Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem stavba terária z osb pro blacka

Veteránům TP asi zatrne, proč se tu tolikrát omílané téma objevuje zas, takže se omlouvám, ale projel jsem zběžně např. toto vlákno (tera.poradna.net)a pomoc jsem nenašel. Další půlkilometrová vlákna už nedám :-(. O co jde ? Potřebuji svým skoro 3m blackům udělat nové bydlení a nevím jak na to. Pár terárek z osb jsem už udělal, ale to bylo vše do 120cm. Tuším, že na terárko kolem 2,5 m už budu asi potřebovat nějakou kostru a tam se svými zkušenostmi končím. Stavěl jste někdo něco většího ? Napište, poraďte nebo hoďte odkaz. Díky.

loading...

2,2m dlouhý, 18mm materiál, funguje, jak má a bez kostry, jen nahoře strop musíš udělat L u skla (něco jako je ta "přehrada" dole), nebo když to budee širší tak třeba E, jinak se to prohne a jsi v háji, jinak koukni na Durelis, mělo by to být odolnější a hlavně levnější než OSB, už po tom pošilhávám dlouho, ale zatím jsem z toho neměl co stavět :-)

Taky to slyším a vidím poprvé, ale podle toho co jsem si našel to vypadá dobře.
Líbí se mi, že je to podstatně hladší materiál než OSB a má to zelenou barvu, pro vnitřek terária super ;-)
Chci si udělat terastěnu z jednotlivých buněk a mělo by tam být tera i 2m dlouhé, tak by se to hodilo.

Jen v chomutovském Dřevomatu to nemají a přesvědčují mě, že je to určitě dražší než osb. Ceně z netu nevěřili :-). Trochu mi vadí, že je to lepené formaldehydem, ale to byla dřevotříska taky a víc a nepamatuji s tím žádný problém. Takže teď jen zjistit, kde to poblíž prodávají...

Tak jsem se díval a spousta OSB je lepena formaldehydem, ale vše v emisní třídě E1. Snad jen desky Eurostrand se lepí něčím jiným (pryskyřice a parafín), tak bych se toho tolik nebál. Stěna bude taky pro viridisky, tak to budu vevnitř přelakovávat lakem s atestem na vodu a hračky. OSB bych musel natírat nějakou barvou (BISIL) nebo vylepit tapetou aby to bylo omyvatelné.
Vlhkosti čistá OSB nezvládne moc. Mám testovací tera jen se zasilikonovanými spárami bez vany a v něm vlhkou rašelinu a časté rosení a po roce jde vidět bobtnání. Uvidím co udělá ta DURÉLIS deska..

A za kolik je tam mají? Já byl dnes tu:www.drevocentrumcz.cz a mají 15mm za 142,- s DPH..cena solidní rozměry 81*250 a 62*250 cm myslím..
Je to zelený, hladký a vypadá to dobře. Po konzultaci jsem se dověděl že veškerý OBS apod. jsou lepený formaldehydem aby splňovaly E1 a to hned po výrobě..po čase to většinu látky ztrácí. Já to stejně budu radši lakovat nějakým odolným lakem a vanu vylepím z polykarbonátu..
Jak bude lepší dělat buňky? Po kusech, nebo po patrech? Délka 200cm, hloubka těch 61cm, výška podle potřeby do 230cm. Chtěl bych dělat po patrech v kuse:
1. patro 200*61*60, 2. patro 2x 100*61*50 3. patro 66.6*61*70, 4. patro by bylo rozděleno na více malých..všude šuopačky jen malá by měla panty.
V čem si děláte návrhy takových stěn?

Já jsem vzhledem k tomu, kolikrát jsem se už stěhoval, pro mobilní řešení. Takže bych dělal jednotlivá terárka. U tohoto materiálu prý platí, že čím silnější deska, tím lepší cena vůči osb. Já budu dělat z těch větších desek 2500 x 1250, to je přesně pro blacka jak dělané :-).

