Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Dehydratácia v tehotenstve

Dobrý deň, riešim s dlhoročnými a úspešnými chovateľmi problém so stromovými hadmi (viridis, caninus) a žiaľ sa nám zatiaľ nepodarilo nájsť odpoveď na nasledovný problém. Pred pár rokmi samička m.viridis a tento rok samica c.caninus po ukážkovom priebehu dvorenia, párenia a následného vyhľadávania výhrevného miesta po cca mesiaci až dvoch od párenia som začala badať na samiciach známky dehydratácie a to až takej, že samica viridis jej podľahla po pár dňoch ležania na zemi a caninka vyzerala že ju z toho dostanem, už sa rehydratovala a opätovne si vyliezla na tyč ale nakoniec už bola zrejme natoľko slabá že si nedokázala posunúť potravu do žalúdka a uhynula tiež. Teploty u viridis som pri výhreve držala okolo 35 a u caninky na 33. Stretli ste sa niekto s tým že samica prestane piť až tak že vysmädne na smrť? Prosím len fakt skúsených. Ďakujem

Zadavatelka jasně ukázala, že o žádné rady od místních zkušených hadařů nemá zájem. Přestože se radí s nejlepšími zahraničními chovateli, zvířata jí chcípají a nic měnit nehodlá, protože u ní vše je správně... Pak nemá tato diskuse nejmenší smysl. Pro rozumného chovatele hledajícího informace o chovu je tu řečeno mnoho užitečného. Pokračování by se jen zvrhlo a o to nikdo nestojí. Zamykám. (Uroboros)

Nak se mi tento dotaz nepozdava.. Kazdopadne hadi ani v pripade gravidity a dokonce ani pri nemoci, ci tesne pred smrti pit neprestavaji. Takze problem muze byt pouze v nevhodnych teplotach, ci celkovych podminkach chovu a rekl bych ze to je tento pripad.
Teploty se mi zdaji vysoke. Vic bych varil z vody a neni dostatek informaci.

Ahoj.
Tak pokud Vám prosperují normálně v těchto podmínkách je zakopanej pes zcela někde jinde.

Dehydrataci no nevím při přirozené inkubaci také celou dobu nepije!jen je třeba zajistit tu "adekvátní vlhkost"!!+teplotu.

Po napáření potřebuje trochu klídku a také se svléknout tak se mě zdá ta vlhkost také málo.A jestli je celková teplota v terku více jak 32-33°C no nevím+ohřeje se i hodně voda na pití teda pokud nedáváte denně čerstvou.

35 mi přijde moc, i těch 33 je na hraně, pokud je to v celém prostoru a ne lokálně,jinak prostě, co zkusit víc zalejvat??? Je třeba, zvlášť při tak vysokých teplotách a navíc gravidní zvířata, klidně denně dostatečně narosit, hlavně i na tělo,viridisky často pijou ze svého těla. Ta nízká vlhkost až tak nevadí, spíš naopak je lepší tam nemít dlouhodobě příliš vysokou vlhkost na úkor větrání, ale je třeba častěji narosit, aby se hadi dostatečně napili.

No 35 uvadzal jeden chovatel, bezne sa uvadza 33 tak som tych 33 lokalne nechala a samica tam nonstop bola. Rosenie - velmi diskutovane, vraj hlavne nie na zvierata kvoli stresu. Misku mala rovno kusok od papulky. Vysoka vlhkost - problem to sam viete. Vetranie je dostatocne takze aj keby som hojne narosila pomerne rychlo sa to odpari. Nehovoriac o tom ze po poroseni zvierata okamzite zacinaju zduvat krk kdezto pri izbovej nebolo treba ani pocas zvleku rosit - zvliekali sa bezproblemovo aj v suchom terarku.

No ano tam je také problém,že Vám "zdůvají krk" ta vlhkost příliš rychle vystoupá a opět klesne je to celkem šok =musí postupně ubývat třeba 6-8 hod ze př.100% na tu 50%.

K rosení žádnej stres jsou na to z přírody zvyklé akorát se musí rosit VLAŽNOU VODOU.

