Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sešlost Klubu Chovatelů Želv

Zdravím, vím, že je to hodně pozdě, ale přesto to sem dávám.
Zítra - v sobotu 25. dubna 2009 je od 9-00 v přednáškovém sále ZOO Praha

Program:
Nataša Velenská - Prezentace želv pro veřejnosta trénink želv a ostatních plazů i pro potřeby chovu, zkušenosti s tréninkem aldaberských želv v zoo v New Orleans v USA (s praktickými ukázkami u chameleonů obrovských, velkých želv a komodských varanů při "Povídání o želvách" v Pavilonu velkých želv od 13.30 hod.)
Petr Hainz - Chov a odchov želvy kouzelné Rhinoclemmys pulcherrima (doufám, že se tohle české jméno neujme)
Petr Velenský - Ohlédnutí za Dunajskou deltou z želví perspektivy
Zbude-li čas, dojde na další české shrnutí dalších přednášek z 1. mezinárodního pražského želvího sympozia, konaného vloni v dubnu.

loading...

jestli vyjde počasí,a bude to o focení, tak se možná na ty ,,sešlé" želvaře podívám:) bahenky jsou krásné, chodím do pražské Zoo dost často, ale viděla jsem je tam v létě ve výběhu se žabákama prvně - je jich tam jak nakakáno - želv i žab:) jen nechápu, co tam dělá ta kachucga (teda jestli ve výběhu s baheníma stále je)- jako nejbarvnšjší želvička tam přímo zářila:-)

Program schůzky 28.11.2009

Napsal Aleš, v 22. 11. 2009, 21:36

Publikováno v : O klubu, Informace pro členy

Sobota 28.11.2009 od 9.00 hod. v přednáškovém sále pražské zoo (po zakoupení vstupenky):

Těšíme se na Vás!

Program schůzky bude mít pět témat:

1) Středomořské suchozemské želvy - chov, výběhy, aktuální zazimování, atd.

2) Chersina angulata - její chov a odchov, další specifika chovu

3) Zimování želv

4) Novinky v Cites - platné od 1.1.2010

5) Návštěva želvích expozic Pražské ZOO

Program schůzky v sobotu 6. února 2010

9-00 – 10-00 zahájení schůzky
10-00 – 11,00 Radovan Víta: První zkušenosti s chovem želvy lemované (Cuora flavomarginata)
11-00 – 12-00 Luděk Hojný - Seznámení s projektem "Emys 2009" (monitoring výskytu želvy bahenní v České republice a možnost jejího znovuvysazení)
12-00 – 13-00 Klub chovatelů želv členem TSA EUROPE - seznámení s organizací Turtle Survival Aliance - její činnost, cíle, zaměření apod.

V přestávkách, nebo po přednáškách chovatelská želví poradna.

Program se3losti Klubu Chovatelů Želv tuhle neděli - 25. dubna 2010:

Schůzka bude v neděli jen maximálně do 13:00 hod, protože pak nám začíná Varaní den.

10:00 hod: Hynek Prokop - Stručné shrnutí 2. Mezinárodního želvího sympozia v ZOO Münster
[http://img534.imageshack.us/img534/9451/cuoratrifa  scgoldencoin.jpg]
11:30 hod: Petr Velenský (kurátor plazů ZOO Praha): Suchozemské želvy a perspektiva jejich chovu v pražské zoo (15 druhů, např. želva obrovská, želva sloní, želva trpasličí, želva skalní, želva egyptská, želva tuniská, želva texaská atd.)
[http://img245.imageshack.us/img245/3711/homopus1.j pg]
[http://img689.imageshack.us/img689/7382/gopherus.j pg]
[http://img689.imageshack.us/img689/2008/furcul1.jp g]
Před přednáškami, po nich a v přestávkách možnost poradit s chovem plazů všeobecně.

Zkusím tomu napsat latinské názvy: želva obrovská - Dipsochelys dussumieri, želva sloní - Geochelone (Chelonoidis) nigra, želva trpasličí - Homopus signatus, želva skalní - Malacochersus tornieri, želva egyptská Testudo kleinmanni, želva tuniská Testudo (Furculachelys) nabeulensis, želva texaská - Gopherus berlandieri. Přiznám se, že česká jména nemám rád.