Trochu se přiživím na vlákně s technických dotazem. Mám terárko 160cm délky (teda teď je stále rozdělené na dvě 80cm, ale chci to právě předělat na jedno velké. A neboť slouží i jako podstava pro stejně dlouhé trojterárko s chamíkama ptám se tedy bude se spodní bez nějaké podpůrné konstrukce prohýbat? případně jak vyřešit podpěry, když u horní lišty skla nemám pruh a nějaké vzpěry uprostřed tera nechci kvůli budoucí výstavbě vyhřevné plošiny z pozadí, pak by podpěra bránila ve výhledu a kazila výhled :-) pro reálnou představu přidávám foto, jedná se o spodní dvojterárko, které chci předělat na jedno 160cm dlouhé.....http://img191.imageshack.us/img191/9286/2012090200 6.jpg
Předem děkuji za každou radu názor či připomínku :-p
Michal

hele dělali sme i terarko 250x120x120cm a pokud na to nedaš nic extremě těžkýho tak u stroputi to podrží ta přední lišta nebo jak psali vejš tak tam dat příčnej svlak ja tam měl ty sloupky z duvodu toho že nejdřív nahoře byla těžká betonová topná deska a později cca 200l nadrž s vodou

dobrá díky...asi to tak dopadne...terárium původně 2 roky pro krajty, je bohužel poměrně nízké 48cm, tak jsem nedělal horní lištu u šoupaček, teď když tam chci nastěhovat můj dlouhodobý sen pouštní pozemní ještěry tak to stejně musím udělat :-D možná tam místo desky (proužku 5cm) prdnu podél nějaký tvrdý hranol, nebo dva - u skla a uprostřed tera snad to podrží...

Zdravím všechny, nechci zakládat nové vlákno, tak navážu zde.

Tak nějak mi retikulátky rostou a chtěl bych jim na na příští 3-4roky udělat důstojné terárium. Zvažuji OSB nebo Durelis jako základní kostru, bazének bude udělaný s hlubokých sprchových vaniček (90x90x40) s výpustí na kulový ventil ovládaný mimo terárium. Jako obklad terária zvažuji obklad dřevěných stěn dekobrikem - odkaz zde prace-s-dekobrikem.html
Na podlaze bude tenkostěnná renovační kermaická dlažba a do lepidla pod dlažbu bude zapuštěný elektrický topný kabel ovládaný termostatem. Na lezené budou mít krajťule buďto lavici z hoblovaných prken, nebo nějakou hekou přírodní kulatinu řízlou na míru do terárka. Osvětlení bude standartní zířivkové těleso. Rozměr terária bude cca 150x100x200-220 (šxhxv)

Jsem zvědavý na obklad dekobrik, pokud by se mi osvědčil, užiju ho do budoucna na zděný terária (pro retikulátnky to bude nezbytnost)

Můžete mi prosím zpětně hodit pár postřehů na porovnání OSB vs Durelis?

Děkuji za postřehy. ev, nejaké tipy, nebo upozornění.

Ave Croc

Já jsem nakonec udělal ta terárka z durelisu a pokud se dá půl roku provozu považovat za zkušenost, tak zatím jen spokojenost. Mnohem lepší údržba díky hladkému povrchu, terárko je ale suché, tak neposoudím odolnost na vlhko. Údajně ale předčí osb. Jako jedinou nepříjemnou vlastnost bych uvedl relativně vysokou prašnost při řezání. Prostor zaplnil jemný zelený prach, určitě bych příště pořídil respirátor. Neobkládal jsem to už ničím, preferuji terárka jednoduchá na údržbu, takže v tomhle nevím.

Jestli můžu poradit, tak co se týká technického provedení, připadá mi na to, že se bude stále jednat o terárium z desek, celkem překombinované. Ta přidaná hodnota bude minimální. Tady je důležité pouze aby bylo terárium pevné, odolávalo vlhkosti, část byla temperovaná na vyhovující teplotu a také aby splňovalo určité nároky na prostor. Co se týká rozměrů tak základna 150x100 je celkem málo i pro jedince, natož pro pár. Co se týká výšky tak je to úplná zbytečnost. Pro i pro větší zvířata je výška 1m úplně vyhovující. Pokud chcete něco umístit ve výšce, tak vhodné jsou rohože zhotovené z trámků. Co se týká větve, tak mřížky nejsou viridisky, určitě na ní nebude trávit delší čas, možná po ní párkrát poleze když bude po teráriu šmejdit, ale to je tak vše. Pokud to má být na 3-4 roky, zhotovil bych dvě terária nad sebou, každé o rozměrech 200x100x75 cm (šxhxv), vhodně ošetřil proti vlhkosti, 1/3 plochy dna vytápěl topným kabelem, ze shora dotopil infra žárovkou nebo keramickým zářičem a dosvítil žárovkou obyčejnou. Samozřejmě to berte jen jako můj názor.