Rosit přímo caninusy určitě ne, kdo má zkušenost, ví, že rosit caninusy přímo na tělo je jenom cesta ke stomatitidě.
Jinak vlhkost a caninus to je složitá otázka. U adultních zvířat téměř netřeba. Měl jsem několik gravidních samic, které jsem rosil sporadicky a nikdy nebyl problém. Dospělé zvíře vykryje potřebu vody čistě pitím, tím myslím i případný odpar skrze kůži. U juvenilů zvyšuju vlhkost rosením denně, u semiadltů je to kus od kusu, některý netřeba, jiný více a dva kousky co mám, musím denně. Je to individuální jako vše. A k těm 100 % RH, no nevím.....

u semiadltů je to kus od kusu, některý netřeba, jiný více a dva kousky co mám, musím denně.

podla coho viete ktory potrebuje rosit a ktory nie? Je znakom nizkej vlhkosti okrem nadvihnutia stitkov (ktore som nikdy nezaznamenala) vystupenie celnych svalov a nakopak mierne preliacenie chrbatu nosa? alebo sa mi len zda ze sa mi velmi mierne inak sformovala hlava? Presne vas nazor ma zaujima dakujem :)

To poznáte podle kůže, není elastická, zvíře neopalizuje.....
Oči jsou zapadlé, tlamka zvířete může být pootevřená, stejně tak může být nadmutý krk, ale pokud rosíte nadmíru, pak hlava může vykazovat podobné znaky. Myslím si, že zvíře vysušil zdroj tepla, ale určitě už předtím nebylo v optimální kondici.

Co to je neopalizuje? Priznaky ktore popisujete som videla na zvierati az ked som videla ze je zle. Teda pokym je vsetko v poriadku je lepsie nerosit vobec ani semiadulty? Neviem aky mohol byt problem s tou samicou,zrala a zvliekala sa vsetko bezchybne,bola pekne zaoblena a aj Mendl usudit ze je na pohlad vo vybornom vyzivovom stave,koza leskla no prikladna samica.

Ta vlhkost je málo. Ano fungují tak, jenže ne ideálně. 2x i 3x denně to chce tero pořádně namočit a nechat zase oschnout (kvalitní větrání), jinak půjdou do háje, neb budou dehydrování dlouhodobě, ale když budou mít vlhko trvale, tak půjdou do háje taky. Navíc zrovna tyhle hadi se z misky normálně ani nenapijou a co mám vypozorováno, tak kapky ze sebe pojí skoro po každém rosení.

Problém bude jinde než v graviditě, to je jen pro tělo tak velký záhul, že je to prostě složí. Že jsou ostatní hadi pohledově OK, to vůbec nic neznamená.

Příklad: Zvíře bude mít vnitřní parazity, spokojeně si s nima žije, pohledově, chováním atd vše OK. Ale jakmile dojde k nějaké větší zátěži organismu, ať už jde třeba jen o stres ze stěhování, nebo tady třeba nápor na organismus v době gravidity, tak je rovnováha pryč a parazity svého hostitele udolají. Může dojít třeba jen k nahromadění odpadních látek a oddělání ledvin.

Stejně tak by mohl jít třeba o bakterie či viry. Nebo i jen nešťastně řešenou ubikací (lokální přehřátí? 35 je moc), dle předložených informací by člověk musel mít věšteckou kouli.

Šlo skutečně o dehydrataci? Rozbor krve?

Co ukázala pitva??? Předpokládám, že v případě viridky a caninky (nejsou to přeci jen zvířata za 5 korun) se pitva dělal, zvláště, pokud už ten problém je řešen dýl a s "dlhoročnými a úspešnými chovateľmi".

Rozbor krvi urcil privysoku hodnotu kyseliny mocovej, po dennom kupani a podavani vody sa vyrazne zlepsila, bola opat na tyci ale bola velmi slaba. Terarko ma dostatocne priestranne takze na druhej strane tyce od ohrevu mala 26-27 takze keby chcela mohla sa ist ochladit, resp. videla som ju aj tam. Takze zle terarko vylucujem. Pri pitve sa zistilo ze gravidna ani nebola. Problem bol diskutovany so skutocne fundovanymi ludmi co maju tak importy ako odchovy desiatky rokov a este sa s tym nestretli.

