Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Péče o důchodce - tipy, rady

Zdravím všechny :-)
mám tu v péči čtveřici (1,3) eublíků, důchodců. Dostali se ke mě (byli mi vraženi do Přírodovědného kroužku) před 2 roky, tehdy údajně cca šestiletí. O způsobu předchozího chovu nevím nic. Teď jsem se rozhodla (a okolnosti umožnily) dopřát jim už opravdu klidné stáří, bez školního ruchu a dětí, takže jsem si je vzala domů.
Tera - exoterrácká 80x40x30, dno písek. Úkryty na jedné straně 2 se stále vlhkým lignocelem, na druhé straně "teplé". Teplo pomocí 25W topného kabelu mezi dlažidcemi(obdoba top. kamene), svícení jen "dekorativní" 2 staršími UVB kompakty. Teplotní rozmezí od 38 - 40 na dlaždici až po pokojovku ve vlhkých úkrytech.
Krmení - doma chovaní švábi, kupovaní cvrčci, mouční červi, vitamíny Plastin + Roboran
Přikládám jednotlivá fota zvířat.
1 - zdaleka nejhorší, v tomhle stavu už je od doby, co jí mám. Nedaří se mi jí vykrmit. Má ale naprosto neuvěřitelnou chuť k životu, byť vypadá, že každou chvíli umře. Žere jen moučné červy (téměř denně), neklade vejce, trvalý třes nohou při pohybu. Svleky OK. Nedávno se v době mojí nepřítomnosti děti s nimi dlachnily a nezavřely tera, 3 týdny jsme jí nemohli najít. Už jen to, že přežila navolno je neuvěřitelné. Ale na kondici jí to rozhodně nepřidalo :-/
2 - samice žere vše, neklade vejce, občas třes nohou při pohybu, svleky OK
3 - samice žere vše, občas +/- měsíc stávkuje s jídlem, občas třes nohou při pohybu, svleky OK, neklade
4 - samec, žere vše, občas třes nohou při pohybu, musím pomáhat se svlékáním nohou. Většinou nedosvlékne prsty.
Zajímalo by mě hlavně, jestli nemám, vzhledem k věku nějak upravit podávání vitamínů, nebo čím může být způsoben ten třes. A samozřejmě i za jakékoliv jiné nápady a tipy díky :-)
P.S. Vím, že to tera není žádný šlágr, ale jsem ráda, že jsem ho vůbec sehnala a dala dohromady. Jsou v něm od včera, takže jsem při focení nechtěla moc rušit. Už dnes žraly 1 a 2. Takže se jim tam asi líbí :-)

Předmět Autor Datum
Ten třes nevím, ale mě se zdají v dobré kondici a terárko není žádná hrůza.Osmiletí eublíci nejsou j…
kacaba1 19.09.2015 19:59
kacaba1
Díky za reakci. Tak já vím, že nejsou úplně jednou nohou v hrobě. Ale původní majitel, zkušený terar…
V.R. 19.09.2015 20:34
V.R.
Tera neni exoteracke, ale to neni podstatne. Osobne bych tam nedelal zadne piskove duny, navic to vy…
lucifer 20.09.2015 09:34
lucifer
V úkrytech je ligno jen dočasně, než seženu něco lepšího. K rašeliníku se ale skoro nedostanu, jde p…
V.R. 20.09.2015 10:35
V.R.
tak rašeliník rozhodně není nutný pro chov gekončíků. jakýkoli VHODNÝ substrát můžež mít ve vlhkým k…
ahoj 1 20.09.2015 11:37
ahoj 1
Já vím, že ligno není vhodný substrát ;-) A že bych měla použít VHODNÝ. K rašeliníku ale nemám příst…
V.R. 20.09.2015 12:29
V.R.
opakuji tedy ještě jednou: PÍSEK VHODNÉ ZRNITOSTI a vykašlete se na experimenty s vermikulitem, hobl…
ahoj 1 20.09.2015 13:35
ahoj 1
Ale mě jde jen o vhodný, vlhkodržný, neplesnivějící substrát do těch dvou vlhkých úkrytů. Vzhledem k…
V.R. 20.09.2015 16:38
V.R.
ale gekončíci jsou v zásadě "suchý" zvířata, takže JIM ten slabě navlčený písek přijde právě úplně a…
ahoj 1 20.09.2015 17:11
ahoj 1
V 8 letech ta Ebéčka rozhodně nejsou žádní důchodci, já měla skupinu asi 20let a pak jsem ji před pá…
Aurifer 20.09.2015 15:16
Aurifer
V podstatě mají mojí péči už 2 roky. Je fakt, že ve škole je částečně krmily děti, ale vždy pod mým…
V.R. 20.09.2015 16:36
V.R.
Víš jak, třeba zelení leguáni taky žijí přez 20 let a lidi jsou schopní je umořit za 2, totéž třeba…
Aurifer 21.09.2015 19:54
Aurifer
Takže tak 1x za mesíc 1 kapka Dčka do vody stačí? poslední
V.R. 21.09.2015 20:18
V.R.

