Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Xanthina v Bulharsku?

Dost často se setkávám se spekulací, že se M. xanthina může vyskytovat i v j. Bulharsku, konkrétně ve východní části Rodop. Nejbližší doložené lokality jsou jen pár desítek km na jih, v podstatě "přes kopec", v Řecku (Maronia, Makri). Nevíte nkdo o nějakém konkrétním zdroji, odkazu, literatuře apod., kde je zaznamenán nález M. xanthina na Bulharském území?

Mám podezření, že jde o staré citace, opírající se o údaje z období před první světovou válkou - smlouvou z Neuilly-sur-Seine (http://cs.wikipedia.org/wiki/Neuillysk%C3%A1_smlou va) ztratilo Bulharsko roku 1919 část svého jižního území včetně přístupu k egejskému moři. Ovšem mnoho dosud citovaných pozorování z přírody se týká období 1911 - 14, kdy v oblasti dělali Němci dost intenzivní herpetologický průzkum. Není náhodou xanthina pojmenovaná podle města Xanthi v Řecku? To bylo do roku 1919 bulharské...
Tedy pokud nevěříme tvrzení o populaci Testudo marginata (řecký endemit leckde vysazený lidmi) na vrchu Kožuch...

Petře, xanthina je pojmenovaná po tureckém Xanthosu a ne,jak se často mylně uvádí po řeckém Xanthi, cožnicméně nevylučuje tvoji hypotézu, ovšem tuším, že v některých modernějších pracích bulharští herpetologové považují za možné její výskyt v současně ohraničeném Bulharsku. Možná to bude podobné jako uváděný nález zmije písečné (tedy zde myšlena ammodytka) na Šumavě či předpoklad možného výskytu rákošské ursínky na jižním Slovensku...

Když ono zase tak jednoduché ji najít nebude,i když tam bude...Kolikrát jsem nachodil desítky km a nic....A pak se něco ukázalo za stanem...Je to o štěstí,o dobrém termínu a i lokalitě.Někdy člověk chodí a chodí,a hromada zvířat je o pár set metrů vedle,kde by to neočekával