Ještě se zeptám, rozumím tomu správně že plocha ubikace bude 150x100 cm z čehož bude 90x90 cm bazének? Pro mřížky je nejdůležitější plocha terária, kde si ideálně mohou vybrat z několika míst o teplotách cca 23-25, 28, 33-35 °C. To už je lepší oželet bazének a nabídnout jen stabilní misku s čerstvou vodou. Ostatně mřížky v teráriu, navzdory mnohým tvrzením, tráví svůj čas ve vodě opravdu minimálně, některé vůbec.

Zdravím,
beru poznámku o ploše terária vs. bazének.

Výška terária umožní instlaci právě těch rohoží. Byl jsem se podívat na chov u Woellnera a když to šlo, hnal terárka do výšky právě kvůli rohožím.

Mřížky v přírodě, když jsou mladé tak hojně využívají k životu stromové pásmo, postupem času, jak rostou a těžknou, přecházejí k pozemnímu způsobu života... je to tak Michale, že ? :)

Miska s vodou je utopie, aspoň moje krajťule mají vodu rády a když jsem měl keramické misky, vždy se do nich snažili naložit - hlavně před svlekem. 2 krajty mají misky a 2 jsem koupil lavor , do kterého se mohou naložit. Musím říct, že před svlekem a po krmení lázeň hojně využívají... Zatím jen uvažuji o tom, jak udělat terárko co nejlépe. Moje krajty mají cca 2,5 metru a jsou celkem štíhlé. Mám lokalitu bali 2.2. V pohodě by se dali chovat v racku, ale rád bych jim dopřál důstojné podmínky pro život...

Děkuji všem za tipy a postřehy, mám o čem přemýšlet.

Nepamatuji si, že bych u Wöllnera viděl jediné terárium orientované na výšku. Co se týče způsobu života, není to tak úplně pravda, po vylíhnutí tráví většinu času v nízkém podrostu, který nabízí nejlepší možnost úkrytu a také velké množství přiměřeně velké kořisti. Do korun stromů se přesouvají až později a po dosažení určité velikosti se opět přesouvají na zpět zem, jelikož je již většina predátorů nemůže ohrozit a mohou zde nalézt kořist příhodnější velikosti.

Možná to utopie je, zase na druhou stranu mnohem menší než nabídnout čtyřem adultním mřížkám plochu terária 100x60 cm. Moje zkušenost s vodní nádrží je taková jak jsme psal, shodl jsem se na tom i s většinou mých známých, kteří tento druh chovají. I tak mám vodní nádrž přiměřené velikosti v každém teráriu, ty jsou však využívány opravdu sporadicky. Každopádně absence bazénku sníží životní komfort zvířat mnohem méně než nedostatečná plocha nádrže. V případě že máte zvířata čtyři, zhotovil bych čtyři terária výše popsaných rozměrů (200x100x75). Pro samce budou stačit už asi napořád, samice by mohly mít ideálně časem ještě něco většího, ale při nejhorším by mohly být spokojené i v teráriu těchto rozměrů.

To co píšu je jen dobře míněná rada, samozřejmě zvířata jsou Vaše, terárium bude Vaše a rozhodnutí také závisí jen na Vás;).

Minulý týden jsem byl opět u Filaretica na kukačce. :)
S těmi bazénky a terárkama do výšky máš pravdu. (už jsme si potykali) Poupravím rozměr. Nyní uvažuji o teráriích 3200 x 900 x 1000 (dxšxh) s přepážkou pro oddělení páru. Viděl jsem tam chovnou samici Bali a byla v podobně velké ubykaci.

