Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rack pro Python regius

Zdravim,
mláďata v racku odchovávám již několik let a proto jsem se rohodl, že postavím rack i pro dospělé regiusky. Problém je v tom, jaké plastové bedny mám použít. nejlépe by mi vyhovovaly svými rozměry tyto z JYSKU catalog bohužel jejich cena je trošku vyšší a nedají se koupit bez víka. Navíc mají ze spodu kolečka, které také nejsou ideální. Dále by připadaly v úvahu tyto z IKEY http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4010297 8/#/00130129 Tady je cena příznivější, ale zdají se mi moc široké. Nebo tyto: http://www.centrumobchodu.cz/Kuchyn-a-domaci-potre by-S4/Nadobi-a-pomucky-C257/ulozne-boxy-K1371/Box- ulozny-Curver-4686-sv-hneda-QUASAR-30L-viko-Rattan -I114289.html ale jejich rozměry pro dospělou samici by asi byly nedostačující.
Proto bych Vás chtěl požádat, jetli by někdo z Vás nevěděl, kde by se daly sehnat nějaké bedny, které by svými rozměry byly ideální pro chov python regius.
Předem děkuji za odpovědi.
P.

loading...

Dle mého si myslím, že to není příliš dobrý nápad chovat dospělé regiusky v "rack", tak mláďata nanejvýš, ale myslím si, že je pro krajtu lepší, když má více místa a světla v normálním teráriu u to že, se zívřata chovají v zajetí je tak tak (i když to sám dělám)... Je to jen můj názor, každý si mějte svůj...

Jo nedávno jsem na celý rack v pražské Ikee koukal.Mají ho myslím s 5i šuplíky za cca 1700,-(samozřejmě bez skla).A jinak,viděl jsem u velmi známých chovatelů dospělé regiusky v racku a množí piebaldy i přírodu.Ale jak píše Naomi,někdo je pro a jiný proti.Já mám v racku hrozny a není problém.

Zajímavé je, že když přijde nějaký začátečník s tím že má například staré velké akvárium nebo terárium o ne zrovna doporučené velikosti pro daný druh,tak je většinou rychle odsouzen. Ale pro zkušené chovatele pak není problém narvat dospělého hada do miniaturní krabičky kam se vejde pouze had a mistička na vodu. No hlavně, že je to úsporné na místo.

Ono toto není zdaleka jen v chovu plazů. Takzvaní "profíci" se s tím vůbec neserou ve všech oblastech chovatelství. Minimalizace nákladů a místa prostě "musí bejt" páč jinak by nebylo zdaleka tolik terarijních zvířat v chovech. Zajímavé, že ti samí lidé často nadávají na to jak si plaza pořídí každý debil, který ho pak umoří. Je to samozřejmě způsobeno širokou nabídkou a nízkou cenou zvířat u těchto profesionálních množitelů. Že tu nejde o prachy mi obzvláště chovatelé barevných mutací čehokoli prostě nenakecají. Jiný účel než je minimalizace nákladů rack prostě nemá, pro zvířata to nijak lepší oproti teráriu není. No a když to v tom přežije, tak se tomu přeci daří dobře. To dá rozum. Přírodní podmínky ten had stejně v sebelepším teráriu mít nebude, takže netřeba se s tím zbytečně srát. Pak se tu někdo pohoršuje nad gekončíkem ve sklenici od okurek. Proč? Princip je stejný.

Splňují některé rack systémy podmínky chovu, které jsou uvedené v tomto článku?

Tak ono by to především chtělo si uvědomit, komu takovéto články směřují. Člověk, který už má nějaké zkušenosti a chovatelský cit to není. Člověk co ta zvířata již nějaký čas chová ví, co kde může.. Takové články jsou směřovány k začátečníkům, lidem (prozatím) bez chovatelského citu.. Rozměr co je tam psaný spousta lidí beztak zmenší ("když je tam psáno 100x60x60, tak 90x50x40 taky přeci musí stačit") S takovým přístupem jsem se nejednou setkal a i to je jeden z důvodů. Dále když už žehráte na racky, tak by nebylo špatné si uvědomit, co zrovna hadi mají za potřeby.. Ono srovnávat třeba hady s jinými zvířaty (jak už tu někteří experti činí) je mimo. Já osobně regiusky v racku nemám, ale dokážu si to i u sebe dost dobře představit..

