Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rhacodactylus ciliatus - Pagekon řasnatý - vzhled samice, je zdravá? Prosím o radu

Dobrý den,
v sobotu jsem si na pražské burze pořídila páreček pagekonů řasnatých. Na první pohled jsou zdraví, aktivní, žerou v pořádku. Ale trošku se mi nezdá vzhled samičky. Je taková "tlusťoučká" ale ne na bříšku ale v hrudníku, a také má trochu zohýbaný ocásek. Řekli mi, že to může mít např. po páření. Myslíte že je obézní? Může být ten ocásek počínající rachitida? Jak mám případné potíže léčit? Doma mám reptivite který používám u agam a ještě vitamíny v kapkách koupené přímo pro gekony. Oproti stejně velkému samci má o 3g více. Tento pár je podle prodávajícího "sehraný", měli již spolu snůšku.Pro srovnání jsem přiložila i fotku samečka (ten tmavý). Je možné že si dělá nějaké zásoby před snůškou protože je oplozená nebo něco podobného? Děkuji za rady. Tereza

Ja mam prd co radit, spis nekdo zkusenejsi, ale samice dle mne rozhodne strada nedostatkem vapniku, a samec ma na sobe flak nesvlecene kuze. V sobotu jsem si vsiml na burze vic ciliatu v takovemhle stavu, i nejakeho samce s ukazkovym "floppy tail" syndromem...

Jojo o té kůži vím, ale vlhkost mají teď těch 80% takže počítám že se to brzo svleče, nacházím už teď kousky kůže po tera. U toho jejího ocásku jsem si myslela že to bude tím vápníkem, začnu do ní určitě ládovat reptivite + kapičky dostane, na netu jsem vyčetla že to může být např. kvůli snůšce nebo i pochroumané z páření.. tak nevím jestli není šance že se to nějak srovná. Mě hlavně zaráží to jak má široký hrudník. Jsou to mí první gekoni, doteď jsem chovala pouze agamy kočinčinské a navíc i ty mám pouze půl roku, takže březí samičku jsem ještě neviděla. A ani obézní.

sice máme pagekony chviličku, ale troufám si tvrdit, že vitamínů je málo...že by potřebovali více, cvrčky obalovat minimálně v Roboranu H, lepší smíchat ještě s Plastinem. Samička mi rozhodně nepřijde tlustá, naopak, svlek by jednak neměl zůstávat ( vlhkost je důležitá, ale stává se to i nedostatkem vitamínů) a co vím, tak "rakoušové" si jí celou sežerou.....obě zvířata na mne působí nedostatkem vitamínů. Jinak já pro poagekony řásnaté používám toto http://www.gemciliatus.cz/Repashy_s-produkts----NA BIDKA.html jednak tu "krabičku" úplně nahoře - CRESTED GECKO a potom CALCIUM PLUS a i k tomu přidávám Roboran H a 1-2 do měsíce úplně čistý vápník....cvrčky obaluji úplně vždycky, kašičku od Repashy potom střídám s přesnídávkami nebo nastrouhaným banánem, do kterého také přidávám vitamíny...nemám úplně čerstvé fotky, ale jen pro srovnání...jsou to odolná a velmi adaptabilní zvířátka, určitě se podaří vše dohnat :-)i když výživové chyby se zpravidla napravit nedají :-(

Tak trošku nechápu tu věc, že když člověk na burze vidí takhle "divné" zvíře, že si ho vubec koupí ;-)
Samička mi také nějak tlustá nepřijde možná by pomohla přesná váha v g. Samec by se měl určitě svlékat v celku (kůži ze sebe "odkousat") a né ji odhazovat!, to muže být způsobeno nedostatkem vit.(zřejmě vit. A) a nebo vlhkostí. Samice se mi celkově nějak nezdá, pokud je problém v nedostatku vit. tak se to často pozná podle toho, že blbě drží na skle=ale není to pravidlem. Určitě je nesmysl,že to má s páření! Vada bude někde ve vápník nebo D3. Ted bych je nechal odděleně at je samice bez snůšek.

Samice má 34g samec 37g a oba mají v těle 11cm plus 9cm ocas. Koupila jsem je proto, že vypadali v pořádku, toho ocásku jsem si bohužel nevšimla hned, což mě trochu mrzí, ale to už nezměním. Pokud je to např. z nedostatku vápníku po nedávné snůšce a je to jen estetická vada není to pro mě žádný problém. Jinak mi opravdu nepřišli nijak nemocní, na ruce drží, lezou po plastu v pohodě oba. Tu kůži co jsem našla to byl jen kousek, předpokládám že se to utrhlo samici z tlapek protože tam měla nějaký cár. Ona uplně v pohodě vyleze po hladkém povrchu půl metru do výšky. Co mám dělat, když nemůžu věřit člověku od kterého zvíře kupuji a který by mi o těch zvířatech měl říci všechno a ne říct to nejlepší aby jsem náhodou necouvla? Nejsem zkušený chovatel. Jsou to mý první gekoni vůbec. K tim vitamínum, myslím že reptivite má stejné obsahové látky jako většina ostatních přípravků, nedavno jsem to srovnávala. Dále dostali reptiline (obsahuje D3,A a další..) a v teráriu mají k dispozici kousky sépiove kosti pro doplnění vápníku.
Prodávající mi řekla že mají období březosti a páření, že klidně samice může za několik měsíců snést. Proto se ptám na březost. Bohužel mi toho neřekla o mnoho víc, bylo tam až moc lidí..

Pokud mohu z vlastní zkušenosti radit, tak ty vitamíny a vápník do nich nejlépe dostanete, když je zamícháte do ovocné přesnídávky (bez přidaného cukru, naši žerou jen jahodovou) - používáme směs roboranu, mletého vápence a nutrimixu (dohromady za to dáte stovku a vydrží vám to rok, navíc by se to nemělo dát předávkovat) kterou zamícháme do přesnídávky, klidně tak 4 díly přesnídávky a 1 lžička té "směsi" - tohle dostávají tak 1 až 2x týdně. Je to lepší než v tom obalovat cvrčky, z kterých to opadá (tedy pokud vám žerou z pinzety, tak ne). Snad se to spraví, držím palce. Jo - a pokud se páří (kdyby se nepářili, když jsou dospělí, jsou spolu a nezimují, bylo by něco špatně), tak čekejte snůšku rozhodně dřív, než za několik měsíců.

Dáváte jim také banány? Mě zatím nejvíce baští ten banán, asi raději než přesnídávku. Samozřejmě i s reptivitem 1:1 sepiova kost v tom. Jen jestli to třeba není moc sladké, vím že jsem někde četla v knize, aby se hlavně nekrmilo banánem s medem že potom hodně tloustnou.

No, osobne bych si takova zvirata nekoupila, zvlaste pak samici, ktera ma evidentne problem s vapnikovym metabolismem. Ostatni uz asi bylo psano. Pokud zvire zere, tak to snad nebude tak hrozne, pohlidala bych prvni snusku. Pokud by byla krivici zdeformovana panevni oblast, mohla by mit holka problemy se snasenim. Jinak - o tom, ze by se ciliatum zkrivil ocasek kvuli pareni jsem teda nikdy neslysela...

Ja uz bych se tady na to taky mohl pekne vy*rat a stat se jen tichym pozorovatelem! Clovek neco poradi a stejne je to malo, pokud umis cist, tak uz je napsane o co go, a jak to resit! Tak priste muzes radit sam! Tim, ze napisou uz ti co maji par let Teraristiky za sebou,ze by si todle zvire NEkoupili, tak si s toho dalsi muze vzit priklad a neudalat podobnou chybu!

