Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smutek po smrti kamarádky agamy

Zdravím... chtěla bych se zeptat, jestli je možné, že mi agamka "drží smutek"? Měla jsem dvě samičky. Ta jedna mi ale vyskočila z térárka a poškodila si páteř. Týden jsem jí ještě měla doma, po prohlídce od veterináře jsem jí dávala 2x denně léky a čekali jsme, jestli se jí to nezačne zlepšovat. Nakonec jsem jí ale musela nechat uspat. Problém ale je, že od té doby ta druhá odmítá žrát, bojí se. Je zvyklá běhat po bytě, ale teď zůstane tam, kam jí dám. Když už se rozhodne udělat pá kroků, tak jsou to trhavé pohyby, jako by se pořád rozhlížela a bála a zůstává schovaná. Tak se chci zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenost? Je možné, aby to bylo kvůli tomu? A co byste poradili? Bylo by rozumné pořídit další agamku? Děkuju

loading...

Agamy se nenechavaji behat po byte, to pak dopada treba tak ze vam vyskoci z terarka, ze ano. Doprejte ji klid v terariu, doprejte ji v nem ty spravne podminky, tak ji bude nejlip a bude spokojena - neoceni zadne tahani ven. Smutek nedrzi, samozrejme pozna rozdil - ze je najednou sama a muze se chovat trochu jinak.

Samořejmě, že jsem je původně měla jen v térárku. Ven jsem je začala pouštět proto, že se toho dožadovaly... Není venku permanentně a má všechno vybavení, ale nevidím důvod, proč by nemohly být venku. Přinejmenším mají pohyb...

Tak když vidíš, že prostě je jim líp venku... okamžitě zoranžový a běhají, tak proč ne... samozřejmě ne pořád, ale na provětrání... Nevím, ale zdá se mi to lepší, než když jsou jen napláclí na kmeni nebo kameni a čučej ven. V přírodě přece taky běhají. Zkus to a uvidíš...

Jo jo, ked ma zviera spravne podmienky v terariu, tak sa "normalne vyfarbi" az ked je mimo neho... Tak to funguje...

Moje hady sa tiez chcu trochu natiahnut mimo terarka. Ja pravidelne vidim ako hlavou ryju do skla. Asi ich skusim pustat po dome, mozno sa dockam aj nejakych odchovov... :-) Predsa, ked je na volno v dome dobre mne, musi to byt to prave aj pre nich.

Jenom bych si ráda upřesnila Lucifere, na svých stránkách máš, že jedna Tvoje agama se ráda nechává nosit na rameni, ale tady píšeš, že je jí nejlépe v teráriu. Tak proč ji bereš ven nebo jak to teda je? Co jsem viděla videa "ochočených" agam, tak mi nepřišlo, že by měly stres když byly třeba venku na chovateli.

Jo to je nase Kulicka, tu obcas nosim (= dejme tomu 1x tydne, chvilku - nekolik minut). Pri krmeni mi nekdy vyleze po ruce, sedi na rameni a evidentne se ji to libi :-). Nakrmim ostatni, uklidim bordel, dam ji zpatky. Dospele vousatky jsou veobecne velmi klidne a jen tak neco je nerozhodi, to ale neznamena ze je dobry napad poustet je volne po byte, tuple ne delsi dobu pokud je pokojova teplota citelne nizsi nez jejich optimalni (ted v tech vedrech to teda zrovna problem neni ;) ), a hlavne - nenechat je ani chvilku bez dozoru.

Díky moc za vysvětlení:-) Ta naše se nechá v pohodě hladit v terárku, občas mi i vleze na ruku, ale ted jsem ji musela mit venku když jsme zacpávali ty díry v 3D pozadí a jak je malá tak pořád běhala po pokoji a pak si zalezla do tmy a už se ji to moc nelíbilo. Spíš je klidná, když je u mě na ruce a nejlíp je jí v terárku. Chci se ještě zeptat, mělo by jí být 3 měsíce, když jsme ji před třemi týdny kupovali, tak měla 18 cm, teď má 23 cm, ale denně sní někdy 6 a někdy i 20 cvrčků. Není těch 6 málo?

