Gonyosoma oxycephala - Chová niekto tohoto hada...?
Gonyosoma oxycephala - Chová niekto tohoto hada? Chcel by som vedieť, že ako sa správa a akú má povahu... Totiž veľmi sa mi páči ale dosť sa hovorí o jeho agresivite a plachosti... Tiež neviem ako veľmi je náročny..
Pokud si je koupíš od juvenilů, budeš s nima občas manipulovat, podotýkám klidně manipulovat, pak z nich vyrostou relativně klidná neagresivní zvířata, pokud z nich budeš mít přehnaný respekt a bude ti vadit pár kousanců, potom i následná manipulace se od toho bude odvíjet a zvířata budou plachá, neurotická. Import. zvířata jsou samozřejmě agresivní, pokud už nejsou apatická, je to dáno stresem. Importy nedoporučuju. Co se týká chovu, pak nedoporučuju jiný substrát než noviny, papírové ručníky, z jednoduchého důvodu, jsou náchylná na stomatitis při poškození sliznice, pokud je v teráriu substrát, tak v něm ryjí. Při jejich chovu je důležité udržovat přísnější hygienu a terárium udržovat v čistotě, jsou to velicí jedlíci a při jejich rychlým metabolismu to zabere dost času. Terárium hygienickýho typu je určitě nejvhodnější. Při krmení jsou dost divoký i z toho důvodu je lepší hady chovat odděleně. Teplota denní 28 st s lokálním ohřevem, noc 23, nádrž je vhodný nasvítit např.osram biolux. RH pokojová. Při svleku je ale rosení nezbytné. Dospělá samice sežere až 6 myší týdně, dávají přednost myším před potkany, berou bez problémů z peánu, pokud, ale člověk krmí tak, že se snaží zvíře rozdráždit, pak to vede akorát k tomu, že jsou zvířata nervní a za vaší další přítomnosti berou už s problémy mrtvá zvířata podaná peánem. U mláďat je ale situace jiná, při rozkrmování je to dobrá technika, ale musí člověk vědět, kdy přestat, juvenilové braly osrstěná běhající holata, musely ale jakoby běhat, o vyloženě holata nejeví zájem. Pokud je člověk zkušenější, má dostatek času, myší, je precizní,nebojí se kousanců, pak proč ne gonyosomy z odchovu. Musím říct, že to jsou jedni z nejkrásnějších plazů vůbec, samozřejmě z mého pohledu. Pokud bude mít kdokoliv zájem o nějaké bližší informace napište na mail treeboa@centrum.cz, rád poradím.
Takže ty ich kŕmiš každý týždeň (dospelých) ??? To je celkom dosť. Ešte som nepočul o hadovi ktorého treba kŕmiť kazdý týždeň ( tu je vidiet že je stále sa ešte čo učiť:) A metóda tvojho kŕmenia je pinzetou a kŕmiš živími, alebo mŕtvimi ? ( prepáč tá časť o kŕmeni je menej zrozumitelná...) INAK ĎAKUJEM KRÁSNE SI TO NAPÍSAL A JE TAM ASI VŠETKO ČO SOM CHCEL VEDIEŤ - A velkosť teraria maš akú ?
Krmím čerstvě zabitýma myšima, u samců stačí 2 až 3 myši týdně. Samice mívají až tři snůšky ročně, což je pro samici dost náročný, když navíc počítáš, že měsíc před snůškou nežere. Jinak pokud samice není po snůšce a není gravidní pak ty tři až čtyři myši postačí, jedná o velké užovky, moje adultní samice může mít ke 2,5 m. Optim. velikost 100x70x70.
6 mysi pre samicu a 3-4 pre samca tyzdenne, k tomu az 3 znasky za rok? Ako dlho ich mas a ako su stare, co myslis ako dlho sa pri tomto tempe doziju, zvlast samice? Takto nastartovany metabolizmus im skrati zivot aj o polovicu. Inak myslim, ze odchovy tu ma aj Ritchi.
DanKanFan: Je to u nich normální, existuje více druhů (a není jich málo, obzvláště v tropech), které kladou několik snůšek ročně a není to nic nefyziologického, je to jejich reprodukční strategie. U G. oxycephala je zvláštní cyklus ovulací cca po 110-130 dnech (takže zhruba 3x za rok). Z jiných známých druhů hadů má více snůšek za rok např. Boaedon fuliginosus, Coelognathus helena, C. radiatus nebo Cyclurus smithi a další.
To ja viem, ze maju taky ovulacny ciklus, sam som ich davnejsie choval, ale myslis, ze v prirode su pri kazdom ovulacnom cykle aj oplodnene a pride plnohodnotna znaska? Asi nie, tak ako aj u inych hadov, ten cyklus je preto tak casty, aby aspon raz do roka k oplodneniu prislo, nie aby kladli vajcia ako slepice, co ich samozrejme zostreli dole v polovicke svojho zivota. Je to rovnako, ako nema v prirode sancu kazdy tyzden chytit 6 mysi.