Jestli JK-Jakub Kyzl-starý nick Iceman - tak stále očekávám, že se domluvíme na návštěve a pokecu ... už to je skoro rok a pořád nic :)

Jasně, udělej to jak uznáš za vhodné. Já bych to řešil tak jak jsem Ti to již psal, jestli máš dva páry tak se Ti v tomhle společném teráriu alespoň "vyselektuje" přirozenou cestou ten slabší samec, ale nechat šít u veta budeš patrně muset nechat oba dva. To samé Ti ale mohu říct i u mě. Na starý profil nechodím, kdyžtak napiš SZ sem, nebo na email uvedený v profilu.

Tak u samců mřížek je to známá věc, že by nemělo být drženo víc samců v jednom teráriu. Když se s chovem tohoto druhu začínalo bylo celkem dost případů, kdy se pohlavně dospělí samci ošklivě zranili i dokonce zabili. Teď už se tahle skutečnost uvádí snad všude (i když jsem, tuším na ifauně, četl článek kde autor doporučoval jako stimulaci k páření umístit více samců k jedné samici:-)). Vy jste pohlaví té samice z Ostravy ještě nějak ověřovali?

Vlastně neověřovali, nějak mi ani nenapadlo, že by to hovado 5+ měl být kluk :-D a důvěřoval jsem kolegům z Ostravy stejně jako asi i ostatní od nás. Teď si mě trochu nahlodal, nepomatuji si přesně, jak před těma několika lety probíhal její příjem, ale rozhodně jsme nějak extra pohlaví nekontrolovali, jen "okometricky" posoudili a brali určení pohlaví z předchozího půsbiště za bernou minci, ale od té doby prostě "máme samici"... Přisuzoval jsem její agresivitu spíš tomu, že byla chována celý život sama bez kontaktu z jiným hadem a když mlaďas otravoval (vyhodnoceno jako zájem o samici), tak ho párkrát tělem jakoby odhodila a po několika minutách došlo na zuby, pak jsme je oddělili. Tak to abychom na to ještě pořádně koukli, aby jsme nepářili dva kluky, to by byla vcelku slušná blamáž... :-/

Tak je to přeci jenom starší zvíře, takže ta délka by mohla být taková i u samce. Co jsem měl možnost vidět zvíře na fotografiích z příjmu publikovaných na idnes a později i na vlastní oči u Vás v zoo, přišlo mi to na svojí délku relativně štíhlé. Samozřejmě hodnotit pohlaví podle vzhledu je trochu mimo, ale přeci jen jsou určité znaky, podle kterých se to posuzovat dá a na mě trochu působí jako samec. Možná by nebylo od věci časem pohlaví ověřit :). Pár chovatelům se již stalo, že se napadl pár zvířat, u kterých bylo špatně determinováno pohlaví (místo páru se jednalo o dva samce).

přišlo mi to na svojí délku relativně štíhlé.

Ona přišla dost "vláčná" a taková hubená (až moc), z nějakýho důvodu nepřijímala v Ostravě králíky, takže byla jen na slepicích a morčatech, u nás navíc ještě na xxl potkanech, králíky nebere pořád (to je mi divný u takových popelnic...), ale právě během roku až dvou nabrala normální "samičí" tloušťku, odhadem je tak o třetinu až polovinu těžší než když přišla a to rozhodně nemyslím, že bychom ji nějak přecpávali a oproti tomu samci nebo samcovi, kterýho jsme měli před tím opravdu vypadá jako samice. Taky se chová daleko akčněji než ta mátoha, co přišla, teď už bychom s ní takhle před fotoaparátem pózovat nemohli jako, když přišla :-D . Schválně jí kouknu "pod ocas", jestli fakt nedošlo k mýlce. Každopádně jí bude asi už přes 30 let, takže to by mohl opravdu ten samec být tak velký... Nejhorší je, když člověk přijme nějakou pravdu, aniž by se o ní přesvědčil... ;-)

Zdravím, jednou jsem tu našel v excelu pomocníka na stavbu terária, že jsem zadal míry terárka a ukázalo to jaké desky budou přesně potřeba, ukládal jsem to i do počítače, ale už to nemůžu najít. Neví někdo kde se to nacházelo prosím? Díky.