Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytápění terária

Zdravím :) prosím o rady, jak nejlépe vytopit terárium o rozměrech 110cmdx50šx60v pro krajtu královskou. Bohužel v noci teplota stále klesá. Někdy až na 20 stupňů, když je venku opravdu zima. Momentálně tam mám 40w žárovku a 6w topný kámen. Většinou jsou zalezlý, takže pod žárovku se vyhřívat nechodí..ani na kámen se nechodí vyhřívat, takže bych potřebovala něco, co dokáže terárium alespon trochu vytopit, hlavně v noci, kdy je žárovka vypnutá.

Můžete se prosím semnou podělit o zkušenosti s topnými kabely nebo topnou folií? co je lepší? Kolik wattů bych měla pořídit? Je možné něco umístit přímo do terária na podlahu a zakrýt to terarijním pískem? Děkuji moc za rady.

kup foliu...kabel sa vie dost rozpalit, takze ked ho niekde a had ti k tomu vyleze sa moze popalit.

Folia je vlastne rovnomerne teplo a vychadza z nej cca 40C. Tie watty su vlastne len rozmer...cim vacsia tym viac wattov ale teplota rovnaka.
Napr 15x15cm 5watt, 30x30cm 10watt. Tak nejako to je neviem tie rozmery presne ;)

ZAhrabes priamo do terarka alebo das pod, k tomu mozes dat este termostat nech ti reguluje teplotu

Jinak je pro mě novinka, že watty jsou jen rozměr...myslela sem, že čím víc wattů, tím to hřeje víc:)

Tak to je samozřejmě nepřesné, pokud je použit různě silný kabel, tak může být odlišná watáž při stejném rozměru, ale samozřejmě pokud je topná folie vytvořena promotáním topného kabelu nějakou sítí (rohoží), tak čím větší rozměr (= delší kabel), tím se liší watáž (platí samozřejmě při použití kabelů o stejném průměru), i když topí po celé délce / ploše stejně. Takže možné je obé, tedy větší watáž - více tepla nebo stejně tepla, ale odlišný rozměr. Možná jsem to ještě víc zamotal, ale jedno je jisté, že ne vždy platí vyšší watáž = větší rozměr.

J.j.Tyto folie mám,spokojenost,nízká spotřeba,skvělá a praktická použitelnost.Doporučuji.Lze aplikovat jak na dno,tak i na svislé stěny terárka kam se třeba gekoni velice rychle naučí chodit.Je trošičku dražší,ale tím,že má malou spotřebu a je prakticky "nezničitelná" se určitě vyplatí.Prodávají se v X rozměrech,takže by si měl vybrat každý podle své potřeby.

Pridi do Prahy na vystavu a mozes si tu "smelinu" odskusat.
Keby sa aspon trocha termostatom rozumies a mas prehlad co na trhu je tak vies ze napr Lucky Reptile ani ExoTerra nic podobne nema len stacky s 1C nastaveniami. Teraristi co inkubuju vedia o com hovorim. Dalsia vec zrataj si kolko ta stoja spinacie hodiny + termostat na teplo, dalsie spinacie hodiny na svetla, zalezi ako moc pokrocili system mas resp chces mat. Reklama/nereklama ked najdes nieco lepsie daj vediet, som zvedavy co vsetko na trhu je ;)

Jedine co som nasiel aby toto vsetko zvladalo je Hobby Biotherm Pro ale tam mas cenu 2x taku.

[http://www.reptilienkosmos.de/images/products/pa_i nfo/Hobby_Biotherm_Pro_1.jpg]

ahoj mám podobný problém chtěl bych umístit skleněné terarium 150d x 140v x 70h na chodbu kde jsou venkovní dveře. Teplota tam v noci klesá
na 20 stupňů někdy i pod. A chtěl bych poradit jak silnej kabel nebo topnou folii bych měl zvolit abych měl teplotu v terariu alespoň 25 stupňů. Všem děkuju za rady:-)