Zajímavé, že ti samí lidé často nadávají na to jak si plaza pořídí každý debil, který ho pak umoří.

Nějaké osobní zkušenosti? Nemá smysl aby kuře učilo slepici. Myslím, že ti pánové, kteří v racku zvířata množí a neumoří je jako nějaký "debil" jak říkáš, který sice hada (gekona, želvu - dosaď si podle libosti) krásně pojmenuje, každej večer ho náramně poňuchňá, povenčí po chladné podlaze za otevřených dveří a oken, to aby měl pohyb na čerstvém vzduchu, když je chudinka furt zavřený, nepotřebují aby jsme jim radili, jak mají chovat zvířata. Většinou tací, kteří neudrží naživu půl roku guttatu (obrazně řečeno) žehrají na ty špatné, kteří úspěšně množí zvířata o kterých se jim samotným ani nesnilo..

Ostatní věci (zvláště pak tu snůšku nesmyslů o profících, penězích, množitelích a sklenicích od okurek) netřeba komentovat, to už je pouze ztráta času.. Navíc o rack systémech se tu už napsalo dost.. Kdo chce si informace najde.

Chov v plastových boxech, podotýkám u některých zvířat, má spoustu výhod, ale na to si každej musí přijít sám.
Na druhou stranu je fakt, že mi taky připadá, že rozměry některých racků jsou už těžce za hranicí, pohyb je přirozenou součástí života, například constrictoři nejsou striktně terestričtí hadi, nějaká ta větev ve vyšším teráriu by na škodu nebyla. Spousta zvířat se rozmnožuje v takových podmínkách, ale přesto si nemyslím, že je to znak toho, že žije zvíře v optimálních podmínkách. Viděl jsem zvířata v nádržích, ve kterých se nemohla ani otočit, množila se, ale neuškodil by nějakej ten dm navíců.

Mě osobně se také víc líbí přiměřeně velká biotopová terária. Nicméně jak píše Přemek. Člověk který už nějaký ten pátek teraristiku dělá, získá cit díky němuž dokáže vytvořit odpovídající podmínky, kdy se zvířata i v racku mohou cítit dobře. Dnes bych se chovu v racku nebránil.

Jasně, ale ono nejde o rack, ale o velikost. Zvířeti je celkem jedno jestli ho obklopuje sklo, plast,...., ale o podmínky v té či oné nádrži a na neposledním místě by měla být i velikost, chovám psohlavce taky v plastových nádržích a je to ideální, ale velikost nádrže musí být přiměřená velikosti zvířete.

Zdravím,

plánuji trošku víc rozšířit "krajtí základnu". Budu stavět stěnu asi s 6 terárii, ale chci někde dole i menší rack. Spíš pro mláďata(jak pro nákup, tak odchov), ale možná časem i pro adulty. Jde mi v podstatě o to, že bych pro mladé chtěl 56/39/28 nebo 39/28/14 - i když druhá salma mi přijde dost malá a u té první je problém s výškou. Když to postavím na výšku 28, těžko to pak budu předělávat na salmy 76/56/18.
Takže otázka zní jak rychle rostou? Kupoval jsem dospělý pár, takže nemám představu. Jestli je lepší je dát do té menší a pak rovnou do velké, nebo postavit police i na ty střední.

Předem díky za odpovědi.