Vlhkost na hodnotě 50 je pro canínku brutálně málo. U nich jsou poklesy vlhkosti sakra znát. Navíc je třeba tam mít něco, co tu vlhkost trvale vytváří (část výhřevné rohože mám dole pod terárkem, na jehož spodku je mokřený zdroj vlhkosti). Poklesy vlhkosti snášejí hodně špatně. Tohle je fatální pochybení. Nechápu, jak k tomu mohlo dojít.

Teploty 33 - 35 °C jsou naopak moc vysoké. Špatně. Zvlášť v kombinaci s tou šíleně nízkou vlhkostí. U canínky mám 27,5 - 28 °C. A teplejší část terária stejně nevyhledává. Noční pokles tam mám stabilně na 25 - 26 °C. V těchto podmínkách skvěle žere, parádně se svléká a prosperuje. Už dva roky.

Vy nechapete ako mohlo dojst k takemi fatalnemu pochybeniu,chovatelia co maju 20 caninov nie jedneho zase mozno nechapu vasim podmienkam nakolko spodne odparovanie zmacanej podstielky sposobuje tazky vzduch co je podla jedneho z nich obrovsky problem veduci k stomatitide. Ja zase nechapem ako sa mozete navazat do vlhkosti ked 50% ludi ju povazuje za nizku a zvysok za uplne vhodnu. Navyse ked hadi zili a prosperovali (vratane odchovov) v takej vlhkosti x rokov. Co chovatel to nazor a castokrat ma kazdy nazor uplne protichodny a u kazdeho to funguje perfektne a hadal by sa do krvi jeden ze maju mat izbovu vlhkost ako aj druhy ze ju maju mat pomaly 90%. Mam nastudovane snad vsetko co na webe a zahranicnych forach existuje preto som o radu prosila ludi co maju caninov vela a chovaju aj odchovavaju ich x rokov. Skutocne nejde o nejake zaciatocnicke pochybenie ale o nejaky komplexny problem. A vetracie mriezky mam fakt dost velke a 4 - dve hore a dve dole. Nechcem aby to vyznievalo nejako utocne ale toto fakt nie je problematika typu uzovka mi nezerie takze ma zaujimaju fakt len vysokoodborne nazory vid uzivatel cc ktoremu tymto este raz dakujem za hodnotne odpovede.

Omlouvám se, že jsem na Vaše vlákno vůbec reagoval. Musím jich mít doma aspoň 20, abych se mohl podělit o to, jak mi to bez problémů funguje. Vysokoodborné... Aha. Já už sem nikdy nepůjdu. A slibuju, že sem už nic nenapíšu. Že já vůl se dobrovolně srazím s totálním... Sbohem, poradno. Zase aspoň na rok odcházím.

Tak jo - kdo chce kam....

1)

a hadal by sa do krvi jeden ze maju mat izbovu vlhkost

poprosim uvest jmeno, pripadne link na stranky chovatele, ktery ma u caninu pokojovou vlhkost... Pokavad nebydli v otevrenem bungalovu v destnem lese, tak se musim smat...

2)

Skutocne nejde o nejake zaciatocnicke pochybenie ale o nejaky komplexny problem.

S tim nelze nez souhlasit - problem vidim v chovateli a soustavnem nepochopeni (chcete li - komplexnim) zakladnich pozadavku na chov techto hadu...

3)

takze ma zaujimaju fakt len vysokoodborne nazory

Ja myslel, ze zde na TP dle vaseho mineni snad uz ani vysoceodborny nazor nikdo nema (cehoz sem nyni evidentne dukazem) - pac tento problem konzultujete s nejuznavanejsimi odborniky na dane tema na zahranicnych forech (vid vase prispevky vise)...

Vetsina lidi se shodla na nevhodnych podminkach - teplota+vlhkost a vy si furt (ostatne jako vzdy) jedete tu svou, ze vase zvirata se maji skvele, nic jim nechybi a vlastne to, ze vam chcipaji asi delaji z trucu, aby vas nas...li anebo vam tam radi nejaka neznama pricina/nemoc.

Abych nebyl kriticky, tak dam i radu - zmente podminky jak bylo jiz X krat receno a ono by to melo fungovat...

Rosit je ideální stěny a trošku klidně i hada. Nebo tam mít umělou květinu, na kterou se nějaké kapičky chytí. Pokud rosím a stříknu na hada jemnou sprškou vody o pokojové teplotě, tak ho to moc nestresuje. Naopak jsem si všiml, že sem tam pije a olizuje kapky z povrchu těla. Kromě vlhkosti je třeba i zvíře dobře hydratovat. Pokud mu dám po tlamě proudem studené vody, samozřejmě je to stresující.

V teráriu je třeba udržovat stálé podmínky a ne výrazně kolísavé. Moc práce to nezabere. Mám to nastavené tak, že to rosím každé ráno v šest a podmínky se mi udrží do druhého dne, kdy celý proces opakuji. Mám dobré větrání a dole vrstvu vlhčených papírových utěrek (vrstva asi čtyř na sobě). Pod teráriem je rohož řízená termostatem, takže se mi vlhkost stabilně odpařuje a podmínky v teráriu jsou po celých 24 hodin více méně konstantní.

Někomu vyhovuje to, někomu něco jiného, chce to zkoušet a najít vlastní cestu. Protože zkušenosti lidí se značně rozcházejí, někdo rosí denně, včetně zvířat, popřípadě i několikrát. Jiný sporadicky nebo obden, další mokří substrát, jinej pouze zadní stěnu. Ale už né každej se zamýšlí nad tím, jak a čím udržuje teplotu, jestli má nebo nemá noční poklesy, vytápí celou místnost apod. Proto nerad radím takhle po netu či poště, protože to dost dobře nejde.
Podívejte se na moreliaviridis.yuku.com na podmínky u chonder, tam se to rozchází úplně stejně.
Jinak k Blackovi, s tou teplotou to vidím stejně, i když jsem ji přiblížil více k sobě, tzn. denní snížil a noční zvýšil a teplota se drží konstantně mezi 26-27C. S vlhkostí je to jiný, myslím, že chovatelé, kteří nevytápí celou místnost, ale pouze nádrže to mají o dost jednodušší, co se teda vlhkosti týče, zajistí daleko lepší proudění vzduchu.
Osobně mi nevyhovuje mokření substrátu, vůbec mokro v nádrži je problém, tím nemyslím porosit nádrž, ale právě zalití dna, zkoušel jsem to zalít část nádrže, i substrát, ale mokro, popřípadě stále vlhký substrát nebyla správná cesta.
Teď porosím část nádrže, nádrž během několika hodin vyschne a vše je ok. Ale jak píšu, nedá se vyloučit, že to bude fungovat někomu jinému. No a ventilace to je další kapitola.... I zde jsem názor změnil a začal se řídit vlastním úsudkem, protože opět ventilace tam, či onde taková nebo maková, zase se to nedá vytrhnout z kontextu a pokud chci zajistit v nádrži stabilní klima, pak ventilace ze 2/3 stropu, v kombinaci s bočním, ještě lépe větrák apod. Tohle opravdu nefunguje. Ale Blacku nechytejte se, to není reakce na vás, větrání mám taky na bocích a stropu, ale řekněme minimalisticky řešeno. Chovám caninusy asi 10 let a je to o tom, pokud nevím, vyzkouším, je to asi jediná cesta a u mě určitě nekončí.

cc:

Načetl jsem všechno možné ze zahraničních zdrojů a něco o podmínkách v lesích Surinamu. Pak jsem si prošel s chovateli jejich osvědčené postupy a nějak to začal dělat. Vedle toho patří díky i Radarovi. Ono jde i o to, že v domech a bytech je nějaké mikroklima. A ty podmínky musím nastavit v rámci mikroklimatu těch prostor, kde terária jsou. A proto to každý vidí trochu jinak. Důležité je to prostě dobře zvládnout, aby zvířata prosperovala. Tohle je podle mě důvod, proč se postupy různých chovatelů liší.

