalitu vajec vôbec neriešte, ak sa samica "pozbiera", dá ešte kopu vajec

v tomto momente je najdôležitejšie, aby gekóny začali samostatne žrať... násilná dotácia minerálmi a vitamínmi bez organickej výživy im veľmi nepomôže

Keď vidím toho samca - odporúčam reklamovať ... Okrem nôh vyzerá byť mimo aj výživou - možno aj vekom ... (A ako prebehol transport??? Paroedury sú nenažranci ktorý reagujú na každý pohyb hmyzu v terárku ... ak z pinzety neboli naučené po zmene prostredia z nej dupľom žrať nebudú ... )

píšete, že samička "je celkom aktívna" ... znamená to, že sama od seba sa pohybuje po teráriu,a nie len pri vyrušení ?

potom môžte spraviť nasledovnú vec: do substrátu dajte širšiu plytšiu misku/kelímok s hladkými kolmými stenami (hĺbka misky cca 2,5-3 cm), aby okraj misky/kelímka bol zhruba na úrovni povrchu substrátu. dajte tam zopár cvrčkov, ktorým predtým odstránite zadné skákacie nohy - to preto, aby nemohli z misky ujsť von. cvrčky často sami pustia skákacie nohy, keď ich za ne silnejšie chytíte (najlepšie pinzetou, treba chytiť za "stehno"). Tým pádom budú stále cvrčky v úrovni pohybu gekónov a aspoň "aktívna" samica by na ne mala natrafiť. je už potom len na nej, či dostane chuť loviť... ak sa cvrčky budú hýbať, snáď ju to vyprovokuje k útoku

urobila som podľa vašej rady v obidvoch teráriách /samec aj samica sú oddelení/, obaja večer vyliezli z úkrytov, chodili po teráriu, boli aj pri cvrčkoch, pozorovali ich, ale nejedli... ráno už boli znova v úkrytoch a nechýba ani jeden z cvrčkov :-(
rozmýšľam, že ich dnes vezmem k veterinárovi, neviem či pomôže, ale za pokus to stojí...

dobrý deň,
1.to že nežerú môže byť spôsobené stresom z transportu(neviete ako s nimi manipulovalii a v týchto mrazoch to určite bolo dosť veľké riziko bez osobného odberu) a nového prostredia, treba im zabezpečiť podmienky ktoré si vyžadujú najmä, teplota je dôležitá, voda a potrava tú časom určite začnú prímať .Ak sú cvrčky príliš veľké môže to byť problém so spracovaním. Skúsil by som to tak ako to už tu niekto radil s tou miskou zapustenou do substrátu a bez zadných nôch a primeraná veľkosť k veľkosti hlavy .Pre tento druh určite stačí veľkosť 1-1,5cm cvrčky čo sú zväčša ešte nedospelé jedince.Poprípade zmaniť stravu 1x týždenne zvlečených múčnych červov ale fakt len málo pretože obsahujú veľa ťažko stráviteľné časti ,ale plazom dosť aj napriek tomu chutia(alternatíva je zavijec voskový pre malé gekony určite vhodnejší).Ešte by som asi na Vašom mieste poriešil veľkosť terária, zdá sa mi to tak na hranici veľkosti . To len na okraj
2.podľa fotiek samček je na tom asi dosť zle,takéto veci sa neprejavia zo dňa na deň, ale sú výsledkom dlhších problémov týkajúcich sa výživy(môj názor je že to bolo ovplyvnené predchádzajúcim chovateľom).Ďalšia možnosť by mohla byť poškodenie pri transporte je to málo pravdepodobné ,ale neviete ako boli prepravené ani čo sa s nimi dialo počas jazdy.Pokračoval by som s podávaním vitamínov ale ak sa stav nezlepší určite vyhľadať veterinára alebo sa nakontaktovať na predajcu a informovať ho o tom v akom zdravotnom stave prišli zvieratá k Vám a riešiť to cez neho. I napriek tomu je dôležité dodržiavať naďalej pravidelný prísun vitamínov. S vitamínmi treba však narábať opatrne pretože rovnako ako nedostatok tak aj nadmerný prísun vitamínov môže spôsobiť problémy -najčastejšie otravy.
3.vajíčka plazov je najlepšie inkubovať v sterilných substrátoch ako je vermikulit(je o dosť lacnejší oproti seramisu a podľa mňa aj vhodnejši) alebo seramis.Spôsob inkubácie už záleží na Vás ak viete takto dodržať potrebnú teplotu a vlhkosť nieje čo riešiť.

Tak popros ocina alebo maminu nech ti to pomôžu odfotiť ... terárium je strašne veliké a to môže byť problém že teplotu nevieš zodvihnúť ... 25 stupňov je pre P.pictu málo - potrebuje sa prehriať ... v takom veľkom mu zaves lampu nízko nad substrát (20 cm a nech je pod lampou 35 kludne ono to zvieratko si nájde svoje miesto ...

