Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak se mám starat o holátka

Dobrý den,
mám moc ráda všechny hlodavce, i jiná zvířata, ale tito roztomilí zoubkovatí tvorečkové jsou u mě na prvním místě. Nedávno jsem viděla, že v jednom zverimexu poblíž prodávají živá holátka. Je mi jich líto, protože moc dobře vím, jak se tam s nimi zachází: Narodí se, vezmou je, šoupnou je do plastové krabice pod pultem a tradá! Prodávají je v igelitovém sáčku, za deset korun, hadům. V pondělí si chci tak pět pořídit. Koupila jsem si pro ne speciální mlíčko (je to vlastně speciální mlíčko pro kočky, ale lepší než kraví) a připravila jsem pro ně krabičku s pilinami. Chci si je vychovat, a pokud některé přežije, aspoň jedno, tak ho budu učit počítat a tancovat. Zní to jako blbost, já vím, ale hlodavci jsou opravdu chytří. Jenom se tolik neprojevují.
A tak bych se vás ráda zeptala, jestli má někdo z vás s tímhle podobném zkušenosti. Když tak poraďte.
Předem děkuji za odpovědi.

na dotaz odpovězeno bylo, zamykám (Aurifer)

Jo, jenže já ta holátka nechci pro sebe. Teda, vlastně chci,:-) ale vy mi tady říkáte, že mám nová stvořit. Ale já je nechci tvořit, ale zachraňovat ty, co už jsou na světě. Mláďátek jsem měla v životě habaděj, akorát od křečíků. Teď mě napadnul takovej srandovní nápad, že bych si ze zverimexu vždy holátka koupila, vychovala, a pak jim je tam vracela :))
Tak to bych jim pěkně kazila business :-D

Když holátka koupíte, okamžitě na jejich místo přijdou další, takže jen podpoříte tento zrůdný obchod s myšími nemluvňátky! Jediný způsob jak tento nehumánní kolotoč zastavit, je nekupovat žádná holátka ani zboží z obchodů, kde se toto odehrává!
Jinak s vámi naprosto souhlasím, že jde o zrůdnost, která v civilizovaném světě nemá obdoby, taková roztomilá selátka, telátka a kuřátka, která denně padají za vlast po statisících daleko drastičtějšími způsoby, si zdaleka takovou pozornost nezaslouží.
Hlavně, že řízeček šmakuje :))

Ano, tohle a reakce Aurifer jsou dva nejrozumnější názory na poradně.
Jinak, ctěná slečno, předpokládám, že takhle o prázdninách nemáte co dělat, to je fajn - ale co potom? Chodit do školy a starat se o mláďata, to se neslučuje se životem. A ačkoliv to zní romanticky, jedno hole svět nespasí. Možná by nebylo od věci začít se zajímat, pokud už chcete přispět k lepšímu světu o každodenní masakry na jatkách - takové prase je báječně inteligetní zvíře, stejně jako třeba kráva - kam se na ně hrabe myš! Nemluvě o ochraně přírody obecně - proč se třeba nezajímáte o dobrovolnou práci v útulku nebo záchranné stanici? Recyklujete? Jezdíte autem? Chováte už nějaké zvíře?
A jak píše Hroznak - poptávkou vzniká nabídka. Vy tam dojdete, koupíte pět holat, prodejce se zaraduje a připustí o myš víc... stejně tak dokud budou blbci toužit po kožiších z irbise, půjdou po něm pytláci. Takže opravdu jen přispějete k zhoršení situace.
Hrozně by mě zajímalo, jak budete učit myši tancovat a počítat. To opravdu ano... Tancují leda tak tzv. "tanečnice" - a to jsou geneticky poškozené chudinky a zrovna jejich prodej a množení by mohlo být zakázané.
A chmurně předpovídám, že pokud koupíte pět holat, řekněme tři vypipláte, do pár měsíců máte mladé a je velká pravděpodobnost, že matka je sežere.

Ahoj, samozřejmě, že se starám o blaho přírody: Jsem veganka, nejezdím autem, zachránila jsem už asi pět myšek z pastí (těch klecových které je hned nezabijí) dvě kočky a psa, několik hlodavců a čtyři ptáčky. Jasně že bych ráda zachraňovala všechna zvířata na světě, však to taky udělám, až nějak seženu peníze na větší byt. Protože skutečnost je taková, že v panelákovém bytu 2x1 prostě krávu a prasata chovat nejde...