Z hygienických důvodů nemám uvnitř nic organického původu. Dno nezalévám, ale tu vrstvu papírových utěrek vydatně narosím, stejně jako dvě stěny a jemně tělo hada. Jak říkám funguje mi to perfektně. Jinak rašelinu nebo nějaký organický substrát si takto nedovedu představit. To bych neriskoval. Dobrotu by to podle mě nedělalo. Mému zvířeti prokazatelně mnou nastavené podmínky vyhovují, takže se toho držím.

Větrák bych tam nedával.

Jinak mám mřížku nahoře a mřížku dole. Rozhodně ne 2/3 stropu. Horní mřížka má šířku 10 cm a ta dolní asi 4 cm, pokud si dobře pamatuji. V zimě kvůli zvýšení vlhkosti zalepuji asi 1/3 - 1/2 dolního větrání. V mém případě se pokles vlhkosti výrazně NEOSVĚDČIL.

Taky jsem si caníny oblíbil a těším se, až je odchovám. :-)

Jinak mám pocit, že se chápeme (myšleno s uživatelem cc).

A proto to každý vidí trochu jinak.

No vidis a to si mi nazaciatku pisal ze nechapes kedy to ludia pochopia a fatalne chyby atd. Kazdopadne je super ze ti samica v tvojich podmienkach prosperuje, snad to tak aj zostane. Moja tiez prosperovala kym je nieco "nesadlo na nos". Taktiez som v kontakte s xyz ludmi aj zo zahranicia a nedrzim sa rad ludi co videli canina akurat na obrazku a myslia si ze ked si o nom nieco precitaju na wikipedii tak su odbornici. Zial ale sam si potvrdil ze u kazdeho to moze fungovat inak a to je presne to o com som hovorila. Nech sa dari aj v tom odchove :)

Evidentně jsme se vůbec nepochopili. Vaše podmínky stále za fatální chyby považuji. Navíc nevíme nic o detailech (substrát, zdroj tepla, atd.)

Vlhkost na hodnotě 50? Tak nízkou vlhkost mají sotva lidé i v bytech. To je obecně docela sucho. V drtivé většině případů je taková vlhkost s chovem canínů neslučitelná. Pokud někomu při nižší vlhkosti fungují, může být. Dle své zkušenosti nedoporučuji. Ten chov při nižší vlhkosti, a to jak funguje, by chtělo vidět. Jak ten člověk to terárium obsluhuje, atd. V žádném případě však nejde z takových hodnot při chovu canínů vycházet. Tady bych byl hodně opatrný.

Podmínky si musíte vyladit sama dle klimatu ve svém bydlení a podle terárií. Napsáno už tu toho bylo dost, tak by to neměl být problém. Jenom se divím, že si stále (i po problémech) stojíte za vším a obhajujete tu postupy, které vedly k úhynu Vašich zvířat.

"Něco nesedlo"... U plazů se nevhodné podmínky často projeví po delší době. Důležité je vycházet z postupů, které se úspěšně po delší dobu osvědčily u širšího vzorku chovatelů. Vyšší liga je vycházet z počasí na lokalitě, etologie zvířat, atd. To tu ale teď řešit nebudeme. Pokud něco vykazuje nefunkčnost, udělám změnu.

Když nebyla prokázána gravidita, tak proč se vlákno jmenuje "Dehydratace při těhotenství"?

Jinak u těch poklesů vlhkosti u canínů. Během zimy mi to na jeden týden kleslo na 60 - 65. Nakonec jsem musel lehce dosvlékat hřbet. Dole jsem zalepil kousek mřížky a vlhkost se zvýšila. Co jsem jí udržoval na vyšších hodnotách, tak svleky zase perfektní. Lehký nedosvlek se mi stal jednou a pouze v případě, kdy mi vlhkost trochu padla na výše uvedené hodnoty. Takže jedu ligu dobře větraného terária a vyšší vlhkosti. A všechno perfektní. Svlečky jen a pouze v celku. :-)

Pane Radar14 omlouvám se,že to znova resuscituji:-).
Ale nedá mě to vzhledem k tomu,že si to přečte zřejmě dost chovatelů+budoucích at v tom nemaj moc hockei.

Jelikož nemám placama moc času tak jsem v zápalu boje přehlédl,že zvíře mělo v krvi při pitvě močovou kyselinu..

Pro zadavatelku a ostatní nejsem sice vet ale to naznačuje:problém spojený s vlhkostí+ teplotou(i sama zadavatelka píše,že se po koupeli stav zlepšil) ,ale hlavně bych doporučil= kontrolu pitné+rosící vody(popřípadě udělat rozbor na přítomnost cizích látek+ odzkoušet podávat třeba vodu KOJENECKOU!)--dále čím krmíte a jak(překrmování POTKANY kteří jsou tuční také špatně) -v případě zjištění takového problému doporučuji dietu .

Ta kyselina se usazuje v ledvinách!+močových cestach mohou zde být i dědičné faktory to vede k metabolickému onemocnění=hlavně se v tomto případě vyvarovat STRESU zvířat+infekcí.

Samozrejme chapu, v pohode. :-)(Radar14)

Trosku poopravim - nie pri pitve v krvi ale este zaziva z rozboru krvi bola zistena zvysena kyselina mocova. Pritom ako tvrdi chovatel cc - dospelaci si vraj dokazu pripadny nedostatok vlhkosti kompenzovat dostatocnym pitim vody. Na pitie dostavaju balenu kojenecku vodu a krmim odstavenymi potkanmi ktori veru toho tuku urcite az tak vela mat nemozu ked boli na materskom mlieku. K dedicnym faktorom sa asi zial nedopracujeme a stres - hm, jeden caninus schovava hlavu ked sa nanho len clovek pozrie a druhemu je suma fuk aj ked mu cistim terarko a konkretne tato samica bola uplna flegmoska a nekusava. Takze to je otazne co ju mohlo vystresovat :/

EDIT (přesun z duplicitního vlákna) (Uroboros):

"Srdecna vdaka" Uroborosovi som uz nemala moznost reagovat, kazdopadne som to este raz prediskutovala so zahr.chovatelmi (ktori napr.vlhkost ani nemeraju) a rozhodla som sa pre strednu cestu-narosit rano,nechat vyschnut,narosit vecer. Bez rosenia zvierat a bez trvaleho zdroju vlhkosti aby doslo aj k preschnutiu terarka. Je ale otazne ako zistim ze im vysoka vlhkost vyhovuje ked priznaky dehydratacie (hovorim o niekolkych zvieratach nie jednom) nevykazovali. Tak snad to bude ok a budem s malou dusickou sledovat ci sa neobjavi problem so stomatitidou. Kazdopadne dakujem vsetkym zucastnenym aj napriek par utocnym poznamkam.

Takovýmhle způsobem akorát zadavatelku navádíte k tomu, že všechno bylo v pořádku. Potkani vlastně tuční nebyli. To, že potkani jsou relativně tuční sami o sobě nehraje roli. Ti její byli potkani bez tuku... V tomhle případě to bylo jasné pochybení ohledně podmínek. Nevhodné ubikace, nevhodná teplota v kombinaci s nevhodnou vlhkostí, případně nevhodný substrát a kdo ví, co ještě. Pokud byla zdrojem takové šílené teploty žárovka, která vše vysoušela... To nemá cenu. Zadavatelka nemá sebemenší schopnost sebereflexe a jenom hledá jakoukoliv indicií, která by jí mylně dodala pocit, že ona vše udělala dobře. Leda tak velké kulové. Už jsem rozžhavený do běla. Na tohle vlákno nemám sílu. S blbostí v extrémní podobě nelze bojovat (bez prolití krve).