Díky za reakci. Tak já vím, že nejsou úplně jednou nohou v hrobě. Ale původní majitel, zkušený terarista mi furt tvrdí, že už mají to nejlepší za sebou no...I to, že samice trvale nekladou vejce o něčem svědčí. A ta jedna chudinka, na fotce vypadá výrazně líp, než ve skutečnosti :-/
Jde mi hlavně ale o ten třes nohou...

Tera neni exoteracke, ale to neni podstatne. Osobne bych tam nedelal zadne piskove duny, navic to vypada na nejaky kremicity akvaristicky pisek - nevhodny. Staci mensi vrstva pisku do piskovite/ricniho pisku (omlete kulate zrnka) jen tam kde si udelaj zachodek, kvuli snazsimu uklidu. Osobne mam u gekonciku roky na vetsine spodku jen podlahove lino. Urcite bych vyhodil ten lignocel ve vlhkych ukrytech, je pro gekonciky vylozene nebezpecny - misto nej idealne mech, raselinik. Ta nezravost, spatna kondice muze byt klidne kvuli lignocelu ktery maj v travicim traktu.

Ten tres nohou by svedcil nejspis o nedostatku vapniku, ale ten jim davate - tak nevim. Nechte jim tam nekde malou misticku s tou mineralni smesi. A nechal bych tam trvale nejakou misku s moucnymi cervy, at si vemou kdy chteji. To vyhrevne misto bych nechal radej nekde mimo ukryty (38-40 v ukrytu je moc) a spis se snazil prohrat prostor jako takovy na 28-30°C pres den/pres noc staci bezna pokojova teplota.

V úkrytech je ligno jen dočasně, než seženu něco lepšího. K rašeliníku se ale skoro nedostanu, jde použít vermikulit? Oni už ke mě v tom stavu v jakém jsou přišli před těmi dvěma lety, takže lignem ve střevech to asi nebude. Ale rozhodně ho chci vyměnit. Nechci jinak hanit předchozího majitele, chová kde co už desítky let. Ale je fakt, že mi je donesl s tím, že už jsou prostě staří, resp. že samice už moc nekladou. Trochu mi přijde, že je prostě "vyždímal".
Výhřev je jak pod úkryty, tak mimo ně, mohou si vybrat. Není to z fota vidět. V průběhu dne se i různě přesouvají. Je ale fakt, že právě ty úkryty nad topením využívají dost.
Šoupnu jim tam mističku s vitamíny a uvidíme. Už jsem to ale takhle nějaký čas praktikovala a změna veškerá žádná :-/
Jen s těmi červy asi neposlechnu :-D Jsem ráda, že alespoň většina z nich žere i normální hmyz a už vím, že se dokážou velmi rychle rozmlsat a pak odmítají cokoliv jiného. Nechce se mi je převést na moučnou monodietu. Navíc mám alespoň přehled, kdo co snědl. Tu občasně nežeroucí samici pak vždy po půstu musím skoro rozkrmit většinou zabitými moučňáky, pak až hmyzem z pinzety. Ta slaboučká má teď, po tom neplánovaném výletu taky, občas problém chytit živého. Je to s nima holt trochu složité :-)

tak rašeliník rozhodně není nutný pro chov gekončíků. jakýkoli VHODNÝ substrát můžež mít ve vlhkým koutku a vlhčit ho, Je to fuk. Vermikulit ale rozhodně ne, ty ostrý hrany v trávicím traktu ke spokojenýmu stáří nenapomůžou ani omylem. Není moudré mít jako substrát něco, co by dělalo problémy při náhodným nebo záměrným pozření. tedy ne lignocel - zacuchávají se vlákna a bobtná to, ne vermikulit ani ostrohranný štěrkovitý písek - má ostrý rohy a ne moc jemný písek - taky ucpává střeva.

