Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pár dotazů ohledně krajty královské

Zdravim vsechny, mel bych par dotazu a kde jinde se vse dozvim nez tady ;-)
Takze nejdrive bych chtel vedet od kolika ji mam svitit a od kolika ji zhasinat.... Potom jestli staci 25-32 stupnu, jak kde, udelal jsem to schvalne aby si vybrala..... Dale jak casto rosit terarium??? Dekuji predem za rady a odpovedi.... Diky moc Jardzik

Vzhledem k tomu, že tento druh žije v oblasti rovníku (a okolí), kde je tzv. kolmá světová sféra, měl by být světelný den 12h. Teploty jsou myslím OK. Terárium by mělo být vybaveno větví na šplhání a úkrytem - ten je důležitý pro psychickou pohodu hada. Vyšší vzdušná vlhkost 70-90%, tzn. rosit téměř denně. Krajty by měli mít zhruba 3-5 měsíční "zimování" ve formě mírně nižší teploty a vyšší vlhkosti (období dešťů). V tuto dobu také had odmítá potravu (což může začínající chovatele vyděsit):puff:

pro inspiraci přikládám obrázek terária pro Royal Pythons z London ZOO

[http://img145.imageshack.us/img145/6181/royalfl2.jp g]

jj myš mlátit do hlavičky nemusíš, já to praktikuju jen u potkanů, páč jsou to bestie ]:)
Jinak mam takovej fígl, že mi regiuska loví z ruky, respektive si jí pověsim na prst a dam jí nad myš, no a ona jí pěkně sezobne...funguje to skvěle :))

A s potkanama to dělám tak, že je zavřu do zavařovací sklenice a prudce škubnu směrem dolů což způsobí, že se potkan jebne květákem o strop, na moment pozbyde vědomí a to je ten správněj okamžik......]:)

Cusky, tak jsem v sobotu poprve zkousel krmit regiusku... Koupil jsem dve male bile mysky (nic jinyho nemeli).
Prvni mysku sjem capnul za ocas a dal ji pred ukryt a behem 5 vterin bylo po ni... No tak jsem pockal az si ji had naladuje do sebe
a hodil jsem mu druhou, ale ted uz jsem tu mysku nedrzel ale pustil do terarka no a taky behem 10 vterin uz myska behala a za ni regiuska blazniva - honili se tam asi 5 minut ale pak to myska vzdala :-D Takze super a diky za rady...

Zdravim vsechny, jeste rozvinu toto vlákno o jeden dotaz a to je slíkání regiusky......
Mám 4 měsíční hádě a doma ho mám teprve treti tyden, takze je to chvilicka....
Chtel bych vedet jak casto se svleka?
Poznam to pouze podle oci???
Jak dlouho od prvnich priznaku to trva do kompletniho svleku??

Vim ze jsem trosku otravnej ale rad bych se to dozvedel :-) Diky predem Jardzik

Intervaly svlékání u mláďat jsou závislé na množství přijímané potravy a na teplotě. Obecně lze u mláďat očekávat svlékání po 1 až 2 měsících, později i po delším čase. Had je před svlekem matnější, ale jistotu vám dá až zakalení očí. Po odkalení se had během několika dnů svlékne.

OK díky, počítam že dneska neo zítra by se měl odkalit, tak začnu pořádně rosit :-D, rosil jsem ji už jak jsem zjistil, že trošku stratila lesk, takže si myslím že by mělo být vše v pohodě. Premyslel jsem ze bych ji i polozil do na par minut do vody aby se odmacela, ale nechci s ni hybat protoze jeste pred dvema dny zblajzla mysku, tak ji nechci prudit aby ji nevyvratila nebo tak....