Tak to se teda omlouvám... nicméně jsem se neptala na názory na pouštění či nepouštění agam ven, ale na to, jestli na ní smrt spolubydlící může mít takový vliv... pokud někoho pouštění agam na výlet pohoršuje, nikdo vás nenutí to číst

z toho si není třeba dělat až tak hlavu. já normálně agamy taky pouštím ven se proběhnout, když škrábou na sklo. Samozřejmě třeba tak na hodinu, ne na půl dne. Přece jen se agama lépe proběhne po tak velké ploše než v teráriu. V létě je zase vytahuju a dávám slunit na okno přes síťku, takže další vytahování a manipulace. Zrovna agamy nejsou téměř vůbec náchylné na stres z vytahování atd, takže bych to až tak nehrotil. Samozřejmě pokud se vám po bytě neválí různé saponáty a chemka a jste si jistí, že si agama nijak neublíží. Nevím sice jak to vypadá u ostatních doma, ale u mě si myslím, že nic nehrozí. Ale každý na vlastní riziko samozřejmě. Tohle je můj názor a myslím, že tím agamám rozhodně nijak neubližuju:)

Jen jestli to "běhání" není spíš snaha se někam ukrýt, plazi se nechovaj, jako třeba savci, nevyžadují společnost (teda aspoň si teď nevybavuju žádný vyloženě sociálně žijící), další agama v terariu je spíš konkurence, u některých plazů...třeba většiny chameleonů je to vyloženě stres. Nesnažte se z nich dělat morčátka, neoceněj to, stejně tak ta snaha, aby měli "freedom" a běhali po bytě. Mnohem víc oceněj klid...

Hady lze taky vidět zamotaný v jednom chumlu a vyhrivat se/spát...není to ale kvůli tomu, ze by vyhledával jeden druhého (při krmení se pak klidně porvou/ušknou atd.), hledaj akorát vhodný místo- třeba výhřev, nebo ukrýt a jelikož je v tom terarku většinou jen jeden, tak se tam prostě nacpou všichni. Něco jinýho je to třeba u savců, jako jsou potkani, morcata atd., ale většina plazů je příliš blbá a nějaký sociální smýšlení. Pozná sice, ze je najednou sama, ale rozhodně za padlou "kamarádku" nedrží triznu.

ale většina plazů je příliš blbá a nějaký sociální smýšlení. Pozná sice, ze je najednou sama, ale rozhodně za padlou "kamarádku" nedrží triznu.

U vousatek to sice zrovna platí, ale nedá se říct, že by většina plazů byla na nějaké sociální cítění blbá. Řada druhů ještěrů je poměrně inteligentní. Ale oni buď žijou samotářsky (jako třeba chamíci), nebo žijou sociálně a co se týče toho sociálního způsobu života tak tam záleží na tom, jak moc. U některých druhů to je jen o tom, že žijí v koloniích kde je každý jedinec sám za sebe a bez nějakých významných vazeb na ostatní zvířata. Tak je to zrovna třeba u těch vousatek. Ale vysoce sociálně žijící druhy, nebo druhy žijící v trvalých párech/rodinných skupinách mohou být dost rozhozené, pokud přijdou o partnera. Třeba u Leiolepisek, některých leguánů a Lacertidů atd pokud exne 1 zvíře z trvalého páru, tak to druhé dokáže viditelně smutnit a může třeba i pár dní nežrat a neaktivovat.

zas jim nekřivdi, ono když je člověk pozorně sleduje a přemýšlí nad tím, co proč jak dělají a jak se učí tak zjistí, že blbí fakt nejsou. Naopak, že jim to často docela pálí. S hadama jako jsou třeba zmije nebo chřesťoši, hroznýši atd (ostatně, většina hadů no) atd se to nedá srovnávat. Ještěři jsou schopní už i určitého myšlení.

Jenže oni plazi pokud mají odpovídající ubikaci, tak na sklo neškrábou a puštění se nedožadují. Pokud vidíš nějakého ještěra v přírodě, tak ten obvykle dělá jednu z 6 věcí: 1.vyhřívá se 2.loví potravu nebo se pase 3.odpočívá v úkrytu 4.věnuje se rozmnožování (hledání partnera, námluvy, páření, kladení vajec) 5.komunikuje s dalšími zvířaty stejného druhu optickými signály atd, případně si hájí teritorium a bojuje o něj, 6.prchá před predátorem. Ale nikdy ho nevidíš jen tak bezcílně bloumat, "aby se proběhl". Plazi se hýbou, jen pokud musí a je uplně jedno, jestli to je agama, leguán, Amejva nebo nějaký had. Takže nechat je proběhávat po bytě je pitomost, nejsou to fretky nebo potkani.