Nevím, jestli v přírodě nachytá 6 myší, ale můžu ti říct, že jsem neměl doma nikdy obézní gonyosomu a to jsem jich měl jednu dobu opravdu hodně. Dospělá samice sežere bez problému středního potkana, který ji vydrží tak na týden. Co se týká kladení vajec 3x doroka, pak stačí si přečíst třeba zmiňovaný článek od Reháka a pochopíš, že stačí, aby samec napářil samici jednou a bez jeho přítomnosti budou následovat snůšky další, tudíž samice asi ví, co dělá. Jestli jsou všechny snůšky kvalitní? Ano jsou, pokud je samice dobře krmena a nevyskytnou se nějaké problémy.
No, vlastně je to tak, že jejich reprodukční strategie právě tkví v tom, že mají několik snůšek ročně. Méně vajec ve snůšce, ale několikrát ročně. Do snůšky investují méně energie (krátká březost) a naopak mají vejce delší vývoj mimo tělo. V přírodě není nic ponecháno náhodě a opravdu by gonyosoma neměla zapotřebí ovulovat třikrát za rok, kdyby to neměla využít. Pro hada není problém v přirozeném prostředí najít svůj protějšek a spářit se, opravdu si myslíš, že zrovna gonyosomám by se to podařilo jen jednou ze tří pokusů?
Nehovorim, ze sa im to podari iba jedenkrat za rok, ale tak ako nieje pravidlo jedno oplodnenie za rok, tak nieje pravidlo ani 3 krat rocne. Povedal by som, ze celozivotny priemer bude mat samica niekde v strede, cize okolo dvoch vrhov rocne, avsak hovorim celozivotny, cize par krat sa jej podari po jednom a parkrat mozno po troch za rok, kazdopadne 3 znasky rocne by dlho neutiahla, pretoze na to ani v rpirode nenajde dostatok potravy. Keby dala kazda Gonyosoma tyzdenne 6 kusov zivocichov, tak v dotycnom lese o chvilu nic nebude (pre rypalov, toto bolo obrazne povedane). Vynechavanie ovulacii v chovoch je bezne, sam to praktizujem a je urcite potrebene pre udrzanie dobrej kondicie samice a hlavne dlhovekosti.
Jak vynecháš ovulaci? Cyklus je přirozený a lze mu zamezit pouze hormonálně a nebo fyzickým utrpením (silná podvýživa nebo obezita ap.).
Běžné nebo řekněme přirozené vynechání cyklu je u druhů s velkým energetickým výdejem na vrh - živorodých z méně příznivých podmínek, např. naše zmije, hroznýšovitých, kteří buď mají velké početné vrhy a dlouhou březost a nebo u krajt "sedících na vejcích" apod. U druhů, které jsou schopny vytvořit oplozené snůšky i po jednom páření několikrát to poněkud postrádá smysl. Důležité je jim dopřát dostatečný příjem energie.
To je samozřejmě poněkud nesmyslný výpočet, věř, že v tropickém lese se najde dost potravy pro všechny gonyosomy, je to nejbohatší ekosystém a konzumenti se množí o dost rychleji a ve větším množství než predátoři i v méně úživných místech. Samozřejmě to nebude 6 myší týdně, ale třeba jen dvě stromové krysy za 2-3 týdny...
Krokodil prepac, ale naozaj ti nedoslo co som tym chcel povedat? Vynechanim ovulacie som myslel vynechanie oplodnenia ovulacie, samozrejme, ze ovulacii nezabranis (ano hormonalne ano, to aby zasa neprislo ku nedorozumeniu) ale pareniu doma zabranis lahko. V poslednom case sa tu chyta za slovicka a vytrhuje z kontextu jedna radost.
No tak tymto by som si taky isty nebol, pred nedavnom som videl reportaz z jedneho juhoamerickeho ostrova, kde po zavleceni Boa c. bolo do par rokov utrum vsetkym teplokrvnym zivocichom, ktore do vtedy na tomto dost rozsiahlom ostrove zili. Zato Boa sa tam darilo, len teraz uz nemaju co zrat. Takze toto by som nepodcenoval. Zopar pralesov som si uz prebehol, takze mam zhruba prehlad o tom, ake je tam osadenstvo.
No ale to nieje 6 mysi kazdy tyzden, toto je odpoved ako, keby vonku neprsalo, tak by bolo sucho. To je jasne, len to je ine.
Samozřejmě toto je poněkud nepřirozená záležitost, pokud vím, tak mi lidé to umíme mnohem rychleji a vlastně pokud si vzpomínám, tak ty hroznýše tam zavlekli při nějakém natáčení filmu právě lidé. Ostrovní ekosystémy jsou ovšem mnohem zranitelněkší (čím menší tím zranitelnější) a otázkou je, kolik vlastně těch teplokrevných bylo původních a kolik také zavlečených...ale to nemá s touhle diskuzí moc co do činění, nacházet extrémní příklady mi nepřipadá o mnoho lepší než to mé "slovíčkaření".