Pooooomooooooccccc, mam velkej problem s moji krajtuli.... pred tydnem se svlekla tak nebyla krmena tyden a kdyz jsem ji dal dva dny po svleku mysku tak byla silene agresivni a utosila i na mou ruku... to bych zvladl, lae za tento tyden jsem ji musel dat jeste dve protoze porad utoci na sklo nebo-li na to co jde kolem teraria.... Nevim co se deje.... Ale dnes jsem ji krmil raddeji jeste a sezrala mys v pohode jako vzdy ( mys mam v jedne ruce a krajtu v druhe :-) ) ale nez ji snedla teda nez jsem vzal mysku do ruky a krajtu tak zase po me nekolikrat vystrelila a silene se nazrala lignocelu a zacla tak nejak delat divny grimasy... vyndal jsem ji vsechno co slo z huby ale po sezrani mysky sem ji dal do terarka aby si vklidu dojedla a stravila tak jak to ma rada, ale ona i z ocasem mysky sezrala zase dost lignocelu a je divna - nebo se mi alespon zda... porate.... bojim se ji otvirat hubu protoze je to takovej muj milacekk krechkej.... :-(

Já bych ho tam s naprostým klidem dal. Dle mého jsou ty poudačky okolo usazování lignocelu v organismu hada holý nesmysl a jen když se nad tím člověk zamyslí, je to zřejmé. Docela jsem se po tom poslední dobou pídil a skutečne nikde jsem nedostal odpověď, že by se stal byť jediný případ, kdy byl nalepený lignocel na sliznicích PŘÍMOU PŘÍČINOU SMRTI hada. Ale naopak třeba dřevěná štěpka už tou přímou příčinou smrti v několika případach byla.

Proto by v zájmu zachování jakési korektnosti a úrovně této poradny bylo dobré, aby ti, kteří hodlají v budoucnu používat silné fráze typu "VYHOĎ LIGNOCEL, JINAK TOHO HADA ZABIJEŠ" podložili svoje tvrzení jasnými fakty a né jen svými osobními doměnkami.

Těmi fakty myslím třeba konkrétní příklad který se stal a nějakej zdroj kde by se dala ověřit serióznost toho případu. Jinak nemá žádný smysl se tady o tom dál přít :i:

Za sebe mohu přiznat, že pod tíhou takových faktů, svůj názor klidně přehodnotím, s tím nemám problém ;-)

Konkrétní případ úmrtí po pozření dřevěného štěpku by zase zajímal mě. Všechno o lignocelu i štěpkách slyším vždy z druhé ruky - "slyšel jsem, že... atd. Naštěstí jsem byl takových zkušeností za 15 let chovu plazů (hlavně hadů) ušetřen, snad to bylo tím, že jsem vždy používal pouze přírodní materiály v přirozeném stavu - písek, rašelinu, hrabanku/listovku, listí, štěrk, mechy, rašeliník atd., jen pouze u několika druhů občas hobliny a karanténně noviny.

krokodýl- Ale POZOR, já se tu nesnažim nikomu vnutit, že štěpky jsou hadům jasně životu nebezpečné, nebo jsem snad někde napsal "VYHOĎ ŠTĚPKY JINAK TOHO HADA ZABIJEŠ" ?
Je to prostě na uvážení každého chovatele jaký substrát zvolí a mě se zdá nekorektní šířit nějakou poplašnou zprávu a nějak jí věrohodně nepodložit.

Když se ale rozhodnu nějak zatvrzele varovat před nebezpečím, jaké můžou třeba dřevěné štěpky představovat, klidně sem zatáhnu (ale pouze s jeho svolením) chovatele kterýmu had na zneprůchodnění trávícího traktu způsobené štěpkou uhynul a toto doložit i pitevní zprávou.

Jenže já to spíš vnímam jako nehodu která se prostě může stát a může to způsobit jakýkoliv substrát. Jen mě rozčiluje to démonizování lignocelu, páč osobně znam chovatele kteří na lignocelu dlouhodobě chovají a nikdo s ním neměl problém.