Ahoj:) takže...svůj problém jsem už vyřešila :) v teráriu mám 40w žárovku + 11w topnou folii (pás) Ultratherm viv strip , kterou jsem si nedavno koupila na netu za 312,- i s poštovným:) takže pohoda.. ted tam mám cca 27-28 stupnu mimo žárovku přes den, takže uplne super...pres noc mely taky tak 27-26 stupnu, takze jsem ji dneska poprve zkusila na noc vypnout ze zasuvky..a mely tam 24-25 stupnu...takze jsem spokojena:) jinak teda mam jeste terarium zatepleny 2cm polystyrenem...takze teplo se tam drzi trosku lip asi... ale konecne to je jak by to melo byt a krajty nemusi mrznout:( Folii porizuji i pro dalsiho hada do většího terária:) snad se taky vyplati :D

Jinak v tvém případě bych asi doporučovala větší folii, nebo pás...dělají různý velikosti. Kupovala jsem je na stránkách Fenix a měla jsem ji do druhyho dne doma... Pro koho terárium máš? :)

Budu to muset dát až pod terárko, v terárku je cca 4cm (v případě, že to dám do přední části, což se mi hodí míň) až 8cm keramzitu, 2-3cm rašeliny a mech. "Protopím" se skrz a ohřeji terárko nebo to nemá význam? Nikdy jsem to nepotřeboval, tak nemám zkušenosti.

díkys.

asi nema vyznam predpokladam ze ten mech rosis aby bol mokry a takto ti to bude vysusovat...

dalej zalezi kolko mas teplotu v terarku a nakolko to chces vyhrievat vlastne, potom aku dlhu kupis tu foliu - ci chces len nejake miesto hriat alebo celu plochu.

Ono to hreje tak na 35-8C a samozrejme ten substrat si to teplo tiez zoberie...mas osb alebo sklo?

Neprotopíš..není to topnej kabel ale fólie produkují infračervené teplo o ultra-dlouhých vlnových délkách. A když to moc "zadusíš" substrátem, praskne ti sklo...

Jedná se mi o tera na Dendrobates, ale jen o dotápění v noci.

V noci mi to klesá na cca 22 v týhle vyšce v místnosti, ale jak to venku půjde pod nulu, tak půjdu min na 18. Nejedná se mi o denní vytápění. A 18 už je tak na hranici.

Takže řešit klasicky kabelem?

co vím, tak folie se většinou dává dovnitř terária...z mých osobních zkušeností si myslím, že kdyby si ju dal zvenku, tak tam budeš mit prd teplo;) viv strip mam v obouch tararkach...v menšim mě to zvyšilo teplotu vzduchu tak o 3 stupně, ve větším pouze o 1-2 stupne...obe mam 11w..do vetsiho terarka je urcite potreba koupit daleko vetsi folii..aby se to lip vyhralo..jinak s tim nemam problem:) mam je polozene na dne, pod nima je mala vrstva ter. pisku, na folii taky slabouckou vrstvu. jinak jsem se docetla, ze folii muzem upevnit lepici paskou...mozna oboustranou by to slo, ale uz jednou se mi stalo, ze se na hada nalepilo kousiček pasky a byl to peknej teror to z neho sundat...nikdy vic...

No pokud má být terárium na Viridisku, tak to chci dát na strop. Psal jsem i výrobci a ten mi psal, že je to na bok a dno terária. Na strop to není. Mám prý zkusit oboustrannou pásku. Na nějakých fotkách jsem tu fólii viděl vně terária, ale určitě to má někdo i uvnitř.

No mám to vně a překryto termofólií aby šlo teplo do tera a ne všude okolo. Na strop bych to nedával, teplo bude utíkat horním větráním pryč..dal bych to z boku, nebo na dno jak ti psal výrobce. Když pod tera tak leda pod sklo a s trochou substrátu aby se nepřehřálo dno a neprasklo ti.
Jinak fólie není samolepicí, tak to musíš něčím přilepit. Takže teoreticky tím samým čím bys to lepil na dno, popř. na stěnu, tím to přilep i na strop ;-) (silikon, oboustranná páska)

nepraskne nema z coho to moc nehreje 35-38C max z toho sklo nepraska ;)
Lepit to netreba tiez...zasypes troskou substaratu aby to tam nelietalo a pod to daj tu termo foliu alebo polystyren a mas. Lebo keby to prilepis na pevno tak sa to potom bude asi zle cistit nie ? :)

Ivos: mas s tym skusenost ze ti prasklo? ja to mam u agam, pod foliou asi 0.5cm polystyren zasypane pieskom a hreje to ok...

