Jaký ještěr je vhodný pro úplného začátečníka?
Dobrý den, chtěl bych si pořídit nějakého ještěra. Ještě jsem neměl žádné terarijní zvíře, mám křečka, rybyčky, kudlanku a strašilku. Chtěl bych, aby se dal vzít na ruku ne jen nějakého na dívání. Vím, že ještěři nejsou na mazlení a taky bych se s ním nemazlil jen chci, aby se dal vytáhnout na ruku. Velikostí terária nejsem omezen jen cenou, nechci dát za terárium více než 2500 Kč. Uvažoval jsem o chameleonech, ale ti jsou finančně náročnější tak prosím poraďte jaký by byl pro mě vhdoný?
No, podobných dotazů je tu miliarda ale dobře. Jen napíšu to, co tu psalo už X lidí. Když dopřeješ tomu zvířeti to co potřebuje tak není náročný skoro nic. Až na nějaké vyjímky. Další věc, ty sám musíš mít představu co se ti líbí. S tim taháním ven z terária bych moc nepočítal. Buď tě to zvíře nenechá na sebe sáhnout a když budeš mít štěstí a to zvíře bude klidné tak se mu to stejně nebude líbit. Já jsem si pořídil Pagekona, mám ho teprve chvilu, takže nemůžu moc radit ale já si také dříve myslel že pagekon bude super a že si ho "občas" vytáhnu ven. Nakonec jsem ale zjistil že to není taková sranda. Jestli chceš ještěra, klidně... Ale rozhodně si neplánuj vytahování z tera. Do téhle ceny koupíš mnoho terárií, ale záleží jak to myslíš. Za ty 2500 koupíš pěkné terárium. Jestli myslíš 2500 i s výbavou tak nevim nevim.
Ano, chameleon je vážně trochu náročnější, co se týče peněz.
Ako prvého jaštera môžem doporučiť gekončíka, ale z ťahania nebude nadšený žiadny plaz.
ťahanie ( nie samozrejme každý deň) by dal napríklad gekončík nočný alebo agama bradatá ( vousatá ) bez toho aby im ruplo.. Chameleón určite nie, to sú dosť stresové zvieratá.
Samozřejmě, že bych ho netahal ven každý den. Jen jsem chtěl, aby se nechal pohladit . Poradíte mi prosím nějaké základní druhy vhodné pro začátečníky? Kámoš má chameleona pardálího netahá ho z terárka každý den, ale třeba jednou za týden-dva týdny ho vytáhne nechá ho ať si po něm polozí a vrátí zpět. Nad agamou vousatou jsem taky uvažoval, ale moc se mi nelíbí vzhledem....líbí se mi plazi v bazénku :D Tak mi prosím poraďte ty základní druhy
Ehm, to jako fakt?
Stačí chvily hledat na netu nebo zde na TeraPoradně
Jen tak od oka plácnu:
Agama vousatá
Pagekon řasnatý
Gekončík noční
Felzuma madagaskarská
Těch druhů a možností je mnoho!
Plazi v bazénku?
Možná co mě napadá takhle od oka tak je třeba Agama Kočičínská. Tam ale co se pořízení terária týká si plácneš přes kapsu potřebuje velké terárium a dobře zařízené a to se pak vážně do 2500 nevejdeš
Felsuma se mi líbí, ale někde jsem četl, že není pro začátečníky..tak je nebo ne? A dá se brát na ruku?
Felsuma je hlavně poměrně hbitá a když chce, také neskutečně rychlá. Je větší šance, že ji budeš lovit po stropě, než hladit ve dlani.
Poměrně jednoduchý na chov (jen pozor na to, čím krmíš) a vcelku klidný je leguán zelený. Většina se jich nechá pohladit, když je uplatíš jídlem a škrabkání je jim i příjemné. Jenom se s terárkem určitě nevejdeš do 2500 a pokud si nedáš pozor, kousnutí od dospělého leguána je na šití.
Gekončík by mohl být ideální, jen má s ohledem na manipulaci pouze dvě formy chování - buď se mu to vyloženě nelíbí, bude prskat a vydávat takový zvláštní křik. U toho obvykle začnou všichni, ale když na něj budeš často sahat, "zvykne si" - překlad: rozbije se. Bude z něj apatický kliďas "mouchy snězte si mne", kterého rozpohybuje pouze svačina.
Celkově "ochočení" plaza obvykle vypadá tak, že se z něj tak nějak vytratí jiskra. Jestli chceš malého, nenáročného tvorečka plného lásky, doporučuji potkana
Jak jsem psal. Když zajistíš dobré podmínky, tak Felzuma není náročná akorát jak psala Myria jsou to blázni stejně jako pagekon.
Ten Legoš. Co se týče toho terária tak si to pořádně rozmyslete. Je to opravdu velké zvíře a ne každý mu dopřeje správné podmínky. Do 2500 Kč se rozhodně nevejdete. Nevím kolik stojí pořizovací cena terária + výbava, 15.000? Fakt jen hádám
Jestli chcete Leguána tak si to vygůglujte
A pagekon řásnatý se dá vzít na ruku? A kdybych teda nechtěl zvíře na ruku jen na dívání tak bych felsumu mít mohl? Je pro začátečníky? Za nevybavené terárium s 3D pozadím bych dal 2500 Kč + ostatní výbava. Leguán je až 3m velký takže ho nechci.
Ja som začínal s leguánom.Investícia bola omnoho vyššia ako 2500 kč.Vtedy stála UVB lampa 3000 kč...Teraz stojí do 2000 kč.Terko ma stálo -základ okolo 550 €....
Myria - kde si zobrala info,že iguana je kludný?
Jasne ze sa da pagekon chytit na ruku ale skor samicka,samcek je viac plachy. Ale je to nocny tvor tak rataj ze cez den ho uvidis velmi malo da sa povedat ze vobec. Bud vecer ked zhasnes alebo rano. Preto je dobre mat v terariu namontovane led svetlo cervene alebo modre a v noci ked ho chces pozorovat tak ho zapnes. Je nenarocny na chov ale precitaj si o nom viac. (Vitaminy,ako casto krmit atd...) ak chces zacat s niecim tak ciliaty (pagekon.) Je idealny pre zaciatocnika.
A jak je velká pravděpodobnost, že by mu upadne ocásek? A potřebuje bazének?
Pagekon ocas potrebuje je to prenho dolezita cast tela....nepusti len tak ani vtedy ako viaceri tvrdia ze ked je v strese,to je hlupost.Pusti ho len vtedy ked mu ide o zivot alebo ked ho chytis za ocasek a a o sa zlakne. Ale pravdepodobnost je velmi nizka pokial sa budes k nemu spravat normalne. Mne sa to neatalo a mavam ich na ruke stale
A je vhodný i gekon modrý (L. williamsi) ?? Ten se mi líbí. Co jsem si o plazech přečetl tak plazi na vytahování z terária nejsou, ale i tak se chci zeptat jestli by se dal tento prcek vytahovat na ruku? A byl by u něj problém se zháněním potravy?
Mužete mi prosím poradit další druhy pro začátečníky? Psal jste, že takovýchto dotazů je u plno, ale já jich moc nenašel :/
A mohl by být vhodný i gekon obrovský?
Gekon obrovský bejvá docela agresivní. Pokud chcete plaze, s kterým můžete do určité míry navazovat nějaký kontakt, tak je vhodná vousatka a gekončík noční. Dobré zkušenosti mám i s ještěrkovcem velkým, ale možná jen ten náš konkrétní jedinec byl "pohodář".
Pro gekona modrýho platí to samý co pro felzumy a navíc při jeho velikosti ho pak už nejspíš nenajdeš, takže tam s braním do ruky fakt nepočítej. Já mám doma podobně velký felzumy (nigristriata) a jednou za 1 až 2 měsíce koupím na burze mikrocvrčky, pak při rozumný péči vydrží než moc vyrostou.
Gekon obrovský je taky fajn, ale u toho tě braní do ruky rychle přejde, moc rádi si kousnou.
Tak teda gekona obrovskeho vobec neodporucam ludom ktori si chcu plaza pohladkat su neuveritelne rychli a este su to aj svine kusave, podla mojich skusenosti su neochocitelni. Teda aspon ti nasi boli. Ale ako zviera na pozeranie je uplne super. Neskutocne polohy do ktorych sa dostanu a ich krasny vyzor su super.
Gekon modry dost maly aj ako dospely,gekon obrovsky je zase agresivny ako uz bolo tu pisane gekoncik nocny je vhodny pre teba aj ked ja chovam a som zastancom stromovych jasterov. Pagekon riasnaty alebo felsumy by som ti poradil. A najlepsia by bola pre teba agama vousata ta rada chodi na ruky je pisane ze to niekedy priam vyzaduje
No... Mně přijde že čím menší to stvoření je, tím je rychlejší . Nedokážu si představit chytat Lygodactyla v teráriu a pak ho ještě udržet na ruce.. Pagekon, nevím. Když jsem si ho pořizoval, tak jsem se těšil jak ho budu mít na ruce. Je to docela blbost. Jsou rychlí, možná že to dělá jen ten můj, ale při jakékoliv manipulaci v teráriu se hned schovává. Někdy stačí jen projít kolem. Zatím ho mám doma jen 2 měsíce, tak doufám že si zvykne. Ocas si myslím že nepustí, jak psal Frenklin, potřebuje ho.