No tak jsem se taky regnul :). Ba ne. Hompus jsou nádherný, ale hodně náročný na výživu,a prostředí. Takže si utřu slinu a dám je na pomyslnou poličku vedle molocha ostnitého. Jsou prostě zvířata, který jsou nádherný, ale nemá cenu je chtít za každou cenu a pak je trápit nedostatečnou péčí.

Jako reálné a zajímavé zvířátko bych viděl Clemmys (Glyptemys) muhlenbergii. Pokud se mi napřesrok podaří odchovat moje clemmys guttata, tak budu nahánět c.muhlebergii. Pár lidí je chová v dojč.

Miro, před lety mě můj kamarád pan Hynek Prokop s úsměvem na rtech prozradil, že ji pár lidí chová v německu. Cena prý kolem 1500 EUR za kus. Na teraristik.com měl jeden němec inzerát co chtěl swapnout pohlaví této želvy... Jinak . Nejdřív to chce mít ready terárko, a aspoň 3000 EUR na pár :).

U USA se dovézt legálně nedají, jsou tam brutálně chráněný.

Podle informací, které se ke mně donesly, se mláďata prodají v podstatě jen mezi dobrými přáteli a i tak za ceny rozhodně ne přátelské...
Jinak, na sešlost dorazí kolega z Polska, který rozmnožuje dva poddruhy Rhinoclemmys pulcherrima tedy incisa a manni, s tím, že 2 mláďata incisa a možná i 2 mláďata manni jsou volné, ale potřeboval bych to vědět do dnešní 20-00.
[http://img269.imageshack.us/img269/157/rpmanniundr pincisa06.jpg]

program schůzky KCHŽ:
sobota 27. XI. 2010 od 9.00 hod. v přednáškovém sále Zoo Praha (vstup do zoo si každý hradí sám)

9.30 – 10.30 Petr Petrás: Želvy Floridy, země plné slunce, hamburgerů a zákonů
10.40-11.40 Jiří Smolař: Galapágy – želví ostrovy (záchranná Darwinova stanice, jak se tam dostat, jak se tam pohybovat....)
přestávka na diskusi a pohoštění
12.20-13.20 Jana Bulantová: Parazitologie plazů se zaměřením na želvy
13.30-14.30 Miloš Junek: Jak, co a proč se měří u UV zdrojů s možností změření i vašich donesených UV zdrojů do patice E27, tzn. běžného velkého závitu
14.40- 15.30 Petr a Nataša Velenští: Historie chovu a rozmnožení kajmanky supí (Macrochelys temminckii) v pražské zoo
15.40-16.00 „ochutnávka“ na příští schůzku a diskuse

Další sešost je pozítří - v sobotu 5. února od 9.00 hod v přednáškovém sále ZOO Praha (vstup do zoo si každý hradí sám).
Trochu nešťastně se to kryje s termínem burzy na Ládví.

Program:
Marek Harvan: záchranná želví stanice ve Vietnamu - Cuc Phuong
Viktor Hós: Chov a odchov kajmanky dravé Chelydra serpentina
Petr a Nataša Velenští: První evropský odchov (pomineme-li jedno rozmnožení v Německu, kdy následně celá skupina i s mláďaty uhynula, informace Hans-Dieter Philippen) želvy texaské Gopherus berlandieri

Nový termín sešlosti je sobota 9. dubna.
Msto konání - Přednáškový sál ZOO Praha
Program:

miniblok o želvích farmách:
Petr Petrás: Florida, Čína
Iva Packová - Slovinsko
Jindřich Brejcha - Výskyt želvy nádherné (Trachemys scripta elegans) v ČR
Oldřich Mudra - Chov a odchov želvy kloubnaté Kinixys belliana

posílám program sobotní schůzky:
9.00 zahájení
9.30 Petr Velenský: Jak si žije želva stepní ve stepi Kazachstánu
10.30 diskuze a přestávka na kávu, čaj apod.
11.00 Jan Haltuf: Želva stepní na zahradě a diskuse
12.30 Nataša Velenská: Želva stepní v teráriu
13.30-14.30 přestávka na oběd
14.40 Plány středoasijské pouště v zoo Praha (jednou z dominant i želva stepní)
15.00 zvířata z Cites II. a co z toho plyne pro chovatele na příkladu želvy stepní

Pokud by se ještě někdo chtěl přihlásit s přednáškou týkající se želv stepních, alias čtyřprstých (Testudo horsfieldii), prosím učiňte tak na mou adresu - prostor určitě dostanete!