Tak ono když se zeptá na toto téma a ještě takovýmhle stylem na převážně teraristickým webu, tak se nedá očekávat, že si z ní lidi nebudou dělat (_!_). Jinak samozřejmě, že se ručně odchovat dají, ale je s tím s prominutím hroznýho sraní. Páč ta holata se musej krmit ve dne v noci každé 2 hodiny. A po každém nakrmení se musej namasírovat vlhkou vatičkou, aby se vyprázdnila. bez té masáže (supluje to lízání matkou) se sama nevyprázdněj. A držet v teple. Uplně nejjednodušší je myší holata hodit pod kojící potkanici, ta je většinou normálně odchová s vlastními mláďaty a taková myšata jsou pak větší, než pod vlastní matkou. Zkopíruju sem mustr ze svýho starýho webu, je to na odchov potkáňat, ale na myši to funguje taky.

* přirozené potkaní mléko obsahuje 72,5% vody, 12,6% tuku, 9,2% bílkovin, 3,3% cukru, 1,4% minerálů a 1,5% popelu, potkáňata proto nelze dokrmovat pouze kravským mlékem, které má jiné složení.

Náhradní mléko:

U velmi malých mláďat lze použít Feminar, ředěn dle návodu pro lidská miminka.Větší, již osrstěná mláďata lze krmit náhražkou mléka složeného z:

150ml neslazeného kondenzovaného mléka Tatra

100ml vody(lze a je vhodné nahradit vývarem z rýže nebo ovesných vloček, popř. má-li mládě průjem i heřmánkovým odvarem)

1 vaječný žloutek

mláďatům při umělém odchovu se nám osvědčilo podávat přípravek Hylak Forte(bezzárodkový koncentrát metabolického procesu symbiotických bakterií), zejména malým mláďatům brzy po porodu (která nedostala od matky mlezivo) pro urychlení růstu symbiotických bakterií ve střevech a pro podporu imunity. Stačí malá kapička zředěná převařenou vlažnou vodou mezi krmeními.

Náhražku mléka podáváme ohřátou na teplotu těla (37C) malou (třeba "inzulinovou")injekční stříkačkou. A to tak, že přiložíme stříkačku ke koutku tlamičky a velmi opatrně vytlačíme kapičku mléka k tlamičce mláděte. Kdybychom dali hadičku přímo do tlamičky a vystříkly větší množství, mléko by se mohlo dostat do plic mláděte a to by se udusilo. Z tohoto důvodu je lepší (pokud na stříkačku nemáme náležitý cit) podávat náhražku z jemného očního kapátka. U větších již osrstěných mláďat lze použít "dudlík" z vypraného prezervativu (osvědčilo se mi). Krmíme každé 2 hodiny ve dne i v noci, po 14 dnech můžeme přidávat máčené piškoty, vařené ovesné vločky, rozmačkaný banán, tvaroh..ale mléko dáváme až do věku 4 týdnů: obvykle po době, kdy mláďata otevřou oči, lze jim již mléko podávat v mělké misce) Mléčnou náhražku podáváme spolu s krmením pro menší mláďata až do věku cca 4-5 týdnů, potom můžeme krmit již běžným krmivem pro potkany. Dbáme na dostatek vitaminů a minerálií, které uměle odchovaná mláďata potřebují ve větší míře než mláďata odchovaná přirozenou cestou.

Před a po každém krmení tamponem namočeným ve vlažné vodě jemně kruhovými pohyby namasírujeme bříško a zadeček, mládě se jinak samo nedokáže vyprázdnit. Stejným způsobem několik x denně masírujeme a čistíme celé tělíčko i hlavičku mláďat (matky je velmi energicky lížou), po každém krmení zejména důkladně očistíme "vybryndané" zbytky mléka z celého tělíčka. Takto pokračujeme v péči až do věku, kdy mláďata prohlédnou, ve věku cca 3 týdnů se již dokáží "omýt"sama.

Mláďata umístíme do tepla, min 25C, lépe 30...nejlepší a mně osvědčený způsob je nosit mláďata v plátěném sáčku na těle. To je ale ne vždy realizovatelné, proto je vhodná např. vyhřívaná krabička. To platí zejména u malých ještě málo osrstěných mláďat, starší osrstěná mláďata si již umí teplotu těla víceméně udržet sama.

Pozn: pokud se nám podaří mláďata udržet při životě do doby, kdy otevřou oči, máme obvykle vyhráno. Je však nutno počítat s tím, že mláďata při umělém odchovu jsou při vývoji poněkud "po zadu" ve srovnání s mláďaty odchovanými přirozeným způsobem- bývají menší a pomaleji rostou, oči otevírají také o něco později.

pokud se jedná o ůplně maličký tak budou problémy s mlezivem ,odchov holátek řeším s desetileto cero každou chvilu,krmit každou hodinu? cca, chci vidět jak to dáš ,pokud chceš chovat hady tak se budeš muset smířit stím faktem že hadi holt trávu nežero,akorát se to dá udělat humálněji? že holata nebudou ležet tři dny na krámě,stejně so potom dutý

tak ono v kloudných krámech mají vlastní chov myší a prodávají holata rovnou z pod matek. To je celkem humánní. JInak já bych tahle holata co mají zvlášť v krabici nikdy nekoupila, páč pominu-li teda tu etickou stránku věci, tak už jsou většinou vyhublá a bez výživné hodnoty.

Dobrý den... Zrovna dneska jsme byli na burze a tam je prodávali jedno jsem si koupila a hledala teď zrovna na internetu co ní ? A narazila jsem na Vás ... Mám uplně stejné plány a nemyslím si že by to byl blbí nápad...POZOR myšky jsou moc hodné a chytré kdyby něco pište na polipeta@seznam.cz pošlu třeba foto :) S pozdravem Natálie

Ucim teraristiku decka v krouzku a obcas se mi tam mezi jinymi vyskytnou dva extremy. Jedni chteji holatka zachranovat a je jim hrozne lito je hadum zkmit (ackoli treba krmeni dospelou mysi jim tolik nevadi) a druzi jsou hrozne "nadseni" z toho, jak se to pozirane hole bezmocne krouti a pokud had navic pozira korist od zadku, je to pro ne o to "zabavnejsi". Oba extremy se snazim eliminovat. Casem pochopi obe skupiny jedno. Ze i kdyz jsou to vsechno "jen" krmna zvirata, nezaslouzi si zbytecne trpet. At uz v rukou neodbornych litostivych dokrmovacu, kteri to po dvou probdelych nocich vzdaji a myse se tak trapi jeste o par dni dele, nebo v celistech hada, u ktereho se ta zabijeci cast da udelat za nej rychleji a efektivneji.
A co tim chci rict? Pokud jste pripravena michat specialni mleko a vstavat co dve hodiny na krmeni a masaz briska po dobu nekolika tydnu...ok. Pokud ne, je to pro Vas jen ztrata casu a hlavne pro mlade zbytecne utrpeni navic. Dobre si to rozmyslete...

To je vážně reálná šance dokrmit něco tak malýho, jako je myší hole, zvlášť když je třeba už vyhladovělé? Neptám se proto, že bych se snad chtěla pokusit, ale několikrát jsem dokrmovala a pomáhala dokrmovat koťata - i čerstvě narozená a ani se speciálním mlékem a masážemi se nedá mluvit o nějaké závratné úspěšnosti. Tak si moc neumím představit, že by to u myšete šlo. Natož aby to nenechalo následky?

A co tím pořešíš, že si koupila jedno holátko, sry ale to je hovadina nejvyššího kalibru. Jaké plány proboha, to myslíte vážně?! mluvíte o tom jak byste vymyslely plán na záchranu "hladomoru v africe"

Jaké POZOR?! myši jsou na stejné inteligenční úrovni, jako každý jiný hlodavec, není na tom nic POZOR

pošlu třeba foto :)

čí fotku? jestli tvoji, tak klidně pošli. Jestli myši, tak nechci "ty mám na očích pořád"

blbí

to zní jak šulyn...trochu pravopisu by neuškodilo

Nechápu co chcete zachraňovat...dnes, když jsem přišla k myším(prodávám ve zveráči-čistém-o zvířátka se staráme jak jen můžeme-holátka pro hady prodáváme rovnou od matek-opravdu si je neschováváme pod pultem a podobně, to bych osobně nedopustila), žrala matka své hole:x:...to by jste měla vidět...had je proti nim max. humání...žrala ho od zadu, půl bříška už nemělo a stalé žilo...humáně jsem ho zkrmila kočičínce :-Da bylo po trápení za pár vteřin. Samec té matce hned naložil a za pár dní budou nová holátka:-p

No já jen žasnu....kdyby slečny raději svoje úsilí obětovaly do něčeho, co opravdu k něčemu je...myši jsou prostě jednou na konci potravinového řetězce a tak to je, i toho hada občas něco sežere, protože je jen o stupínek výš, slečny asi nedávaly pozor když na základce probírali vztahy v přírodě(nebo je ještě neprobírali)
:-x
Zrovna musím jít nechat zemřít nelidskou smrtí pár desítek švábů a pár rybek, ty byste zachraňovat nechtěly? :puff:

Hroznak: Samozřejmě, že ne, nemají přece ty krásný chlupaťoučký čumáčky a rozkošnej kukuč, což znamená, že nemají srovnatelný právo na život:-D
Myškomilka: Ne, jde si udělat rybičkovou pomazánku. Hele nechci ti do toho kecat, ale čemu tim pomůžeš, že budeš udržovat při životě pár holat na sušenym mlíku, ze kterejch, jestli se ti to náhodou povede, (jako že si to nemyslim) budou akorát zakrslý a neživotaschopný chudáci, který ti do roka chcípnou? Přijde mi to jako pseudo-romatnickej pubescentní výmysl...nehledě na to, že píšeš na fórum, kde je 99% teraristů, co maj myši a potkany převážně na krmení (a když se nad tim tak zamyslíš, tak je tejraj stokrát miň, než blbci, co se je snažej "zachraňovat"...). To si radši kup normální myši, ty taky hrdinně zachráníš před sežránim;-)

Ahoj, v pondělí jsem si ta holátka koupila. Paní ve zveráku byla moc hodná a dala nám tři takové bílé a už chlupaté. Všechny tři už žijí. Myslím, že nejpozději do týdne už otevřou oči. Pořád se k sobě tulí a spí :-)
Každý den se zvyšuje naděje na to, že všechna přežijí.

ještě aby nebyla příjemná kidyž jim děláte kšeft,
nechci kazit iluze ale jednou rukou si od vás bere peníze a druhou psala sms Frantovi ať přiveze dalších 5.
Jestli dělat něco užitečného tak jděte pracovat do zverimexů a zajistěte chovancům lepší podmínky, nebo si založte vlatní sít zverimexů.

Holátka a byla už chlupatá? To se nám trochu bije...
Myší mláďata, která pořád spí nejsou v pořádku. Myší mláďata se pořád někam plazí, sápají a pokoušejí dolézt. Doufám, že je aspoň vyhříváte. A mimochodem, napadlo vás, že kočka je výhradní masožravec a mléko vyhovující masožravcům bude o něčem jiném, než mléko vyhovující jejich přirozené kořisti?
Ale je hezké, že jste zverimexu navýšila obrat, na příště objednají víc holat... :.(
Mimochodem, do 2+1 se toho vejde víc, než by si člověk uměl představit. I s tříčlennou býložravou rodinou...

Každopádně to šacuju na osobu školou povinnou, protože kdo z nás, normálně pracujících, by měl čas se co dvě hodiny crcat s myšma? Já teda ne... to už by muselo být něco, co by mi stálo za pokus ručního dokrmení, ale rozhodně ne pár myšat.
Včera jsme na výletě našli mrtvého rejska. Asi se utopil při těch příšerných bouřkách. Tak jsme cca 3 km pochodu filozofovali nad přirozeným chodem přírody a tím, jak s tím vyjebávají (dámy prominou) lidi... cestou domů jsme se dívali z vlaku a moje drahá polovička pronesla: "To bude krása, až tu nebudou lidi!" :-D Taky bych rád tolik optimismu, aby mi k uspokojení stačilo piplat se s třema myšma...
A jestli jsou fakt krmený kočičím mlíkem, poteš koště!