Nevím, co tím chtěl básník říct... Já si opravdu myslím, že hlodavci se množí poměrně rychleji než gonyosomy a nemusí jich být spořádáno tolik, pokud jsou větší.
Ale to jsem vysvětloval, většina hadů s několikačetnou ovulací za sezónu nemusí být oplodněna pokaždé a přesto tvoří plodné snůšky (zadržené sperma) a tomu se nezabrání. A nebo ještě hůře, mohou po několika oplozených snůškách tvořit další neoplozené, což je pro samici nebezpečnější. To ji raději budu dostatečně energeticky zásobovat, aby to zvládla i s více snůškami.
Podle tebe ovulují gonyosomy třikrát, ale ne vždy jsou oplodněny, což pravda být může, ale v místě, kde je jich dostatek a je to úživný biotop k tomu důvod není. Existují pojmy jako hustota populace, která se udržuje podle úživnosti lokality a věř, že kde je hodně gonyosom je i hodně jejích predátorů, takže se ty tři snůšky opravdu hodí... Opakuji to nejméně podruhé - jedná se o reprodukční strategii - několik menších snůšek za rok zvyšuje pravděpodobnost, že alespoň nějaká zůstane po poměrně dlouhou inkubační dobu bez povšimnutí (což se rovná v tropech téměř zázraku), proto je vlastně nesmyslné snažit se počet snůšek omezovat, je to nesmyslné z pohledu druhu, který se snaží dlouhodobě přežít a přizpůsobil tomu svoji rozmnožovací taktiku - více snůšek (po relativně krátké březosti) za cenu delší inkubace. A nemělo by logiku, kdyby těch snůšek bylo méně než samice zvládne.
Je to přesně tak jak píše kolega.Podle mne jedni z nejkrásnějších hadů, ale o dost živější než krajty nebo hroznové. Mám 1,1 a jsou společně v teráriu 80 x 60 a výška 100cm. Na zem chodí minimálně a to jen když pronásledují potravu. Na dně mám rašelinu a vrstvu rašeliníku, který dobře udržuje vlhkost. Jsou to opravdu velcí žrouti a samice je schopna při délce asi 230 cm slupnout sedm dospělých myší na jednou. Samec tak tři až čtyři. Problém je při krmení pokud nejsou odděleny. Já mám v terárku dvě budky se zavíráním a při krmení musí být jedna vždy zavřena. Pokud jsou vyhládlé , nebo po krmení útočí na vše co se hýbe. Vyprazdňují se tak třetí den po krmení a jejích exkrementy jsou podobné slepičinci. Teplota ve vrchní části terárka tak 28 až 31, ve spodní 24 až 25. V noci pokles asi na 24. Rosím deně. Prostředí udržovat lehce vlhké, ne mokré. Pokud by je někdo chtěl na "tahání" nebo "mazlení", v žádné případě nedoporučuji. Mají rádi klid. Pokud se nejedná o hady z odchytu a samice zrovna není před snůškou jsou celkem bez problémů.
Jenom s tím substrátem bych byl opatrný, ale pokud vám to funguje proč ne. Rosení hadi přijímají s oblibou, ale je nutno zajistit dobrý větrání, skleníkovej vzduch ideální není, vyšší vlhkost je naopak vhodná u mláďat. Jinak mí hadi prolézají celé terárium,včetně dna. Jejich striktní arborikolnost, se kterou se setkávám v různých článcích nižší úrovně, je nesmysl. Je lepší je označovat jako semiarborikolní zvířata. Opravdu výborný článek je ve starším átéčku od Reháka a další výborný článek od Hadaše, všem kteří přemýšlí o koupi tohoto hada vřele doporučuju. Dál je potřeba říct, aby se vyvarovali chovu tohoto hada lidi, kteř nemají s plazy zkušenosti. Při oslabemé imunitě se můžou setkat se stomatitis, s retencí vajec, při špatném přístupu odmítáním potravy, problém se svleky- zejména u mláďat při nižší vlhkosti,.... Zkrátka a dobře mít už nějaké zkušenosti. Vím o čem mluvím, když jsem si je kdysi pořizoval, měl sem všechny teoretické znalosti, ale nevěděl sem jak mám zvířeti otevřít tlamku, jak píchat inj, setkal jsem se prvně s endoparazity, rovnou cryptosoridiemi....
Na závěr, NEKUPUJTE IMPORTY těchto hadů.
3 Snužky! Tak to sa nedivím že sú take hladné... To potom tá samička nežere aj 3-4 mesiace v roku. Inak k tomu terariu: neviem si tak dobre predstaviť to "hygienické" terárium - mohli by ste mi niekto prosím poslať foto vašich terarii na markoviktor@yahoo.com - dopredu ďakujem za vaše fotky.
A vajcia dávate do inkubátora, alebo sa postarajú o to same tie hady ?
Nezlob se na mě, ale s tvýma informace bych do chovu těchto hadů určitě nešel, viz příspěvek výše.
Teraz do toho ešte určite nechcem isť xD to sa neboj.... ale niekedy po lete. Tak nejak rozmíšlam, lebo budem vediet toho ovela viac a teraz sa chystám na PMB a musím mu robiť terarko tak by som na gonyosoma oxycephala nemal čas. Hold, niekedy budem musieť začať aj so zložitejšími hadmi.
CC, musím konstatovat jedno - zatím jsi zde podal asi nejlepší informace o chovu nějakého hada, co tu kdo kdy podal! Super práce - dva úplně hloupé dotazy :) Proč nejsi registrovaný :) a zdali bys byl ochoten nám o Gondách napsat článek do článků. Jsou to velmi oblíbení hadi, ale nikdo je moc neodchovává a důvody se zdají být dost jasné - stres, importy a hygiena :) Prosím a asi nejsem sám z moderátorů, udělej nám radost :)
Díky
VH
Nie som moderátor a ani nie som zaregistrovaný tak dlho, ale nikdy som nečítal lepšie príspevky. A hlavne ich máš priamo k veci, čo sa tu veľmi často nestáva x) A DIK za všetky rady.
Nemyslím že by bolo málo dostupnych informácií o chove tychto hadov .
Na ifaune.cz máš hned 5 článkov .
Taktiež v AT r.1990 č.3 autor Ivan Rehák a v AT r.2004 č.10 autor David Jandzík
ale joooo, souhlas - aber tady nic nemáme :) a ono, "vlastních zkušeností" je v článcích relativně málo, takže každý další takový je dobrý, ne? :) VH
Díky, určitě to potěší. Nikdy jsem neměl rád kolektivní sporty, tady je asi asociace s registrací.
V tom článku bych toho už moc navíc neřekl,už bych jenom opakoval informace o výskytu apod,kterých je všude dostatek.
Ti dva autoři velice kvalitních článků budou určitě stačit, jenom spojitost oplozené snůšky a podáváním vit B u samic( viz. Hadaš) se mi nepotvrdilo. Znovu apeluju na všechny možné chovatele gonyosom, nekupujte importy. A pokud budete mít jakýkoliv problémy, můžete mě kont na mail treeboa@centm.cz.
Vím že Gonyosomy pravidelně odchovává pan Milan Karnufek Z Ostravy...11
Chová niekto z vás aj iné druhy ako :G.prasina, G.frenata, G.janseni ?
je třeba podávat gonyosomám nějaké vitamíny?
Já jim jednou měsíčně podávám B-complex, a to na radu RITCHIHO. B-complex rozmačkám a naředím vodou, kterou je pak rosím. Žádné jiné vitamíny nepodávám.
A důvod? Né, že by jim uškodilo, ale přijde mi to trochu neopodstatněné...
Tohle mi napsal RITCHI, když jsem sháněl veškeré možné informace a jeho jsem oslovil o rady v chovu.
Tak asi tak. Jinak bych to nepsal, protože je mám pouhé 3 měsíce a z mé hlavy to taky není
SNBák:
Tak jiní úspěšní chovatelé gonyosom se obešli bez podávání dalších vitamínů včetně B, proto mě to trochu zaráží, nevidím důvod, proč by gonyosomy měli mít nějaké sklony k hypovitaminóze B (nebo dalších vitamínů), když budou přijímat kvalitně živenou kořist, podobně jako jiní hadi (kromě rybožravých při monodietě kaprovitých a zmrazených ryb, tam jsou ale důvody zřejmé). Netvrdím, že to nějaký smysl nemá, ale přijde mi to až trochu moc vykonstruované. L. Hadaš doplňoval i další vitamíny (i A, D3, E), ale důvody (kromě B - třes při vyrušení) nepsal, chápal bych to u umělého krmení neplnohodnotným krmivem nebo u nemocného špatně žeroucího jedince, ale u samostatně žeroucího hada, krmeného kvalitními hlodavci, mi to přijde spíš navíc. Ono se B komplexem jednou za měsíc dva nic nezkazí, ale myslím, že to u zdravých bezproblémových zvířat jde i bez toho.
Já neříkám, že je to jediné správné řešení. Jen jsem odpověděl na dotaz, jestli někdo gonám podává nějaké vitamíny. A že to jde i bez toho, si nám tady teď vysvětlil. A já se rád dozvím jiné názory a rady.
Já samozřejmě netvrdím (a nemám to ani vyzkoušeno), jestli se gony bez vitamínu B obejdou či nikoliv. Vitamín B podávám preventivně, a to na základě článku L. Hadaše, který má doufám dostatek zkušeností, takže snad ví o čem píše. Nejsem zrovna přítelem experimentů, u kterých se teprve poznává, co konkrétní had vydrží, co mu škodí a co naopak prospívá. Nemám proč se stydět za to, že svým hadům poskytuju takovou péči, která už byla s úspěchem vyzkoušena jinde, a zcela jim vyhovuje. Opravdu nemám zájem zkoušet, jestli se bez podávání "béčka" zdravotní stav gonyosom zhorší, nebo nezmění. Za tu 1 tabletku B-komplexu jednou měsíčně mi to fakt nestojí...
Tak trochu "omylem" mam uz skoro rok samici frenaty z importu. Dostala jsem ji v dost spatnem stavu, ktery byl zpusoben predchozim chovem v prilis vysoke vlhkosti a prilis vysoke teplote. To jsou dve asi nejdulezitejsi veci, kterych je treba se u nich vyvarovat (zalezi trochu i na presnem puvodu frenat pokud je znam). Momentalne mi u ni teplota pres den nejde takrka nikdy na vic jak 20 stupnu, nocni poklesy nijak vyrazne nema. Problematicke je rozkrmeni na mysich, pokud se ale podari, jsou to pri dodrzeni spravnych podminek chovu bezproblemove uzovky. V nemecku se daji sehnat i odchovy.
mám gonyosomu 1,o koupena cca 15.8.-žrala za měsíc poslední dobou je pořád v misce vlhkost v tera je 60-70 svlek měla v celku nevite co by s ni mohlo být?dělají vám to taky?je tam 2 dny.děkuji
Tak chtělo by to trošku upřesnit, import/odchov, stáří atd. Popř teploty, možná i foto zvířete a terárka. Tak se snaž.
odchov asi 2 měsíce teplota 22 noc 29den faunabox větve i ůkryt má
zkontrolovat roztoce nebo teplotu, jestli se faunabox neprehriva (v obou pripadech hadi vyhledavaji vodu). Pokud ma had v celem prostoru 29, rozhodne mu to neudela dobre. Mel by mit na vyber
má na výběr v rohu má asi 25
Nevim jestli je ten faunabox nejlepší, každopádně gondy už od malička potřebujou celkem prostor. Ale určitě ty roztoče bych omrknul.
a ještě-had to ndělal začal předevčírem parazity prohlídnu zítra had je nakrmen
Sice mám své gony teprve půl roku, ale souhlasím s Michalem. Myslím, že zrovna u takových stresáků není faunabox ta nejlepší volba. Měl jsem je v malém terárku a nedávno jsem je přestěhoval do finálního a je pravda, že samice, která roste mnohem rychleji, taky občas zalezla do vody. Ale bylo to díky tomu, že už jí bylo terárko malé, výběr teplotních rozdílů nic moc a chodila se tam schladit. Po ubytování do nového terárka byla týden zahrabaná v substrátu a na větev vylezla jen občas. Přisuzuju to stresu z nového prostředí, protože teď už si našla svou větev a na ní tráví většinu dne. Žrát teda zatím nechce (3 týdny), ale to je podle mne taky tou změnou prostředí. Do vody v novém terárku zatím nevlezla vůbec. Přestěhoval bych tu tvou do terárka odpovídající velikosti a čekal, jak se v něm bude chovat.
Lidicky a zeptam se, jak vam mladi hadi prijimaji potravu?Me jak kdy, mam je mesic. Samice si vetsinou bere samostatne,ale chce klid.Samec si brat nechce, od prodavajiciho mi rikal,ze ho mam "poskadlit" - vzal si, az kdyz jsem mu to nacpal do krku, ale to zase uplne bez problemu. Samice je utocnejsi a vetsi.
POdminky - jednou denne rosim, terarko, na to ze jsou to prckove, maji velke - 60x40x40, spoustu vetvi a ukrytu, svitim zarovkou, teplota pod svetlem kolem 30, mimo cca 26, v noci samosebou pokles (cca na 21). Substrat stepky, dve krabicky s vlhkym raselinikem (kam hrozne rady lezou, kdyz neporosim), ale vetsinou chrapou na vetvich, ruzne daleko od svetla, proste jak se jim zachce.
Krmim mysatama, mrtve neberou, ziva vzala ruzna (samice) - nechal jsem tam pobyhat slepa osrstena, neosrstena i uplna holata - nejvic se libila jemne osrstena az osrstena - jak je psano vyse. Mam pokracovat v krmeni samce nasilne? Teda, nasilne - musim mu to dat do tlamy, pak uz to jede samo, neni to zadna husa na vykrm :)
Diky za komentar.
VH
Zajímavý způsob škádlení
Není to rošení denně až moc?
No, uvazoval jsem nad tim - rekneme, je to nepravidelne denne na noc. VH
Tak já rosím každý den před zhasnutím světel, oba začnou ihned pít kapky z kytek, či ze svých těl, jinak jsem je neviděl nikdy pít z nádoby s vodou. V období svleku rosím dvakrát denně.
Samce jsem rozkrmoval tak, že jsem ho vzal do ruky, s myškou jsem mu "nafackoval" a jakmile zaútočil a zakousl se do myši (a ne do mě), tak jsem ho nechal viset z ruky dolu a sám už to do sebe nasoukal. Ale musí být absolutní klid a žádný pohyb kolem. V opačném případě to vyblil. Tohle jsem opakoval několikrát a pak jsem ho zkoušel dávat na větev do terárka. Byl to několikaměsíční boj a doteď žere dle nálady a postup musím občas zopakovat, ale druhou myš už loví sám v terárku. Tak snad ti to takto pomůže
Ještě abych to upřesnil, tak samce jsem takhle rozkrmoval cca 2-3 měsíce a od té doby žere sám. Ten postup jsem od té doby opakoval jen jednou. Oproti samici, která dokáže spořádat 3-5 skákavek týdně, tak samec si dá 1-2 jednou za 14 dní, někdy i v delším intervalu, ale už žere sám.
No můj samec nežere v terárku, nechá se vyndat a loví na koberci a pak se vztyčí se skákavkou a cestuje a mžůem chodit jak chcem a můžu ho s ní přendat i do tera a vše je v pohodě, naštěstí stresáka nemám.
Jinak jsem ho taky nikdy neviděla pít z nádoby, ale jakmile jej porosím, tak pije přímo z rosičky.
Tak způsob boomslang bych nedoporučoval, to by u 99% gonyosom nešlo, vždycky mi přijde nějaké podivné, když had žere venku z terária líp než v teráriu. U dospělých jsem vždy krmil tak, že jsem vzal myš do dlouhé pinzety a pustil jsem jí poblíž hada a většinou trvalo asi tak 3 vteřiny než zaútočil, jen se nesměl leknout (mě), samice žrala tak 3-4 myši, samec tak max. dvě při jednom krmení. Mláďata jsem neměl možnost chovat osobně, ale kamarád je musel cca 2-3 měsíce krmit uměle alá VH, jen se jim dalo holé potkáně do tlamy a spolykaly ho samy (ovšem opět se nesměly leknout nějakého pohybu), pak už se pomalu rozežraly samy a lovily skákavky.
přesně tak
No to mi povídej, ale v teru si toho nevšimne.
Já jsem ho nechtěl cpát jako husu, a proto jsem si ho nechal volně zavěšeného na ruce hlavou dolu. A tímto způsobem dal vždy dvě osrstěná holátka. Tak jako tak jsem ho musel vytáhnout z terárka. Tenhle způsob mi přišel pro hada míň stresující, než ho nacpat. To trvalo tak ty 3 měsíce a od té doby z 95% loví sám, bez jakékoliv provokace. U samice jsem toto řešit vůbec nemusel, ona je popelnice
Tak v podstatě, tak to probíhalo, vyndání z terária, vložení holete do tlamy nebo nafackování holetem a po zákusu opatrné položení na větve. Někdy to vyšlo, občas ne.
Jojo, tak to delam,jen se mu nechce, tak mu ho, to hole, vlozim do tlamy a to si vezme...Samice je popelnice - holt je to zviratko an delsi beh, uvidime, jak se mu u me bude darit. Diky za postrehy. VH
co mam dělat když se had myši jako by bojí(živé) a o mrtvou nemá zájem ale 2xuž žral-uvažuji o násilném krmení
dát menší, hadi mi to dělaj často, i když by na tu myš měli tak si jí nevemou, protože se bojej.
Jo, jak pise Michal, to tak bejva. Jinak gondy mi zacali brat i mrtve, jen samce musim fakt donutit :( Proste mu dam myse do tlamy a pak uz to jde. Samice je nenazrana, jak tady vsichni pisi a uz je skoro jednou delsi nez samce...Hruza, roste jak z vody. VH
dávám jí střední holata,had měří cca 80 cm
pseudonaja - dávat 80 cm gonyosomě střední holata je naprostá pitomost. V téhle velikosti už s přehledem musí zvládnout dospělou myš
no ja sem ho dostal většího a kupující říkal že ho krmil stř.holaty
toto je muj 7.měsícu starej samec 1 myska deně zatím sním nemam žádné problémy akorat hnedá suchá skvrnka na puse
devildeny - čtu správně, že mu dáváš po jedné myši každý den Tož to Ti přeju upřímnou soustrast. Počítám, že se z té Tvé gonyosomy moc dlouho radovat nebudeš...
. Tak jedna myš denně, to je teda mazec a ještě k tomu u samce. Je fakt, že moje 7 měsíční samice dokáže taky spořádat až 5 myšek, ale jednou týdně a 5 jich opravdu nedávám. Na výkrm se víc hodí jiné domácí zvíře.
Jedna myš denně je podle mě hloupost.Had by měl dostat co sežere a potom by měla následovat pauza na trávení a vyprázdnění.
Když tak pročítám tuhle diskuzi, pak vidím, že jakákoliv popularizace určitých druhů zvířat, u gonyosom to platí 2 násob,
vede akorát k jejich strádání a odchovy pak bez zodpovědných chovatelů postrádají úplně smysl, myslím tím, pokud se dostanou do ruk laikům, ale i tak je to pokrok a řeší se vesměs problémy u hadů z odchovu, za což sem rád, protože snad i laikové už pochopili, že importované gonyosomy není možno udržet při životě. Určitě tento názor zapadne, ale stejně se budu opakovat a řeknu, že jakákoliv dekorace jsou na újmu chovaných zvířat, důvodem je jejich nepřetržité kálení při pravidelným podávání potravy a neschopnost udržet terárium v dostatečné hygieně, další je substrát, zase se budu opakovat,
ale nejlepší je papír, buď v podobě novin nebo ručníků, které nevypadají na rozdíl od novin v teráriu vůbec zle a jakmile se zvíře vyprázdní,nemůžete to absolutně přehlídnout, bukový štěpky, lignocel, rašelina nesplňují vůbec nic, jediný co tím získáte je zkušenost se stomatitis u zvířat s oslabenou imunitou.... Pokud se kdokoliv rozhodne pro chov těchto zvířat
ať si odpoví jestli na to má patřičné zkušenosti. Co se týká krmení zase narážím na to, že do toho zvířete někdo nevidí a dělá zbytečný chyby, stačilo by, aby si přečetli jenom pár informací tady na poradně a nedělali by takový blbosti jako nabízení holat juv. hadům. Pokud had nepřijímá živá osrstěná myšata ,pak ho vemte jak to tady někdo opakoval do ruky třeba v půli těla, držte v druhé ruce mrtvé myše, či hole a on se snahou se do vás zakousnout trefí hole a reflexivně ho začne škrtit, polykat, vy musíte v tuto chvíli strnout, aby se had nelek a myše nenechal být. Zase ale narážíme na to, že to nemůže dělat člověk s panickou hrůzou z kousnutí a bez zkušeností. Dál sem narazil kdesi na odsouzení plastových boxů jako odchoven,tady musím podotknout, že je to úplně ideální. Stačí dát na dno papírové utěrky, misku s vodou, korkovou kůru, platové kytky, tady bych se dekoru nebránil, protože u mláďat plní fci úkrytu,větví a při svleku plní fci taky perfektně. Vytápět zespod topným kabelem na cca 27-28 noc 24. Snad to pomůže alespoň jedné gonyosomě. Na závěr chci už jenom říct, že pokud množitelé nebudou zodpovědní a budou prodávat svoje odchovy za každou cenu, pak teraristika jako taková postrádá absolutně smysl
CC souhlasím s Tebou. Já se do nich pustil řekněme až po nějakejch zkušensotech s žofkama obecně (nemyslím tím guttky...). Krmím tak, jak píšeš, snažím se řídit radami tvými i dalších tady. Snad to půjde :) Myslím,že i samec začne baštit sám, uvidím. Rostou oba a hryzavejisi je samice (uz jsem ji schytal do tvare ). Sorry, mozna je to OT.
VH
Omlouvám se ted čtu co sem to napsal za blbost samozřejmě že týdně ja se překlep(
přečetl jsem si o gonyosomách tak 5 článků,zapomněl sem to napsat ale nabízeny byly i skákavky o které nejevil zájem,jediný co sežral byly ty holata(osrstrěná-"prasátka")na youtube je krmí taky holaty,na internetu je zase psaný že skákavkama .Ještě mu skusím nabídnout skákavku,no s guttataou to bylo snad horší (opětovné zvracení).
GO 0,1
Pěknej had, ale ne moc zdařile ořezaná fotka......
Hm , fotak uz maj lepsi telefony nez ja. Presto si nemyslim , ze ta fotka je uplne blba . Aspon na me .
A to vse kolem foceni budu muset asi dohnat , nikdy jsem tomu moc nedaval . Ale tady ( na poradne ) se koukam foti celkem dost , treba me to dozene k lepsimu , sem tu par dni ...
Jeste prihodim at mate do ceho ryt
Už asi 2 mesiace sme majiteľmi tohto nádherného hada. Vyliahol sa 16.11. Máme ho v teráiu 70x80x45 (d-v-š)zariadené konármi z vŕby, nejaká tá skala a živé rastliny. 3D pozadie vlastnej výroby sa mu veľmi páči. Niektoré dni je trošičku plachší, ale inak ok. Ja ho na ruky beriem bez problémov. Ešte neuhryzol. Na priatelia je trošku horší, ale taktiež ešte neuhryzol len naznačoval. tak uvidíme ako budeme ďalej napredovať
Mám pár těchto hadů od stáří 2-3 měsíců , jsou úžasní . Samice bude mít letos tři , samec dva roky . Uvažuji v budoucnu pokusit se je rozmnožit .Hodně informací jsem toho o tomto druhu vyhledala a načetla , ale nemám jasno v otázce podávání vitaminových preparátů . Někdo to doporučuje a někdo ne . Hadi žádné zdravotní problémy nemají , prospívají zdařile , krmím je živou potravou , vezmou myši , křečky , pískomily přiměřené velikosti , vše mám z vlastního chovu . Frekvence krmení hadů jednou za 1-2 týdny , ale nedávám jim tolik kusů , jak se tu všude uvádí , maximálně dva. Krmím je vždy v teráriu ,uloví si sami . Když váhají , je-li něco většího ,nechám chvíli běhat v teráriu , odeberu a pak podám do bezprostřední blízkosti omráčené , většinou sloví vždy s úspěchem .
Z různých rad se mi nejvíc zamlouvá podání vitamínů v roztoku a k tomu mám možnost použít preparát Promotor L , který obsahuje celý komplex B vit. + spektrum esenciálních aminokyselin . Má někdo zkušenost s podáváním tohoto přípravku u hadů ? Nebo jaký druh vitamínového přípravku používáte , pokud používáte ? Kdosi se tu zmiňoval o problematice nedostatku selenu a vit. E u těchto hadů , lze použít Selevit-E , zkušenosti ...??
Jinak ke zdejší , již pár roků staré diskuzi hady mám každého samostatně v přírodních teráriích s živými rostlinami a jako substrát se výborně osvědčil vláknitý rašeliník ,který udržuji stále vlhký , hadi se do něj rádi občas zavrtají a problém s uklízením výkalů z něho není , hromádka se lehce vyjme i se znečištěnými vlákny . Jako úkryty velmi dobře slouží korkové roury , kterých je v teráriu více , had si může vybrat , ve které mu je zrovna nejlépe z hlediska teploty , jsou v různé výšce. Rádi do těchto úkrytů také kálí , pak se tubus snadno vyjme , vyčistí , propláchne horkou vodou , případně sterilizuje v horkovzdušné troubě a vrátí se zpět . Myslím , že pečlivě udržované přírodní terárium se hadům zamlouvá a prospívat v něm mohou ve zdraví .
Za dobu , co čtu zdejší poradnu je Vás tu dost , co tyto hady máte nebo jste je měli , jak dlouho se dožívají ? Nechává si je někdo jen tak , na dožití , když už nejsou vhodní k reprodukci ?
Já mám samici zhruba ve věku 12 let,vlastní odchov, nechávám dožít, jak zaznělo v otázce. Nevypadá,že by to měla za sebou, spíš naopak. Co se týká těch vitamínů, nikdy jsem nic nepoužíval a bylo to ok, krom teda céčka k posílení imunity, když se vyskytnul problém, ale to bylo zřídka. Držel jsem je na novinách, sem tam porosil, nic zvláštního. Krmil jsem je každej týden, samec 1-2 myši, samice klidně 2 x tolik.
Díky , to je potěšující , ráda bych hady udržela při životě co nejdéle Některé zoo uvádějí , že při chovu saturují vitamin E . V jakém věku je optimální pustit hady k sobě ? Kolikrát naklade samice snůšku po jednom období připuštění k samci , pokud budou poté trvale odděleni ?
Běžné jsou tři snůšky. Spíš rozhoduje velikost, kolem dvou let samice dosahují dvou m délky, v tuto dobu je již možný je nechat pářit a kladou již kvalitní oplozená vejce.
Dobrý den,
Já mám doma veliké terárko s párečkem těchto hadíků.Samečkovi jsou skoro 3 roky a samička je o 10 měsíců mladší. Vzhledově to ovšem znát moc není, je totiž větší Četla jsem, že se páří celoročně, ale ti moji dva prostě nic. Plazí se spolu, spí v jednom spletenci, ale něco jako páření jsem u nich vůbec nezaznamenala. Myslíte, že bych je měla rozdělit a po nějaké době je zase dát dohromady jen na to páření?
Děkuji za odpověd.
Myslím, že když je na čas rozdělíte, jen jim to prospěje. Samec pak bude mít na samici větší chuť
Tak to vypadá , že moje téměř tříletá samice je asi samec( nebo nymfomanka ) Má délku 190 cm ( 140 cm tělo + 50 cm ocas )a při seznamování se s mladším samcem jevila o něj překvapivě velký zájem , pořád se snažila na něj a po něm plazit , ten se naopak snažil co nejdříve zmizet, přičemž by to asi mělo být obráceně ...? Vše probíhalo bez jakékoliv agrese a bázlivosti ( nafukování ap.) . Dá se podle chování hadů určit , jak je to s pohlavím ? Nechala jsem je spolu tak 2 hodiny , pak jsem je zase rozdělila , aby se ten mladší zbytečně nestresoval .
Pište prosím další, co s nimi máte zkušenosti, chtěla bych si je pořídit.