Pořád se budu opakovat. Ještěři a plazi celkově nejsou ma tahání. Je to čistě zvíře na koukání. Proto jestli chcete něco na braní do rukou, tak se nemusíte ptát na poradně. Stejně nic nenajdete. Hold to je povaha těch ještěrů no... Jestli chceš něco na koukání a kochání, seš tu správně Pagekoni jsou úžasná stvoření a i když jsou noční, tak se vyplatí ponocovat a sledovat jejich kreace.
Edit: pořád se ptáš a ptáš na nové věci, navíc na většinu tvých otázek vím odpověd, a proč? Používám tenhle kouzelný odkaz: www.google.cz kde mám načteno zkus to také někdy. Rozhodně to neuškodí, být o trochu moudřejší.
Všechny ty plazy si nejdřív progůglím a až potom se ptám . No, mně by ani moc nevadilo, že se nedá vzít do ruky, ale mamka by furt říkala: Chudák zvíře ani si ho nevezmeš do ruky. Tak proto jsem to chtěl. Mě by stačilo kdyby se jen nechal pohladit i v teráriu, ale dokážu si od toho odpustit .
Jinak k těm ještěrům: gekon modrý je pěknej,ale rozhodl jsem se, že ne protože by se špatně sháněla potrava. Gekončík noční je fajn, ale má ho teta a já bych chtěl něco jinýho. Gekona obrovského teda vžádným případě nechci když je tak agresivní. Agama vousatá je velmi zajímavá, ale mě se moc nelíbí vzhledem a potřebuje hodně velké terárium.
Takže ještě dobře vypadají felsuma madagaskarská a pagekon řásnatý + ten gekočík noční a možná i ta agama. Který z těchto je nejméně náročný na chov? a který je nejméně náročný finančně?
Felzuma a hlavne tá agama sú finančne náročnejšie, pretože vyžadujú kvalitné osvetlenie. Zameral by som sa preto radšej na nočné druhy.
Přesně tak noční druhy jako například ten pagekon, nepotřebují světlo. Stačí jim akorát teplo. Jako poměrně velké + pro Pagekona je to, že nemusí až tak často žrát hmyz. Já krmím hodně Repashy směsí a pagekon prosperuje . Občas mu tam dáš přesnídávku nebo banán a je hotovo. Pro někoho je výhoda i ta teplota. Pohybuje se kolem 24-25 st. což je normální pokojová teplota a tím pádem nemusíš ani topit. Akorát já bydlím ve studeném baráku a topit musím. Za mě je to ideální zvíře jen bych s tím na ruku moc nepočítal. Bral bych to spíš jako takový bonus. Pokud možno tak si to s mamkou vyjasněte. Ono je to přesně naopak jak jste psal. Ještěr bude rád že ho nikdo nebude otravovat.
Rozhoduji se mezi pagekonem řásnatým a gekonem modrým (počítám s jeho velikostí) ještě jsem uvažoval nad gekonem panenským, ale u něho mi vadí, že by měl mimina. Já odchov nechci chci ho jen na pozorování a okrasu. Který z těchto je nejlepší? A potřebují UVB? Napadají vás ijiné druhy?
Kolik budeš mít ještě dotazů?
Je na tobě co se ti líbí. Pagekon UVB nepotrebuje, je noční. Gekon modrý myslíš Lygodactylus williamsi? Ti to UVB asi budou potřebovat. Akorát bych tě upozornil. Oni jak jsou Lygodactylové prckové tak je lidi podceňují a pořizují mini terária. Zdání ale klame
Jo jo myslím lygodactyly. Už jsem si o nich hodně přečetl a UVB potřebují. O tamteráriu vím. Celkem mě překvapilo, že potřebují větší terárium než lepidodactylus lugubris a ti jsou asi o 3 cm větší
No právě :) lidé si myslí že malé stvoření nepotřebuje tolik místa
Ještě se chci zeptat jaký je rozdíl mezi UVA a UVB ?? A jak často kolika cvrčky se gekoni krmí?
Přiznám se že rozdíl mezi UVA a UVB nevím, nemám tucha. Krmení záleží na druhu. Já myslel že jste psal že u Lygodactyla bude problém s krmením? v tom případě by jste měl jasno ne?
Tak nu tu odpověď s UVB a UVA si počkám . Já jsem psal, že u Ligodactyla bude problém se sháněním potravy (mikrocvrčci, octomilky) a teď jsem se ptal jak často ho krmit?
Dnes jsem ve zverimexu viděl malou ještěrku - agamu vodní. Je pro začátečníky?
"agama vodní" z chováku bude najskôr Physignathus cocincinus, agama kočinčínska. Ani náhodou nie je malá, v dospelosti narastú samci aj okolo 3/4 metra.
dovolím si poznámku k jašterom pre začiatok - častým problémom býva napr. neúplné zvlečenie starej pokožky, kedy musí chovateľ zasiahnuť a zviera dozvliekať ručne. Tu sa vyžaduje určitá zručnosť ohľadom manipulácie so zvieraťom. Z tohto dôvodu je rozumnejšie pre začiatok voliť jaštera väčších rozmerov, pretože sa na ňom človek lepšie naučí zásady manipulácie. U gekónov by som ako rozumnú veľkosť videl cca 15-20 cm a viac. Malého jaštera, napr. takého 10 cm Lygodactyla, buď ani nechytíš (vystrelí ti z otvoreného terárka do izby a máš o starosť postarané), alebo mu pri manipulácii ublížiš. Toto je môj názor, iní nemusia súhlasiť (beriem), ale pre začiatok radšej uvažuj s väčším jašterom. Ten gekončík nočný alebo Rhacodactylus sú ok...
S tím se moc nesouhlasit nedá, tak to prostě je. Ono pak záleží na konkrétním člověku, jak moc je šikovný a jaký má cit pro zvířata. Jsou lidé, co se v poho naučí manipulaci i na malém rychlém druhu, protože jsou přirozeně šikovní. Ale obecně na větším pomalejším druhu se prostě začíná lépe než na menším rychlostním.
Pozor, to není tak uplně pravda. Pokud jsou pagekoni krmení běžným krmením složeným z ovoce a hmyzu, tak buď potřebují slabší zdroj UV, nebo opatrně dotovat AD3. Což je dost alchymie, na které se dá hafo podělat a rozhodně by se do toho neměl pouštět začátečník bez zkušeností a odhadu, kolik kdy jak. Tvůj pagekon prosperuje proto, protože je krmený tim Repashy. To obsahuje všechno potřebné vč. přimeřené dávky toho ADčka. Ale pokud by se tazatel rozhodl neplácat přez kapsu, kupovat Repashy a krmil přirozeným krmením, tak by mu to zvíře taky fungovat nemuselo.
Tak to se omlouvám za špatnou informaci. Já právě krmím tou Repashy a nijak to neřeším protože vím že vše potřebné má v té kašičce
S mojí šikovností jsem teda od Lygodactyla radši upustil . Ještě se chci zeptat jaký je rozdíl mezi UVA a UVB??
A pagekon teda musí mít UVB? Pokud ano, tak by měl v teráriu pouze 1x UVB žárovku a to by stačilo na vytopení celého terária? Já bych mu tam přidal i červené nebo modré led světlo na pozorování .
Zkusim to vysvětlit hodně zjednodušeně. UVA a UVB jsou 2 složky UV světla ze slunce, které dopadají na zemský povrch. Ptáci, plazi a hmyz ho vidí, my ne. UVA záření je dlouhovlnné a tudíž většinová složka UV, co dopadá na zemský povrch. Pro denní heliofilní plazy je podstatné tím, že je to pro ně část přirozeného spektra světla a podporuje jejich přirozené chování, aktivitu, žraní, vybarvení. Pro noční zvířata význam prakticky nemá. UVB je středněvlnné, takže ho sem dopadá jen malá část, většinu ho pohltí ozonová vrstva a atmosféra. Ale i to, co sem dopadá napomáhá obratlovcům v syntéze vápníku přijatého z potravy, protože si za jeho pomoci vytváří vitamín D. Bez něho to nedokáží a pokud ho nezískávají dostatek ani v potravě (což hmyz a rostliny ho obsahují minimum), tak nedostatek Déčka způsobuje nedostatečné vstřebávání přijatého vápníku a jeho ukládání do kostí. takže zvíře ze začátku většinou trpí různými neuroproblémy, jako třeba třesem končetin atd a v pokročilé fázi mu změknou kosti, takže se kostra zdeformuje a vzniká křivice.