Promin, já si vážim každé rady, ale pokud mi někdo napíše že by si zvíře nekoupil a proč jsem to vlastně koupila apod. tak mi to nepomůže, ale akorát mi to dá pocit viny, který mě bude tížit celý dny když se na to zvíře budu koukat. Bohužel na burze jsem ji z krabičky vyndat nemohla a v krabičce nebyl ten ocas vůbec vidět, protože sameček byl blízko u ní. Oba vypadali jako zdraví jedinci. Po krabičce se pohybovali a nebyla na nich žádná viditelná vada. Toho ocásku jsme si všimli, až když jsme je později vyndali z krabičky. V takovém davu bych si těžko mohla krabičku otevřít a zvíře vyndat.. těžko by tě nějaký prodejce nechal to udělat.. Přemýšlím, že napíšu pořadatelům o tom, že tam chovatel prodával nemocný zvířata, protože tohle snad už neni možný :(

To, ze jsem napsala, ze bych si takove zvire nekoupila byla hlavne reakce na zminku o tom, ze Vam nekdo zrejme pro uklidneni nakukal cosi o pokriveni ocasku vlivem pareni. Mne by takovahle informace urcite neuklidnila, ani kdybych si nemyslela, ze to je nesmysl. Z prvniho prispevku to vyznelo tak, ze jste tuto informaci dostala od prodavajiciho. Pritom samice s jakymkoli pokrivenim ocasku (jehoz defekt je videt) event. i s tim spojenym pokrivenim panve (ktere videt casto neni) je rizikova pro dalsi chov, kde hrozi komplikace pri kladeni a tedy je lepsi dat od takovych samic ruce pryc. To je vsechno co jsem tim chtela ve svem predchozim (i tomto) prispevku rict. Je skoda, ze jste se pred koupi neporadila s nekym zkusenejsim, kdo by Vam treba s vyberem pomohl. Teraristu byl plny sal a lidi z teraporadny se tam taky par naslo. Ale mozna jen zbytecne maluju certa na zed a samice nebude mit se snuskami problemy. Jeste je tu moznost, ze je jeji "krpatost" treba defekt od narozeni (i takova zvirata jsem videla) a tam uz je mnozeni takovych jedincu o dost vetsi dilema...Kazdopadne - spravnou saturaci deckem a vapnikem se muze situace maximalne zlepsit.

Tak krabičku se mnou prohlížel kamarád, který má doma dva pagekony řasnaté. Není to sice chovatel, protože je nemá dlouho, ale on bohužel také nic neviděl. Ač jsem se snažila sebevíc a to jsme do té krabičky koukali 3 prostě tam byla tak pěkně zkroucená, že to vidět nebylo :( Ale jak jsem četla v knize, takovéto pokroucení ocásku může zapříčinit i jen několikadenní nedostatek vitamínů. Mám to z knihy od p. Lubomíra Klátila. Tak by to možná nemusel být tak velký problém.

No, kdyby slo jen o ten ocasek, tak budiz, ale ta samice je zkratka cela takova divna. Je nahrbena, jak jste sama poznamenala - ma oproti brisku velky hrudnik, brisko je propadle, nozicky mi prijdou taky jako hulky...no, zkratka...celkove se mi stav te samice nelibi.

Nekňuč a postav se k té chybě čelem! To, že ti někdo, kdo už o teraristice něco ví, napíše, že by takové zvíře nekoupil, nepranýřuje tě, nenadává ti a nedělá z tebe blbce. Jen ti dává dobrou radu do života, že podobná zvířata se nekupují. Není to rada, jak naložit s tímto konkrétním zvířetem, ale je to rada do budoucna. Chovatelská. Ty teď už tušíš, že to nebyla dobrá koupě, ale snažíš se před tím pocitem kličkovat. Je to zkušenost a má to jednu velkou výhodu. Pokud si z toho vezmeš ponaučení, příště si dáš pozor a na vidle si nenaběhneš. Nebo ne tak rychle. A neboj, každý z nás už alespoň jednou šlápnul vedle. Koupil nemocný zvíře, něco zanedbal, něco zvoral a pak by si za to nafackoval. Tak to v životě chodí. Kdyby všichni měli odvahu zveřejnit svoje průsery, to by bylo sakra dlouhé vlákno.
Když si kupuješ něco na sebe, vyzkoušíš si to. Auto si projedeš.... prostě cokoliv si kupuješ, ošaháš to, vyzkoušíš, prohlédneš. Stejně tak zvířata.
Přeju ti, aby ti zvířata dělala radost a aby tě počáteční starosti neodradily.