Ikdyž je fakt, že některá sociálněji žijící zvířata, jako jsou třeba zelení nebo černí leguáni, kočinčíny atd někdy uvítají různé rituály, kdy si posedí na okně a posluní se, nebo sedí s majitelem kterého mohou považovat za sociálního partnera na křesle, čučí na televizi a žerou s ním při tom jablka. Ale to je trochu jiná situace, než že by se zvířata prostě pouštěla po bytě "proběhnout".

Zdravím. Na jednu stranu píšete, že si agama poškodila páteř a na druhé straně tvrdíte, že pouštění z terária je bezva. To si trochu protiřečí. Já agamy nepouštím právě proto, aby nedošlo k úrazu a to mám terárko na zemi takže vyskočení nehrozí. Hrozí ale spousta dalších věcí. Jinak moje agamy se nedožadují "proběhnutí", ale škrábou na sklo když přijdu domů a vědí že je budu krmit nebo když zahlídnou něco co by mohly zblajznout - reagují i na myši, o bednách s krmným hmyzem nemluvě. Je potřeba zjistit příčinu proč se agama dožaduje pouštění ven - něco bude špatně, něco jí rozrušuje atd. S tím |"držením smutku" neporadím, do hlavy jim nevidím, ale přijde mi logické že když je zvyklá na společnost která najednou zmizí, může být chvíli obezřetná.

To čučení na televizi a požírání jablek mi něco říká, dělím se takto často o odpolední svačinu :) U mě je to automatika - přijdu před terárko a musím ihned otvírat, protože když nestíhám, agamy se rozplácnou o sklo, když to stihnu, tak mi přistanou na břiše, ruce, noze (skákají takhle ven 3), pak mi buďto vylezou na rameno či po mě sešplhají na zem a štrádujou si to k boxům se švábama. Musela jsem začít chodit v dlouhých rukávech, protože jsem samej šrám. Nechám je venku dokud jsem v pokoji s ještěry (pár minut), někdy je ihned dám zase dovnitř a oni si spokojeně sedí. Mají takhle vypěstovanou reakci a když je po 5ti vteřinach co jsou venku z terária dám zpět, tak jsou spokojený. Co mám vypozorováno, tak dobře snáší být venku cca 10-20min, pak už je vidět, že jim to nevyhovuje. Pokud je v pokoji teplíčko (najdou si místo kam se spírá sluneční svit, tak vydrží hodiny. Jinak ale v pokoji kde jsou pouštěný je nejméně 24st a většinou je tam okolo 26-27. Ale jde o kočinčíny.
Jinak stres ze změny prostředí (konkurence) klidně být může, ale určitě to pro zvíře nebude problém. Často lidi chovají jen jednoho ještěra. Já mám jedno mládě od narození samotné, protože se vylíhlo pouze jedno vejce a je naprosto zdravé. Pokud by jsi chtěla mít ještěry dva, tak by bylo vhodnější počkat nějakou dobu, než se tento srovná, aby jsi mu nezhoršila stresy.

Jj, taky mám takhle s některýma zvířatama dodržované rituály, bez kterých to prostě nejde :-)...běda, když jim je člověk nedodrží, to dokážou koukat pěkně dotčeně :-) Mám třeba Ctenosauru, co když ráno přijdu ke zvířatům tak čeká u dvířek, dostane cvrčka, vyleze si mi na hlavu a tam spokojeně sedí a kouká, zatímco já zvířatům dolévám vodu a roznáším zelené. Když dojdu k její ubikaci a dám tam zelené, tak se tam jde nažrat. A pak celý den sedí spokojená v terárku. Ale když třeba pospíchám a neumožním jí obvyklou "projížďku", tak pak sedí u dvířek a tváří se nakrkle, jako že jí bylo něco upřeno. Popř. když dávám Aspodoscelisům cvrčky, tak samec pravidelně vyskočí ven a požaduje nejdřív myší hole. To si je schopný jít k bedně s myšma (ví kde jsou, protože na ně z terárka vidí) a dobývat se dovnitř, dokud to hole nedostane a pak se sám vrátí do terárka a sežere cvrčky.

Jedna ženská co ji znám měla dva leguány (nevím pohlaví) taky je pouštěla ven, že prý se do terárka chodili vyhřívat ale jinak trávili hodně času venku (aspoň to říkala) pak prý jednou otevřela dvírka leguán se rozběhl proti zdi a zemřel. Ten druhý po nějakém čase prý taky.

Beztak spáchal sebevraždu kvůli těm procházkám. Jak píše Auri, jsou to jen rituály. Já mám jen jednu vousatku, samečka,ten čeká a jak přijdu z práce,tak se naplácne na sklo, já otevřu pohladím ho a zase si jde po svém. Gekončice si zas pamatují v jakém intervalu je krmím a v den krmení lítají kolem skla už kolem páté odpoledne, jakmile otevřu a dám jim tam misku na cvrčky, tak do ní narvou hlavy, že tam ty cvrčky nemůžu vysypat.
To samé leguání, jednoho dávám po příchodu z práce vykakat do vany, tak ten také běhá kolem předního skla a druhý ví, že ho hladím když přijdu z práce, tak se také hlásí bušením do skla.

Beztak spáchal sebevraždu kvůli těm procházkám
tohle nemyslíte vážně že ne?:D

Tady se to zvrhlo z jedné diskuze do úplně jiné. Opravdu mě dostává, jak tady lidi srovnávají jabka a hrušky (agamy s hady, rybičkami atd...)
To, že agama škrábe na sklo nemusí vůbec nutně znamenat, že má nevhodné podmínky. Když jsem měl v teráriu 3 agamy, tak škrábala jen jedna a já si myslím, že má prostě non stop hlad a takhle se dožaduje krmení nebo jiné pozornosti.
Před nějakým časem jsem měl chameleona, který byl v klidu ve svém teráriu, ale jakmile zahlédl někoho v místnosti - okamžitě se sápal ven a ihned si na kohokoliv vylezl.
Momentálně mám leguána a agamy, ale zatím ven pouštím pouze agamy. Leguán ještě nemá ani rok a je velmi plachý, takže mi to přijde moc riskantní. Agamy pouštím většinou o víkendu tak na hodinu a po pokoji rozsypu zelené. Mají to radši než z misky = sežerou toho více. Samec si občas vyleze na gauč a dívá se s námi na televizi. Jednou si lehl na přítelkyni, když spala, a vyhříval se na ni.
Je to věc názorů, uspořádání bytu atd atd...Nikomu neberu jeho názor ,,nepouštět agamy,, , ale některé ty komentáře jsou vážně k smíchu.

To přirovnání k hadovi mělo bejt poukázání na fakt, že se agama nechová, jako králíček, nebo pejsek, aby se šel proběhnout po pokoji, nebo aby si nějak významně uvědovomal, že mu umřel spolubydlící a truchlil nad ním. Když bude běhat po bytě, není to tím, že by chtěla dovádět, skotačit, hrát si a prozpěvovat, ale spíš bude reálnější, že se bude snažit najít úkryt nebo teplé místo, protože se najednou dostane do jiného prostředí, které pro ní může znamenat stres. Další zvíře v teráriu je pro ní převážně potravní konkurent, nikoliv kamarád. Agama zkrátka neuvažuje způsobem, jako potkani, papoušci, lidé a jiní sociálně smýšlející tvorové. Když bude ještěr, jako agama vyhledávat "kamaráda", tak jedině za účelem rozmnožování.
Jinak mi je ale v zásadě jedno, jestli někdo svoje plazy pouští po bytě, když zajistí, aby si nemohli ublížit. K smíchu mi ale spíš přijde to jejich "polidšťování" a mazlíčkářství. Hodně lidí si neuvědomuje, jakým způsobem jejich chovanci myslí, či nemyslí...to je v podstatě všechno, co jsem k tomu měla...

Myslím, že agamy nejsou uplně nesociální zvířata ne? Podle mě si přítomnost jiných zvířat uvědomují. Já mám čtveřici (1,3) a mají mezi sebou neustále sociální interakce ať už jde o společné vyhřívání na jednom místě, ležení jedna na druhé, tak neustálé pokyvování hlavami či mávání packami, v životě se mi ale neprali. Pokaždé když jsem u nich tak na sebe kývou. Nechci se nijak přít tedy, ale celkem u nich pozoruji takovou tu soudržnost - spí všichni 4 na jedné hromadě a bez problémů se dokážou podělit o jeden výhřevný kamen 20x15cm.
Pokud jsi to myslela tak, že jim je jedno jestli jsou sami nebo ve skupině, pak tomu rozumím .)