Tažko ináč povedať bez bližšej špecifikáce

Zistila som ze obcas zozere bukove drevo ktore ma ako podstielku a potom jej strasne dlho trva kym ho vyluci.mamina jej kupila novu podstielku piesok. Ma tam lampicku a drevo pod ktorym spi a tam je asi 28 -30 stupnov. Ale furt nezere a pinzetou to nejde nakolko tou zrala normalne.

včera večer som videla samčeka piť vodu z misky, snáď dobré znamenie... a dnes ráno som našla samičku zvliekať... keď ju teraz porovnám so samcom, je oveľa bledší, takže aj jeho čaká zvliekanie... zrejme aj kvôli tomu nemali chuť do jedla

obaja sa zvliekli(s mojou pomocou, zdá sa mi, že samica ešte nemá celkom zvlečenú kožu na bruchu, ale veľmi sa bráni, neviem jej to ani poriadne pozrieť)
samca som videla viackrát piť z misky
samica zniesla ďalšie vajíčko, tentokrát pekné s pevnou škrupinkou, ale ráno keď som ho našla, bola z neho polovica preč, asi ju zjedli... (alebo žeby cvrčky?)
po teráriu sa pohybujú len po zemi, po stene nelozia vôbec (aspoň som ich ešte nevidela)
samcovi sa nohy zatiaľ nezlepšili...
čo sa týka jedenia, stále nežrali... =( každý večer im dám do terária 4 cvrčkov a ráno ich vyberiem, lebo cez deň gekonov otravujú... mám pocit, že paroedury sa tých cvrčkov boja, niekedy ich doslova naháňajú (cvrčky gekonov)... snažím sa im dávať čo najmenších, tak okolo 1cm...
skúšala som aj to, čo mi pomohlo keď nechcel žrať jeden z malých boaedonov: zatvorila som gekona do tmavej krabice s cvrčkami, aby nebol ničím rušený, ale nepomohlo...
rozmýšľam, že skúsim niečo iné... ale čo? holíča? švába?

no vyzerá to zle s nimi :-( skúsila si kontaktovať predchádzajúceho chovateľa ? podľa mňa by bolo dobré minimálne mu oznámiť, v akom stave sú gekóny, a nech sa k tomu nejako postaví...

pochybujem, že by sa samcove tie krivé nohy napravili, vyzerá to na chybnú výživu (t.j. dlhodobá záležitosť) a podľa mňa mu to už tak zostane

cvrčky im určite nepúšťaj navoľno, len ich stresujú (resp. môžu byť pre gekóny aj nebezpečné, ak ich začnú obžierať)... skús znova tú misku, ako som písal vyššie

mŕtve holíča asi tiež nebudú žrať, a ak nechováš iného konzumenta holíčat, živé len zbytočne utrápiš, keď im ho ponúkneš a oni nebudú mať záujem :-/

priviezol ich kuriér zo zásielkovej služby, takže autom... ráno odišli, popoludní prišli, zabalené v termoboxe
chovateľ tvrdí, že odišli v poriadku... po prebratí skutočne vyzerali ok, aj samec chodil normálne... až na druhý deň ráno začal krívať na jednu nohu a do večera už aj na druhú...
zohnala som zophobasy a múčne červy, tak skúsim...
s holíčatami problém nebude, chovám ešte 8 hadov, ale momentálne mám len týždňové a tie už asi budú pre gekony veľké...

začala som kŕmiť zophobasmi a múčnymi červami...
predvčerom zmizol jeden zophobas, včera nič a dnes ráno som narátala o jedného červa a zophobasa menej... prehrabala som celý substrát... ale žrať som ich nevidela a nemôžem vylúčiť ani to, že sa niekde zašili alebo sa im podarilo ujsť...
dvakrát som však videla samičku pri pokuse loviť, teda ak sa to tak dá nazvať... v momente, keď som dala do terária misku s červíkmi, spozornela, začala sa pomaly približovať, a skákať smerom k miske... ale neulovila nič, možno ich len chcela zastrašiť... po niekoľkých výpadoch prestala a odišla...

to som rada aj keď ma to prekvapilo. tak ako tu už písali, podľa fotky mi samec pripadal chudý a veľmi odvápnený, a to dlhodobo, vyzeralo to tak aj podľa tých vajec. aj to, že nežrali neveštilo nič dobré, paroedury žerú ako kosačky na trávu, moji samci skákali na svrčkov cez pol terárka
teraz je najdôležitejšie aby začali žrať, držím palce :)
napadlo mi - ak samec pije, čo tak pridať nejaké minimálne množstvo vitamínov a minerálií do vody?
ako tu už písali, na vajcia sa teraz vykašli, hlavne nech sa dajú do poriadku dospelí, zdravá samica znáša doslova jedno vajce za druhým, ak bude ok, vajec sa dočkáš :)