Ahoj, z mých zkušeností je tohle už docela průšvih, nerad bych strašil, ale samice v téhle kondici, ikdyž je pak dopuješ, zřídkakdy zvládají reprodukci. Ocas totiž není počínající, ale docela pokročilá rachitida.
Jak je na tom s přísavkama a se svlekem? Pokud dobře "lepí", tak je to ještě jakž takž OK. Rozhodně bych je držel delší čas odděleně a podle toho jak bude samice fungovat (aktivita, plynulý pohyb, držení na skle, svlek) se dá uvažovat o páření.
Sám jsem měl samici s lehce pokřiveným ocáskem (méně než tohle) asi tři roky v chovu, ale je potřeba to sledovat, zvlášť když je to zvíře u tebe krátce.

Tak dnes jsem do samice úspěšně dostala tak třetinu lžičky přesnídávky smíchané s reptivitem a drcenou sepiovou kostí, včera jsem do dávky zkusila kapnout kapku reptilinu, ale to si vzala jen malinko. Bohužel nevím jak to jinak než těmito vitamíny řešit. Zatím mi ještě moc nežerou, zvykají si na nové prostředí asi.. Ale dost mě to trápí kvůli tomu aby se něco nestalo, pokud již se spolu spářili předtím než se ke mě dostali.. Doufám, že brzy začne lépe jíst a budu jí moci naládovat vápníkem a vitamíny..Seženu co nejdříve nějaký plastový boxík a na nějaký čas je od sebe rozdělím, ale zase mám strach, aby je to zbytečně ještě víc nestresovalo pokud jsou na sebe zvyklí když je dám od sebe? Aby mi třeba nepřestali žrát úplně.

Bohužel mám nějakou šílenou smůlu na tohle.. Před měsícem ani ne jsem si jela 200km pro zaručeně zdravou samičku agamy kočinčinské.. když jsem přijela a viděla tam podvyživenýho chudáka, tak mi jí bylo tak strašně líto, že jsem si ji vzala domů. Chvíli to s ní vypadalo hodně zle, ale už se lepší a doufám, že jsem jí zachránila život. Dnešní prodávající mě fakt udivujou...toto "zdravé" zvíře mělo na těle 3 vrstvy nesvlečené kůže která se po dlouhodobém koupání až dnes svlékla, nejspíš jí kvůli tomu odumřelo asi 7cm ocásku (zítra s tím jdu na veterinu), a je hubená až běda, sice už přibrala několik gramů za tu dobu co jí mám, a otevřené ranky co měla na pacičkach se jí spravili... ale stále je hubená a podvyživená, bohužel odmítá nejspíše ze stresu z toho všeho léčení a veterináře jíst, takže ještě každý den krmím uměle... nechápu, jak někdo takový vůbec může ta zvířata chovat..:(

Seženu co nejdříve nějaký plastový boxík a na nějaký čas je od sebe rozdělím, ale zase mám strach, aby je to zbytečně ještě víc nestresovalo pokud jsou na sebe zvyklí když je dám od sebe?

Oddeleni je urcite stresovat nebude. Samicku nechte klidne v terarku (radeji i s pripravenym kladistem pro vsechny pripady) a samce dejte do provizoria. Vypada v celkem dobre kondici, par dni nezravosti zvladne.

Bohužel mám nějakou šílenou smůlu na tohle.. Před měsícem ani ne jsem si jela 200km pro zaručeně zdravou samičku agamy kočinčinské.. když jsem přijela a viděla tam podvyživenýho chudáka, tak mi jí bylo tak strašně líto, že jsem si ji vzala domů.

Ja mam bohuzel pocit, ze presne na tohle prodejci hresi. Pokud treba zvire prijde o kus ocasu nebo o prst pri nejake nehode, rany jsou zahojene a zvire jinak v poradku - ok, muze se stat, stalo se to (zrovna u kocincin) i mne. Zvire ve stavu ktery popisujete ale vypada bud na import nebo hodne velke zanedbani chovnych podminek.