Jak jsem psal..mám je vně terária (skleněnýho) a teď budu dělat stěnu z Durelisu (OSB) a tam to taky budu nechávat z boku (samozřejmě uvnitř)..
Zkušenost s tím nemám, někde na TP se to však řešilo..stačí pohledat..
Na dotek vlastně ty fólie netopí..když na ně přitiskneš ruku, jakoby schládnou..je to sálavé teplo a dlouhých vlnových délkách..tak si myslím že pokud nemají čím prostoupit tak se teplo nakumuluje mezi substrátem (teď nemyslím písek, který by měl být dobrý tepelný vodič), ale nějaký izolant jako piliny, kůra, rašelina a potom může dojít k prasknutí skla..

dobrý den,
dělám terárium pro hroznýše královského,rozměr 60x60x120 cm, materiál OSB deska o tloušťce 15mm, přední strana prosklená. Jako osvětlení bych rád použil zářivku, ale nevím jaký použít spůsob vytápění. Zaujala mě topná folie Ultratherm viv strip, ale nevím jestli je vhodná do tohoto typu teraria, popřípadě jaký výkon bude dostačující. Na dně teraria bude skleněná vana a namísto substrátu používám koberec co se používá v kancelářích, na chodbách atd. Děkuji za jakékoliv info.

dělám terárium pro hroznýše královského,rozměr 60x60x120 cm

To je šířka, hloubka a výška, nebo co je co? 60 x 60 základna se mi zdá na constrictora hodně malá...:-/

popřípadě jaký výkon bude dostačující.

To je odvislé především od teploty v místnosti. V teplém obýváku může stačit i 15 - 20w, ale například v nějaké studené chodbě může být při stejné wattáži v teráriu chladno. Mimochodem, zrovna hroznýš královský by byl asi vděčnější za nějaký lokální sálavý zdroj zhora, například halogenovou žárovku.

a namísto substrátu používám koberec co se používá v kancelářích, na chodbách atd.

Koberec místo substrátu = špatná volba. Až se hroznýš vykálí, poznáš sám :x:

děkuji za odpovědˇ
1) 60x60x120 = výška x hloubka x délka, tedy základna je 120x60cm
2)terarium bude v obýváku, kde se teplota pohybuje kolem 22 stupňů.
Při použití halogenky by jste volil jakou wattáž při těchto podmínkách? Folie byla jednou z možností.
3)Nejedná se o klasický koberec, jde snadno opláchnout sprchou ve vaně. Používám jej už rok na doporučení u krajty

1) Alespoň že tak. Byl jsem trochu dezorientovaný, výška se obvykle uvádí jako poslední údaj.
2) Wattáž žárovky je třeba vyzkoušet. Pro hroznýše je ideální nějaká vyvýšená vyhřívací police, kdy bude mít lokálně až ke 35°C. V nejchladnějším koutě terária může být klidně jen kolem 22°C, aby měl had možnost volby.
3) Pod pojmem "koberec co se používá v kancelářích a na chodbách" si vybavím něco takového, tzn. zátěžový koberec typu Jekor, apod. Neumím si představit, že od hada pomočený koberec zbavíte zápachu pouhým opláchnutím ve vaně, nehledě na délku schnutí... Ovšem, je to Vaše rozhodnutí ;-)

Pro krajtu královskou, já se právě bojim, že když dám folii a ještě žárovku aby tam nebylo moc horko jako vyhřevné místo. A zase samotná žárovka mi velké terárium nevytopí a nechci kvůli tomu ubírat větrání. V pokoji mám přes zimu kolem 15 stupňů někdy 22 záleží kdy zapnou topení.

On ti to stejně takhle nikdo přesně nepoví, já bych to celé temperoval ideálně přes termostat folií na nějakou základní teplotu, řekněme 20-22 st. a přes den přitápěl nějakou silnější žárovkou, řekněme 100 nebo 150 W, to by ti mělo udělat takový slušný teplotní gradient od nějakých 35-38 st. v okolí zdroje až po 22-24 ve "studeném" rohu.