Tuto sobotu - 26. listopadu 2011 je od 9-00 v přednáškovém sále ZOO Praha další sešlost Klubu Chovatelů Želv. Zatím bohužel nebyl stanoven program, předběžně by tam měla být prezentace granulí Mazuri Tortoise Diet, které vyvolaly jstou internetovou debatu, uvidíme, jakou vyvolají přímo "naživo" v sále.
Pak bych tam měl chvíli koktat já s přednáškou o prvoodchovu druhé generace Rhinoclemmys pulcherrima manni v České Republice.8-)

Petr Hainz: Odchovu druhé generace Rhinoclemmys pulcherrima manni
Blíží se zimování želv - diskuze na toto téma
Petr Velenský: Nejen za želvami Bulharska
Nataša a Petr Velenští: Společné expozice s želvami
Nataša a Petr Velenští: Chov a odchov želvy pardálí Stigmochelys pardalis pardalis
MVDr. Iva Packová: představení nového krmiva NutraZu přednese pan Trhoň
13.30 komentované setkání s velkými želvami v Pavilonu velkých želv

:-)tak co pan Trhoň ?, já jsem se teď dokopal s pomocí strejdy googla (překladače, páč má english není rozhodně 100% :.( ) k volnému překladu http://www.tortoisetrust.org/articles/dietaryfibre .html
a jsem rád, že je tam panem A. C. Highfieldem de fakto potvrzeno (a rozšířeno:-) ) co jsem tu tvrdil a granulích vyrobených tep. extruzí
jen kousek citace:
For ease of extrusion, commercial manufacturers typically utilise fine particles and softer grade fibres. Donoghue and Langenberg (op. cit.) also point out that processes used in extrusion and pelleting involve high temperatures that partially destroy labile vitamins. Such processes typically also degrade the protective integrity of the plant cells by damaging the waxy cuticle. It has already been noted (above) that the more a whole plant part is chopped, ground, degraded or processed the greater the number of cells that will be immediately exposed to immediate microbial attack. There is, therefore, a major difference in derived energy between a tortoise consuming nearly-whole plant parts and a tortoise consuming highly processed plant parts with very much more surface area available to the gut microflora.

jinak asi by to chtělo "nové téma" tady je to OT , omlouvám se a děkuji Petrovi60 za odkazy ;-)

Nu, pan Trhoň byl korektní a slušný, ukázal obrázky ze dvou farem, na obou používají tyhle granule jen jako doplňkové krmeni, připustil, že to chce radši kombinovat se senem. Na jedné z farem měli dosti pokřiveé sulcata, jenže tu už někdo uváděl, že ty udržet opravdu rovné, je kumšt.
Dostal jsem mailem rozbor složení, překvapil mne ne moc vysoký podíl glycinu. A to musím říct, že opravdu překvapil, protože jsem očekával zhruba 10 až 50 krát vyšší hodnoty, takže si ríkám, nebyl-li ten rozbor náhodou "cinknutý", třeba chybou desetinné čárky. To by ovšem znamenalo zadat někomu nezávislý rozbor, trochu drahé na můj vkus, kdybych si to měl financovat sám...

Přivítání Nového roku podle čínského kalendáře ve znamení Draka (přeneseně v ZOO Praha - komodského varana)

Ota Knobloch: Do Ománu nejen za želvami (délka trvání asi hodinu, neboť to bude souhrnná přednáška o Ománu - od všeho něco - cestování, příroda, živočichové, mořské želvy...)

