Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ULTRA VITALUX 300W - chameleon

Zdravím,
omlouvám se za dotaz, ale nemůžu najít žádné reference s použitím Osram Vita-Lux pro chameleona jemenského.
Stavím nové terárko (65x65x120cm) a řeším otázku světla. Momentálně jsem objednal výbojku Vitalux, s kterou plánuju svítit 30 min - 60 min denně - pro zdroj UVB světla (výbojka zavěšená nad terárkem - 50cm od místa pro výhřev chamíka, strop bude z pletiva). Je toto řešení v pořádku?
Dále bych rád do terárka dal buď 2x 20W lineární zářivky + bodovku pro teplo. Nebo je lepší použít třeba HQI 70W výbojku jako zdroj světla a tepla? Prosvítím pak celé terárko, ať není dole tma? Zářivky bych totiž dal asi na výšku po stranách zepředu.
Rád bych slyšel nějaký názor na takové řešení, jsem už z toho docela zmatený.
Děkuji

terarko neni zas tak veliky. vem 70w flood raptorku a 2 trubice na dosvit a melo by to stacit. zarivky bych dal normal na strops hlinikovym reflektorem a melo by to byt dostatecne..
protoze kdybys svitil vitaluxkou tak bys musel jeste vymyslet nejakej dohrev kdyz nebude svitit vybojka..

Děkuji za zprávu,
volba na Vitalux padla z ekonomického důvodu - nejlepší možný zdoj UVB záření, není drahá a vydrží dlouho. Za 1600,- bude použitelná několik let, při svícení 1h denně.
Pro 70W Raptorku bych musel pořídit předřadník, svítila by nonstop a co rok bych kupoval novou. Proto bych rád Vitaluxku a krom ní pořádny zdroj světla. Ale nebráním se kombinaci Raptorky a Vitaluxu a zářivky :-)
Zkušenost mám totiž takovou, že veškeré takové ty lineární zářivky svítí málo a chamíci mají po nějaké době problémy.

ja teda nemam zkusenost z vitsluxkou.. ale vyzkousel sem x kompaktu a x trubic a pak sem e jednoho dne(_!_) a vsechno vyhazekla poridil vybojku.
napr. uzivatel jaffata ma terarak 55*55*120 a ma tam 70w raptorky. nevim jak casto to meni.. ale myslim si ze po roce az roce a pul koupit jen zarovku za litr.. neni tak hrozny.
takze pri proporcich tvyho terarka bych volil raptorku + dosvetlovaci zarivku..

Jak už jsem psal Vitalux je objednaná, nevidím v ní problém. Vycházím z testu UVB výbojek a zářivek atd, který je na internetu (http://www.mojihadi.nafoceno.cz/Mereni-a-recenze-U V-lamp.html).
Ale jo, díky za názor, nalomil jsi mě k tomu abych pořídil ještě nějakou výbojku - Raptorku teda ne (nechci předřadník). Např Sylvania Reptistar... + zářivku. Občas přisvítím Vitaluxem a myslím že to bude ok.

Klíďo můžeš použít tu 300 W ultravitaluxku, při použití 1-2 h denně ti vydrží možná 2 roky i víc svítit pořád kvalitně, akorát je třeba mimo dobu osvitu osramkou to terárko dostatečně nasvítit (intenzivně) a dopřát možnost bodového vyhřátí i jindy během dne (např. vaše řešení dosvit zářivkami a lokálně bodovkou). Mě teda osobně je vždy líto nedopřát zvířatům "sluníčko" dostatečně dlouho, tak bych osobně raději volil celodenní osvit slabší výbojkou (např. 100 W) + zářivky, ale pokud už je ta 300 W objednána, tak ji využijete taky a časem až dosvítí, tak lze přejít na nižší watáž a celodenní svícení výbojkou. Jen bacha na vzdálenost, ta 300 w dost pálí, takže bych ji dal aspoň tak 40-60 cm nad strop (pletivo), chce to ozkoušet a proměřit, aby to optimum topení a světla bylo někde v horní třetině nádrže.

Síť bude mít nahoře velké oka (celá horní stěna bude vlastně ze sítě, dole pod dvířkama bude další větrání vpředu a naboku).
Dobře, takže po přečtení názorů jsem se ustálil na myšlence použít Vitaluxku jako hlavní zdroj UV záření, asi 1h odpoledne denně. Myslím, že v tomhle směru se na ni mohu spolehnout na několik let dopředu. A na normální provoz bych pořídil Sylvania UVB REPTISTAR E27 100W. Nějaké to UVB záření taky vydá + světlo a teplo. Chamíkovi zařídím nějaké stinné místo. Z boku budou ještě nějaké led lampy, aby dole nebyla úplná tma jestli budou nějaké rostliny. (Jakože beztak nebudou, protože je sežere jak je tak znám). No a podle intenzity ty Sylvanie pak pořeším vhodně umístěnou zářivku.

Teoreticky se mi to jeví jako dobré řešení. Ale samozřejmě uvidím až v praxi, podle toho jaké budou teploty v terárku, světlo a jak se bude chamík tvářit na Vitaluxku.

Takže terárko je hotové a včera jsme si dovezli nového chamíka :-)
Posílám fotky terárka, klidně mi hoďte nějaké připomínky.