Dnes jedu k veterináři s tou agamkou, takže tu samici asi vezmu pro jistotu s sebou, snad mi řekne více. Včera večer jsem ji měla na ruce a začala najednou zrychleně dýchat, a stahovat bříško jako když tlačí...po 2 minutách z vypudila velké množství trusu. Spadlo to na zem a byla to hromada tak 4-5cm v průměru, odhadem tak 20 normálních bobků. Při tlačení jí vyhřezl ven kus kloaky a trocha krve, naštěstí se kloaka po chvíli zase zatáhla, ale docela mě to zarazilo. Netuším jestli třeba mohou mít pagekoni problémy zácpa/průjem nebo by to mohlo být tou rachitis. Snad mi poví veterinář více.
Přes pořadatele jsem dostala kontakt na prodejce, ten mi nejdříve napsal, že chov jim kontroluje veterinář (sestra) a že rachitis není možná. Že to musí být mechanické a podobně. Potom si všiml přílohy kde byla fotografie co jsem dávala sem, napsal že "kde vidím tu rachitis????" že to je normální chápavý ocas, že nic s páteří nemá...

Tak veterinář mi řekl že akutním nedostatkem vitamínů nebo vápníku zřejmě netrpí. Pokud má rachtis, tak se to stalo již dříve nebo od anrození. Ten ocas spíš vypadá jako nějaký regenerát, kvůli tomu jak je slabý. Za 14 dní jsem pozvaná na rentgen, pro jistotu, kvůli pánvi a taky se tím zjistí něco víc o ocásku. Jen bych se chtěla zeptat, Máte také někdo takto "silnějšího" jedince? Přijde mi trochu kulaťoučká. Oproti všem fotkam na internetu.

Vidím, že Váš veterinář je opravdu specialista na slovo vzatý. R.ciliatus regenerát nevytváří, pokud o ocásek přijde, už mu žádný další nenaroste.. Takže je to bohužel skutečně tou špatnou výživou a nedostatkem vitamínů.

Nechci nic říkat, ale ty jsi specialista na plazi? Ten veterinář se stará v zoo o plazi, ano je odborník, již několikrát zažil dorůstání ocasu u plazů u kterých to "prý" není možný... pokud vím, moje otázka byla jiná. O nedorůstání ocasů se můžu dočíst v každé knížce.

To co ma ta Vase ciliatice na zadku zadny regenerat byt nemuze a i kdyby byl (u jineho druhu gekona), tak rozhodne nema co byt krivy. O regeneratu zkratka plati v tomto ohledu to same co o "normalnim" ocasu. Nemohlo dojit k nejakemu nedorozumeni a spatne interpretaci toho co Vam veterinar rekl? To, ze se Vam samice zda tlusta je tim, ze je pokrivena a nahrbena. Naopak, vyzivovy stav se mi podle nohou zda byt spis spatny. To zvire zkratka neni v poradku.

Pokud někdo zažil dorůstání celého dokonalého ocasu u leguána u kterých běžně neroste, tak nemám důvod nevěřit.. Pokud je někdo uplně mimo, určitě nepracuje x-let jako veterinář Plzeňské zoo.. pokud jste dobře četli, tak jsem neřekla že to tak je, ale že by to pravděpodobně mohlo být.. křivice ocas sice pokřiví, ale nemyslim si, že zapříčiní jeho viditelné "ztenčení" a to i u kořene ocasu

Tak naco sa tu vlastne pytate? Chceli ste vediet stav. Odpoved ste dostali. Samozrejme nie taku ako ste chceli, takze sa budete hadat ze nikto okrem vas a samozrejme toho specialistu (rovnakeho ako tu za poslednu dobu boly tak piati) nema pravdu.
O com je potom tato tema?
Ak ho chcete dat prec, kludne si ho vezmem ;-):-)