Petr Velenský: Batagur Gray,1855 - To se nám to vybarvuje! (Novinky v systematice, taxonomii, ochraně i v chovu velkých jihoasijských říčních želv)

Nataša Velenská - Pingpongové a golfové míčky, vinotéka a sgrafiti, aneb jak to souvisí s želvami pardálími? (Chov a odchov želvy pardálí Stigmochelys pardalis pardalis v Zoo Praha)

Nataša a Doubravka Velenské: Želvy jezera Ontário a želví osazenstvo i záchranné a ochranářské programy v zoo Toronto (Kanada)
Petr Hainz: Indotestudo elongata chov a odchov, s podtitulem Z polévkové mísy do terária a výběhu, jednou možná zase zpět
Petr Velenský, Zoo Praha: První vlaštovka jaro nedělá, ale přece jen... aneb první mládě želvy trnité Heosemys spinoza v pražské Zoo a jak to dělají na Jersey v Durrellově zoo
stále je volný prostor a čas na dalšií přednášky
[http://imageshack.us/a/img839/4871/indotestudoelon gatapred.jpg]

Na sobotu 10. listopadu 2012 se předběžně připravuje:
Minisympozium o želvě skalní, neboli placatce štěrbinové alias koláčovce pružné Malacochersus tornieri

Rok se s rokem sešel a opět zde máme první schůzku v čínském roce hada a zároveň první schůzku v našem evropském novém roce.

Setkání je jako obvykle v přednáškovém sálu ZOO Praha v sobotu 9. března od 9-00

9.30. Hana Svobodová: Mořské želvy v Indonésii

Velký sen malé holky

Želvy obdivuje od šesti let, tehdy dostala první – suchozemskou. S první mořskou želvou se setkala v osmnácti, jela do Mexika pracovat jako dobrovolník v projektu zaměřeném právě na ochranu mořských želv. Od té doby se snaží těmto plazům pocházejících z dob dinosaurů pomoci, jak se dá. Mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení se zabývala na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze a kvůli nim studovala i indonézštinu na univerzitě v Padangu na Sumatře. V Indonésii se totiž snaží vytvořit vzorové centrum na ochranu těchto kriticky ohrožených plazů. Podíváme se společně na krásné i smutné fotografie, shlédneme i kousek filmu, dozvíte se, kolik druhů mořských želv vlastně existuje, co je ohrožuje a jak jim my všichni můžeme pomoci.

12.00 Nataša Velenská: Chimelong safari park Guangzhou, Čína

13.00-14.40 oběd

14.50 Petr Velenský, Zoo Praha: Může chov zvířat v lidské péči přinést zoologický objev? Rozmnožení Hardella thurjii v zoo Praha

Den chovatelů želv
Setkání je jako obvykle v přednáškovém sálu ZOO Praha v sobotu 12. října od 9-00

Hofmann T. (Zittau): Želvy jižního Madagaskaru, biotopy a ohrožení
Velenský P. (Zoo Praha): Jak jsem potkal želvy v Indii
Hofmann T. (Zittau): Chov a rozmnožení Chinemys revesii
Velenský P., Velenská N., Kymla Z. (Zoo Praha): Chov a rozmnožení špionské želvy Smithovy, Pangshura (Kachuga) smithii

Den chovatelů želv - Program KCHŽ 8. února 2014:

Jindřich Brejcha: Želva nádherná (Trachemys scripta): Naturalizace a otázka rozmnožování želvy nejen na území ČR.
Hana Svobodová, Turtle Foundation: Mořské želvy a jejich ochrana v Indonésii
Ota Knobloch Kchž, Teraspol, Karlovarští teraristé: Želví ninja – želva Spenglerova (Geoemyda spengleri)
Nataša Velenská, Zoo Praha: Společné expozice s želvami v Zoo Praha – úskalí soužití
Nataša Velenská, Petr Velenský, Zoo Praha: Povodně a želvy v Zoo Praha – před, při a po...

