Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rude more...

...opakovane se vracime, Rude more jsme si zamilovali - tak nejake foto z letoska. Byli jsme v zari, ale az ted jsem si nasel cas trochu posmudlat fotky:

unterwassermann.peklo.biz

Technicky zadny zazrak, TZ1 to moc nezvlada, co je dal nez metr nebo pokud je potreba vyssi ISO tak to za moc nestoji (zelva...)

- pokud mate nejake vlastni foto a/nebo zazitky, tak se podelte ;-)

Já to teda celý nepročítal, ale jen k tomu focení. Já nejsem žádnej fotograf, v Sharm el sheiku jsem kdysivá před lety používal naprosto nejobyčejnější jednorázový podvodní foťák za asi já nevím 25 USD koupený na místě (tam to teda byl kinofilm) a nicméně musím říct, že z toho byly poměrně slušný fotky, pokud se člověk neponořil hlouběji, kde už bylo bídný světlo, ale do cca 3 m, což nebyl někde u břehu nad prvními korály problém a bylo tam spousta ryb, korálů..., to bylo fakt docela kvalitní. Takže myslím, že jde hlavně o to mít široký sklo, hodně světelný a hlavně výhoda (pro mě) byla, že to bylo bez zoomu (tuším 35 mm obj., což je asi nějak srovnatelné s nějakými 18-20 mm na menší čip, zaostřeno od asi 40 cm do nekonečna. Jediný problém byl, když to člověk neodhadnul a obzvláště u menších rybek byl moc blízko, ale větší ryby od nějakých půlmetru do metru od objektivu pecka (relativně :-D ), to samý nějaký záběry na krásně osvětlené korály cca 1-2 m pod hladinou. Takže asi bych vybíral něco hodně širokoúhlýho s velkou světelností, rychlé ostření (naštěstí většina rybek je zvědavá a moc neprchají). Ale myslím, že člověk je, pokud se nevrhá moc do hlubin, schopen získat poměrně dost slušné fotografie i z poměrně levnýho šuntu. :-)

No, co se tyce mych zkusenosti z foceni na digital:

- ruzne ty meke "igelitove" pouzdra jsou k nicemu a ty rado-by-odolne fotaky co snesou i nejake ponoreni ala. Pentax Optio WG a spol. foti pod vodou vseobecne na nic. (uprimne - na sousi taky zadny zarak). Lip poslouzi nejaky kompakt - klidne vyprodejovy model, ale se slusnou optikou, a k nemu pevne podvodni pouzdro
- nejlip se mi fotilo s ekvivalentem zhruba kolem 40 - 50mm u kinofilmu (cca. 18mm u toho Nikonu 1, crop 2,7), mam levne "made in China" pouzdro u ktereho nejde zoomovat, takze musim nastavit na fotaku nez ho tam zavru.
- svetelnost bych zas tolik nehrotil, samozrejme fotit "na plnou diru", ale pres den je v tech hloubkach pro snorchlovani svetla bohate dost.
- je dobre aby to melo rychle ostreni a palit kratkymi davkami, ryby jsou spatne a neposedne modelky.
- velka vyhoda je foceni do rawu, barvy budou vzdy ujede a bude to chtit upravit. Z jpegu to jde mnohem hur a ten prostor pro upravy je mnohem mensi nez z rawu, ten ma bezne 12-16 bitu = snaz se vytahne co je potreba.

Jinak ty jednorazove fotacky na kinofilm nejsou spatne, foti to urcite lip nez "kompakt v igelitu"

jo kdysi jsme se tam byli podivat. Takove umele vybudovane mestecko pro zbohatliky kousek od Hurghady, hezke, ciste, drahe a snobske - co se podvodniho sveta tyce myslim neni moc o co stat. Na valeni se u more asi ok, ale to me nikdy nebavilo.

Co se snorchlovani tyce - nejhezci nejmin ponicene utesy jsou asi v okoli Marsy, ale je tam trochu problem s pocasim. Pokud je otevrene more - utes nechraneny v zalivu, muzou byt casto velke vlny. Hlavne pres zimni mesice = silny vitr - voda je porad celkem OK co se teploty tyce, ale muze byt vyvesena cerna ci cervena vlajka a slus... Takze otevrene more, a utes s molem pres nej (Three corners, Concordia Moreen, Happy life...) spis duben - kveten a pak zari - rijen, pres leto je umorne vedro a pres zimu vlny. Listopad - prosinec, brezen dejme tomu pak radej neco se zalivem - Brayka bay, Oriental bay a pod. (leden-unor je preci jen dost chladno). V tech zalivech jsou koraly trochu chudsi bych rekl - ne tak zajimave jak na otevrenem utesu, ale porad je co obdivovat. ;-)