Omg nechci se jí zbavit, mam starost o její zdraví, je to špatné??? :D Pokud si myslíš, že ti dám zvíře, u kterých stojí samice majlant, tak se pleteš, já to zvíře nezahodím kvůli křivému ocasu, i kdyby jí rostl ocas z krku tak může mít pořád hafo snůšek, tak si nemysli že jsem blbá... jen jsem se snažila zeptat, jestli má někdo také takto kulaťoučké zvíře, protože se zajímám... ano jsou tady lidi kteří mi rozumě odpověděli a těm děkuji za rady...ale zbytek tady sežral kýbl chytrý kaše, opakuje to, co je v knížkách a zpochybňuje závěry někoho, kdo se plazům veterinárně věnuje X let, chtěla bych Vás všechny vidět, jak by jste si poradili frajeři a nesnažte se mi tvrdit že by jste si takové zvíře nikdy nekoupili, chybu může udělat každý. Pardon že jsem se zeptala jestli je moje zvíře obézní :D:D Byla bych zvědavá, co by jste řekli na samici agamy kterou jsem si přivezla z dobrý vůle a dokonce i veterinář jí odsoudil k smrti kvůli nedostatku vitamínů, vápníku, několika vrstvám kůže, odumírání ocásku, neaktivity, zavírání očí, nežraní a vůbec... a světe div se, stačí trochu péče a za pár týdnů zvíře je šťastný, rozežraný, živý, zdravý a krásný - i když jí kus ocásku chybí... napsala jsem sem dobrou zprávu o stavu zvířete který se tu rozebíral, odpověd? To není pravda tvoje zvíře je na ho...o :D Fakt užitečný.

Obecně u ciliátů samice stojí okolo 1000,- až 1300,-. Pro studenta to docela majlant je.

Libí se mi to slovo Obecně obecně jsou ceny u 0,1 ciliatu 1500+ :-D Já jsme taky student a kupuji samice i za 2000-3000kč a jěště se to dá (když člověk chce tu brigádku si najde;-)-Naší mi na to nedaj ani korunu) ;-) Obecně bych za todle zvíře nedal ani korunu.

Omg.. jediny kto tu pojedol mudru kasu si ty;-)
Hafo znusek Vidim, ze mnozenie blbych a retardovanych zvierat ti je cudzie.
Ano , kazdy spravi chybu. na rozdiel od teba, si ju vecsina ludi pripusti.
Toto vecsinou nehovorim, ale s takymto pristupom by som ta k chovatelke ani len neprirovnal. Rovnako ako este jedneho dnesneho bavica;-)
A uz tu bolo par specialistov na hady, dalsi na korky ktore potrebuju piskoty, kuracie maso, vyhrevnu podlozku a 19 stupnov atd....;-)Je vidiet, ze tu v CR a SR je odbornikov ako nasratych....

Aaaaano, včetně tebe :D Pokud jsi to četl, chybu jsem uznala v první nebo druhém příspěvku "Neviděla jsem pokřivený ocas v krabičce, kde byl natěsnaný párek", ano jsme všichni tři blbý, včetně chovatele ciliatku, který si také nevšiml a víme to :D A s tou retardací bych to raději moc neřešila, nebudu tady pořád opakovat to samý o tom, že to její reprodukci ani nemusí ovlivnit jestliže před půl rokem měla snůšku a má to např. už od narození, což se u nich také může stát pokud má matka málo vitamínů, (což ty samozřejmě musíš vědět, že) A jestli ti přijde přístup někoho kdo se zajímá špatný pro chovatele, tak ti dam číslo na toho co mi jí prodal a taky toho od kterého mám agamu a můžete si dát sraz pokecat vy chovatelé :D

Je fakt, že zatím, co on žere jen když tam nejsem z lžičky a to trošku a spíš si bere cvrčky, ona mi banán z lžičky doslova hltá po plné hubě, zatím jí krmím každý den, abych do ní dostala vitamíny a vápník a pořád je nenažraná, takže to je možná fakt jen bezedné zvíře. Modelka to asi nebude, ale tohle mě moc potěšilo. Na netu jsou všude takový štíhlouncí .) Díky moc.

Být by to nemohlo ani pravděpodobně,protože ciliátům prostě ocas nedoroste.Přes to nejede vlak a specialista si může myslet co chce.
Křivice ocas pokřiví a mizerný stav zvířete ho ztenčí.
Nicméně pokud si myslíš,že to zvíře je v pořádku,vyvracet ti to nebudu.Však on čas ukáže.

