Rhacodactylus ciliatus
Čau,mám pár otázek k tomuto druhu pagekona.
1.Stačí terárium:výška 80cm délka 50cm šířka 50cm ?
2.Jaké rostliny mohu použít ?
3:Podestýlka-může být rašelina a písek 1:1 ?
4.Chtěl bych dva kusy pagekona,a mám koupit spíš samičku a samečka z jednoho chovu nebo co mi poradíte ?
Díky
Vše je dobře popsané např. tady: http://gekko.iprostor.cz/clanky/clanky/rhacodactyl us-ciliatus.htm
Z jednoho chovu bych asi nebral - aby nebyli příbuzní.
1. bohatě, i 1,2;
2. cokoli, po čem se jim bude dobře lézt, rádi odpočívají jak na velkých listech, tak hlavou dolů v bambusech. Samozřejmě nic ostrého, trny atd.;
3. ano, rašeliny klidně víc, líp to drží vlhkost (ale zase žádnou bažinu);
4. od jednoho páru raději ne (i když oni asi ti ciliáti u nás jsou stejně všichni příbuzní), pokud je ale hodnověrný chovatel hodnověrně schopen doložit, že to nejsou sourozenci, tak klidně.
Většina už byla řečena, tak jenom doplním, že kytky jakýkoliv, který je unesou. Osobně mám u ciliátů sansevierie File:Snake_plant.jpg, Scindapsus https://www.google.cz/search?q=Scindapsus&client=f irefox-a&hs=Bsj&rls=org.mozilla:en-US:official&cha nnel=fflb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ExHIUZjTBYS gtAaf9IDoBg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1515&bih=937 a zamioculcas https://www.google.cz/search?q=zamioculcas&client= firefox-a&hs=btj&rls=org.mozilla:en-US:official&ch annel=fflb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=axHIUaeFNc mQswbi1oDQDQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1515&bih=93 7. Je to taková kombinace, která snáší přiližně stejný průměrný vlhko, má to tlustý stonky a listy, takže to ustojí to jejich hopsání a docela efektně to rychle zaplní terárko. Jinak určitě víc rašeliny, ostatně i kvůli těm kytkám. Já mám v terárku na dně drenáž a na tom cca 10 - 15 čísel substrátu a písku jenom tak 20%, vůči 80% rašeliny.
A ještě-Jaké udržujete teploty a jaké používáte vitamíny + jejich dávkování ? Díky
Teploty nijak extra neudržuji. Hlídám pouze aby teplota nepřelezla v létě cca 28 a v zimě neklesla pod 20.
Vitaminy - obecně krmím ciliáty mláďaty švábů blaptica dubia nebo dospělci panchlora nivea (ti jsou nejlepší, ale dost zdrhaj ) a cvrčky.
Jakýkoliv krmný hmyz obaluji v Roboranu H http://www.robimaus.cz/cs/vitaminy-a-mineraly/672- roboran-h-8595113000211.html.
Cca jednou týdně jim dávám buď kaši z ovoce, pokud doma zrovna nějaké je, nejlépe přezrálé, namíchané taktéž s Roboranem tak 1:5, aby tam toho nebylo moc, případně ještě s tímto přípravkem http://www.lekarna.cz/calcium-chloratum-ivax-sol-1 x100ml/#hodnoceni, což je původně tuším pro děti při nedostatku vápníku. Je to ale díky tomu sladké a ciliáti jsou schopni to olizovat klidně samotné ;). Navíc ani Roboran, ani ty kapky nestojí moc a vydrží to půl roku až rok, takže není co řešit.
Používám ještě Repashy Superfood http://foodrep.webnode.cz/repashy-superfoods/crest ed-geckos-meal-replacement-powder/, to je takový ideál pro člověka, který nechce řešit hmyz, je to už namíchané jídlo včetně vitaminů a minerálů. Já to používám jenom občas, třeba jednou za 14 dní, v zimě když se hůř shání hmyz tak častěji, jako doplněk, aby tu stravu měli pestřejší.
Edit: Dávkování moc neřeším - co zůstane na hmyzu, to zůstane, množství vitaminů do kašiček, jak jsem psal cca 1:5, ale to je spíš, aby to ještě chutnalo jako ovoce a né jako léky
A krmit jak často ?
Mláďata každý den, ale hlídám, aby jim tam moc cvrčků nezůstalo, takže dávám téměř po jednom, dospělým dávám tak jednou za 2dny.
Ja jim tam cvrcky nechavam, spis prubezne doplnuju kdyz je vychytaji. Zkusenost mam takovou ze pokud necham cvrckum nejake krmeni tak zvirata neokusuji. Nekde v koute piskot, psi granuli, a je to v pohode.
Tak mi napadlo, dostala se mi do rukou tadle LEDka . Mylsím, že to je ideální volba pro někoho, kdo neotřebuje tolik světla a stačí mu jen světlo jako indikace denního režimu. 4500K není zas tak špatná barva světla. A spotřeba 3W ? Neber to ... Životnost dobrý a vypínacích cyklů je tam taky dost. Navíc nehrozí, že by se zvíře popálilo. Klasický E27 taky výhodou. Viz. příloha.
Což o to, hezká je, to ale tak pro někoho kdo má jedno terárko, já jich mám s ciliátama vícero, takže nad nima mám hozenou lineárku ;)
dle mne by byly lepsi ty lepici LED pasky, nezabere to misto, vlepis do uzke hlinikove listy a das na strop... Navic napajeni 12V =, tak neni problem si to regulovat, treba spinackami ne vylozene vypinat, ale jen prepnout na minimalni jas pro "nocni" osvetleni. (ne ze by bylo nutne, ale je to pres noc dobra televize )
Tak já tam v noci nemám vůbec nic, osvětlení je tam přes den kvůli kytkám a tudíž musí být trošku intenzivnější, aby to poznaly . Noční jsem zvažoval nějaký pidi taky, ale zatím večer běhám kolem terárek s čelovkou
Jo tak když tam pobíhá jeden dva, tak proč ne, já chtěl varovat před tím, aby se k prckovi hodilo deset cvrčků, on dva sezobne a 8 jich tam bude lítat a stresovat ho .
A co tyto rostliny mohu je tam dát ?
Samozřejmě, ono to žádné omezení nemá, že by některé rostliny vadily. Akorát aby to nebylo vyloženě jedovatý, protože z toho olizujou vodu a zas aby to vydrželo to jejich hopsání a tu větší vlhkost. U tý první mám trošku pocit, že to je spíš suchomilná, ty další dvě spíš vlhkomilné, ale nevím to přesně. Jinak tu třetí jsem zkoušel, tam byl větší problém s tím, že z ní za chvíli tím lezením olámali všechny lístky.
mám dotaz, je možné Rhacodactylus ciliatus krmit pouze repashy foods po celý rok?
V podstatě to asi možné je, Repashy Crested Gecko Diet je defakto za tímto účelem vyvinuté, a jsou chovatelé, kteří to i praktikují.
Nicméně poněkud pestřejší strava a občasné střídání asi úplně od věci nebudou :)
Ono pokud má dostávat pořád jenom cvrčky nebo pořád jenom Repashy, tak to vyjde z hlediska pestrosti nastejno. Ale u toho lovení hmyzu se přeci jenom ty ciliáti trošku hejbou, takže je to změna oproti neustálému olizování mističky. Takže určitě to jde, ale ideální varianta je to občas proložit smýkaným hmyzem v létě a v zimě třeba cvrčky, šváby apod.
Využiju vlákna ať nemusím zakládat nové....možná hloupý dotaz, ale zajímá mě jestli tito gekoni dělají v noci nějaký hluk? plánuju je mít v místnosti, kde spím, nejprve si chci pořídit pouze jednoho samce
a ještě mě zajímají ty LED pásky o kterých tady psal lucifer - http://www.zbozi.cz/?q=lepic%C3%AD%20led%20p%C3%A1 sky&typ=nabidky&seradit=nejlevnejsi jestli to jako zdroj světla stačí? a jaké koupit - buď studenou bílou nebo teplou bílou? spíš bych se přikláněla k té teplé bílé, bude to asi přirozenější, snad někdo poradí
Hluk - samice delaji relativne tiche e-e-e-e-e-e kdyz na ne dorazi samec. A pak je teda slyset kdyz lovi, kolikrat jsou to celkem rany jak skacou po cvrccich :) Pasek bych taky spis dal teple bily (s 5050 ledkami), ciliatum to bude myslim uplne fuk, ale bude to na pohled prijemnejsi nez ta studena modrobila.
tak ono si asi člověk časem zvykne a nepřijde mu to, pokud to není opravdu velký hluk, akorát bych tam chtěla dát živé kytky, tak nevím jestli ty pod tím LED přežijí, ta teplá bílá ma jen 2700 - 3300k což je asi dost málo
no, napadlo me jeste dat do listy dva vedle sebe, teply a studeny at se to pekne promicha. Vyzkousene to nemam, svitim "teplymi" a potos zatim zije...
tak to bych vyzkoušet mohla, ale přijde mně že ty potosy přežijí v čemkolivchci tam dát Zamioculcas, tak ten je možná na to světlo náročnější, ale vyzkouším
jj potos je hrozny nezmar :)
Ahoj chcem si kupit casom tento druh gekona ale stale mi vrta hlavou jedna vec ked by som si kupil samca a jednu samicku, to uz som si vsetko precital ze az po roku sa moze dat samicka oplodnit ale chcem sa opytat ze ked by mali male ci by som ich po niakych 2 mesiacoch mohol dat ku nim naspet a ak by nahodou vyskitlo ze jeden z mladat je samec ci by to robilo problem staremu samcovi a ci by sa bili. Lebo mam len jedno terarko a druhe by som uz nemal kde dat tak rozmyslam ze si racej kupim dve samicky, za prve budu mat pokoj od samca a ja nebudem mat problem s mladatami. I ked by som chcel mat aj male. A ci sa to neda vyriesit tak ze je niake obdobie napr. 2mesiace do roka kedy samec chce oplodnit samicku tak by som proste iba oddelil samca od samicky. Dakujem za odpoved :)
jak oddelit kdyz mate jen 1 terarko? A samec se bude parit kdykoliv, ne 2mesice v roce ;) Mladata se dobre odchovavaji v plastovych faunaboxech, jen pro vetsi (2+ mesice) to uz chce spis nejake terarium.
Sak to je to ze co by som potom robil s tymi mladatami racej si kupim dve samice a potom mozno dokupim samca a este jedna otazocka predavaju sa lahko mladata ? ... ja by som to aj daroval :D ... lebo problem by bol ze by som to nemal kde dat :/
Zdravím, plánujem si zaobstarať týchto gekonov a chcela by som im tam dať živé rastliny, ale dočítala som sa tu, citujem "Akorát aby to nebylo vyloženě jedovatý, protože z toho olizujou vodu", ale pár príspevkov vyššie je uvádzaná ako vhodná rastlina Svokrine jazyky, ale tie sú jedovaté. Ako sa to teda chápe? Pozerala som na zahraničných stránkach kde radia: Pothos, Filodendron, Vianočný kaktus,.. ale tiež sú to jedovaté rastliny. Takže je tam tá jedovatosť len v prípade zožratia a olizovať listy nevadí?
A ešte mi niekto radil papraď. Je to vhodné pre ciliatov, či nebezpečné?
Potos u nich mame uz dlouho, je to nezmar co u nich vydrzi. Zadne problemy jsem nezaznamenal.
Neviete poradiť aký substrát použiť u ciliata ak mu chcem dať do terárka živé rastliny? Konkrétne potos, svokrine jazyky a vianočný kaktus.
Květiny nechejte v črepníku.
No pôvodne som chcela dať rastlinu do terária. Pozerala som na zahraničných stránkach a tam dávajú na dno tera Hydro balls, sieťku a na to substrát, do ktorého sa sadia priamo kvety. Tak som to chcela urobiť, ale už ste druhý, čo mi radí nechať kvety v kvetináči. Tak teraz sa neviem rozhodnúť :D Prečo radšej kvetináč?
je to prakticke, jednou za cas ho das do vany, osprchujes kytku od kakancu, z kvetinace vyhrabes vajicka...
Jako substrát na dno se mi osvědčilo NIC - čisté sklo. Gekoni rádi chodí i po dně. Někdo tam dává papírové utěrky.
Kytka je lepší v květináči, protože se dá přesunout, vyndat do vany a osprchovat od trusu a podobně.