Nějaký mládě třeba od veverky, nějakýho pořádnýho druhu myšáka, nebo plšíka apod. by mi za to rozhodně stálo:-D Ale u obyčejný laboratorní myši v tom nějak nevidim logiku. Ničemu tim nepomůže...přijde mi, že spíš naopak, protože pokud tohle plácání se se stříkačkou, umělym mlíkem a masírování zadku přežijou, tak z toho budou stejně oproti normálním myším retardíci...
Jo a napjatě čekám, až ze slečny vyleze věta typu: "Chci zachraňovat nevinná zvířátka, jsem veganka, nejezdím autem a nevzala bych si na nohy kožený boty, protože je to krutý využívání zvířat":-D

Jasně, najít plší hnízdečko nebo veverčí a ujistit se, že máma fakt zmizela, tak to zkusím, ale budu mít dilema jaxivň, protože co potom? Vypustit zpátky? Asi sotva, těžko naučím veverku, jak přežít zimu v přírodě a omezovat takový zvíře klecí... kromě toho, veverky jsou čůzy, vybírají hnízda ptákům... :-D Plšík u nás bydlel ve špajzu spokojeně pár let, to bylo fajn.
Hele, napjatě čekat nemusíš, stačí zabrousit na odpověď na mé impertinentní dotazy o stránku dříve, o něco výše. Slečna je veganka a všechny ty ostatní věci... :-D Překrásná lištička získává dva bludišťáky... :-D Ha! A teď jsi se prokecla a jsi to ty! ]:) No jistě, že mě to nenapadlo dřív!

Náhodou já jsem se tak v 15 letech sekla, že nebudu jíst maso, protože jsem byla blbá, jak daleko jsem viděla a vydržela jsem to dva roky (a měla jsem kvůli tomu doma náležitý peklo:-D)...no a pak mi začala každej den týct krev z nosu, motala se mi hlava, padaly mi vlasy, jak sviň apod. A moje vegetariánská éra skončila tim, že jsem pak na jedný grilovačce sežrala snad věnec buřtů:-D Taky jsem si prošla érou, kdy jsem zachraňovala každý vypadlý ptáče, to za náma pak doma chodily vlaštovky a kosi, jak slepice, taky jsem měla na cucáku malýho zajíce, kterýho haranti vytáhli z nory atd. Ale ani v tý době by mi nepřišlo nikterak užitečný ani logický "zachraňovat" myší holata ze zverimexu::)

Réza, čéče, jaks to vegetariánství pojala? Já jsem vegetarián (teda, jak už se to kastuje, tak lakto-ovo-vegetarián) už... dvaadvacet let? Moje drahá polovička ještě asi o tři roky déle, děcko vlastně odjakživa, chudák... :-D Všichni jsme nehorázně zdravý a živý... pravda, na vyváženost stravy dbám sakra hodně a všechno veganství a makrobiotika mi přijde značně ujetý, ale dá se to v pohodě... :-D
Jistě, taky jsme se sourozenci zachraňovali kose, vypadlé z hnízda a pokoušeli se vylíhnout nalezené kachní vejce a tahali domů ledasjakou zvířenu - jednou i kotě tak maličký, že ho babička nosila v podprsence, aby mělo dost tepla a kontaktu (vyrostl z něj obří a pěkně rozmazlenej kocour...) - ale holata ze zverexu!
Nejlepší bylo tuhle jsme v ZOO chytli krmení v teráriu a harant se strašným zaujetím sledoval, jak žába polyká holata a pokřikoval na nás, kolik jich ještě zbývá... zatímco ostatní rodiče (no, převážně maminky) pištěly a odváděly svá nebožátka, vystavená takovému šoku, pryč... akorát teda nemusím slyšet, jak to při zkrmování řve. To zrovna moc ne...