Myslím, že by bylo daleko korektnější, když někdo vznese dotaz jaký substrát by měl použít, prostě napsat svůj názor a zkušenosti a toto i zdůraznit a vyvarovat se nějakých ultimátních hlášek, toť vše ;-)

P.S. Mimochodem jak už kdysi Voakovec s Werichem zpívali v jedné písničce........ "Nikdo nic, nikdy nemá míti za definitivní"...........nebo tak nějak :-D

PARA: Já je nikomu nenutím, ani štěpky, ani lignocel, když projdeš diskuzy, najdeš většinou, že doporučuji nějakou směs písku s rašelinou, případně čistý písek nebo rašelinu nebo lesní hrabanku dle druhu. Ale je fakt, že jsem se asi někde nechal strhnout diskuzí o lignocelu a nedoporučoval jsem ho. Ale spíš mi přišlo, že to je zbytečně drahý luxus, který udělá tu samou práci, jako rašelina za pár korun. Ale jinak ať si každý chová na čem chce.

krokodýl- šak jo ;-) mě jen zvedla z židle ta věta, že lignocel hada zabije, na to se prostě nedalo nereagovat, páč je to nesmysl.
Potíže při pozření může způsobit jakýkoliv substrát, lignocelem počínaje a hoblinama konče. A kdyby byl lignocel v tomto směru nějak rizikovější než ostatní substráty, pochybuju, že by ho používala docela početná skupina chovatelů.

Lignocel jsem zazil jako pricinu umrti u chamiku. Vzhledem k tomu, ze dokaze tusim 7x zvetsit svuj objem po nabobtnani bych to videl i jako riziko pro hada pokud ho pozere trosku vic...Kazdopadne, pokud ho krmite nekde kde neprijde s lignocelem do styku je to v pohode....Stejne bych se ale lignocelu vyhnul, dari se v nem muskam, ruznym mikrokurvam a plisnim:)
Chovu zdar
reptilweb.xf.cz

Vzhledem k tomu, ze dokaze tusim 7x zvetsit svuj objem po nabobtnani

Kurňa neblbněte!!! Doporučoval bych udělat si malej testík než něco pustim do éteru :i:
Lignocel bobtná POUZE když ho dáš v podobě slisované brikety do vody. Pak už ho můžeš máčet jak chceš a nic se neděje. Navíc mokrej lignocel nelepí o nic víc než třeba písek, hobliny, rašelina atd. :!:

Fakt už těch blábolů okolo lignocelu mam dost. Příjde mi minimálně neseriozní, když někdo píše o něčem co má pouze z doslechu a vlastní zkušenost s daným problémem se rovná nule.

obr.1 suchý lignocel
[lignocel1.jpg]

obr.2 to samé množství lignocelu po namočení a pěti minutách ponechaných v mokru.
[lignocel2.jpg]

nějak sem si nevšiml že by zvětšil objem........nebo mi něco uniklo??? :-/

Omlouvam se za ten důraz, ale fakt mě hlášky typu "Máńa povídala" iritujou!!!

A v neposlední řadě u zvířete (had) které dokáže pozřít kořist s daleko větším objemem než je on sám jsou nějaké báchorky o bobtnání lignocelu úplně pasé, páč by mu to bylo šumák.

Předložte někdo pitevní zprávu od fundovaného odborníka kde jasně stojí, že had uhynul v důsledku ucpání trávícího traktku lignocelem a Já za sebe klidně prohlašuju, že pak uznám svůj omyl........s tím nemam problém ;-)

Ahoj, mam jen dotaz - nemohou byt ta castejsi umrti na "lignocel" dana proste tim, ze se na nem nejcasteji chova? Ja myslim, ze kdyby se chovalo takhle casto treba na hoblinach, tak budou nebezpecne hobliny... Ja chovam 13 let vesmes mensi druhy (spis jesteru, ale ted se s vervou vrham na hadaky :)) a nikdy jsem nemel nejmensi problem. Samo, jednou to prijit muze, ale stejne tak to muze byt z te stepky... Ja pouzivam stale lignocel, protoze u toho vim, ze neni dohnojovany ci nejak chemicky upraveny, coz u nekterch raselin nejsem... VH