ďakujem :-)
dávam vitamíny aj do vody, majú ich aj v malej miske v terárku...
zatiaľ žerú len zophobasov, občas múčneho červa... dávam im to do sklenenej misky, z ktorej potrava nevylezie a gekony pekne vidia, ako sa to tam hýbe... cvrčky im akosi nechutia, neviem prečo, bývalý majiteľ kŕmil iba cvrčkami... možno potrebujú zmenu :-) (cvrčky dávam bez skákacích nôh do misky, tak ako mi radil perenquen)
samička už behá aj po zadnej stene... myslím, že sa zabývali a dúfam, že to bude to už len lepšie...

ešte k tomu lezeniu po stene - neviem či si myslela pozadie v terárku, opieskovanú stenu a podobne, pretože paroedury nelezú po skle. celkovo mi tie moje ani nepripadali ako veľkí lezci, skôr mám pocit, že ak nelovia, príliš sa nehýbu, každá sedela na svojom úkryte z kokosového orecha, pohyb nastal až keď sa vhodilo krmivo - hoci samička ma raz prekvapila tým, že som ju našla sedieť na kryte lampy a jeden dospelý samček raz videl svrčka v susednom terárku a vyliezol po skle (špinavom, asi preto :D) asi do 15 cm výšky. ale inak sa zbytočne nepohybovali, v porovnaní napr. s Oedura monilis alebo Coleonyx elegans veľmi šetrili energiou

áno, pozadie som myslela... majú tam aj dve terasy, občas vylezú (aj samec sa už snaží)
to máš pravdu, nie sú veľmi pohyblivé, aspoň cez deň nie a tie moje dokonca aj žerú len v noci, keď už je všade tma a ticho... dovtedy len jedným očkom sledujú potravu... :-)
ešte sa chcem spýtať, môžem ich kŕmiť iba zophobasmi? je to pre paroedury vhodná potrava?
každý večer im dám do misky pár cvrčkov, múčnych červov a zophobasov, ale zatiaľ žerú len tých zophobasov... ostatné cvrčky už odrástli, ďalšie už asi ani nebudem kupovať...

uvádza sa, že zophobasy a múčne červy nie sú príliš vhodné na pravidelné kŕmenie (vysoký obsah tuku, veľmi tvrdý chitínový obal, atď.), nemali by tvoriť základ potravy, iba občasné spestrenie. tiež ich občas dám zvieratám, ale základom sú svrčky, saranče, v lete a na jeseň smýkaný hmyz, hlavne koníky a kobylky
zophobasa ani neobalíš vo vitamínoch, všetko opadá

Ja by som tiež dal pozor na tie múčne červy , pauza 3-4 dni im určite neuškodí a potom začať s cvrčkami .Ak chceš aby ich mohli chytať priamo v terárku tak ich daj na chvíľu do mrazáku (v nejakej nádobe )cvrčky budú pomalšie a teda ľahšie loviteľné .Ja som tak kŕmil mláďatá a celkom sa mi to osvečilo.

ako "svrčky odrástli"? dospelá paroedura zvládne dospelého svrčka bez problémov, veď som ich tým kŕmila, zožrali aj menšiu dospelú saranču. a zophobas je tiež dosť veľký, zviera čo dá zophobasa, bez problémov zožerie veľkého svrčka
dobré je, že zožrali aspoň niečo, ale tiež by som bola za to, aby sa postupne preorientovali na svrčky

viem ako ti je, po gekónoch a jašterici, ktoré žrali úplne všetko s chuťou teraz zápasím s párikom leguánikov Gambellia, ktoré žerú výlučne saranče a to ešte veľmi zriedka (možno ešte zvykanie na nové prostredie, mám ich týždeň, ale som z nich na nervy, dúfam, že sa rozožerú poriadne)

ad čokoláda - to fakt nemusím, tá chuť mi nič nehovorí, ale povedzme, že šunka alebo banán :)

to je peklo keď zviera nechce žrať a nevieš čo mu je... keď som si priniesla minulý rok z ostravy mladého vittatusa, nežral asi 10 dní alebo aj 2 týždne, išlo ma poraziť - mladé zviera vo vývine, čakala som na každý trus ako na spasenie
potom sa rozožral a zrazu som trus pomaly ani nestačila odstraňovať :)

ako to teraz vyzerá so samcom?

To je dosť často,väčšinou sa to stáva z nedostatku výživy, ked im niečo chýba pretože v kože majú tiež mineráli a tým si ich čiastočne doplňujú.Netreba z toho robiť paniku , len ďalej dodržovať správny prísun vitamínov a ono sa to upraví.

Dám to do tohoto vlákna - chcem sa opýtať na Vaše skúsenosti z odchovom mladých P.picta. Moja otázka je či ich skôr odchovávate oddelene alebo cca rovnakú veľkosť spolu v jednom teráriu ... Je mi jasné že okamžite po určení pohlavia oddeľovať ale zaujíma ma napr. súžitie 2 mesačnej samice a týždňového mláďaťa, nemôže prísť k zraneniu (obžratie chvosta a tak) .... Zatiaľ to chovám oddelene v krabičkách od cvrčkov ale rozmýšľam aj o inej možnosti. Uvidím ako sa vyvinie debata ...