Škoda no... V tomto ohledu to Bobek hodil do dob rudého bratra. Místo aby podporoval osvětovou činnost a rozšiřoval stabilní základnu "přátel Zoo" na všechny háže jenom bobek. Je sice pravda, že v Zoo je ted víc lidí, než zvířatům svědčí a z chovatelského hlediska to je na pikaču, ale v zásadě osvěta a základna lidí podporujících ochranu přírody je pro všechny chované druhy daleko přínosnější a v podstatě i efektivnější... Škoda, no :-)

Ono to není ani tak vina Bobka, tenhle stav nastal ještě před jeho příchodem, ale opravdu je to důsledek řehtání magistrátních úřednických šimlů, co prováděli tehdy audit zoologické zahrady a snažili se při tom najít každou korunku (systém - sirka se použije nadvakrát a litr piva se vypije na ex).
Osobně si nejsem jistý, co se návštěvníků týká, rozumností umožnění vstupu lidí s psisky. Už to pár zvířat ve výbězích odskákalo, byť snad nic vzácnějšího, než kamerunská koza v kontaktní zoo, ale to je jen otázka času...

No, pár let zpátky jsem průvodcoval a pejsek, kterej nemůže do pavilonů, např. za volně lítajícíma kaloněma a jako průvodce to máš zařídit, nebo u lemurů tak je nereálný to zařídit. Žádné pravomoce, zákazník má pravdu a na blondatou píču s egem větším než já (což je už co říct, že...) fakt nic asertivního neplatí. Přenos nemocí může být potom zajímavý když nepočítám možnost rozkousanýho lemura a to mluvím o expo kde jsou průvodci :-)

Sešlost se opět klasicky odehraje v přednáškovém sále ZOO Praha od 9-00 dopoledne.

Prosba k účastníkům - Kdo se chce nějakým tím malým příspěvkem připojit - téma KRMENÍ - můžete přinést nafocený herbář, recept na krmnou směs jak pro vodní, tak suchozemské želvy, osvědčené "pochoutky", prostě cokolov na toto téma. Stačí i kratičký 5 minut trvající příspěvek - slovně, fotem, přímou ukázkou...
Téma je označené jako diskuze, neb do takových volných provolání a vložek v přednáškách se zapojuje čím dál více účastníků. Pro počátek bude kniha Markuse Baura o morfologii gastrointestinálního traktu želv.
Dojde pochopitelně na recept "želvího pudinku" (želatinové směsi pro vodní želvy používané v Zoo Praha).

Nataša Velenská: Želví kolekce v českých a slovenských zoozahradách

Jindřich Brejcha: Parietální foramen u želv: Mají želvy třetí oko?

Nataša Velenská: Želvy v mýtech, pověstech, pověrách a báchorkách, jakožto i v umění (díl 1.)

rozsáhlá diskuse s různými příspěvky na téma Krmení

Snad ještě není tak úplně pozdě: ale vzhledem k různým pracovním a rodinným zaneprázdněnostem se jaksi zcela úplně "překopal" program schůzky 20.září v přednáškovém centru v Zoo Praha od 9:00 hod.:

Nataša Velenská, Petr Velenský: Želvy bahenní Emys orbicularis v minulosti, budoucnosti a současnosti v Zoo Praha
Nataša Velenská: Stručně o CITES centru v Paira Daisa (Belgie) a literární okénko z beletrie (Roald Dahl - Esio Tort)
Libor Pokorný: Rozmnožení Geoemyda spengleri po 25 letech
Aleš Marek: Rozmnožení a odchov Ocadia sinensis
Petr Hainz: Co se děje v želvím vejci?!
Olda Mudra Želvárium Kožlany a zimování želv v lednici
Dalibor Kodym: Mořské želvy v Marsa Alam (Egypt)

pořadí přednášek nemusí souhlasit - upravují se podle potřeb a příchodu přednášejících
přestávka obědová - 13:20 - 14:15 (kvůli komentovanému krmení dvouletých komododráčat v Pavilonu veleželv)
změna programu vyhrazena

"Ochutnávka" přednášek na schůzce v sobotu 8.11. v přednáškovém sále Zoo Praha:

Tizian Kram: Jihoafrické suchozemské želvy v německém prostředí lidské péče
Norbert Halász: jak se žije želvám v Maďarsku, např. Pyxis planicauda, popřípadě Testudo kleinmanni)
Petr Velenský, Nataša Velenská: Jak jsem potkal želvy v JAR....
Nataša Velenská: Želvy v umění (hudba, balet, obrazy, literatura...)
Petr Havaš, Stano Danko: Korytnačky močiarne Emys orbicularis na ďalekom slovenskom východe
MVDr. Roman Vodička: Kesonova nemoc u mořských želv
MVDr. Roman Vodička: Veterinární problémy spojené s vodním prostředím na příkladu želv rodu Batagur

Tak aspoň malou fotoochutnávku:
Sešlost Klubu Chovatelů Želv 20. září 2014
Upoutávka u vchodu, samozřejmě s chybami:
[k4895k.jpg]
Nataša Velenská – Kniha Roalda Dahla Esio Tort (Kdo první uhodne, co má tohle společného s želvami a přitom nebyl na sešlosti?)
[1eroug.jpg]
Aleš Marek Ocadia sinensis chov a rozmnožení
[2d2gf36.jpg]
[ou6v0y.jpg]
Libor Pokorný Geoemyda spengleri
[jq0zdc.jpg]
[2w53bxc.jpg]
Olda Mudra želvarium Kožlany
[2lmm3kj.jpg]
[2hx868m.jpg]
[10z1itl.jpg]
[vhrivo.jpg]
[2gwdq2d.jpg]
[qqwkqw.jpg]
[an21cw.jpg]
[a4lmdv.jpg]
[2cx8138.jpg]
[11bktb9.jpg]
[2elro9h.jpg]
[2vmwr3q.jpg]
[nmcbgi.jpg]
[2552zh4.jpg]
Dalibor Kodym - Mořské želvy v Marsa Alaam
[2rf6gyu.jpg]
Petr Hainz – Co se děje v želvím vejci? – Bude to holka nebo kluk?
[2dsmkpx.jpg]
Nataša Velenská Želvy bahenní Emys orbicularis v ZOO Praha
[nqenb4.jpg]
[2uemjp1.jpg]
[3y5cn.jpg]

Protože se ozval Vašek Pillmaier s archivními zápisky ustanovující schůze Kchž 4.11.1989, tak bude tato sešlost pojata trochu slavnostněji, jako připomenutí těch pěkných 25 let trvání, úskalí i úspěchů apod., je to i výzva pro všechny, jichž se to týká, se starými fotkami, programy, zážitky, aby se ke vzpomínání připojili a samozřejmě všechny bývalé členy srdečně zveme...

sobota 8.XI. od 9:00 otevřen přednáškový sál, samotné přednášky začnou až po půl desáté, plánovaná polední pauza: 12:50 - 14:00 (předseda má 2 komentování v Pavilonu velkých želv - s velkými želvami a krmení komododráčat):

MVDr. Roman Vodička: Kesonova nemoc u mořských želv

MVDr. Roman Vodička: Veterinární problémy spojené s vodním prostředím na příkladu želv rodu Batagur

Bastian: Velké amazonské akvárium s matamatou

Tizian Kram: Sukulentní karoo - Jihoafrické suchozemské želvy v německém prostředí lidské péče

Norbert Halász: jak se žije želvám v Maďarsku, konkrétně Testudo kleinmanni, Testudo graeca nebeulensis a Testudo graeca terestris

Petr Velenský, Nataša Velenská: Jak jsem potkal želvy v JAR....

Václav Pillmaier: 25. narozeniny Klubu!!!!

[3160ub8.jpg]

MVDr. Roman Vodička: Kesonová nemoc u mořských želv
[2r70k2d.jpg]

Norbert Halász: jak se žije želvám v Maďarsku, konkrétně Testudo kleinmanni, Testudo graeca nabeulensis a Testudo graeca terestris
[2gua7bc.jpg]
[qqreyp.jpg]
[jrbrex.jpg]
[1zg3jaw.jpg]
[2vvp6pu.jpg]

Tizian Kram: Sukulentní karoo - Jihoafrické suchozemské želvy v německém prostředí lidské péče
[9gdpoh.jpg]
[9kmpvb.jpg]
[2z70jec.jpg]
[2v0z8kx.jpg]
[15wo4so.jpg]
[zs3ut.jpg]
[123b0wz.jpg]
[s2vc6a.jpg]