Ahoj,já hady chovám na lignocelu i na hoblinách a za 10 let jsem neměl žádný problém:))Podle mě má Para pravdu,ikdyž jak řiká,že je za to v nemilosti.Jinak jsem rád,že se tu takové diskuse vedou.Tak třeba ten řašeliník.Nikdy by měto samotného nenapadlo,že ho trháte v lese.Vždycky jsem si myslel,že je to nějaký tropický druh ze skleníku.Tak jsem ho hned běžel nazbírat a už ho mán u ještěrek.Musím uznat,že je to nejlepší způsob jak udržovat vlhkost v tak teplích teráriích.:-)

Podle meho jde o to, ze lignocel se hodi pro nektera zvirata a pro jina zase nehodi.

Chameleon jemensky je z te druhe kategorie (ty fotky jsem vydel taky). Ve volne prirode zije v Jemenu a Saudské Arábii. To znamena prerie. Tudiz prevazne na pisku.

Ja napriklad chovam Physignathus cocincinus na lignocelu a naprosto bez problemu.

H.

no az diky vasi diskuzi me napadlo podivat se co to ten lignocel je a zjistil jsem ze na nem chovam taky :-D dodnes jsem byl presvedcen ze chovam na kokosovem substratu. a jinak problem s tim nemam a taky ho uz pan had v sobe nekolikrat mel, ale vubec me nenapadlo to resit, protoze si myslim kdyz je neco prirodniho tak si s tim vetsinou had poradi.

Ahoj Paro, myslím tím, že když se tak člověk bimcá po přírodě, tak tu narazí na písek, tu na hrabanku či listovku, tu na jíl,tu na rašelinu, mech, rašeliník, oblázky, travní drn, opadanpu kůru, trouch atd. Prostě to, co lze nabrat někde do kýble a aniž to prochází nějakou technologickou proměnou, to vrazím do terária. Přírodní můžou být třeba palubky, kobereček z kokosového vlákna, drcené kokosové vlákno alias lignocel, škvára, papír atd. Netvrdím, že ta druhá kategorie je nevhodná:x: nebo nevhodnější co by substrát do terária než ta první, ale prostě rozdíl mezi slovy přírodní a přirozený jistě také nacházíš. Čiže čuješ do frasa.:-D

mela problem od koupeni, vybral nam ji typek co nam ji prodal a pritelkyne ma zkusenosti s chovem dlouholete tak jsem to samozrejme nechal na ni. vybrala ji hlavne proto ze v sobe mela potravu tudiz predpokladala ze by mohla i sama zrat, bohuzel az doma se nam podarilo zjistit ze ma na hrbetu ranu ( urcite podle vzhledu byla o neco starsi a rozhodne nebyla ta jizva z transportu). hned dalsi den nam vyzvracela tu lehce natravenou potravu, mysleli jsme ze to bylo treba stresem z cestovani tak jsme to ani neresili. jenze po dalsim krmeni se to opakovalo (mimochodem jedla sama). postupne se intervaly zvraceni zacali prodluzovat a dokonce se svlekla coz jsme povazovali za dobre znameni jenze pak jsme nahmatali tu bulku nad kolakou a jak se zminuji nize tesne pred podanim leku posla. takze asi tak.

btw jsem se ridil vasimi pokyny, teplota koupele apod. diky tomu ze jsem mel o toho hada starost jsem tyhle stranky nasel tak bych si pral abyste do me v tomhle smeru prestali sit;-)

mimochodem nechapu reseni prirodni a prirozeny, rozdily znam a tak jak jsem to napsal jsem to napsat chtel

no premyslel jsem nad tim ale z me strany to nebude,protoze nam zvracela od doby co jsme ji koupili,je fakt ze pitvat me nenapadlo. bohuzel kdyz jsme nekolik dni pred uhynutim nahmatali bulku tesne nad kolakou a chteli zahajit lecbu tak mi pred prvni injekci( mimochodem zrovna natahnutou) uhynula.a mimochodem nechci vypadat jako vrah zviratek, samecek prospiva a dari se mu velmi dobre.