Rozměry jak jsem psal 65*65*120cm (s tím že je rohové, předek je trošku zkosený, vychází to na asi 400l objemu). Větrání je dole přes síť (celkem 5*80cm) a celý strop (asi 55x55). Je to dostatečné? Na osvětlení mám OSRAM HQI-TS 70W, na UVB Osram Vitalux (počítám s použitím tak 1 - 2h denně), pro výhřev klasická žárovka (reflektorová) 40W. Pod žárovkou 34C (na vzdálenost asi 15cm od ní - nedošáhne na ni zatím), dole u dna 22C, vlhkost se pohybuje s rostlinama kolem 45-55%.

Chamík, sameček, narozený je asi po 17.9, váží asi 8g (opravdu není triviální ho zvážit), a měří tak 7cm. Dovezený přímo od chovatele. Viděl jsem celé hejno, tenhle byl největší a nejakčnější. Stavbou těla se mi zdá v nejspíš pořádku? Možná trošku podvyživený, ale kosti a přilba (krom toho že je na samečka menší) myslím dobře stavěné. Překvapilo mě, že po převozu nevypadal vystresovaně, ale byl skoro hned zvědavý na nové obydlí a prozkoumával ho. Takže se zatím zabydluje... :-)
Rostlinky tam mám zatím naházené, co se kde našlo nejlevněji :-) časem asi stejně budou umělé, až bude velký nebo je bude ničit.

Mimochodem na Vitaluxku reaguje úplně perfektně, na chvíli jsem mu ji včera zapnul a prakticky okamžitě se naklonil jedním bokem směrem k ní a ztmavnul na té straně :-) chvíli se tak slunil a pak odlezl do stínu.

terarko vypada k svetu.. ale... je tam tma.. chtelo by to jeste dosvetlovaci zarivku.. treba sylvanii activa 60cm s reflektorem..tak by to melo byt ok.. a nevim jak takhle maly prcek bude nahanet potravu v terarku.. chtelo by to pro zacatek neco mensiho..ale na to je asi pozde..

Světla je tam opravdu hodně... ta výbojka dává 6600lm a pro srovnání tvoje doporučená sylvanica activa 58cm pouze 1000. Ono to na těch fotkách nevypadá, protože se to blbě fotí (velké kontrasty, fotka je celkově tmavá a přitom ty listy nahoře jsou pořád úplně přepálené). Moje chyba. Takže doufám, že to stačí. Pro dosvícení tam mám ještě led pásky.
Ale v zásadě s tím problém nemám, zářivky se používají na dorovnáni spektra u osvětlení, co jsem tak vyčetl? Takže bych tam nějakou mohl dodat nahoru :-)
Terárko mám ještě jedno menší (30x40x30), na druhou stranu jsem se rozhodl, že než ho v něm trápit nebudu (světlo a teplo)... tak jsem ho dal rovnou do velkého a dneska mu zařídím nějakou větší misku, ve které bude mít cvrčky s vitamínama. Tak doufám, že na to přistoupí.
A upřímně, tohle mě teď trápí nejvíc - jestli ho tam mít nebo ne... Počítal jsem s tím, že už bude trošku větší :-)

tak ja svitim taky vybojkou + tam mam dohrevnou sylvanii par38 75w ale stejne tam mam trubku a mozna pridam jeste jednu.. svetla neni nikdy dost...jinak jeste poznatek k tem kelimkum na krmeni.. bylo by lepsi aby nebyl prusvitnej.. me se stavalo ze pardal cumel po odrazu a palil spelejma do skla

Super, díky za cenné info :-) Ta Sylvania vypadá dobře, na jakou vzdálenost ji používáš prosím? Zkusím dneska po ní mrknout v obchodě.
K zářivce, dostačuje normální objímka, předřadník a reflektor, který běžně koupím v obchodech pro vybavení bytu? Nebo je lepší dát peníze do předřadníku pro terárka (např Exo Terra Light Unit)? Chápu, že je asi rozdíl mezi elektronickým předřadníkem a tlumivkou v blikání... a nevím jestli se dá vůbec koupit něco použitelného v obyč obchodě.
Já používal kdysi nerezovou misku na cvrčky zavěšenou v terárku, stejný problém :-) cvrčci se odráželi od stěn...

hele nevim na jakou vzalenost.+- 40cm.ale pere to do terarka jen pres zimu aby to dohralo tu vetsí plochu.. a zase ji mam zavesenou o kousek niz nez vybojku aby se mi nevyhrejval pod sylvanii bez uvb kdyz vedle prazi raptorka..
ta trubka by melaj jit klido sem http://www.elektro-paloucek.cz/svitidla/zarivkova- svitidla/zarivkova-telesa/zarivkove-svitidlo-teles o-aldo-118r-230v-18w-s-reflektorem ale nevim co to bude delat casem.. ja ji mam v glomatu 1 a je to nejake pokurvene.. docvaknu tam trubici co to jde .. normalne sviti.. vecer to vypne na casovac a rano kdyz se to zapne tak nesviti.. stouchnu do ni a rozjede se.. coz mi moc hlava nebere

Tak, máme za sebou prvního zkrmeného cvrčka s vitamíny :-) takže krmítko slaví úspěch, sežral ho po 10 minutách co jsem ho tam dal...
Myslím, že je to skvělý výsledek, vzhledem k tomu, že jsem ho včera večer přivezl domů...
Posílám ještě fotku stropu terárka s lampami a krmícího & ohřívácího místa. Zapnul jsem mu zase Vitaluxku a reakce jako včera, chamík zčernal a šel se opalovat asi na 5 minut, pak si zalezl pod rostlinu do polostínu.