Petr Velenský, Nataša Velenská: Jak jsem potkal želvy v JAR....
[2u8l0du.jpg]
[ji2hok.jpg]
[33284dh.jpg]
[15pl3t3.jpg]
[2hxazq1.jpg]
Chersina angulata
[2drvz1w.jpg]
Kinixys belliana belliana
[34hz7ew.jpg]

Aleš Marek – 25 let Klubu
[2qnplc1.jpg]
Výstava želv v Rychnově nad Kněžnou
[9ia0sl.jpg]

Program schůzky v sobotu 21. února 2015 - Přednáškový sál ZOO Praha

MVDr. Roman Vodička - Nové trendy v terapii želv (vakuové ošetření ran a nové způsoby korekce poraněného krunýře)

Hans-Dieter Philippen – DGHT-AG-Schildkrötten, Marginata, Německo: Hibernace/Brumace/Estivace (klidové režimy - zimní a letní spánek) - kritické etapy v želvím životě?

Norbert Halász, Maďarsko: Chov a odchov želvy pavoučí Pyxis arachnoides brygooi

Gerhard Schaffer, ISV, Rakousko: Uruguay

Václav Pillmaier - Trocha historie nikoho nezabije, zejména ta 25. letá Klubu chovatelů želv

Nataša Velenská - Pár poznámek postřehů z želvího života.... aneb i pátrání v archívech přináší plody

v sobotu 18. IV. 2015 na schůzce v přednáškovém sále pražské ZOO předběžně tam bude:

Ota Knobloch: Chov a odchov želvy tečkované Clemys guttata

Luděk Hojný: Želví Safari Zahrada Harta

Petr Velenský: Jarní aktivita želvy stepní Testudo horsfieldii v Uzbekistánu (a co na to další plazi?)

Nataša Velenská: Velká A'Tuin aneb ...a přece se čte (vzpomínka na Terryho Pratchetta)

Juro Popluhár: Tropický svet včera, dnes a zítra

Od 9-00 ráno do cca 16-00 odpoledne. Pořadí přednášek je jen orientační, změna programu je možná (pokud odpadne některý přednášející nebo naopak někdo přijde s přednáškou nutně teď hned k přednesení).
Shoda s datem Čuříkovo burzy je nepříjemná, limituje ale souhlas ředitele s využitím přednáškového sálu.

17.října od 9:00 hod. schůzka KCHŽ přednáškový sál Zoo Praha:

Minisympozium o Želvě pardálí Stigmochelys (Geochelone) pardalis pardalis a S. p. babcocki:

Petr Velenský, Nataša Velenská, ZOO Praha: Chov a odchov Želv pardálích Stigmochelys p. pardalis ve vnitřních podmínkách ZOO Praha

Petr Velenský, ZOO Praha: Metoda líhnutí želvích vajec, zejména S.p.p. za pomoci vinotéky

Pavel Kupka: Chov Želv pardálích S.p.p. ve venkovních podmínkách

Nataša Velenská, ZOO Praha: Když nejde želva k chovateli, musí chovatel za ní do JAR, aneb želví setkání tří druhů z oka do oka

Aleš Kerner: O léčbě píštělu na noze želvy medem

Co nového u želv mořských a Hanky Svobodové v Indonésii

Přednášky zatím nejsou striktně časově dané, polední pauza od 12,45 do 14,00 v sobě zahrnuje pozvání do pavilonu velkých želv na Komentované setkání s veleželvami s přídavkem ukázky mláďat Želv pardálích a Komentovaného krmení komododráčat - 7 teenegerských výrostků

Iva Tomanová: Kleopatra - nejkrásnější želva i po ovarektomii

Jan Foltýn: Chovatelem želv snadno a rychle aneb štěstí začátečníka - odchov želvy pardálí Stigmochelys pardalis babcocki

Michal Šesták: Centrochelys (Geochelone) sulcata (želva ostruhatá) - chov a odchov

MVDr. Roman Vodička: Želva v 3D aneb co se děje v želvě