Já tě uplně chápu.. taky své zvířata ráda pustím (ty které chtějí). Je to přesně ono že oni si vylezou a jsou spokojený, najdou si třeba křeslo kam šajnuje sluníčko a mají na chvíli něco jiného než to jejich známé tera, pak je tam můžeš za chvíli vrátit a jsou v klidu. Když mluvíš o tom spaní. Několikrát se mi stalo, že jsem si vzala na sebe Dexe (samec agamy cca 500g) a koukala na TV, pak jsem usnula a probudila se i za 3hod a on pořád ležel na mě a spal též. Můj tatík si ho večer občas bere k televizi, položí si ho na břicho, přikryje dekou a oba tam usnou :D :D On na tohle musí mít člověk asi ten zdravej rozum a nepřehánět, pak to nemůže být na škodu :) zase taky chápu, když tady na to lidi neustále dokola narážejí "mám ještěra venku, do terárka chodí jen spát, nechce žrát a neudrží se na větvi - co mu je", že každému raději řeknou, ať to zvíře ani nevyndavá z terárka.

Ano přesně tak. Chov na volno u takových zvířat je úplná blbost. Ale já říkám, že není na škodu je sem tam nechat proběhnout po větší ploše než je v teráriu. Je fajn se dívat jak si ta agama proběhne několik metrů bez zastavení. Než když ji v terariu pomalu po jednom metru běhu zastaví stěna nebo sklo. Doporučené rozměry pro jednu agamu jsou např. 120x50x50. Když tam budu mít 50ti cm ještěra celý jeho život, tak se nikdy neproběhne tak jak by mohla.

Když bude běhat po bytě, není to tím, že by chtěla dovádět, skotačit, hrát si a prozpěvovat, ale spíš bude reálnější, že se bude snažit najít úkryt nebo teplé místo, protože se najednou dostane do jiného prostředí, které pro ní může znamenat stres

Tohle nemusí platit už všech jedinců. Jednak ven se dožadují vždy jen vyhřáté agamy. a jednak o nějakém hraní, skotačení atd. nebyla vůbec řeč. Můj samec většinou po vypuštění tak půl hodiny běhá přes celý byt a pak si vyleze bud na gauč nebo batoh, kde sedí a pozoruje okolí. Pak ho vrátím zpět do terária a tam si vyleze na své místo a je spokojený. Nikdy ani jeden náznak stresu. Samička si zase poběhá a pak se rozvalí někde na koberci. V létě se kolikrát rozplácnou na kachličkách, aby se zchladily. Ale jak jsem už napsal je to věc názorů a jestli se na to někdo necítí nebo nemá k tomu uzpůsobený byt nebo má vystresovanou agamu, tak ať raději vůbec nepouští. Samozřejmě souhlasím s tím, že agamám je nejlépe v teráriu, ale proč jim občas nedopřát trochu pohybu navíc, když samy chtějí. Nemusí být zavřené celý život v jedné bedně - obzvlášťe u těch s menšími terárii. Nikomu tady neberu jeho názor, jen jsem chtěl vyjádřit ten svůj a vadilo mi jak tady lidi slovíčkaří a srovnávají jeden druh s úplně jinými druhy.

Tak jako musím potvrdit, že moje Agama opravdu se dožaduje chodit ven a právě teď si po mně lozí a je opravdu spokojená, já bych zvířata moc nepodceňoval :-), náš Honzík je absolutně kontaktní typ a říkejte si co chcete, i zvířata mají svoji duši a poznají kdo je má rád ;-).
Je na něm vidět jak rád poznává nové, sice opatrně, ale jistě. Je s námi od malička, nijak to nepřeháníme, je s námi cca 3x týdně mimo terárko, se mnou a 3 dětmi a je opravdu v pohodě spokojený. A klidně se do mně pusťte ;-). Pokaždé když je na mně, tak se na mně upřeně dívá a pootevírá pusu, kdykoliv ji pohladím, tak zavře obě oči a nechá se hladit a hladit, když na ni položím ruku, tak usíná a je opravdu v pohodě.
Vím, jsem pro ni zdroj tepla, ale kdyby ji to nebylo po chuti, tak se umí ozvat. Myslím, že agamy jsou na plazi docela inteligentní a dokážou navázat určitý vztah s člověkem.
Roman

Tak v prvni rade se zamyslet proc zemrela (jak byla stara, co se ji stalo...), samec muze byt klidne sam. Dat k nemu muzete stejne jedine dospelou samicku (minimalne rok, radeji rok a pul starou) , takze druhe terarium kde si odchovate mlade az do dospelosti (kupovat dospele moc nedoporucuju). A pokud to rozmer teraria dovoli, tak klidne k tomu samcovi 2 nebo 3 samicky. Stejne jsem ale presvedceny ze je u agam lepsi oddeleny chov - vyjma pareni na jare mit "babinec", a samce extra - ve vlastnim terarku. (muj soukromy nazor/nenutim/osvedcilo se nam vic nez mit je trvale pohromade)