Já se divím jak se tady všichni holedbají tím jak pro zvířata chtějí jen to nejlepší, ale představte si kdyby Vás zavřeli do prostoru 2 x 2 m s konstantníma teplotama, světlem, potravou a pak tvrdili jak je to pro Vás ideální když tam přežijete a když Vám tam šoupnou samici tak dokážou i odchovávat. Tohle je podle mě evidentní týrání, ale tak jako v politice pokud mi z toho něco kápne tak nad tím přimhouřím oči a jako argument si vezmu mudly, který nedokážou to zvíře udržet vůbec naživu. Toto je hnusný alibismus a nic jiného. Vždyť tam přežije ... pak se nedivte že cena zvířat je tam kde je, a že tomu přispívají právě takový. Ve skutečnosti je to mnohem větší problém protože tito to dělají cíleně měli by mít znalosti a dovednosti ono udržet něco naživu je trošku něco jiného než to že to netrpí.

Tato debata už tady několikrát proběhla. Než něco odsoudíš, tak si o tom nejdřív zjisti relevantní argumenty. Teploty nejsou konstatní, týraný a trpící plaz se ve většině případů nejenom že nerozmnoží, ale pravděpodobně přestane i přijímat potravu a následně exituje. Porovnávat potřeby hada a člověka je pak už naprosto zcestný. Jejich vnímání okolního světa a tudíž i jejich potřeby se dost podstatně liší.
Navíc v tomto vlákně se nejedná o to, zda rack ano či ne, takže tvůj příspěvek je OT.
Další podobný OT příspěvky v tomto vlákně budu mazat.

asi to cejna smázne ,ale zamyslel se někdo z kritiků racku proč plno chovatelů po letech pokusů o rozmnožení hlavně regiusek skončí u racků a dosahuje odchovú v úplně nevyhovujícím prostředí -samostatný chov,klid ,čisté prostředí,teplotní rozdíly,a krásná terária mají mnohem menší produktivitu/tedka zas budu osočen že uvažuju materialisticky a myslím jen na zisk/,ikdyž hadi žijí většinou samotářsky ale občas to naně příjde,toje to stejný jako že mám kočku ale ona je nějaká divoká tak ji nechám vykastrova aby ležala na gauči a nelezla po záclonách a nedivočila.proč plno lidí nenechá vysvětlit že většina hadů se pohybuje téměř vždy za získáním potravy,když je had nažranej tak leží v koutě pod kůrou a pomalu tráví aby nespotřeboval něco navíc aby se zase nemusel pachtit za dalším soustem,další výpravy jsou za sexem

Bedna KOMPLEMENT ma vysku 18cm, polica bude mat hrubku cca 2cm - ratal by som pre istotu s vyskou bedna+polica zhruba 20,5cm. Ak das hore skaru cca 0,5cm nemusis robit diery do bedne, vrchom to bude vetrat dostatocne.

P.S.: skrina PAX ma po bokoch vrtane otvory na koliky a material IKEA skrin nie je prave vodeodolny. Daj pozor aby sa to neoduvalo a nechytalo plesen. Skrina je sice lacna ale nie moc kvalitna. Nedavno som jednu skladal u frajerky.

Inak ako som pisal, skusenost s vodeodolnostou IEKA produktov je dost zla, je mozne ze budes musiet pouzit bedne s vrchnakom aby sa ti nestalo ze sa ti oduje doska nad boxom. Predsalen aj ked nie su reginy narocne na vlhkost, su momemnty kedy sa dost vlhka odparuje a nemusi to moc dobre vplyvat na material skrine.

Inak este teda k povodnej dileem PYTHONa ohladom boxov. Mam doma nejake IKEA boxy SAMLA na mladata (pevny ciry material), aj velke KOMPLEMENT (pevny mliecny material). Nedavno som kupil nejake boxy v HORNBACHu (pevny ciry material) a dnes som drzal v ruke tie z JYSKu (rovnake predava MOBELIX). Kolieska sice mozu byt celkom fajn lebo sa to lahsie posuva v racku ale material toho posledneho je vyrazne tensi ako u tych IKEA a HORNBACH. Priamo v obchode so videl asi 3 nalomene boxy co vo mne vzbudilo nedoveru. Navyse vnutorna vyska boxu bez koliesok je 16cm co je najmenej. Nizsie su uz len male IKEA SAMLA boxy. Budem teraz robit rack na mlade hady a budem zrejme kupovat tie z HORNBACHu.