Po moučňákách bývá zácpa, což se ve společným chovu blbě hlídá a ten pocit plnosti je může vést k častější konzumaci zrníček písku, aby si pomohli trávení. Plazi a ptáci toto dělají normálně, osobně dávám z tohoto důvodu substrát všem - písek vhodné zrnitosti.

Já vím, že ligno není vhodný substrát ;-) A že bych měla použít VHODNÝ. K rašeliníku ale nemám přístup proto se ptám, co je podle vás další vhodný? Už mě napadají snad jen hobliny, ale u těch bych se bála pesnivění. Nebo rašelina, ale ta hrozně vysychá. Písek jim vyměním za obyč. Na linu je ale zatím držet nechci, na to je dost času, až budou fakt nad hrobem. Přeci jen to mám v pokoji a chci aby to nějak vypadalo. Navíc si dost rádi hrabou.

opakuji tedy ještě jednou: PÍSEK VHODNÉ ZRNITOSTI a vykašlete se na experimenty s vermikulitem, hoblinama, rašelinou a co já vím co vás ještě napadne. Víte sama , že když budou mít na kousku terárka jinej substrát, že to rozhrabou totálně všude.

Není vůbec žádný důvod dávat jim lino, když nechcete, ani nad hrobem, v minulém příspěvku jsem zmiňovala přirozenou potřebu ujídat zrníčka písku, kterou mají zvířata na linu někdy nenaplněnu.

ale gekončíci jsou v zásadě "suchý" zvířata, takže JIM ten slabě navlčený písek přijde právě úplně akorát. moc mokrý substrát by jim fakt neprospěl. leda že bys k němu rovnou začala shánět taky nějaké neplesnivějící gekončíky...ale dělej jak myslíš

V 8 letech ta Ebéčka rozhodně nejsou žádní důchodci, já měla skupinu asi 20let a pak jsem ji před pár lety dala kámošovi, gekončíci žijí dodneška a kladou normální životaschopná vejce, z kterých když je nechá vylíhnout se líhnou normální zdravá mláďata. Takže obéčka rozhodně nežijí do 10let.

Podle fotek ti gekončíci byli odvápnění a asi "vyždímaní", samice v horší kondici neklasou. Ale když budou ve vhodných podmínkách s dobrým krmením a dostatkem minerálií, tak asi zase začnou. Dobře se o ně starej jako o normální gekončíky. Žádnou důchodcovskou péči nepotřebují, nejsou to důchodci.

V podstatě mají mojí péči už 2 roky. Je fakt, že ve škole je částečně krmily děti, ale vždy pod mým dozorem. A péče nebyla každodenní, ale déle jak 3 dny v kuse sami nezůstávali. Buď dělám něco zoufale špatně, nebo nechápu, proč jim stále přetrvávají ty příznaky nedostatku vápníku. Obaluju téměř každé krmení. Buď Plastinem, nebo 1:1 směs Plastin + Roboran. Napadá mě zkusit vyměnit Plastin za Biomin-H. Druhá věc, co mě napadla, že to může být nedostatkem D a tím pádem špatným vstřebáváním vápníku. Začínám lehce uvažovat nad Combinalem AD3. Nikdy jsem ale tu ďáblovu lahvičku neměla v ruce :-D A nechci jim tím ublížit.
Ad. to, že jsou to důchodci. On mi původní majitel tvrdí, že jo. Prý je nesmysl, aby eublíci dávali 20 let. Ale je to asi tím, že je nejspíš měl "na produkci". Nechci ho ale nějak hrozně hanět, byť to tak zní. Je to starší Pan chovatel, nikdy nepoužil UVBčka a přesto měl krásné, velké a rovné agamy, spousty odchovů od kde čeho a poradit umí taky vždy v podstatě dobře. Jen má asi trochu jiný přístup...

Víš jak, třeba zelení leguáni taky žijí přez 20 let a lidi jsou schopní je umořit za 2, totéž třeba želvy. Ale to prostě neznamená, že to je jejich přirozená délka života. Navíc pokud je nechá uplně vyčerpat častýma snůškama, tak se samozřejmě vyčerpají. Jinak to Dčko samozřejmě potřebují i gekončíci, buď jim dej zdroj UV (stačí RG), a nebo holt kapičku z té ďábelské lahvičky :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru