Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Petiční akce se chýlí ke konci !!!

Vážení teraristé, dovoluji si připomenout, že petiční akce proti "čipování" jedovatých hadů a krokodýlů v souvislosti s Vyhláškou 411/2008 Sb., trvá jen do konce března. V průběhu dubna chci petiční archy předat ministru Gandalovičovi. Pokud tedy ještě lovíte poslední podpisy, prosím Vás o jejich zaslání nejpozději v prvním dubnovém týdnu. Díky.

loading...

Přemejšlel jsem zdali se přidat taky k této petici, ale nevim a to protože si myslim že je třeba chov jedovatých hadů nějak omezit a hlavně nějak registrovat. Dnes totiž 15letí chlapci nosí domu s burzy arietány a pod. Ovšem čipovat 20cm hady a krokodýli neni zrovna nejzdařilejší způsob. Já bych spíše navrhnul že u zvířat kde se kvůli velikosti či jiným důvodům nedá čipovat nebo je zde riziko registrovat pomocí fotky a jinak čipy. Každopádně si myslim že je třeba jedovaté hady nějak hlídat a jejich chov dost důsledně kontrolovat a registrovat. ("černé chovy patřičně oflastrovat dříve než se někomu něco stane) To je pouze můj názor. Bohužel kvůli jedincům trpí profesionální a zodpovědní chovatelé, ale to je tak vždycky. Tak do mě... Nebojím se uvést příklad pana Mazucha který chová snad ty nejbrutálnější jedáky a neni vyjímkou že mu nějaký uteče. Naposledy našel v autě chřestýše který mu utekl a nalezl do auta kde později umrzl protože auto stálo na ulici přes noc v mrazu. Co kdyby někoho uštkl má totiž malé dítě?! Tohle je potřeba vymítit a jestli tomu má pomoct nějaký zákon jsem pro.....

Když mi bylo 13 let 2guttaty jinak nic. Had s čipem uštknout může ale je potřeba aby si úřady pohlídali kdo jedáky chová a v jakých počtech a v jakých teráriích. Mohla by být třeba i povinost nahlašovat útěky nebezpečných druhů a pod. Je jen potřeba aby se tomu někdo věnoval a né vymyslet čipy a dost.

Je vidět, že nevíš o čem mluvíš. Represí nikoho k zodpovědnému přístupu nepřinutíš. Myslím si, že pokud má být myšlena smysluplná registrace nebezpečných druhů opravdu vážně, musí být nastolena především důvěra mezi chovateli a úřady provádějící registraci. Já mám svá zvířata řádně zaregistrována (mimochodem p.Mazuch je má také registrované) a podstupuji pravidelné kontroly KVS, tak jak mají být. Bohužel ale právě tahle vyhláška vyžene další chovatele do ilegality. A bohužel neznám v současnosti tolik na oko logických argumentů PRO registraci, jako PROTI.
Co mám říct člověku nějakého jadáka, který mi řekne: cit;...Když mi uteče neregistrované zvíře, nikdo mi nikdy nedokáže že jsem ho kdy choval a že utekl zrovna mě! Vždyť tohle je hrůza slyšet, a přesto jsem tehle názor už jsem slyšel několikrát. A nejhorší na tom všem je, že má svou logiku.

S tim určitě souhlasím, ale stejně se nemůžu ubránit pocitu že by se něco udělat mělo a samozřejmě vim že jen blbé čipy nevyřeší skoro nic, ale beru to spíš jako začátek nějakého řešení. Určitě je ale vyřešení tohoto problému složitější a dlouhodobější.

vim že jen blbé čipy nevyřeší skoro nic, ale beru to spíš jako začátek nějakého řešení

No začátek,ale ne zrovna nejštastnější.Dle mého lepší žádná vyhláška,než "blbá" vyhláška.Až to bude řádně promyšlené a dovedené k nějakému celku ve spolupráci s lidmi,co tomu rozumí a mají k tomu pádné argumenty,proč ne.Ale u nás je problém,že to vymýšlí chlap někde u stolu s omezenýma znalostma a to je kámen úrazu.To je jako bych já teď měl postavit novou knihovnu,protože vím,že se to může stavět z cihel,ale to je vše:-D,jakpa by to asi dopadlo:x:.

Mám úplně opačný názor než Drobek, dle mého jsou různé akce a snahy pro omezení chovu jedáků jedna velká blbost. Předem píši, že jsem nikdy neprodal jed. zvíře člověku mladšímu 18ti let a nehodlám na tom nic měnit. Je mi ale srdečně jedno, když si od někoho jiného pubertální fracek donese z burzy arietanu či kobru. Je to věc jeho a jeho rodičů, když se mu nebo jeho okolí něco přihodí, ponesou si plnou zodpovědnost. Pořád se tady agrumentuje útěky, možnostmi uštknutí dítěte a jiných osob, apod., ale nemůžu si pomoci, okolo existuje spousta mnohem nebezpečnějších věcí. Je daleko pravděpodobnější, že rodič neuhlídá své dítě před projíždějícím autem, než že jej uštkne nějaký exotický jedák chovaný nezodpovědným chovatelem. Nakonec i ten pubertální fracek, kdy nebude chovat jedáky se může zhulit či opít do němoty a usednout za volant třeba 18krát. Pochybuji, že by při dnešní touze médií po senzacích nedošlo ke zveřejnění případů uštknutí nezodpovědného chovatele či někoho v jeho okolí. Podobné represe mě skutečně lezou krkem a mrzí mě, že se k tomu mají tendece připojovat i lidé z "oboru". Žádné omezení, registrace, čipování nepovede k odstranění nebezpečí plynoucího z tohoto koníčku, v konečném důsledku vše odse... nevinná zvířata, která měla tu smůlu, že se narodila s jed. žlázou a uvědomělým lidem se nehodí do krámu. Zákonů je dost, omezení ještě víc, stačí je jen prosazovat, ne vymýšlet další. A teď do mě, předesílám však, že je mi to jedno, sám mám čisté svědomí s spím klidně.;-)

Podle mě je jedinou rozumnou cestou absolutní průhlednost, kdo, kolik a čeho chová. Tedy pokud budu někomu prodávat jedáka, tak od něj budu požadovat nacionále a ty potom opět mohu nahlásit na KVS, aby byl přehled kam had (krokodýl,...) pokračoval. samozřejmostí by byla nějaká povinnost nahlašovat např. nově narozená mláďata do řekněme měsíce, v případě úhynu zachovat mrtvé zvíře do kontroly (po nahlášení úhynu by měl kontrolní orgán řekněme do měsíce zjistit zda je tomu tak) atd. Prostě, aby bylo jasné kolik jedáků, krokodýlů atd. kdo má a pak už není v případě nálezu problém dokontrolovat chovatele v okolí případného nálezu, jestli některému onen kus nechybí. Což už vlastně v případě registrace funguje, ale chybí mi ta nutnost (povinnost) ohlášení, kam putují naše odchovy aj. dál. Prostě chceš jedáka, ukaž občanku, vím, že na to ze zákona nemám právo, ale pokud by mi někdo nechtěl odhalit svoji totožnost, tak mu prostě hada neprodám. Ale to je taky hodně na nás chovatelích. Nicméně v tomto případě by bylo vhodné, aby nakupující (přebírající) měl povinnost, resp. prodávající právo chtít průkaz totožnosti, což by mohlo být ve vyhlášce zakomponováno. Tím by odpadl nákup nezletilých, resp. nákup třetí osobou, protože to si samozřejmě v tomto případě jistě rozmyslí. A bylo by přehledné, kdo opravdu a kolik těchto "nebezpečných" zvířat vlastní. Předpokládám, že při nákupu a prodeji např. zbraní nebo jedů to taky tak nějak funguje.
Čipování nic moc neřeší, protože je spousta druhů (drobné druhy) nebo jedinců (mláďata), které by čipovat nešli a hlavně ta drobotina může spíš uniknout, jinak je poměrně málo pravděpodobné, aby při průměrné zodpovědnosti (samostatná místnost) a alespoň základním pořádku (např. terária na stojanu 15-20 cm nad zemí, žádný zbytečný nábytek atd., aby byl přehled, kde se co při případném úniku plazí)větší plaz unikl někam mimo chovnou místnost. Neříkám, že to není možné, ale je to přinejmenším méně pravděpodobné.
K Drobkově názoru bych se zeptal: Kdyby nevypadli z vyhlášky tví milovaní hroznýši (potažmo krajty), tak bys taky stál za čipováním? Mimochodem si myslím, že třeba opravdu velké druhy krajt (velcí varani a teju, kajmanky aj.) by tam být stále měli, protože určitě v případě úniku mohou jiné lidi taky poměrně dost ohrozit. Vím, že je to dost nepravděpodobné, ale... Samozřejmě by to mělo být vyjmenováno dle druhů (není jich zas tak moc), aby bylo jasné, o které jde. Sice nevím, jak se pak stavět k nějakým dwarfům atd., ale ty holt by se s tím bohužel svezli také, protože není v silách KVS odlišit dwarfy třeba reticulat od běžných jedinců.

Koukám, že v České republice by se mělo dávat pozor na to, co se komu (jako zdá se "kamarádovi") u kafe povídá. Přesně kvůli takovým lidem, jako je drobek, jsem přestal dělat webový stránky, psát články a přednášet, neboť to skoro nikdo neocení a ještě to proti vám otočí.

Chřestýš to nebyl, bylo to něco jiného a byla zima - mrzlo. Ten had umrzl dříve, než mohl někomu něco udělat. Bylo to během zimního stěhování ze starého býtu do nového. To mě neomlouvá, ale kolika lidem něco neuteklo. Na to, že chovám jedovaté hady 15 let a byl jsem ušktnut jenom jednou růžkaticí (a to ještě moji vědomou blbostí), tak si subjektivně myslím, že mám dobré skóre. Nechci tu jako obranou házet na tuto špínu něco jiného, ale jsou tu mnohem větší experti na útěky a uštknutí (všichni určitě někoho známe). Navíc posuzovat chovatele jeďáků od někoho, kdo nikdy nic jedovatého nechoval je jako říkat, jak se má řídit Porchea a sám jezdit ve škodovce...Nezlobte se na mě.

Nezaměnitelné označování nebezpečných zvířat má něco do sebe, ale totálně to není dotaženo do konce tak jak by mělo být. Je to legislativní rychlokvaška, která neměla nikdy v této podobě opustit šuplík zákonodárců (podobně jako chtějí, aby jsme na dálnici dávali přednost autům z nájezdů na dálnici). Je tu mnohem více důležitých věcí, kterými by se měli zabývat.

Pane Drobku, pomlouvejte si někoho jiného a nechte druhé na pokoji. A také si zameťte před svým prahem.

A navíc si vyprošuju, aby jste si bral moje jméno do "huby" a to samé platí s moji rodinou! Je to tu podobné jako na ifauně...Kupuju si ulitu a zalejzám do ni. Nenapíšu už žádný článek, neodpřednáším žádnou přednášku, stáhnu webovky a nikomu nic neporadím a neřeknu. A na téhle dizkuzi už mě taky nikdo neuvidí. Tomáš Mazuch.

Nenapíšu už žádný článek, neodpřednáším žádnou přednášku, stáhnu webovky a nikomu nic neporadím a neřeknu. A na téhle dizkuzi už mě taky nikdo neuvidí.

Není to škoda, odcházet kvůli jednomu názoru... Je to diskuze, kde má každý právo na určitý názor, pokud by to bylo za hranicí únosnosti, tak se o to moderátoři postarají.
Zrovna k tomuhle tématu (které se tě týká) a i jiných jedáckých máš určitě, co přínosného říct.

Nerozčilujte se Tomáši. Pravdou je, že bychom měli víc táhnout za jeden provaz a ne dupat jeden po druhém. Proto už ani nechodím na sousední diskusní forum, kde se víc jeden snaží druhého sestřelit, než cosi poradit. Nenechme toto zavléct i sem. Myslím, že máme "nepřátel" ze strany úředníků a lidí nechápajících našeho koně. Chtělo by to více soudržnosti.

Tomáše plně chápu. Možná měla hned na začátku zafungovat nějaká forma cenzury, osobní útoky, pomluvy apod. vedené bez i s důkazními materiály bych tu, být administrátorem, nestrpěl. Doufám, že časem Tomáš vychladne a takoví "Drobci" a jim podobní nás přestanou vracet do doby totality, kdy se člověk bál něco druhému sdělit. Kdo tu schizofrenii komunismu zažil, jistě ví, o čem mluvím. K tématu diskuse se vyjadřovat nebudu, již výše se k tomu postavili zkušení s podobnými názory, jako mám já.

Už jsem neměl v úmyslu reagovat, ale absolutně musím souhlasit s Carlosem. S Krokodýlem už jen částečně. Dle mojeho názoru je každý člověk starší 18-ti let plně zodpovědný sám za sebe, a měl by si sám rozhodovat na co má, a na co nemá a nést zodpovědnost za své neuvážené chování.
Pokud už by se nějaká registrace měla dělat, pak by měla tahle iniciativa vzniknout u nás, u chovatelů aby byla opravdu smysluplná. Kde jinde hledat fundovanější, než mezi námi chovateli? Nejsem nijak vztahovačný, a s úředníkem který ke mne každoročně přichází na kontrolu z KVS vycházím při kávičce absolutně bez problémů. Pokud se ale jedná o naplnění původního smyslu tohoto zákona, jsou tyto kontroly absolutně k ho.nu. Přeci mezi námi chovateli jsou TI, kdo těmto zvířatům nejvíc rozumí. Netvrdím o sobě že jsem mistr světa, ale tak trošku mi i uráží když mi má po 25-ti letech zkušeností chovu hadů (z toho 15 let jedovatí) kontrolovat někdo, kdo o tom nemá ani páru.
Dle mojeho názoru (možná chybného), aby tato registrace a kontrola nebezpečných zvířat byla vůbec nějak efektivní, musela by vzniknout důvěryhodná celostátní organizace chovatelů jedáků, která by se snažila soustředit co možná největší množství chovatelů těchto zvířat. Ta aby byla důvěryhodná by se musela prezentovat hlavně seriozností s apelem na zodpovědnost. Stále ještě dost chovatelů má tendenci chov jedáků tabuizovat a moralizováním odrazovat nové potencionální zájemce o tuto oblast chovatelství. Přitom absolutně chybí pozitivní prezentace chovu těchto zvířat.
Pak věřím tomu, že takováto organizace by mohla časem dostat většinu chovaných nebezpečných zvířat pod nějakou kontrolu.
PS: Somalia, chápu tvé rozhořčení ale nenech se otrávit.

Nevím Vlaďku s čím přesně se mnou nesouhlasíš, ale já rozhodně nemyslím, že kontrolní orgán KVS je ten nejlepší (znalosti, zkušenosti), ale bohužel je to v současnosti tak nastaveno a asi dlouho bude...
Každopádně se jistě shodnem na tom, že by bylo dobré, aby byli všichni majitelé "nebezpečných zvířat" řádně zaregistrováni, což by jistě pak usnadnilo následné zjišťování komu případný uprchlík patří. Ale nelze to řešit nějakou soukromou organizací nebo myslíš, že by měli mít své organizace chovatelé velkých koček, kopytníků, slonů, dravců a sov atd... a co ti, kteří mají sovy i krokdýli, registrovali by se na více místech, to je přeci nesmysl. Je logické, že registrace všech druhů z vyhlášky je soustředěna na jedno místo, tedy v současnosti KVS. Nezapomeň, že ta vyhláška se netýká jen jedáků, ale spousty jiných i neterarijních zvířat.

Registrace jo, ale nevěřím že je to možný nějakým nařízením s možnou represí. Nakonec praxe už ukazuje že to tak nefunguje. Nevím jaké % zvířat je v dnešní době řádně registrováno, ale jsem přesvědčen že většina je mezi chovateli NEregistrovaných. A z názorů co slýchám, nemají důvěru v registraci a registrovat prostě nebudou. A současný poprask okolo povinnosti čipovat je zase bude utvrzovat v přesvědčení neregistrovat.
Prostě, bez vzájemné důvěry to fungovat nemůže.
PS: Sleduješ jak pokrytecky se téma přesouvá na úplně jinou podstatu věci, než na kterou byl zákon původně zaměřen? Přeci tehle zákon měl původně bránit týrání před neodborným zacházení. To byl jeho původní účel! Utect může i nejedovatý druh.

.. a co ti, kteří mají sovy i krokdýli, registrovali by se na více místech, to je přeci nesmysl.

Asi pořádně nechápu jak to myslíš, ale jen tak pro příklad, chovám ovce a kozy, tedy jsem registrován ve svazu chovatelů ovcí a koz s tím i v kontrole užitkovosti (jen tak pro představu musí se vést stájovej registr a jakýkoli pohyb zvířete musí být veterinárně schválen o do 3 dnů hlášen na úřadě - hlídají odsun i přísun a musí to k sobě sednout), dál tu mám včely, byť stejný úřad, musím mít další číslo registrace na povolení k chovu a hlášenej každej úl, dál králíky, fajn svaz chovatelů králíků, drůbež .......... a takhle můžu pokračovat do nekonečna, na všechno vlastní organizece, vlastní papíry a stále dokola.

Tobě jde asi jen o ty "nebezpečný", fajn tak ať je to stejný u zvířat z vyhlášky stejně jako u hospodářských zvířat, když chceš chovat zažádáš si o číslo "chovatelny" a pak ať se dějí veškerý přesuny tak jak je zvykem jinde. Nahlásíš odsun na číslo, druhej nahlásí přísun, když něco zemře zase se to papírově odhlásí. Hosp. zvířata musí být označena do 3. měsíců a do té doby je nikam nepřevezeš. Takže dokud zvíře nepůjde načipovat nebo jednoznačně nafotit, tak by se nikam nemohla přesouvat. Tady by začali mít čipy smysl, ale... stejně jsem pro nečipování, protože většina zvířat jde rozpoznat dle fotky a jestli je UIN přidělen čipu nebo fotce je celkem jedno.

Ano, měl jsem na mysli jen "nebezpečná zvířata", zase nelze chtít opravdu vše v jednom;-).

Tobě jde asi jen o ty "nebezpečný", fajn tak ať je to stejný u zvířat z vyhlášky stejně jako u hospodářských zvířat, když chceš chovat zažádáš si o číslo "chovatelny" a pak ať se dějí veškerý přesuny tak jak je zvykem jinde. Nahlásíš odsun na číslo, druhej nahlásí přísun, když něco zemře zase se to papírově odhlásí.

Ale jo, ať je to třeba takhle, ale mě šlo o to, že je třeba nějak zajistit, aby se neobjevovala (nebo, co nejméně) neregistrovaná zvířata, protože právě ty jsou ten problém, pokud je průser u zvířete, které je neznámého původu (majitele), tak je to voda na mlýn státu (úředníkům), pokud se to samé přihodí registrovanému, je jasný viník a zákon pak řeší, co dál a je to o odpovědnosti každého za své činy a chyby.

Právě to, že by mi musel dát kupující své nacionále, které bych poskytl na "registr", by ho donutilo, aby si svá zvířata také zaregistroval, protože by se o něm na "registru" prostě vědělo. Mimochodem to někteří chovatelé jedáků takhle s úspěchem dělají, a když se jim nechce zájemce prokázat, tak nazdar bazar. Problém je samozřejmě s těmi, ehmmm řekněme neukázněnými..., kteří právě klidně prodaj arietánu 15 ti letýmu klukovi a ještě pěkně anonymně.

Jj, systém by to rozhodně chtělo - přitom jednoduchý systém typu CITES by byl plně funkční - na každý zvíře papír s fotkou, registrovat na úřadě a šmitec. Čipy jsou zbytečnost a petice, pokud vím, je zaměřená proti čipům, nikoliv proti označení. Vždyť je to i v textu.
A propos, 40 podpisů ještě "urvu";-)

ahoj mrzi me ze se somalia tak rozcilil myslim ze ten je hodne zkusenej a v hadech dobrej!pro drobka ono kdyz zdrhne 5m tmavka nebo mrizkatice tak to zrovna bezpecny taky neni pro deti ale to jsou i psy pekny kvitka to je ale nekonecna diskuze ale kazdy ma pravo na svoji vetu asi vemu bace kocoura a optam se jestli to nebude v budoucnu nebez. zvire ne delam si srandu ale kdyz mi vbehne kocka do cesty ja se leknu a skubnu volantem a zabijju cyklistu taky nekdo bude hledat cip na ty kocce????????????????????????

Já vůbec nechápu z jakého důvodu by se mnělo čipovat,registrovat,atd. a nikdo mi to zatím nedokázal vysvětlit,stejně jako mi zatím nikdo nevysvětlil,proč platím poplatek za chov psa.Stejně tak nechápu smysl CITES a Bernské konvence.
Ke každé z těchto buzeračních hovadin jsem schopen říct 1000 + 1 argumentů proč ne,a proč je to zbytečné,a zatím mi nikdo nebyl schopen říci jediný rozumný něčím logickým podložený argument proč ano.
Věřím že není daleko doba,kdy chov zvířat jako takových až na pár vyjímek skončí,a my ani nikdo jiný s tím nic neuděláme.

Jen tak pro příklad kam už to zachází v "největší demokracii na světě" - http://aquaticpredators.com/forums/index.php?showt opic=29228

(pro neangličtináře-seznam států USA kde se nesmí chovat sladkovodní rejnoci ::) )

Další příklad jak jsou naši ůředníci inteligentní: ZOO Praha NEZBYTNĚ MUSÍ očipovat gaviály a nejede přes to vlak....kolik je kur.a na SVĚTĚ v zajetí gaviálů???? jaký jediný rozumný důvod k tomu je??????

O to víc mně mrzí naše vzájemná nesoudržnost,napadání obvinování poukazování na chyby druhých...málokdo chápe že pomalu ale jistě začíná jít o NÁS VŠECHNY at už chováme cokoliv...dneska to jsou "nebezpečná zvířata" včera to byli evropské želvy a zítra...

Za chvíli bychom jsme se mohli dočkat taky toho co má např. stát Texas : pod vysokým trestem je zde zakázán orální sex a to i s ochranou,i mezi manželi...

ŮŘEDNÍCI VŠECH ZEMÍ POLIBTE MI PR...

Každopádně musím souhlasit s Přemkem.Je spousta lidí,kteří nás nechápou a setkal jsem se i s takovými co si ani nepřečetli petici a řekli,že hadům nerozumí a raději se stáhli,aby se jich náhodou něco netýkalo.Přitom petice je sepsána srozumitelně s perfektním výkladem problému.Myslím si,že by jsme měli držet pohromadě a nešít jeden do druhého.Navíc chov jedáků má svá rizika a chovatelé v počátcích ocení každou radu od člověka s tak bohatými zkušenostmi,jako je Tomáš Mazuch.Už tak máme pod nohama naházenou spoustu klacků od lidí se záporným vztahem k plazům.Je až neuvěřitelný,co jsem si vyslechl od lidí:např ,že by zakázali chovat zvířata,která zde přežijí,protože je pak vypouštíme do přírody a oni ničí naše populace:.(.Kdo z nás zodpovědných by toto udělal?Já říkám NIKDO!!!Všichni jsme si vědomi toho,co by to mělo za následky a tohle dělají tací,kteří nemají zodpovědnost a opravdovou lásku k tomuto nádhernému koni-HOVADA3-[.Bohužel nás s nimi veřejnost spojuje.Proto,já osobně říkám,že budu vděčný,za každou radu a zkušenost Tomáše Mazucha.:-)

A teď všichni ruku na srdce,kolikrát Vám utekl had:-D Nejednou jsem v noci stěhoval obývák:-D.Ale i to k teraristice patří.

Na poslední burze v Ostravě jsem měl petici s sebou, pár lidí se ochotně podepsalo, ale dostal mě chlápek hned vedle mě. Prodával taková ta překrásně načančaná terária a když jsem mu petici podával, že jako chovatele by ho to mohlo zajímat, vrátil mi ji se slovy: "Já žádná zvířata nechovám a nemám čas". Pominu-li jeho nezájem o petici, či spíše zbabělost se někde "zviditelnit", nechápu, jak může takový neumětel vyrábet dobrá terária pro zvířata, o kterých nic neví???
Tak mám obavu, aby celá tato snaha nezůstala nakonec na okraji zájmu kompetentních lidí za dnešní politickou situací.:-/

No,to mi taky jeden řekl,že by hady vymlátil,že jsou k ho...::)3-[ a v létě,že narazil na Vipera berus ,tak jí vzal klackem svini.3-[3-[Tak jsem mu řekl,že je to trestný a,že jsou pro nás užiteční narozdíl od takovejch tupců,jako je on. No,ale, že bych ho klidně vzal tim klackem taky,po palici.To mne dokáže fakt nasr.. takovej ........ Pro tyhle ,,lidi,, není ani výraz.Myslí si,že jsou drsný,když zabijou hada? A neni jich málo takovejch hovad.3-[

No vážení přátelé jak čtu tak čtu a koukám,co osoba,to názor-Toma Mazucha znám už spousty let a jářku je z něj dobrý chovatel a nebojím se říct,že odborník.Co se týče čipování našich "mazíků" beru jako absurditu vytaženou sluníčkem z hlav našich hodnostářů vládnoucích českému absurdistánu,kde je vše papažštější než papež.Vždy se totiž někde okouká mustr pro budoucí zákon a několikanásobně předimenzován je po té schválen......je mi z toho šoufl a doufám,že nejsem sám.

je třeba vymítit lidi jako jseš ty! nasral si člověka kterej toho narozdíl od tebe dal teraristice hodně. Jinak ještě u nás nebyl evidovanej případ že by někomu jedovatej had utek a uštknul někoho jinýho než svýho majitele. V každý větě jsi úplně mimo, myslel jsem že jsi to psal v nějakým zatmění mozku a že se brzy omluvíš, ale nestalo se tak jdu do tebe, sám sis o to řek.

"Vymýtit" je trochu silné slovo. "Jdu do tebe" - tady není koloseum, nemusíme se tu bít. Chápu Tvé rozlícení, ale kousněme se všichni trochu do zadnice, než se obujeme do ostatních. Čímž se nechci zastávat Drobkovo výroku, jen bych rád apeloval na větší soudržnost všech, ať už chovatelů jedovatých hadů, nebo nejedovatých hadů, nebo ještěrů, gekonů atd. Nebezpečí na nás číhá vně, neperme se tedy mezi sebou. ;-)

Nechtěl jsem se původně zapojovat, ale tohle už mi prostě nedalo.

nasral si člověka kterej toho narozdíl od tebe dal teraristice hodně.

No a co Proboha? Myslím, že každý tu má právo slušnou formou vyjádřit svůj názor i přesto, že tím, jak říkáš, někoho nasere. To co si psal dále je už jen opakování argumentů ostatních a v tom, že je Drobek v každé větě úplně mimo, jsi zase vedle ty. Nevím, proč máš potřebu se do Drobka tak obout, když se tě to netýká? Tím, že se přidáš na stranu většiny se z tebe stane velký borec.
Má úcta

EDIT: pri firn hoy

svůj názor má právo určitě vyjádřit každý, ale slušný mi nepřipadá vyjádřit se o někom koho vůbec neznám, že mu utekl jedovatý had a že mohl uštknout jeho malý dítě. Vytrubovat hned jeho jméno, i když vůbec nemá ponětí cože mu vlastně uteklo, je opravdu velice slušný a nezákeřný. Když tady máme držet pospolu, tak přeci nebudu házet špínu na někoho, kdo se snaží teraristiku propagovat. Drobek sám vyzýval je do mě, tak jsem se do něj prostě obul no a co Proboha? Já se nepřidal na stranu většiny, nevím co kdo přesně psal, jen jsem se přidal na stranu T. M. Jestli nejsi příbuzný drobka tak přeci nemůžeš souhlasit co to napsal,já jen nesměle reagoval.
ps: toho velkýho borce si nech pro sebe