Pagekon tedy buď musí mít slabý zdroj toho UV, nebo dostávat dostatek toho Déčka v potravě. Dostatek ale znamená přiměřené množství, protože přebytek je pro zvíře stejně zhoubný, jako ten nedostatek. Pokud se krmí tim Repashy, tak tam je akorátní množství toho Déčka, takže pak UVB nepotřebuje. Co se týče toho vytápění jen tim UVB kompaktem tak to těžko říct, jestli to bude tsačit nebo ne, páč záleží jak máte doma teplo.
Nevymyslaj a kup si pagekona riasnateho (rhacodactylus ciliatus) ako uz bolo pisane je to nenarocny druh,svetlo,krmenie atd... a uz to uzavri tuto temu
Tak dobře . Jen bych naposled chtěl jestli by jste mi poslali nějaké dobré stránky o k jejich chovu?
Stránky? Zkus třeba vyhledávač tady na teraporadně, a nebo prostě napiš do gůglu: pagekon řasnatý - chov
Jak jednoduché ne?
Já osobně bych taky doporučil toho leguána.
Ale když ho nechceš (je popravdě fakt hodně velkej potom..),
tak bych možná vzal Jemeňáka, kterej by jedno vlezení po dvou
týdnech zkousl. Nedoporučuju samičku, když říkáš, že seš začátečník,
tak samička je náročnější, zvlášť u chameleonů. I bez samce ti bude
snášet falešné snůšky, hrozí tam zadržení.. A jinak to, že se při pořizování
tera nevejdeš do 2500 je kec. Já jsem si osobně koupil na ATE v Olomouci terárko
pro chameleona pardálího po 1750. Tam k tomu
máš rovnou žívé rostliny, 3D pozadí,
tepelnou žárovku. UVB za 500-700 si dokoupíš ve zveráči nebo objednáš.
Pokud bys bral jemena, tak tě to všecko vyjde na nějakejch 2,5 tisíce.
A to i se samotným chameleonem. Samozřejmě počítám s tím že zbytek větviček si někde
nastříháš apod. S pardálem by tě to kvůli jeho cenně vyšlo trošku dráž. Ale jinak skoro stejné.
- k těm Felsumkám, jsou rychlé jak sviňa, jak už tady nějaká paní zmínila, jenom do terária.
Jsou to prostě rychlonožky zelený, potom až ti to utěče už to nenajdeš a seš v pytli..
A jak to terárium bylo velké za těch 1750? Já mám terárium jak už jsem psal 60x40x60 (DxHxV). Tera stálo samotné s objímkou a substrátem asi těch 2500. Když připočtu dekorace, světlo, a další náklady. Tak se cena vyšplhá fakt vysoko
reklamní komentář vymazán na žádost p. Chvalinové (Aurifer)
Vezmeme to ještě z jiné stránky
Terárium z OSB o rozměrech 80x45x40v cca 500-700,- (záleží jestli si ho uplácá doma, nebo ho někdo udělá)
Písek do dětských pískovišť 20l cca 80,-
Keramická objímka s kabelem a vypínačem z elektra cca 100,-
Rašelina ze zahradnictví (bez přísad) 20l cca 60,-
Miska keramická z chovatelských potřeb cca 50,-
Bodová žárovka do 100,-
Základní vybavení tedy za cca 1100,- počítejte s cenou 300,- za gekončíka na burze (nebudu se bavit o kdejakých mutacích) a dekorativní doplňky nasbírá u řeky, v lese
Ohledně krmení to taky nebude tak horký..litr švábů za 350 - 400,- vydrží minimálně na měsíc (řekl bych i dva) a navíc se kolonie dá jednoduše udržet na zbytcích z kuchyně
Toto fórum opravdu není reklamní server pro zooshopy, berte to, prosím, na vědomí (Aurifer)
ja bych to normalne smazal & basta, pomaly mam tohle neprihlasene cosi uz v hledacku...
ona ta dotyčná paní napsala reklamu zatím jen tady, tak jsem napsala upozornění a sleduji to také. Pokud v tom bude pokračovat, tak to prostě promažu a dotyčnou dámu zaBANuji. Ale bez upozornění to nedělám.
Dobrý den,
omlouvám se všem, kteří byli příspěvky rozhořčeni. Odpovědi vložila marketingová společnost. Sice jsem jejich autorem, ale nikdo mne neinformoval o tom, že otázky nejsou určeny přímo nám. Odpovědi jsem zasílala na mail paní, která je sem pak bez mého vědomí vložila. Již byla informována a nebude se to opakovat.
Za tohle dá 5500 jen totální debil.Třeba ta speciální terarijní rašelina,za tu stovku mám pytel 75 litrů.