Takhle, oni hlodavci s nidikolním typem mláďat se na náhražce pro koťata dají odchovat taky a to docela dobře. MOrčata, osmáci, činčilata atd ne, ale myši, potkani, křečci, gambie, plši, veverky, taky králíci atd celkem dobře. Ani z toho mláděte nutně nemusí vyrůst krypl, ikdyž bývá proti normálně přirozeně odchovanýmu mláděti ve vývoji o pár dní opožděný, tak to pak většinou normálně dožene. Teda pokud si s ním člověk fakt dá tu práci a dostatečně ho krmí a masíruje. Pokud se to nezkomplikuje a mládě nedostane zácpu nebo naopak srajdu, zápal plic atd, tak se to dá a zvíře pak normálně žije. Jenže z něj je pak závislák na člověku, co je nepoužitelnej do chovu. Odchovávala jsem uměle už kdeco, co se týče savčích mláďat. Ale fakt je ten, že to nikdy nebylo z důvodu "zachraňování nějakých myšísků před těma hnusnýma zákeřnýma hadama". Ale když už se slečna rozhodla a nemá nic lepšího na práci, takže neví co by roupama, tak ať si pár myšísků "zachrání"...my, co máme svých starostí dost jí můžem leda závidět :-D

Jojo, taky si říkám, mít tolik času! :-D Obzvlášť v situaci jako včera, kdy jsme si dovolili celodenní výlet, odjezd 5.00 - návrat 22.30 ... a po příchodu kočky, svíjející se v křečích hladem (tchyně jim dala jíst naposledy v pět odpoledne), pes který s náma nemluvil, jsa uražen... podezřele málo zmizelého leguáního jídla (odmítá od ní jíst, takže zřejmě pojedl jen mrkvovou nať a zřejmě jen tolik, aby nezesnul), špinavá voda u agoušů... morčák nedostal seno - ale zato my vynadáno, že jedeme na výlet a, ó hrůzo, necháme klidně ve dřezu špinavé nádobí!
Je hezké být děcko s romantickými sny, ale co z toho? Počet holat poroste geometrickou řadou, pokud to tahle tři přežijí, nebudou včas oddělena, máme tu mláďata, slečna si mezitím bude muset nakoupit další holata, protože ve zverimexu už mají na cestě další dodávku...
No, nejvíc se těším na to, jak budou umět tancovat a počítat! Naše potkanice taky umí počítat. Nic, málo, hodně, ještě víc, nikdy ne dost... :-D To jsou myší číslovky. Aspoň když jde o žrádlo...

Auri: No vidíš, co to melu::), ona se mě ta blbost ještě asi nepustila:-D Teda králík... "zachraňování nějakých myšísků před hnusnýma zákeřnýma hadama" Jo, to je přesně to, co jsem měla na mysli, že nechápu, jak někdo může myslet vážně...že je někomu tý myši líto chápu, ale škrtit mrkev jsem hada ještě neviděla...

Vzhledem k tomu že už jsem ve světě zvířat něco viděla a momentálně pracuji v útulku, Tvůj dotaz mě vytáčí. Rozhodně planetě nepomůžeš tím, že kvůli třem holatům koupíš průmyslově vyráběné mléko pro kočky. Už jenom energie na jeho výrobu a všechny použité suroviny jsou pro planetu horší než smrt holat. Měla by ses vzdělávat a srovnat si v hlavě co je opravdu důležité. Jenom pro ilustraci nedávno k nám přišel do útulku kříženec BŠO. Kovový stahovák měl těsně kolem krku (brzy by asi začal zarůstat), na zádech cca 20 cm dlouhou ránu (asi od sekyry), jedno ucho uříznuté, celý špinavý a zadní nohy měl od motorového oleje.
Nesnažím se tě tím šokovat, ale spíš ti dát námět, kde je pomoc zvířatům opravdu potřeba a kde ne. Zamysli se prosím nad tím, co děláš, ale hlavně si najdi co nejvíc informací o této problematice. Tím nemyslím články v Bravíčku typu "chudáčci zvířátka, musíme jim pomoct". Doporučuji začít Etikou chovu zvířat (zákon 246/1992 Sb), ekologií, popřípadě etologií.

Moji hadi zachránili tento týden hned tři holata, nějaké ty myši a potkana. Včera jsem osobně zachránil čuníka a dnes ještě kuřátko. Večer se chystám zachránit ještě kapříka.:-D

Pojídání masa je součástí koloběhu života a smrti. Život může být živý jenom ze života. A je jedno, jestli se pojídá maso nebo ovoce. Princip je stejný. Všechny eko-vegan blbosti jsou stejně jenom slepá ramena a jejich vyznavači jsou planetě neméně na obtíž, než jakýkoliv pojídač masa. Pokud chcete svými stravovacími nároky zatěžovat planetu co nejméně, zde je inspirace:

watch