I kdyby měla křivici tak to pro mě není žádný rozdíl. Důležitý pro mě je aby dobře jedla, zažívala a mohla snášet. Na křivici by už dávno působilo krmení které dostává, takže by mě to nějak netrápilo. Ale jak říkáš, čas ukáže. A rentgen taky. Je mi v podstatě jedno "co" má za vadu, ale hlavně aby to bylo zvládnutelný, toť vše. Pořád byl regenerát lepší vyvětlení, než to, co mi napsal prodejce - že takhle ten ocas prostě vypadat má :D:D:D:D

Uprimne - jestli Vam prodejce rekl, ze je to krpate zvire v poradku, tak Vam mohl snadno zaprit i skutecny vek nebo to, jestli vubec ta samice snasela. TAkze na to bych nespolehala. Co se tyka ztenceni ocasu - ciliati ocas neslouzi primarne k ukladani zasobnich latek a je bezne "housenkoidni". To, ze je tenci u korene bych videla na problem v oblasti panve, ktera je propadla. A k veterinari - nikdo neni neomylny. Pokud ciliata nikdy predtim v ruce nemel, klidne muze od boku "strelit", ze ten ocas co vypada podivne je regenerat. Ostatne, ja, kdyz jsem ciliata pred x lety videla uplne poprve, aniz bych tusila,ze podobne zvire existuje, tak se mi ocasek taky nezdal, a to byl naprosto normalni a rovny.

Ano, s tím já počítám, že takovému člověku nemohu moc věřit, pokud mi tvrdí že to je normální chápavý ovas. To ukáže až čas. Veterinář mi to netvrdil s žádnou jistotou, řekl jen, že ten ocas určitě není takový jaký by měl být, že je tu možnost regenerátu, ví že jim nedorůstá, že možná více zjistíme rentgenem. Ale taky mi řekl že díky té stavbě těla nevypadá, že by nedostatek vitamínů i vápníku byl akutní, že to spíše měla v minulosti. I přes to dostává do jídla velké dávky vitamínů a sepie, a žere hodně. Má velkou chuť k jídlu. Je jasné, že u takhle malých ještěrů se nikdy diagnoza nemůže určit se stoprocentní jistotou. Vždy bývá více možností bohužel.

Jen k těm specialistům, ono samozřejmě veterinář má poněkud široký záběr (od agamy po žraloka:-)) a pokud zrovna nechová rhacodactyly nebo se o ně nezajímá, tak postupuje, resp. přemýšlí obecně o gekonech nebo ještěrech, takže bych úplně tak neřešil, že neví jestli onomu druh konkrétně dorůstá nebo ne, přeci jen u naprosté většiny gekonů regeneruje. Obecně problematiku minerálů u plazů samozřejmě zná.

Tak bohužel, před dvěma týdny z ničeho nic jsem samičku našla mrtvou. Už jsem si myslela že je celkem v pohodě, pěkně žrala, lépe se držela na skle... žrala mi z ruky a pak za pár hodin jsem jí našla na větvičce bezvládnou.. bohužel se nejspíš projevilo špatné původní prostředí a nedostatek živin a potvrdili se negativní prognózy tady, já pořád doufala že si bude v klidu žít. S prodejcem jsem nic nevyřešila, když jsem se pánem snažila komunikovat, tak mě sprostě odpálkoval a vymlouval se, že on za to nemůže, že to je moje chyba, lhal mi a obviňoval mě ze lži, když jsem mu říkala, že mi na burze trvdil že už měla několik snůšek, nakonec mi řekl, že je přece tak mladá, že nikdy nemohla snášet a jestli jsem jí dala k samci tak jsem jí zabila, škoda jen, že už nevěděl, že to on mi ji prodal "v harmonickém páru"... tahle komunikace probíhala ještě když žila. Zkoušela jsem psát na vedení pražské burzy, ale zjistila jsem že pořadatel je kamarád tohodle prodejce a místo aby mi odpověděl na můj dotaz, tak krásně celý můj email vzal a jen mu ho přeposlal :D Tímto bych Vás chtěla upozornit, na prodejce jménem Dalibor Večeřa, je z jižních čech, vždy je u stolu který je dole v hale hned první po levici. Ano, vím že výběr byla moje chyba, chyba začátečníka. Ale slušný prodejce by mě začátečníkovi poradit, ne z něj vytáhnout prachy a vyhrožovat mu soudem..

Myslím si, že hlavním problémem bylo to vymačkání, podle mého došlo při mačkání k zranění a pak na následky toho :x:

Auri... jasne, na pitevnu dát mohla, ale??...co potom ještě pak peníze v pr*eli..a od něj pochybuji, že by něco dostala. Jediné co je na té pitvě dobré, tak to, že pak člověk ví zda udělal chybu on, nebo v tomto případě prodejce! ;-)

Tak soud mě opravdu nenapadl :( Mě by stačilo před ním varovat ostatní. Protože suverénně vyhrál soutěž o největšího kr... co jsem v životě potkala. Je fakt že když mi napsal, že pokud o něm budu šířit "lži" tak mě zažaluje, po tomhle emailu jsem se na něj vykašlala..

Fotky mrtvého zvířátka samozřejmě mám, když jsem jí našla ještě nebyla ani tuhá :( Ale dnes už je pohřbená na zahradě. Já hlavně už jsem neměla nervy na toho pána, jelikož mi řekl, že pokud o něm budu šířit "lži" tak mě dá k soudu a navíc pořadatel mu stojí za zadkem. Tak by to byly vyhozené peníze a akorát bych byla ještě naštvanější.. Raději tu tisíckovku co ušetřím na pitvě, která by mi už nepomohla schovám, a pořídím si samičku novou a zdravou :( Aspoň jsem se poučila do budoucna. Teď jsem si na burze vybírala mládě a měla jsem ho na ruce hodně dlouho, nemluvím o tom, jak dlouho jsem vše řešila se samotným prodejcem nového zvířátka.
Dominiku: To mačkání jsi si asi spletl. To bylo u té mladé samičky co mám 14 dní. Ta je v pořádku, papká cvrčky, kašičky přímo hltá, skáče jako šílená dneska mi málem zdrhla z terárka po skle :) Takže je a doufám bude v pořádku :) Zatím má pořád 12gramů, kolik by jí odhadem mohlo být měsíců? Tak ty dva?

ono právě kdybyste měla fotky, případně třeba veterinární zprávu z data po koupi + pak zprávu z pitvy, tak by byla situace přesně obráceně...o tom to je, že prostě podvodníci hřeší na to, že lidé neví, jak se zachovat a jak situaci řešit, takže ji obvykle řešit nebudou. takže pak podvodník zadupe a bude doufat, že utečete a dáte pokoj.

Píšu to i pro ostatní- pokud omylem koupíte nemocné zvíře a víte prodejce -ideální je, když máte kupní smlouvu nebo potvrzení o koupi- pokud ne, sežeňte si 2 svědky) a se zvířetem jsou hned ze začátku problémy, které zjevně nejsou způsobené vaší chybou, tak zvíře dobře nafoťte, aby byla vidět ta vada- důležitá je přesná datace na fotografii, zajděte s ním na veterinu, nechte si napsat vet.zprávu o stavu zvířete a pokud zvíře padne, dejte ho za čerstva na pitvu. A pokud na základě pitevní zprávy (samozřejmě, pokud zvíře neuhynulo na nějakou vaši chybu) vám prodejce zvíře nevyreklamuje, tzn. nevrátí peníze nebo nedodá jiné a začne dělat problémy, dejte ho k soudu. Záruční doba na živá zvířata je ze zákona 6 týdnů.

Tak to mě fakt mrzí... mám vet zprávu po dovezení, fotky po dovezení i po smrti, jen ta pitva... :( Mohla jsem mu aspoň zavařit a udělat zle. Těch 6 týdnů je taky velmi zajímavá informace, kdybych to býval věděla, tak bych se nenechala odbýt, když jsem ji chtěla vyměnit :( Díky, doufám ale, že už tvých rad nebudu muset využít. :)

asi 90% procent cilliatů v přírodě ocas nemá a rozmnožují se..

nojo, ale zalomeny a ulomeny ocas je dost rozdil. Predpokladam, ze tazatal ma na mysli tzv. "floppy tail".
Tam je to otazka...hodne zalezi na tom, jak moc je pokrivena panev, coz se zjituje dost blbe. Pro mne je samice s takovym ocasem rizikova vzdycky.